Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 9 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

We Włoszech przegłosowano zmniejszenie liczby deputowanych. Grecy negocjują usunięcie produktów rolnych z listy objętej amerykańskimi cłami, a Hiszpania skłania się do poparcia inicjatywy w sprawie relokacji migrantów. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

Najmniejszy parlament w Europie? Deputowani przegłosowali reformę mającą na celu zmniejszenie stanu liczebnego parlamentarzystów z 945 do 600 od następnej kadencji. Propozycja ta była jednym z punktów programu Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S). Na ostateczne poparcie reformy w ramach szerszego kompromisu obejmującego także zmiany w prawie wyborczym zdecydowała się koalicyjna Partia Demokratyczna (PD). Odchudzenie parlamentu musi zostać zatwierdzone przez ogólnokrajowe referendum. Prawo do jego zwołania posiada 1/5 parlamentarzystów, 500 tys. obywateli lub wspólna inicjatywa pięciu zgromadzeń regionalnych.

W przypadku przeprowadzenia reformy, włoski parlament stanie się najmniejszy w Europie proporcjonalnie do liczby ludności. Zmiany budzą obawy niektórych prawników na Płw. Apenińskim podnoszących kwestię zmniejszenia reprezentacji obywateli.

ATENY

Greckie negocjacje. Wiceminister rolnictwa Kostas Shrekas zwrócił się do zastępcy sekretarza stanu USA Manishy Singh o zwolnienie większej liczby greckich produktów rolnych z ceł amerykańskich na unijne towary. Na czarnej liście USA znajdują się m.in. ser feta, brzoskwinie, oliwa z oliwek i oliwki. Stany Zjednoczone opublikowały w ubiegłym tygodniu listę produktów z Unii Europejskiej, które obłożone zostaną cłami odwetowymi. To efekt zwycięstwa jakie USA odniosły nad UE na forum Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sporze dotyczącym dotacji dla koncernu Airbus. Cła dotyczą importu produktów unijnych o łącznej wartości 6,8 mld euro.

Według greckiej redakcji Euractiv, Shrekas prowadził negocjacje na najwyższym szczeblu, w tym m.in. z ambasadorem USA w Atenach, w celu wykluczenia oliwy z oliwek i innych olejów, które stanowią ponad 50 proc. całkowitego greckiego eksportu produktów rolnych do USA.

Chojna UE. Grecja potrzebuje dalszego wsparcia z Polityki Spójności UE w nadchodzących latach, dlatego KE zaproponowała zwiększenie środków o 8 proc. dla Aten w kontraście do przewidywanych 10 proc. cięć w nowej perspektywie budżetowej – powiedział Marc Lemaître, dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej.

MADRYT

Zmiana decyzji w sprawie alokacji migrantów? Hiszpania jest gotowa poprzeć propozycję Niemiec, Francji, Włoch i Malty w celu znalezienia sprawiedliwego systemu relokacji uchodźców uratowanych na Morzu Śródziemnym – powiedział minister spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaska

Wczoraj o wspomnianej propozycji dyskutowali unijni ministrowie spraw wewnętrznych. Plan przewiduje tymczasowe rozwiązanie kwestii relokacji (przy braku ogólnounijnego porozumienia). Inicjatorzy sugerują, że propozycja pozwoli uniknąć pozostawienia jednego z państw członkowskich (w domyśle Włochy lub Cypr) samego w obliczu problemu.

Więcej o porozumieniu 5 państw UE przeczytają Państwo tutaj. Tutaj z kolei zapraszamy po więcej informacji odnośnie wcześniejszego sprzeciwu Hiszpanii. 

BERLIN

Halo Londyn? Po wczorajszej (8 października) rozmowie telefonicznej między premierem Borisem Johnsonem a kanclerz Angelą Merkel nic nie uległo zmianie w sprawie porozumienia brexitowego, jak podają źródła w Londynie cytowane przez agencję AFP. Kanclerz Merkel miała poprosić Borisa Johnsona o rezygnację ze sprzeciwu wobec utrzymania Irlandii Północnej w Unii Celnej z UE. Rzecznik niemieckiego rządu odmówił podania szczegółów rozmowy.

Więcej o aktualnym przebiegu negocjacji między Londynem a UE znajdą Państwo tutaj

PARYŻ

Ostrzeżenia dla Londynu. „Nie akceptuję gry polegającej na obwinianiu” UE za niepowodzenie negocjacji – powiedział  Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla „Les Echos”. Jeśli mielibyśmy szukać winnego za pat w rozmowach to należałoby go raczej szukać na Wyspach Brytyjskich – dodał przewodniczący Komisji Europejskiej.

