Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 10 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Orban bierze się za kulturę. Zieloni skonsumują sukces wyborczy w Austrii? W Belgii i Hiszpanii nadal bez przełomu w negocjacjach między partiami. Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Następna stacja: kultura. Węgierski rząd złożył w poniedziałek projekt nowelizacji kilku ustaw, dotyczący m.in. działalności teatrów. Nowy pakiet legislacyjny wzbudził kontrowersje wśród opozycji. „To atak na wolność kultury” – przekonują przedstawiciele opozycyjnego ugrupowania Polityka Może Być Inna (LMP). „To próba uzależnienia instytucji kultury od władz lokalnych” – powiedzieli Antal Csárdi i Péter Ungár. 

Węgry w końcu wyrwą się z objęć partii Orbana

Projekt umieszczonego na stronie internetowej parlamentu zakłada m.in. powstanie Narodowej Rady Kultury, która ma zapewnić „jednolite kierowanie rządu w różnych sferach kultury”. Przewodniczącego Rady ma mianować rząd. Ponadto jednostki kultury, takie jak teatry współfinansowane przez państwo i samorząd, to organy finansujące określają szczegółowe zasady działania teatrów, w tym sposób powoływania dyrektora, a także wysokość wsparcia z obu źródeł. W projekcie zapisano przy tym, że porozumienie dotyczące wspólnego utrzymywania teatru musi mu gwarantować wolność artystyczną.

Opozycja „odbija” Budapeszt

Publiczna petycja wzywająca ustawodawców do odrzucenia ustawy zgromadziła prawie 50 000 osób podpisy do poniedziałku wieczorem.

W poniedziałek (9 grudnia) zorganizowano wiec przeciwko zmianom, który zgromadził od 1 tys. do 2 tys. osób. Obecni byli m.in. dyrektorzy i aktorzy budapeszteńskich teatrów, a także burmistrz stolicy Gergely Karacsony. Manifestanci zaprotestowali przeciwko podważaniu niezależności teatrów.

Węgry chcą bardziej prawicowej Europy

WIEDEŃ

Zieloni dołączą do koalicji rządowej? Austriaccy Zieloni prawdopodobnie dołączą do rządu Sebastiana Kurza. Obecnie trwają negocjacje między Austriacką Partią Ludową (ÖVP) i Zielonymi. Doszło do nich po załamaniu się rozmów z eurosceptyczną Wolnościową Partią Austrii (FPÖ), która współrządziła krajem w latach 2017-2019. Nowy koalicjant może przyczynić się do zmiany polityki zagranicznej Austrii. 

Austria: Nowe wybory – stary rząd?

PARYŻ

Ciąg dalszy nastąpi… Przywódcy Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec uzgodnili w poniedziałek (9 grudnia) w Paryżu, że do końca roku odbędzie się wymiana jeńców w formule „wszystkich na wszystkich” oraz wycofane zostaną wojska z kolejnych kilku punktów na linii  frontu w Donbasie.

Co stanie się na szczycie normandzkiej czwórki w Paryżu?

Późno w nocy w stolicy Francji zakończył się szczyt normandzkiej czwórki poświęcony pokojowemu zakończenia konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy. Następne spotkanie Emmanuela Macrona, Angeli Merkel, Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego ma się odbyć w najbliższych miesiącach.

O wymianie jeńców poinformował prezydent Ukrainy, a potwierdził występujący po nim Władimir Putin. Zełenski zapowiedział również, że w najbliższych czterech miesiącach dojdzie do kolejnego spotkania w formule normandzkiej. Prezydent Macron oświadczył natomiast, że w ciągu tych czterech miesięcy trzeba stworzyć warunki dla przeprowadzenia wyborów lokalnych w Donbasie.

BERLIN

Wspólnie na rzecz zrównoważonych łańcuchów dostaw. Ciągłe napięcia w wielkiej koalicji nie przeszkadzają CDU/CSU i SPD w realizowaniu kolejnych propozycji programowych. W poniedziałek 9 grudnia minister pracy Hubertus Heil z SPD i minister współpracy gospodarczej i rozwoju Gerd Müller z bawarskiej CS) ogłosił projekt na rzecz podniesienia standardów socjalnych w globalnych łańcuchach dostaw.

Von der Leyen wzywa do zacieśnienia współpracy z Afryką

Ministrowie chcą wprowadzenia norm prawnych odmawiających dostępu do rynku firmom, które wykorzystują pracę dzieci, oferują zbyt niską płacę lub stosują inne nieetyczne praktyki. Zamiarem wnioskodawców jest stworzenie wyższych standardów w globalnej gospodarce. Niemiecka prasa informuje, że do wprowadzenia zmian skłoniła ministrów przerażająca sytuacja pracowników prezmysłu odzieżowego i kawowego w Etiopii. Ministrowie byli obecni w tym kraju na początku miesiąca. 

