Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 11 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Przedstawiciele 13 państw UE rozmawiają na temat ożywienia procesu integracji Bałkanów Zachodnich ze Wspólnotą. Niemiecki minister spraw zagranicznych pracuje w Teheranie nad ratowaniem porozumienia nuklearnego. W Bułgarii premier Bojko Borysow przeprowadza przez parlament kontrowersyjną nowelizację ustawy o finansowaniu partii politycznych. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

PRAGA

Ożywić integracje z Bałkanami Zachodnimi. Trzynaście państw UE, w większości nowych członków z Europy Środkowej i Wschodniej a także Włochy i Austria pracują nad projektem ożywienia rozszerzenia Wspólnoty, głównie z myślą o regionie Bałkanów Zachodnich.

Do „13” należą Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Polska, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Włochy, Austria, Chorwacja, Słowenia i Malta. Konkluzje zostaną spisane i przedstawione na środowym spotkaniu ambasadorów UE w Brukseli.

Jeden z dyplomatów powiedział serwisowi EURACTIV, że chodzi o wezwanie do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

Komisja Europejska formalnie zaleciła otwarcie rozmów ze Skopje i Tiraną, ale decyzję muszą potwierdzić wszystkie państwa członkowskie. Tymczasem Francja i Holandia stoją na stanowisku, że nie należy otwierać rozmów z państwami bałkańskimi.

W Niemczech rozszerzenie podzieliło rządzącą koalicję. CDU/CSU chcą sprzeciwić się szybkiemu rozpoczęciu rozmów z Tiraną i Skopje. Gunther Krichbaum, przewodniczący Komisji Europejskiej Bundestagu powiedział, że decyzja nie zostanie podjętą przed październikiem.

Jednak Michael Roth z SPD chce, aby negocjacje rozpoczęły się natychmiast. „Daliśmy nasze słowo i powinniśmy dotrzymać obietnic”, napisał polityk w artykule dla niemieckiego Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych potwierdziło, że Praga należy do państw wzywających do większej aktywności UE w regionie. Minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Tomas Petricek podkreślił, że „jest silnym zwolennikiem dania zielonego światła obu krajom”. 

BERLIN

Ratowanie porozumienia nuklearnego z Iranem. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) wezwał Iran do pozostania w porozumieniu nuklearnym, nawet jeśli korzyści ekonomiczne nie spełniły jego oczekiwań. Maas był wczoraj w Teheranie, gdzie podkreślił wagę porozumienia dla Europy ze względów bezpieczeństwa. Irański minister spraw zagranicznych Mohammed Dschawad Zarif ostrzegł, że zwolennicy „wojny gospodarczej” przeciwko Iranowi nie mogą oczekiwać „pozostania bezpiecznymi”.

SOFIA

Finansowanie partii politycznych. Transparency International wyraziła dezaprobatę dla „kontrowersyjnego, chaotycznego i reaktywnego podejścia” do zmiany przepisów dotyczących finansowania partii politycznych. W czwartek parlamentarna komisja budżetowa zatwierdziła projekt premiera Bojko Borysowa, przewidujący obniżenie dotacji państwowych dla partii politycznych do 1 lewy (około 2,1 zł) za 1 głos z obecnych 11 lew.

LONDYN

10 chętnych na zostanie premierem. Rywalizacja o zastąpienie Theresy May nabiera tempa. Pozostało 10 kandydatów, w tym m. in. sekretarz ds. Środowiska Michael Gove, sekretarz ds. Spraw Zagranicznych Jeremy Hunt, sekretarz ds. Wewnętrznych Sajid Javid czy były sekretarz ds. Spraw Zagranicznych Boris Johnson. 

Na Gove’a spadła fala krytyki po tym jak przyznał się do zażywania kokainy w przeszłości. Polityk w niedzielę przyznał, że „głęboko żałuje” swoich błędów. Jednym z punktów programu tego kandydata jest deklaracja obniżenia stawek podatkowych dla najlepiej zarabiających.

RZYM

Rozmowy na najwyższym szczeblu. Włoski premier Giuseppe Conte spotkał się wczoraj z wicepremierami Matteo Salvinim Luigim Di Maio. Politycy debatowali nad sposobami uniknięcia postępowania procedury nadmiernego deficytu a także wyznaczenia przez Włochy nowego komisarza europejskiego.

