Codzienny briefing z europejskich stolic – wtorek 1 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Ateny zapowiadają zmiany w polityce migracyjnej po niedzielnych zamieszkach na wyspie Lesbos. Sofia popiera drogę Macedonii Północnej do Unii Europejskiej pomimo sporów między państwami. Czy Liga Mattea Salviniego dołączy do frakcji chadeków w Parlamencie Europejskim? Między innymi o tym piszemy we wtorkowej edycji „The Capitals”.

 

 

 

ATENY

Rząd Nowej Demokracji zdecydował się zaostrzyć politykę migracyjną po niedzielnych zamieszkach w obozie Moria na greckiej wyspie Lesbos. W wyniku wydarzeń śmierć poniosły dwie osoby.

Liczba migrantów i uchodźców przybywających z Turcji do Grecji zwiększyła się znacznie w ostatnich miesiącach. Dlatego premier Kyriakos Mitsotakis wezwał niedawno państwa UE do większego zaangażowania w pomoc dla Turcji, by lepiej powstrzymać rosnący napływ migrantów.

Tymczasem Grecja zaostrzyła kryteria dotyczące zarówno przyjmowania, jak i zatwierdzania wniosków o status azylanta. Ateny zapowiadają także wzmocnienie bezpieczeństwa na granicy. Rząd chciałby również wybudować nowe (zamknięte) ośrodki dla migrantów i uchodźców oczekujących na deportację. W planie jest odesłanie do krajów pochodzenia ok. 10 tys. osób. w 2020 r.

W dniach 7-8 października, na forum Rady UE ds. Sprawiedliwości i spraw Wewnętrznych, delegacje Bułgarii, Cypru i Grecji przedstawią wspólny plan rozwiązania problemów szlaku migracyjnego wschodniej części Morza Śródziemnego.

Lewicowa partia Syriza, która utraciła władze w lipcowych wyborach parlamentarnych, oskarża rząd o bezczynność. Ugrupowanie Alexisa Tsiprasa krytycznie wypowiedziała się o nieobecności rządu na kluczowym spotkaniu państw UE (Włochy, Malta, Francja, Niemcy) w sprawie migracji. Grecja nie została jednak zaproszona ponieważ spotkanie dotyczyło uchodźców i migrantów, którzy przybywają drogą morską z Afryki Północnej.

SOFIA

Zielone światło dla Macedonii Północnej? Mimo nieporozumień między oboma krajami, Bułgaria zapowiedziała, że nie zablokuje rozpoczęcia rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej z Unią Europejską. Sofia jednak zastrzega sobie prawo do zawetowania procesu przedakcesyjnego, ale na późniejszym etapie.

Deklaracja premiera Bojko Borysowa wywołała reakcję wicepremiera Krassimira Karakachanowa. Polityk reprezentujący Bułgarski Ruch Narodowy (WMRO) zapowiedział złożenie dymisji w przypadku wspierania przez rząd drogi Macedonii do UE. 

Tymczasem były premier Grecji Alexis Tsipras odwiedził wczoraj Skopje i spotkał się z Zoranem Zaewem. Obaj politycy przyczynili się znacząco w ubiegłym roku do zakończenia wieloletniego sporu między dwoma krajami. „Pokazaliśmy, że na Bałkanach istnieje inna wizja przyszłości niż nacjonalizm (…) teraz nadszedł czas, by UE zrobiła to samo, dając zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną” – powiedział Tsipras.

RZYM

Liga z chadekami w PE? Giancarlo Giorgetti, nr 2 w Lidze Mattea Salviniego, zasugerował że jego partia jest otwarta na dołączenie do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), której członkami są m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Jednak lider Ligi i były wicepremier zaprzeczył tym sugestiom, twierdząc, że nie ma żadnych planów na wykonanie takiego posunięcia. 

Włoska prasa spekuluje, że podjęcie debaty na dołączeniem do EPL może doprowadzić do zakwestionowania przywództwa Salviniego. Przedstawiciele konserwatywnej Forza Italia – także należący do frakcji chadeków w PE – z zadowoleniem przyjęli sugestie Giorgettiego, uznając je za znaczący krok naprzód dla budowy koalicji centroprawicowej we Włoszech. 

BUKARESZT

Rumunia zaproponuje innego kandydata. Partia Socjaldemokratyczna (PSD) zgłosi nowego kandydata do nowej Komisji Europejskiej po tym, jak komisja prawna Parlamentu Europejskiego odrzuciła Rovanę Plumb. Premier Viorica Dăncilă podkreśliła, że odrzucenie Rumunki było motywowane politycznie. PSD najprawdopodobniej wybierze nowego kandydata na dzisiejszym posiedzeniu Rady Wykonawczej partii. Pani premier odrzuciła zaproszenie prezydenta Klausa Iohannisa  na konsultacje w tej sprawie. 

LONDYN

Konserwatyści zapowiadają realizację wielu znacznych inwestycji. To będzie „rewolucja infrastrukturalna” – twierdzi kanclerz skarbu Sajid Javid. Londyn zamierza zainwestować 25 mld funtów w projekty drogowe oraz 5 mld funtów w infrastrukturę cyfrową. Znajdą się także środki dla młodzieży. Rząd zapowiada także podwyższenie stawki godzinowej do 10,5 Funtów w ciągu najbliższych pięciu lat. 

Zapowiedzi zostały skrytykowane przez opozycyjna Partię Pracy, a kanclerz skarbu w gabinecie cieni John McDonnell nazwał te plany „żałosną próbą nadrabiania zaległości”.

MADRYT

Apel do wyborców. Podczas wczorajszego wiecu w Madrycie, premier Pedro Sánchez zwrócił się o poparcie jego ugrupowania przez wyborców w nadchodzących wyborach, aby „przełamać obecny paraliż polityczny w kraju”. Według polityka, najlepszą odpowiedzią na obecne bolączki Hiszpanii byłby stabilny rząd Partii Socjalistycznej (PSOE). 

WARSZAWA

Lider PiS zapowiada zmiany ustrojowe w Polsce. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę na regionalnej konwencji wyborczej w Zielonej Górze, że jeśli w październikowych wyborach parlamentarnych jego partia zdobędzie większość konstytucyjną, to wprowadzi zmiany o charakterze ustrojowym.
Więcej o zapowiedziach Jarosława Kaczyńskiego przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Hipokryzja Šefčoviča. Słowacki europoseł okazał się wymagającym przeciwnikiem dla rodaka Marosa Šefčoviča – kandydata do drużyny Ursuli von der Leyen w nowej Komisji Europejskiej. Vladimír Bilčík przypomniał Šefčovičowi, że podczas kampanii pochwalił stanowisko rządu o nie ratyfikowaniu konwencji stambulskiej Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet. 

Kandydat do KE, zapytany o to, jak poradziłby sobie z tym zagadnieniem jako unijny komisarz , odpowiedział, że w pełni popiera plan nowej przewodniczącej dotyczący umieszczenia przemocy wobec kobiet na liście przestępstw w UE.

PRAGA

Czesi realizują paryską umowę klimatyczną. Premier Andrej Babisz spotkał się w poniedziałek ze swoim fińskim odpowiednikiem Anttim Rinne. Czeski premier powiedział, że Praga wywiązuje się ze swoich zobowiązań wynikających z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Prawo do obrony. Senat zaproponował poprawkę do Karty Praw Podstawowych i Wolności, która obejmowałaby praw do użycia broni w przypadku obrony koniecznej siebie i innych. Inicjatywa opiera się na petycji podpisanej przez 102 tys. osób w reakcji na nową unijną dyrektywę o broni palnej, ograniczającej posiadanie broni. Czechy podjęły kroki prawne przeciwko dyrektywie i obecnie czekają na wydanie orzeczenia przez TSUE.

ZAGRZEB

Problemy z marnotrawstwem. Mile Horvat, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska  Energii powiedziała, że Chorwacja ma „ambitne, ale możliwe do osiągnięcia cele” w związku z recyklingiem. Do 2020 r. Zagrzeb zamierza poddać recyklingowi 50 proc. krajowej makulatury, metali, plastiku, szkoła oraz 70 proc. odpadów budowlanych. Obecnie te liczby nie przekraczają 30 proc. 

SARAJEWO

Wydalenie czterech obywateli Turcji. Władze Bośni i Hercegowiny odebrały prawo do pobytu na terytorium kraju czterem obywatelom Turcji, którzy są prześladowani przez tamtejsze władze pod zarzutem współpracy z organizacją Fethullaha Gülena – największego rywala politycznego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Odwołaliśmy się od decyzji, ale Ministerstwo Bezpieczeństwa odrzuciło nasze argumenty” – powiedział prawnik Nedim Ademović.