Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 6 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Dlaczego Donald Tusk nie wystartuje w wyborach prezydenckich? Włoscy uczniowie od przyszłego roku będą uczyć się o zmianach klimatycznych i zrównoważonym rozwoju. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

WARSZAWA

Wątpliwości rozwiane. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich. Uciął w ten sposób ciągnące się od dłuższego czasu spekulacje dotyczące jego politycznej przyszłości.

“Po głębokim namyśle podjąłem decyzję, że nie będę kandydował w zbliżających się wyborach prezydenckich” – oświadczył  Donald Tusk we wtorek (5 listopada) w Brukseli. “Ogłaszam tę decyzję dzisiaj, bo czas nagli, a nie chciałbym w żaden sposób utrudniać opozycji procesu wyłaniania kandydatur” – powiedział.

“Uważam, że możemy te wybory wygrać, ale do tego potrzebna jest kandydatura, która nie jest obciążana bagażem trudnych, niepopularnych decyzji, a ja takim bagażem jestem obciążony od czasów, kiedy byłem premierem” – wyjaśniał Tusk. Zapowiedział jednak, że w najbliższych miesiącach będzie wspierał kandydata opozycji na prezydenta RP.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (PO) przyznała, że decyzja Tuska nie jest dla niej zaskoczeniem, bo – jak powiedziała w TVN24 – od dawna było wiadomo, że ambicje Tuska są związane ze stanowiskiem szefa EPL. Jej zdaniem opozycja staje teraz przed wielkim wyzwaniem, jakim jest wyłonienie kandydata na prezydenta. Najlepiej wspólnego dla całej opozycji, który miałby największe szanse, aby wygrać z Andrzejem Dudą. Obecny prezydent został przedstawiony jako kandydat Zjednoczonej Prawicy, choć on sam nie zadeklarował jeszcze decyzji o starcie.

Według szefa koalicyjnego Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina, Donald Tusk zdał sobie sprawę, że choć miałby szansę uzyskać najlepszy wynik wśród polityków opozycji, to ostatecznie w wyborach prezydenckich poniósłby porażkę. “To prawdopodobnie jego definitywne rozstanie z polską polityką” – przewiduje. “Donald Tusk pozostanie wielką niewykorzystaną szansą dla Polski, który jako polityk bardziej przedkładał interes własny nad dobro kraju” – ocenił lider Porozumienia w rozmowie z Onetem.

Od źródeł w Europejskiej Partii Ludowej brukselska redakcji EURACTIV dowiedziała się, że jest więcej niż pewne, że Tusk będzie ubiegał się o stanowisko przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. Z dotychczasowych informacji wynikało, że o stanowisko chciałby także ubiegać się były Spitzenkandidat chadeków Manfred Weber, ale doradzono mu, by nie kandydował przeciwko Tuskowi.

Więcej o sprawie przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Nowy przedmiot w szkole. Włoscy uczniowie już niedługo będą uczestniczyć w lekcjach dotyczących zmian klimatycznych oraz zrównoważonego rozwoju – poinformowało Ministerstwo Edukacji. Zajęcia rozpoczną się od przyszłego roku szkolnego. Lorenzo Fioramonti, minister edukacji wywodzący się z koalicyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd, zapowiedział, że w każdej ze szkół zostanie poświęcona przynajmniej jedna godzina tygodniowo na zajęcia o klimacie.

Dodatkowo w programie innych zajęć, takich jak przedmioty przyrodnicze czy ścisłe, znajdą się zagadnienia z zakresu ekologii czy zrównoważonego rozwoju. 42-letni Fioramonti jest znany ze swoich progresywnych poglądów. Wielokrotnie wdawał się w polemiki z byłym wicepremierem Matteo Salvinim. We wrześniu polityk M5S zachęcał uczniów do udziału w strajku klimatycznym, czym wzbudził oburzenie wśród rodziców niezadowolonych z zachęcenia dzieci do wagarowania.

Fioramonti proponuje także opodatkowanie linii lotniczych, wyrobów plastikowych oraz niezdrowego jedzenia. Środki pozyskane z nowej daniny miałyby być przeznaczone na edukację.

BERLIN

Politycy w niebezpieczeństwie. Politycy partii Zielonych Cem Özdemir Claudia Roth otrzymali groźby śmierci. To kolejny taki przypadek w Niemczech w ostatnich miesiącach. Ministerstwo Sprawiedliwości odrzuca oskarżenia, że rządowy plan przeciwdziałania prawicowemu ekstremizmowi jest niewystarczający. 

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer z CSU powiedział w rozmowie z bawarską „Süddeutsche Zeitung”, że niemiecka polityka zbrutalizowała się w ostatnich miesiącach. Politycy Zielonych otrzymali groźby śmierci w ubiegły weekend. O ich wysłanie podejrzewana jest prawicowa grupa ekstremistów. W czerwcu br. związany z rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Walter Lübcke został zastrzelony na początku czerwca w swoim domu niedaleko Kassel w Hesji.

Więcej o sprawie śmierci Waltera Lübcke przeczytają Państwo tutaj

PARYŻ

Powrót kwot migracyjnych. Francja ogłosi w środę (6 listopada) serię nowych rozwiązań dotyczących migracji. To kolejna inicjatywa prezydenta Emmanuela Macrona, który zamierza zneutralizować wpływy Marine Le Pen  przed wyborami prezydenckimi w 2022 r.