MADRYT

ERC odkłada podjęcie decyzji ws. poparcia wniosku zaufania dla koalicyjnego rządu socjalistów (PSOE) z lewicową Unidas Podemos (UP) co najmniej do stycznia przyszłego roku. Decyzja ta opóźnia o kolejne tygodnie powołanie nowego rządu.

Hiszpania bez rządu do przyszłego roku?

BRUKSELA

Belgijska ruletka. Przywódca socjalistów, Paul Magnette (PS), zwrócił się w poniedziałek (9 grudnia) do króla o zwolnienie go z roli mediatora w trwających od ponad pół roku próbach stworzenia nowego rządu.

„Minęło pięć tygodni, wraz z całym moim zespołem i pracownikami staraliśmy się znaleźć rozwiązania dla Belgii” – poinformował Magnette za pomocą mediów społecznościowych

Nie będzie wielkiej koalicji

Król rozpoczął w poniedziałek kolejną rundę konsultacji z ugrupowaniami politycznymi, rozpoczynając od Liberałów (MD) i Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V). We wtorek rano dojdzie do spotkania z przedstawicielami nacjonalistycznej partii Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) i Zielonymi. Belgia była bez rządu od 198 dni.

Rośnie poparcie dla flamandzkich nacjonalistów

LONDYN

Potrzeba ambitnej polityki. Organizacja National Farmers’ Union (NFU) wezwała następny rząd do dążenia do osiągnięcia bezemisyjnego rolnictwa do 2040 r. „Wszelkie działania podejmowane przez rolników w kierunku osiągnięcia tego celu będą wymagały inwestycji. Dlatego potrzebujemy wsparcia od nowego rządu, który pomoże nam w przejściu na rolnictwo przyjazne środowisku” – napisali rolnicy w manifeście.

KE zapowiada 100 mld euro na inwestycje w solidarną transformację energetyczną

RZYM

Stress-test koalicji. Ostatnie napięcia związane z Europejskim Mechanizmem Stabilności (ESM), skłoniły włoskiego premiera Giuseppe Conte do upewnienia się, że ugrupowania tworzące jego gabinet są gotowe do dalszego realizowania uzgodnionego latem programu. 

Ostatnia przeszkoda usunięta przed nowym rządem

„Testem” trwałości koalicji Partii Demokratycznej (PD) i Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) będzie zatwierdzenie przyszłorocznej ustawy budżetowej. 

ATENY

Słowa poparcia. „Jesteśmy po waszej stronie, działania Turcji na Morzu Egejskim są nie do przyjęcia, wyślemy wyraźne przesłanie do Turcji”, powiedział wczoraj nowy grecki komisarz UE w drużynie Ursuli von der LeyenMargaritis Schinas. 

PRAGA

Kolejny czeski konflikt interesów? W poniedziałek (9 grudnia) portal EUobserver opublikował artykuł o możliwym konflikcie interesów czeskiego posła do PE i byłego Spitzenkandidata Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Jana Zahradila. 

Potwierdzą się informacje o konflikcie interesów premiera Czech?

Zgodnie z artykułem Zahradil, prowadzący obecnie negocjacje w sprawie umowy handlowej UE z Wietnamem, przewodniczy jednocześnie radzie doradczej Stowarzyszenia Wietnamczyków w Europie z siedzibą w Pradze. Organizacja jest powiązana z komunistycznym rządem.

Babisz zapowiada, że Czechy nie oddadzą żadnych unijnych funduszy

Polityk został nominowany do przewodniczenia stowarzyszeniu w 2016 r., ale nie zadeklarował swojego stanowiska w Parlamencie Europejskim. Po publikacji artykułu europarlamentarzyści Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego (EFA) poprosili przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego o zbadanie sprawy. Zahradil zaprzeczył wszelkim, by w jego przypadku doszło do konfliktu interesów. 

BELGRAD

Nowy rozdział. UE postanowiła otworzyć kolejny rozdział w negocjacjach akcesyjnych z Serbią. Dotyczy on swobodnego przepływu kapitału. Rozdział 4. zostanie otwarty na międzyrządowej konferencji UE-Serbia. Serbscy urzędnicy rządowi powiedzieli, że są niezadowoleni z otwarcia tylko jednego rozdziału, argumentując, że Belgrad jest gotowy na rozmowy także w pozostałych dziedzinach. 

Serbia podpisała porozumienie o współpracy z Frontexem

SARAJEWO/ZAGRZEB/TIRANA/PRISZTINA 

Bojkot Nobla dla Handke. Biuro Željko Komšića, przewodniczącego prezydencji Bośni i Hercegowiny, poinformowało ambasadę BiH w Królestwie Szwecji, o nieudzieleniu zgody na jakąkolwiek obecność przedstawiciela kraju w ceremonii przyznania literackiej nagrody Nobla. dla Petera Handke.

Literacki Nobel dla Polki

Powodem jest poparcie pisarza dla polityki Serbów podczas wojny w byłej Jugosławii. Chorwacja, Turcja, Albania i Kosowo także ogłosiły, że ich ambasadorzy nie wezmą udziału w ceremonii.