Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 10 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kolejne rozmowy francusko-rosyjskie. Brytyjska opozycja zagłosowała przeciwko nowym wyborom. Sukces niemieckiego programu integracji uchodźców. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Przed szczytem ws. Ukrainy. „Nadszedł właściwy czas na zmniejszenie nieufności [z Moskwą]” – powiedział francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian po spotkaniu, w którym wzięli udział wczoraj także rosyjski szef dyplomacji Siergiej Ławrow oraz ministrowie obrony obydwu krajów: Florence Parly Siergiej Szojgu. Le Drian dodał jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby znieść sankcje wobec Moskwy.

Była to pierwsza oficjalna wizyta na tak wysokim szczeblu w Rosji od aneksji Krymu w 2014 r. Od tego czasu stosunki UE-Rosja zostały zmrożone. Państwa Wspólnoty zdecydowały się na nałożenie sankcji na Kreml z powodu roli, jaką odegrała Rosja w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

W swoim dorocznym wystąpieniu dla dyplomatów wygłoszonym 27 sierpnia br., Emmanuel Macron podkreślił, że „Europa zniknie”, jeśli nie przemyśli swojej strategii wobec Rosji. W najbliższym czasie Francja zamierza zorganizować szczyt w Paryżu z Rosją, Ukrainą i Niemcami w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Francuska minister obrony dodała: „Nie zawsze mamy tę samą wizję […] ważne jednak, aby ze sobą rozmawiać”.

LONDYN

Kolejna porażka premiera. Izba Gmin po raz kolejny zagłosowała przeciwko nowym wyborom. Niemal cała opozycja wstrzymała się od głosu, podczas gdy wniosek poparło 298 parlamentarzystów. Aby doszło do przedterminowych wyborów, wniosek zapowiedziany przez Johnsona musiałby zdobyć poparcie dwóch trzecich posłów. Ponadto Izba Gmin zdecydowała, że rząd musi opublikować wszystkie dokumenty dotyczące przygotowań Wielkiej Brytanii do twardego brexitu.

BERLIN

Sukces integracji. Komisarz ds. Integracji Annette Widmann-Mauz (CDU) powiedziała, że integracja uchodźców na niemieckim rynku pracy zakończyła się sukcesem. „Osiągnęliśmy lepsze rezultaty niż przewidywali eksperci od rynku pracy” – powiedziała pani minister w rozmowie z gazetą „Rheinische Post”. Według najnowszych danych, na azyl w Niemczech obecnie czeka 399 tys. osób. Należąca do CDU, Widmann-Mauz, dodała, że coraz więcej firm angażuje się w program szkoleń dla uchodźców, aby podnieść ich kompetencje zawodowe. 

MADRYT

W poszukiwaniu planu „B”. Hiszpański rząd planuje zwiększyć współpracę z 17 regionami autonomicznymi w związku ze zbliżającym się brexitem. W ubiegłym tygodniu premier Hiszpanii Pedro Sanchez zwołał swoich ministrów, aby przeanalizować konkretne rozwiązania w przypadku opuszczenia przez Wielką Brytanią UE bez porozumienia.

Wśród dyskutowanych propozycji znalazły się m.in. te, dotyczące gospodarki, turystyki, przemysłu, sektora bankowego. Międzyresortowa grupa ds. brexitu będzie spotykała się raz w tygodniu, aby monitorować postępy prac.

RZYM

Zielone światło dla nowego rządu. Premier Włoch Giuseppe Conte uzyskał wczoraj w izbie niższej parlamentu wotum zaufania. Dziś przed identycznym dylematem staną senatorowie. Decyzję parlamentarzystów poprzedziło 90-minutowe przemówienie, w którym premier przedstawił priorytetu polityczne nowego gabinetu.

WARSZAWA

Obietnice wyborcze. Pozostały cztery tygodnie do wyborów parlamentarnych. Wszystkie partie polityczne składają hojne obietnice wyborcze. Koalicja Obywatelska obiecuje m.in. wyższe emerytury, bezpłatny internet dla młodych ludzi, niższe podatki dla prowadzących własną działalność gospodarczą, środki na remonty infrastruktury, w tym dworców. PiS, posiadający ok. 19 proc. przewagę w sondażach obiecuje z kolei podniesienie płacy minimalnej, świadczeń dla emerytów oraz wyższe dopłaty dla rolników „na poziomie europejskim”.

ATENY

Dwa kluczowe spotkania. Grecki premier Kyriakos Mitsotakis planuje dwa spotkanie pod koniec miesiąca: jedno z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Drugie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem. Zgodnie z greckimi doniesieniami prasowymi, rząd będzie próbował lobbować za zwiększeniem amerykańskich inwestycji w Grecji, podczas gdy głównym tematem rozmów z tureckim przywódcą będzie kwestia migracji oraz działań Ankary u wybrzeży Cypru. 

BRATYSŁAWA

Z nauki do polityki. Vladimír Šucha, były szef Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, ogłosił, że dołącza do Progresywnej Słowacji – nowej partii politycznej. Šucha argumentuje, że zamierza wykorzystać swoje doświadczenie w dziedzinie edukacji, badań i innowacji. Z poparciem PS startowała w tegorocznych wyborach prezydenckich Zuzana Čaputová, która zwyciężyła w głosowaniu pokonując w II turze unijnego komisarza Maroša Šefčoviča

SOFIA

Dobra komisja. „Jestem przekonany, że otrzymamy portfolio, który będzie odpowiadał Bułgarii” – powiedział premier Bojko Borysow zapytany o przyszłego bułgarskiego komisarza. Mariya Gabriel ma odpowiadać za sprawy edukacji, młodzieży, sportu i kultury. 

Śledztwo szpiegowskie. Bułgarskie media podały, że były redaktor naczelny dziennika dziennika Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), Jurij Borysow, oraz wydawca gazety Nikołaj Malonow zostali przesłuchani w sprawie szpiegostwa na rzecz obcego państwa. We wtorek mają zostać przekazane dalsze informacje w sprawie.

BUKARESZT

Pani premier zapowiada głosowanie. Rumuńska premier Viorica Dancila powiedziała, że rząd wystąpi w przyszłym tygodniu w parlamencie o głosowaniu nad wotum zaufania. Nadal nie wiadomo, czy głosowanie będzie dotyczyło restrukturyzacji gabinetu, czy tylko zmian związanych z koniecznością zastąpienia ministrów z Sojuszu Liberałów i Demokratów (ALDE), którzy ogłosili przed kilkunastoma dniami wyjście z rządu.

ZAGRZEB

Współpraca z Niemcami. W przyszłym roku najpierw Chorwacja, a następnie Niemcy przejmą prezydencję w Radzie UE. Oba państwa zapowiadają ścisłą współpracę nad agendą działań. Stosowna deklaracja została złożona wczoraj podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych obu państw, Gordana Grlića Radmana i Heiko Maasa. W I poł. 2020 r. do Zagrzebia zostanie wydelegowany wysłannik z niemieckiego MSZ, który pomoże w przygotowaniach operacyjnych i koordynacji wydarzeń. 

SARAJEWO

Obywatele Bośni i Hercegowiny w Syrii i Iraku. Dnevni Avaz z Sarajewa informuje, że nawet 500 obywateli BiH przebywa w obozach dla uchodźców w Syrii i Iraku i oczekuje na ewentualna deportację do kraju urodzenia. Wszyscy oni sa powiązani z organizacjami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie.