Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 8 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Włochy angażują się w rozwiązanie kryzysu w Libii. Irlandzki sędzia Sądu Najwyższego weźmie udział w sobotnim marszu przeciwko „ustawie kagańcowej” w Warszawie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

RZYM

„W rozwiązanie sytuacji w Libii powinny zaangażować się takie kraje, jak USA, Rosja, Egipt i Turcja”, powiedział włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio po spotkaniu z szefem tureckiej dyplomacji Mevlütem Çavuşoğlu w Stambule.

„Ważne jest utrzymywanie relacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, które mogą przyczynić się do zmiany sytuacji”, dodał włoski polityk. We wtorek po południu Di Maio powiedział dziennikarzom w Brukseli, że niektóre kraje ingerują w libijską wojna domową, wykorzystując ten konflikt dla swoich partykularnych interesów. Minister odmówił jednak odpowiedzi czy rozmawiał na ten temat podczas spotkania z Çavuşoğlu.

W środę (8 stycznia) w Kairze spotkają się ministrowie spraw zagranicznych Cypru, Grecji, Włoch, Francji i Rumunii i Egiptu, aby rozmawiać na temat sytuacji w Libii. 

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Di Maio i ministrami spraw zagranicznych Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, że „jest oczywiste, że gdy mówimy o ingerencjach z zewnątrz, to mamy na myśli Turcję”. 

DUBLIN

Marsz poparcia. Sędzia irlandzkiego Sądu Najwyższego weźmie udział w sobotnim marszu milczenia przeciwko zmianom w polskim systemie sądowniczym, informuje „Irish Times”. Sędzia John MacMenamin będzie reprezentował Stowarzyszenie Sędziów Irlandii (AJI). W marszu planują wciąć także udział przedstawiciele organizacji sędziowskich z Holandii.

WARSZAWA

Co z opinią Komisji Weneckiej? Wicepremier Jacek Sasin zapowiedział, że jeśli polski rząd uzna opinię Komisji Weneckiej za godną zastosowania, to się do niej zastosuje.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki lekceważąco wyraża się o kompetencjach ekspertów Komisji Weneckiej wytykając jednemu z tych, którzy byli w Polsce poprzednio, że nie bardzo wiedział, gdzie jest. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Koalicja Polska) przekonuje zaś, że wizyta organu doradczego Rady Europy nie jest wtrącaniem się w polskie sprawy. Natomiast w ocenie pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf to „bardzo dobrze”, że delegacja Komisji Weneckiej przyjeżdża do Polski.

Sasin: Jeśli uznamy, że opinia Komisji Weneckiej jest godna zastosowania, to się zastosujemy

PARYŻ/ZAGRZEB

Dwie odmienne wizje. Podczas wtorkowego (7 stycznia) spotkania z chorwackim premierem Andrejem Plenkoviczem w Paryżu, prezydent Emmanuel Macron wydawał się łagodzić swoje twarde stanowisko w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej, mówiąc, że jest otwarty na zmiany w procesie uwzględniające reformę kryteriów przyjęcia nowych członków. Plenković wezwał Macrona do możliwie jak najszybszego odblokowania negocjacji akcesyjnych.

Francja przedstawia nowe zasady rozszerzenia UE

Francja chce udanego szczytu w Zagrzebiu. Chorwacki premier rozpoczął prezydencję kraju w Radzie UE wizytą w Paryżu. Prezydent Francji oczekuje, że Chorwacja odegra kluczową rolę w negocjacjach dotyczących relacji UE z Wielką Brytanią po brexicie oraz wieloletnich ram finansowych UE (WRF). 

Chorwacka prezydencja w UE: Nie tylko rozszerzenie na Bałkany Zachodnie

ATENY

Bez krytyki działań Donalda Trumpa. Tymczasem w Atenach lewicowa partia opozycyjna Syriza zaatakowała rządzącą Nową Demokrację ze względu na fiasko rozmów premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

„Wizyta greckiego premiera w USA nie tylko nie przyczyniła się do uspokojenia napięć w regionie Morza Śródziemnego, ale okazała się zupełnym fiaskiem”, napisała w koomunikacie Syriza.

Mitsotakis odbył dwudniową wizytę w USA, aby porozmawiać m.in. o agresywnej postawie Ankary we wschodniej części Morza Śródziemnego. Celem Aten było uzyskanie od Waszyngtonu poparcia w konflikcie z Turcją. I chociaż rząd poinformował, że podczas rozmów podniesiono wszystkie najważniejsze kwestie, to Donald Trump odmówił zorganizowania wspólnej konferencji prasowej na koniec wizyty oraz unikał publicznych wypowiedzi przeciwko Turcji. 