Współtworzące rządzącą koalicję partię są zainteresowane stanowiskami komisarzy ds. konkurencji czy przemysłu. Były włoski premier Mario Monti zasugerował w wywiadzie dla EURACTIV, by wysunąć kandydaturę polityka z wysokiego szczebla „kogoś kto wie, jak negocjować i unikać niepotrzebnych konfliktów”.

MADRYT

Tolerancyjna polityka imigracyjna. Hiszpańska polityka imigracyjna, polegająca na przyjmowaniu wszystkich przybywających do kraju nie może trwać wiecznie, powiedział urodzony na Kubie amerykański socjolog Alejandro Portes, laureat Nagrody Księżniczki Asturii z 2019 r. w dziedzinie nauk społecznych.

Portes w niedawnym wywiadzie dla EURACTIV powiedział, że Madryt utrzymuje bardziej od innych państw tolerancyjną politykę imigracyjną. „To wyjątkowa polityka, ale nie sądzę, by mogła trwać w nieskończoność”, dodał.

WARSZAWA

Deal z USA. W środę Polska podpiszę umowę ze Stanami Zjednoczonymi, która doprowadzi do „trwałej obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski”. Szacunki mówią o 1300 dodatkowych żołnierzy amerykańskich. Warszawa miałaby zapłacić ponadto 2 mld dolarów za modernizację infrastruktury wojskowej, z której będą korzystać sojuszniczy żołnierze.

Stała, zwiększona obecność Amerykanów ma przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa Polski i regionu w obliczu rosyjskiego zagrożenia. Jednak, jak ostrzega Stratfor, amerykański think-tank zajmujący się bezpieczeństwem – wzmocnienie obecności wojsk USA w Polsce może doprowadzić do symetrycznej rosyjskiej odpowiedzi.

BRATYSŁAWA

Co z aktywnością wyborczą Słowaków? Ostatnie wybory europejskie potwierdziły, że Słowacy nie interesują się zbytnio sprawami kontynentu. Frekwencja na poziomie 22 proc. należała do najniższych w UE. Socjolog Michal Vašečka w wywiadzie dla EURACTIV powiedział, że słowaccy wyborcy nie uważają, by liberalna demokracja w ich kraju była zagrożona. Dlatego „Słowacy odczuwają znacznie mniejsza potrzebę uczestnictwa w wyborach do PE”. 

BUKARESZT

Rumuński minister spraw zagranicznych popiera mołdawskiego oligarchę. Podczas gdy UE wyraziła poparcie dla nowo powstałej koalicji utworzonej, Teodor Meleșcanu poparł propozycję mołdawskiej Partii Demokratycznej, by przeprowadzić wcześniejsze wybory. Ugrupowanie kontrolowane przez oligarchę Vlada Plahotniuca twierdzi, że rząd proeuropejskiego bloku „Teraz” (ACUM) Maii Sandu z prorosyjskimi socjalistami jest nielegalny. Meleșcanu podkreślił, że wybory 6 września są „jedynym rozwiązaniem” dla przezwyciężenia kryzysu politycznego. 

ATENY

Oficjalna data wyborów. Premier Alexis Tsipras podczas wczorajszego spotkania z prezydentem Prokopiosem Pavlopoulosem oficjalnie zażądał rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Głosowanie zaplanowano na 7 lipca.

NIKOZJA

Nowe prawo. Trzy związki zawodowe podpisały „kodeks postępowania” dotyczący molestowania, zarówno w życiu prywatnym, jak i publicznym (np w miejscu pracy). W zeszłym roku z 1830 złożonych skarg, 17 dotyczyło równości płci – kategorii w której zawarto m. in. zarzuty molestowania seksualnego.

ZAGRZEB

Juncker w Zagrzebiu. Ustępujący szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odwiedził w ten weekend Zagrzeb i powiedział, że chciałby, aby Chorwacja jak najszybciej przyjęła euro i przystąpiła do strefy Schengen. Juncker podkreślił, że Zagrzeb poczynił znaczne postępy w kwestiach gospodarczych i finansowych, dzięki sprawnemu wdrożeniu reform.

BELGRAD

Mała szansa na rozmowy. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić uznał za prawdopodobne fiasko organizacji szczytu przywódców regionalnych w Paryżu, zaplanowanego na 1 lipca. Polityk wątpi, by do tego czasu Kosowo zniosło cła importowe na serbskie towary – warunku koniecznego dla rozpoczęcia dialogu. Dodał też, że nie wyklucza możliwości postępu w rozmowach z Prisztiną, ale nie spodziewa się osiągnąć znaczących rezultatów przed jesienią.