Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 12 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Bułgaria osiągnie w przyszłym roku niezależność od dostaw gazu z Rosji? Grecja zacieśnia współpracę gospodarczą z Chinami. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SOFIA

Niezależność gazowa. Premier Bojko Borysow zapowiedział, że od przyszłego roku Bułgaria osiągnie niezależność od dostaw gazu z Rosji. Szef rządu wygłosił deklarację w poniedziałek (11 listopada) podczas wizytacji budowy połączenia gazowego między Grecją a Bułgarią. Borysow dodał, że inwestycja zostanie ukończona przed czasem. Dzięki temu Sofia będzie mogła sprowadzać błękitne surowiec z USA, Kataru, Cypru, Egiptu i Azerbejdżanu.

Czyste powietrze. Wyrokiem sądu bułgarska stolica została zobowiązana do utworzenia strony internetowej, gdzie będzie w czasie rzeczywistym informować mieszkańców na temat jakości powietrza. Ponadto, Sofia jest zobowiązana do co miesięcznego raportowania o pracach związanych z higieną ulic oraz wykonywaniu nasadzeń nowych drzew.

ATENY

Przyjacielskie relacje. „Nasze relacje są najlepsze w historii” – powiedział grecki premier Kyriakos Mitsotakis w poniedziałek (11 listopada) podczas spotkania z prezydentem Chin Xi Jinpingiem w Atenach. Podczas wizyty chińskiego przywódcy oba kraje mają podpisać 16 umów, m.in. na rozbudowę inwestycji Cosco (giganta żeglugowego i transportowego) w porcie w Pireusie oraz otwarcie filii chińskich banków.

„Chiny i Grecja są partnerami w rozwijaniu Inicjatywy Pasa i Szlaku. Z niecierpliwością oczekujemy na nawiązanie partnerstwa w wielu obszarach i chcemy wzmocnić rolę Pireusu w tranzycie i jeszcze bardziej zwiększyć zdolność przewozową linii ekspresowej między Chinami i Europą” – powiedział Xi Jinping.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ostrzegł w ubiegłym miesiącu kilka państw bałkańskich na temat ryzyka chińskich inwestycji we wrażliwie sektory.

BERLIN

Koalicja jeszcze przez dwa lata? W ubiegłym tygodniu niemieccy socjaldemokraci (SPD) opublikowali swój raport na temat dwóch lat koalicji z chadekami (CDU/CSU). Według ministra finansów Olafa Scholza (SPD) szanse na dotrwanie koalicji do końca kadencji (2021) znacząco wzrosły.

W niedzielę (10 listopada) obie strony uzgodniły podstawy zmian w programie emerytalnym, który od wielu miesięcy stanowił źródło sporu między partiami. Jednak ostateczna decyzja w sprawie utrzymania przy życiu wielkiej koalicji zapadnie w grudniu podczas zjazdu SPD. Scholz ubiega się o przywództwo w partii.

BRUKSELA/HAGA

Finansowanie terroryzmu. Sześć osób zostało aresztowanych w Belgii i Holandii w ramach międzynarodowego śledztwa w sprawie zwalczania terroryzmu. Holenderska prokuratura informuje, że zatrzymani w 2013 i 2014 r. miel bezpośrednio przekazać pieniądze bojownikom tzw. Państwa Islamskiego lub osobom z nim powiązanym. Prokuratorzy twierdzą, że w grę wchodzi suma 130 tys. euro, którą zatrzymani dostarczyli do Turcji i Syrii. Środki miały pochodzić ze zbiórki przeprowadzonej przez jedną z fundacji w ramach akcji „udzielenia pomocy ofiarom wojny”.

LONDYN

Farage jednak pomoże Johnsonowi wygrać wybory. Lider Partii Brexit zapowiedział, że jego ugrupowanie nie wystawi swoich kandydatów w 317 okręgach, aby nie zaszkodzić Partii Konserwatywnej. Jak wyjaśnił Nigel Farage, jego partia skupi się na próbie odebrania okręgów partiom przeciwnym brexitowi.

Wybory do brytyjskiej Izby Gmin odbywają się w 650 jednomandatowych okręgach. Ponieważ wiele z tych okręgów od lat głosuje albo na kandydatów konserwatywnych, albo lewicowych, nierzadko zdarza się, że część partii nie wystawia w jakimś okręgu swojego kandydata, aby nie tracić pieniędzy i czasu na z góry przegraną walkę danych o okręg, a skupić się na kampanii w okręgu, którego wyborcy częściej zmieniają zdanie.

