Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 5 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Pradze największy protest od 1989 r. Manifestanci domagają się ustąpienia premiera Babisza. W Danii socjaldemokraci są faworytami dzisiejszych wyborów parlamentarnych. Grecja wzywa Niemcy do wypłacenia reparacji za I i II wojnę światową. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”

 

PRAGA

Europejski atak na interesy Babisza. 120 tysięcy osób wyszło wczoraj na ulice Pragi, domagając się dymisji premiera Andreja Babisza. Czeskie media podkreślają, że był to największy protest w tym kraju od czasu aksamitnej rewolucji.

Czesi protestują w związku z oskarżeniami formułowanymi wobec premiera o korupcję. Babisz – drugi najbogatszy człowiek w Republice Czeskiej – jest oskarżony o defraudację unijnych funduszy. Istnieją podejrzenia, że mimo pełnienia funkcji publicznych, polityk nadal jest właścicielem firmy z branży chemicznej Agrofert, która otrzymała fundusze unijne.

W związku z tym KE domaga się zwrotu od Czech 17,5 mln euro dotacji. Babisz powiedział m. in. że „wątpliwy audyt jest atakiem na Czechy”. Dodał, że żadne pieniądze nie zostaną zwrócone.

KOPENHAGA

Duńskie wybory. Sondaże sugerują, że Partia Socjaldemokratyczna zwycięży w dzisiejszych wyborach parlamentarnych, choć nie uzyska samodzielnej większości. Wybory prawdopodobnie zakończą cztery lata rządów koalicji Partii Liberalnej i Sojuszu Liberalnego i Konserwatywnej Partii Ludowej, kierowanej przez premiera Larsa Løkke Rasmussena

Duńskie media zwracają uwagę, że socjaldemokraci przywłaszczyli sobie w ostatnich miesiącach część antyimigranckiej retoryki, z której do tej pory najwięcej korzystała Duńska Partia Ludowa.

ATENY

Reparacje wojenne. Grecki ambasador w Berlinie zażądał od niemieckiego ministerstwua spraw zagranicznych podjęcia rozmów na temat reparacji wojennych za I i II wojnę światową. W kwietniu grecki parlament przyjął propozycję formalnego dochodzenia odszkodowań od Niemiec za zbrodnie wojenne. Berlin odrzucił żądania, twierdząc, że nie ma podstaw do reparacji.

LONDYN

Spotkanie Trumpa i Corbyna. Prezydent USA Donald Trump przyznał, że jednak nie będzie miał problemu ze spotkaniem z przewodniczącym Partii Pracy Jeremym Corbynem.

Corbyn podczas wczorajszego protestu przeciwko Trumpowi na Trafalgar Square powiedział, że jest „rozczarowany” atakiem Trumpa na burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

We wtorek Trump spotkał się m. in. z liderem Partii Brexit Nigelem Farage’m. Rozmawiał także przez telefon z byłym ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem.

BERLIN

Niepewność koalicji rządzącej rzutuje na biznes. Dieter Kempf, szef Federacji Niemieckiego Przemysłu (BDI), stwierdził, że obecne „targi polityczne” szkodzą środowisku biznesowemu.

MADRYT

Tusk w Madrycie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w czwartek z premierem Pedro Sanchezem. Rozmowy mają dotyczyć kluczowych spraw dla UE, w tym rozdziału stanowisk w nowej Komisji Europejskiej. Najbliższy szczyt przywódców UE odbędzie się w drugiej połowie czerwca w Brukseli.

RZYM

Zawieszenie broni. Ultimatum premiera Giuseppe Conte podziałało. Przywódcy partii tworzących rządzącą koalicję Luigi Di Maio Matteo Salvini odbyli wczoraj „przyjazną” rozmowę telefoniczną, aby załagodzić napięcia między Ruchem 5 Gwiazd a Ligą.

Rezultatem odwilży jest wznowienie prac na kodeksem zamówień – zawieszonych od wielu tygodni z powodu brak zgody, co do jego ostatecznego kształtu.

WARSZAWA

30 rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku, gdzie przemawiał Donald Tusk. Przewodniczący Rady Europejskiej wezwał siły opozycyjne do jedności przez zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi. Wciąż nie wiadomo czy i w jakiej roli polityk wróci do polskiej polityki.

BRATYSŁAWA

Spór o mandat. Chrześcijańscy demokraci (KDH) zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego. Powodem jest uznawana za niesprawiedliwą formuła matematyczna, określająca któremu z ugrupowań przypadł tzw. oczekujący mandat. Polityk, który go zdobył zasiądzie w Parlamencie Europejskim dopiero po dokonaniu się brexitu. KDH otrzymali w wyborach więcej głosów niż konserwatywna Wolność i Solidarność (SaS), której europarlametarzyści od razu będą mogli wykonywać funkcję w Brukseli.

HAGA

Cena CO2. Holendrzy chcą ustalić minimalną cenę za dwutlenek węgla wytwarzanego podczas produkcji energii elektrycznej. Z projektu ustawy złożonego w parlamencie wynika, że rząd zamierza zachęcić przedsiębiorstwa do prowadzenia bardziej zrównoważonej działalności, ustalając minimalną cenę 12,3 euro za każdą tonę emitowanego dwutlenku. Kwota ma wzrosnąć do 31,9 euro w 2030 r.

Pod koniec czerwca Holandia będzie gospodarzem szczytu na temat opodatkowania lotnictwa. Chodzi o zbudowanie koalicji państw gotowych do utworzenia nowej daniny, aby zmniejszyć ruch w przestworzach.

NIKOZJA

Nowy sojusz. Cypr i Grecja zamierzają pogłębić współpracę z Armenią na podobieństwo partnerstw nawiązanych z innymi państwami, takimi jak Egipt, Izrael, Jordania i Liban.

BELGRAD

Wsparcie dla Serbii w drodze do UE. Słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajčak powiedział, że Bratysława nadal będzie udzielać Serbii pomocy i wsparcia na jej ścieżce do UE. Słowacja jest jednym z pięciu państw Wspólnoty, które nie uznały niepodległości Kosowa. Polityk podczas spotkania z serbską premier powiedział, że stabilność Serbii i regionu Bałkanów Zachodnich jest ściśle powiązana ze znalezieniem kompromisowego rozwiązania z Prisztiną.