Kontrowersje wokół Goulard. Pisemne odpowiedzi wysłane wczoraj przez Sylvie Goulard nie usatysfakcjonowały wszystkich europarlamentarzystów, szczególnie tych z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), którzy podtrzymują konieczność przeprowadzenia ponownego wysłuchania. Drugą szansę wykorzystał wczoraj Janusz Wojciechowski, który został zaakceptowany na komisarza ds. rolnictwa.

Więcej o wczorajszych przesłuchaniach trójki wiceprzewodniczących wykonawczych nowej Komisji Europejskiej: Valdisa Dombrovskisa, Margrethe Vestager i Fransa Timmermansa przeczytają Państwo tutaj

WARSZAWA

Dla kogo miliardy od rządu? Z 33,5 mld zł, które PiS obiecał wyborcom w ostatnich miesiącach, aż 32 proc. trafi do osób najbogatszych, a jedynie dziewięć procent do najuboższych – wynika z przedwyborczego raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. To walka o głosy zamożnych Polaków?

Do kogo trafiały transfery socjalne rządu w ostatnich czterech latach? O raporcie CenEA pisze Wyborcza.pl – partner medialny Euractiv.pl. 

NIKOZJA

Śródziemnomorska współpraca. We wspólnym oświadczeniu wydanym po trójstronnym szczycie Grecji, Cypru i Egiptu zorganizowanym wczoraj w Kairze, prezydent Cypru Nikos Anastasiades stwierdził, że spotkanie było ważnych etapem na drodze do zacieśnienia współpracy regionalnej. Podczas szczytu potępiono działania Turcji związane z wydobyciem surowców naturalnych w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Wspomniane państwa zacieśniają współpracę regionalną. Zdecydowały się m.in. na zrezygnowanie z wzajemnego opodatkowania firm inwestujących w jednym z krajów.

BRATYSŁAWA

Brak solidarności z V4. Słowacja nie dołączyła do grona 10 państw, które opowiedziały się przeciwko aktualizacji unijnych celów klimatycznych w zakresie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Debata w sprawie odbyła się w ubiegły piątek podczas posiedzenia unijnych ministrów środowiska. Tym samym Słowacja znalazła się w gronie 13 państw popierających ambitniejsza politykę klimatyczną. To decyzja w kontrze do sojuszników z Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Węgier i Polski.

O ostatnim szczycie Grupy Wyszehradzkiej przeczytają Państwo tutaj

PRAGA

Według czeskiego ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka stworzenie „bezpiecznej strefy” w północnej Syrii przyczyni się do pogorszenia sytuacji. „Niepokoją mnie działania wojskowe Turcji. Ucierpią zwykli ludzie. Istnieją przecież rozwiązania polityczne i dyplomatyczne” – skomentował sytuację w Syrii szef dyplomacji. 

SOFIA

Kontrola przepływów finansowych. Opuszczający Bułgarię muszą złożyć oświadczenie dotyczące posiadania gotówki w kwocie przekraczającej 10 tys. euro. To efekt zmian zaproponowanych przez ministra finansów. Prawo zabrania ponadto realizacji transferów pieniężnych przekraczających 15 tys. euro w przypadkach, gdy dana osoba zalega w związku ze zobowiązaniami np. z tytułu niezapłaconych podatków.

BUKARESZT

Siła argumentów. Na dzień przed głosowaniem nad wotum nieufności dla rządu Vioricy Dăncili, pani premier próbowała przekonać posłów ze swojego ugrupowania, by nie stanęli po stronie opozycji. Partia Socjaldemokratyczna (PSD) straciła większość w parlamencie po tym, jak Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE) opuścił pod koniec sierpnia koalicję. 

Premier próbowała przekonać posłów PSD obiecując przeznaczyć dodatkowe fundusze na rzecz lokalnych samorządów. Rozmowy w sprawie odbędą się w najbliższy piątek, w dzień po głosowaniu w parlamencie o przyszłości gabinetu. Ponadto Pani premier obiecuje posłom większy wpływ na kształtowanie przyszłorocznego budżetu.

LUBLANA

Przedłużenie kontroli. Minister spraw wewnętrznych Boštjan Poklukar wyraził niezadowolenie z oświadczenia Austrii dotyczącego przedłużenia kontroli granicznych między dwoma państwami o kolejne 6 miesięcy. Po raz pierwszy wprowadzono je w 2015 r., w związku z kryzysem migracyjnym. 

ZAGRZEB

Premier Andrej Plenkovic powiedział, że emigracja do bardziej rozwiniętych państw UE nie stanowi już problemu. „Sytuacja ustabilizowała się. Zjawisko masowej migracji na zachód już nie występuje” – powiedział polityk.