Rząd zamierza zniechęcić potencjalnych migrantów z tzw. „bezpiecznych krajów”, takich jak Albania czy Gruzja. Ugrupowanie Naprzód Republiko! (LREM) zamierza także zwiększyć liczbę migrantów zarobkowych. „Le Parisien” informuje, że chodzi zwłaszcza o napływ pracowników do budownictwa, sektora turystycznego czy handlu. We Francji potrzeba także specjalistów z branży informatycznej.

„To czysta hipokryzja twierdzić, że Francja nie potrzebuje nowych pracowników. Przecież turystyka czy branża budowlana nie funkcjonują bez migracji. Twierdzenie, że jest odwrotnie, jest fałszywe – powiedział Macron w niedawnym wywiadzie dla „Valeurs Actuelles”. Dlatego „wolałbym migrację legalną, opartą na systemie kwotowym w miejsce nieuregulowanego strumienia przybyszów z innych państw” – dodał francuski prezydent.

BRUKSELA

Nie będzie wielkiej koalicji. W Belgii od dokładnie 165 dni nie ma stabilnego rządu. Prysły właśnie nadzieje na stworzenie wielkiej koalicji między niderlandzkojęzycznymi nacjonalistami z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA) a frankofońską Partią Socjalistyczną (PS).

Belgijskie wybory powszechnie z 26 maja tradycyjnie już nie przyniosły jasnego rozstrzygnięcia. W podzielonej nie tylko politycznie, ale też kulturowo, religijnie i językowo Belgii rozdrobnienie polityczne jest bardzo silne. Największe ugrupowanie w liczącej 150 miejsc federalnej Izbie Reprezentantów – N-VA – ma bowiem tylko 25 posłów.

Król Filip I Koburg postanowił więc namówić do współpracy Nowy Sojusz Flamandzki oraz drugie najliczniej reprezentowane w parlamencie ugrupowanie – Partię Socjalistyczną, która ma 20 mandatów. Ale po kilku dniach intensywnych rozmów marzenia o wielkiej koalicji prysły. Dlaczego?

O przyczynach fiaska powstania wielkiej koalicji w Belgii przeczytają Państwo tutaj

ATENY

Nowy plan dla uchodźców. Rząd Nowej Demokracji (ND) przygotowuje plan przeniesienia 4 tys. uchodźców z greckich wysp w głąb kraju. Inicjatywa ma zostać zakończona do końca listopada. Rząd planuje ponadto odesłać 10 tys. osób do Turcji do końca 2020 r. Pomysł nie spotkał się z entuzjazmem Greków zamieszkujących śródlądowe prowincje, lecz rzecznik rządu Stelios Pestas powiedział, że wszyscy Grecy powinni okazać solidarność z mieszkańcami wysp.

Zakaz palenia. Rząd jest zdeterminowany, by po wielu latach bezczynności wprowadzić w życie ustawę zakazującą palenie w zamkniętych miejscach publicznych.

BUDAPESZT

Pierwsze posiedzenie. We wtorek (5 listopada) odbyło się pierwsze spotkanie Rady Miejskiej Budapesztu od wybory, w wyniku których doszło do zmiany na stanowisku burmistrza. Nowym  gospodarzem miasta jest Gergely Karácsony, kandydat zjednoczonej opozycji, który pokonał w głosowaniu popieranego przez rządzący Fidesz Istvána Tarlósa, sprawującego władzę w stolicy od 2010 r.

Na pierwszym posiedzeniu Rada Miejska ogłosiła alarm klimatyczny dla Budapesztu. Ponadto przyjęto tzw. pakiet przejrzystości zaproponowany przez lokalne organizacje pozarządowe. Wstrzymano także budowę nowych budynków w parku Városliget. Ta uznawana za kontrowersyjną inicjatywa poprzedniej ekipy rządzącej została skrytykowana m.in. przez UNESCO. Międzynarodowa organizacja zagroziła umieszczeniem tego miejsca na liście „światowego dziedzictwa w niebezpieczeństwie”. 

Rada Miejska odmówiła także zastosowania ustawy znanej na Węgrzech jako „ustawa niewolnicza”.

Więcej o niedawnych wyborach samorządowych na Węgrzech i zwycięstwie kandydata opozycji przeczytają Państwo tutaj i tutaj

ZAGRZEB

Na rzecz turystyki. 13 państw członkowskich UE poparło inicjatywę Chorwacji dotyczącą zacieśnienia współpracy między krajami Wspólnoty. Celem jest większa obecność turystyki w programach UE.

„Oczekujemy, że podczas prezydencji Chorwacji w Radzie UE moglibyśmy opublikować deklarację o współpracy dotyczącej turystyki. Mamy nadzieję uruchomienia funduszu turystycznego UE, który byłby wykorzystywany do finansowania projektów rozwojowych oraz finansowania państw, gdzie turystyka cierpi z niezależnych przyczyn, jak kryzys migracyjny, klęski żywiołowe i inne nieprzewidziane wydarzenia.

BELGRAD

Mniejsze uznanie dla Kosowa. Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić powiedział, że w najbliższej przyszłości „cztery do pięciu” państw wycofa uznanie dla Kosowa.