Więcej o taktyce wyborczej Nigela Farage’a przeczytają Państwo tutaj

MADRYT

Sukcesy partii Vox. Skrajnie prawicowa partia Vox zwiększyła ponad dwukrotnie liczbę deputowanych w parlamencie w porównaniu z wyborami w kwietniu br. Na ugrupowanie kierowanego przez Santiago Abascala zagłosowało w niedzielę (10 listopada) ponad 3,6 mln osób, co przełożyło się na 52 miejsca w 350 osobowym Kongresie Deputowanych.

W kwietniu Vox zdobył o milion głosów mniej, co dało partii 24 mandaty, podczas gdy w czerwcu 2016 r. skrajna prawica nie przekroczyła 50 tys. głosów w całej Hiszpanii.

Więcej o wynikach wyborów parlamentarnych w Hiszpanii przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Merkel w Rzymie. Premier Giuseppe Conte gościł kanclerz Angelę Merkel na roboczej kolacji. „Zdarza nam się z Niemcami nie zgadzać w różnych kwestiach, ale musimy kontynuować działania mające na celu osłabienie sił destabilizujących UE” – powiedział włoski premier. Przywódcy Włoch i Niemiec zgodnie oświadczyli również, że NATO pozostaje filarem polityki bezpieczeństwa obu państw.

WARSZAWA

Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu, jak i Senatu posłowie i senatorowie mają dziś wybrać prezydia obu Izb. O ile jednak w Sejmie sytuacja nie budzi wątpliwości, bo większość stanowią tam posłowie PiS (235 z 460), o tyle emocje budzi sytuacja w Senacie, gdzie panuje chwiejna równowaga.Więcej o inauguracji parlamentu przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA/PRAGA

Premierzy Czech i Słowacji spotkali się w poniedziałek (11 listopada) w celu omówienia dwustronnej współpracy, a także wizji przyszłości UE. „Rada Europejska powinna działać jako koalicyjny rząd Europy, powinniśmy spotykać się częściej” – powiedział premier Czech Andrej Babisz. „Rada Europejska powinna służyć wymianie poglądów, a nie wydawaniu oświadczeń (…). To nie jest mój pomysł, kanclerz Merkel zasugerowała to za kulisami szczytu w Sybinie” – dodał premier Czech.

Polityk podkreślił, że państwa Grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem, podczas gdy „niektórzy europejscy przywódcy nie rozmawiają ze sobą”.

Premier Słowacji Peter Pellegrini zgodził się z Babiszem, że UE powinna przedyskutować, w jaki sposób zwiększyć swoją efektywność i „być w stanie odrywać rolę światowego lidera”. Pellegrini docenił także inicjatywę Babisza dotyczącą przygotowania wspólnych sugestii państw V4 w debacie na temat przyszłości UE.

BUDAPESZT

Jobbik chce do europejskich chadeków. Márton Gyöngyösi, jedyny europoseł ze skrajnie prawicowej partii Jobbik powiedział, że wyniki wyborów samorządowych pokazują, że nawet lewicowi wyborcy zagłosowaliby na ugrupowanie, gdyby miało to oznaczać pokonanie rządzącego Fideszu Viktora Orbana. Gyöngyösi powiedział, że jeśli Fidesz – już izolowany w Europejakiej Partii Ludowej – opuści chadecką międzynarodówkę, Jobbik chciałby zająć jego miejsce. 

BELGRAD

Mini Schengen – część II. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że inicjatywa „Mini Schengen” z Macedonią Północną i Albanią była najlepszym pomysłem na Bałkanach w ostatnich 30 latach. Tymczasem premier Macedonii Płn. Zoran Zaew przekonuje, że współpraca między krajami Bałkanów Zachodnich pokazuje, że UE musi zwrócić większą uwagę na region. 

LUBLANA

Wzrost popularności Lewicy. W przypadku przedterminowych wyborów parlamentarnych 11,2 proc. głosujących wybrałoby partię Lewica – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla dziennika „Delo”. Wzrost poparcia nastąpił po wycofaniu się z rządu i przejściu do opozycji tego progresywnego i proekologicznego ugrupowania.

W sondażach poparcia partii politycznych nadal przewodzi rządząca Lista Marjana Šarca z 15,4 proc. Tuż za nią znajduje się największa partia opozycyjna Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS) z 15,2 proc.