„Prezydent Trump nie wypowiedział ani jednego słowa krytycznego przeciwko Turcji, tymczasem Ankara prowadzi najbardziej agresywną politykę od 20 lat, prowokując napięcia w naszym regionie”, napisano w oświadczeniu Syrizy. 

BERLIN

Potrzeba zmian. Przewodniczący bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Markus Söder opowiada się za zmianami w koalicyjnym rządzie federalnym CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD. Polityk wezwał w poniedziałek (6 stycznia) do dokonania przetasowań personalnych w rządzie Angeli Merkel.

Szef CSU chce lepiej wykorzystać potencjał i umiejętności młodszych ministrów kierując ich do zadań związanych z biznesem i innowacjami. Wszystko po to, aby Niemcy skuteczniej konkurowały na tym polu z Chinami i USA. 

Niemcy zaangażują się wojskowo w Afryce?

„Druga połowa kadencji to znakomity czas na wzmocnienie zespołu nowymi siłami oraz realizację nowych zadań”, powiedział Söder w wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag”. „Dlatego powinniśmy odmłodzić nasz zespół i zaprosić do współpracy nowe osoby”. 

Merkel pojedzie do Rosji

Swoją wypowiedzią Söder zdziwił zarówno swoich politycznych przyjaciół, jak i oponentów. Niektórzy obawiają się o dalszą destabilizację Wielkiej Koalicji. Jednak Söder zyskał we wtorek (7 stycznia) potencjalnego sojusznika w osobie przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Lansowana na następczynię obecnej pani kanclerz, Kramp-Karrenbauer stwierdziła, że ​„pomysł Södera wart jest rozważenia”. 

Niemcy zapowiadają walkę z prawicowym ekstremizmem

Kanclerz Merkel zareagowała znacznie ostrożniej na tę sugestię. Bez jej poparcia oraz liderów SPD, Söder mógłby zmienić jedynie kierownictwo ministerstw znajdujących się pod kontrolą CSU. 

WIEDEŃ

Zielone światło dla klimatu. Nowy rząd obiecuje uczynić z Austrii lidera polityki klimatycznej. We wtorek (7 stycznia), dokładnie 100 dni po wyborach parlamentarnych, zainaugurowano nowy koalicyjny gabinet Sebastiana Kurza. Współpraca konserwatystów z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) i Zielonych (Die Grünen) opracowała program rządowy, który już zdążył wywołać kontrowersje wśród wyborców mniejszego z koalicjantów ze względu na zapowiedź realizacji surowej polityki migracyjnej.

Powrót młodego kanclerza

W zakresie polityki klimatycznej Austria chce być prekursorem, nie tylko poprzez osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r. czy doprowadzenie do korzystania niemal wyłącznie z odnawialnych źródeł energii do 2030 r., ale także poprzez takie inicjatywy, jak postawienie na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zieloni blisko rządu

Jednak w przypadku polityki migracyjnej stanowisko rządu jest jasne: Wiedeń zobowiązuje się do europejskich rozwiązań, określając jednocześnie dotychczasowe wysiłki na tym polu (m.in. program relokacji migrantów) jako „porażkę”. Rząd deklaruje, że nie podejmie żadnych inicjatyw w tej sprawie.

Nowy rząd przeciwko umowie handlowej z Mercosurem

MADRYT

Drugi rząd Sancheza. Przywódca socjalistów Pedro Sánchez został we wtorek (7 stycznia) ponownie wybrany na premiera Hiszpanii. Sukces został osiągnięty większością zaledwie dwóch głosów (167 za, 165 przeciw, 18 wstrzymujących się).

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) stworzy wraz z lewicową Unidas Podemos pierwszy koalicyjny rząd od czasów Drugiej Republiki Hiszpańskiej (1931-1939).

Wotum zaufania dla rządu. Koniec z niestabilnością?

HELSINKI

Świąteczna turystyka. Rosjanie obchodzą Święta Bożego Narodzenia i dla wielu miejscem wypoczynku jest Finlandią. W okresie świąteczno-noworocznym uruchamiane są dodatkowe połączenia lotnicze między Petersburgiem i Moskwą a Helsinkami. To dobry czas dla fińskiego przemysłu hotelowego. Jednak w ostatnich latach w związku m.in. z sytuacją rosyjskiej gospodarki i unijnymi sankcjami wymierzonymi w to państwo do Finlandii przyjeżdżało mniej turystów niż jeszcze kilka lat wcześniej.