Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 4 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

W Czechach brakuje pracowników. Cypr spłacił ostatnią ratę pożyczki zaciągniętej w 2011 r. od Rosji. Chorwacja i Słowenia popierają rozszerzenie Unii Europejskiej na Bałkany Zachodnie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

LONDYN/BRUKSELA

Brytyjscy eksporterzy wyrażają obawy, że w przypadku zmaterializowania się brexitu bez porozumienia stracą możliwość oferowania swoich produktów państwom członkowskim Unii Europejskiej.

Aby nadal sprzedawać żywność do państw Wspólnoty, Wielka Brytania musi spełnić szereg niezbędnych norm w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Komisja Europejska poinformowała brukselską redakcję EURACTIV, że „jeśli Londyn nadal będzie wywiązywał się z gwarancji bezpieczeństwa, istnieje duża szansa na zapewnienie handlu produktów do UE od 1 listopada”.

Indagowany w tej sprawie brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra) twierdzi, że nie posiada żadnych informacji na temat ewentualnych problemów dla brytyjskich rolników ze strony unijnej egzekutywy.

Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) opublikowała wczoraj raport, w którym prognozuje straty brytyjskiej gospodarki na co najmniej 14,6 mld euro w przypadku tzw. twardego brexitu.

Tymczasem francuski minister spraw zagranicznych, Jean-Yves Le Drian, twierdzi że w obecnej chwili nie ma tematu odroczenia wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Francuz podkreślił jednak, że sytuacja może ulec zmianie w przypadku przeprowadzenia nowych wyborów w Wlk. Brytanii. 

PRAGA

Niedobór siły roboczej. Czechy mogą pochwalić się niską stopą procentową (2,1 proc. w lipcu). Jak podkreślają eksperci, w kraju brakuje siły roboczej. Obecnie jest więcej wolnych miejsc pracy niż zarejestrowanych bezrobotnych. Dlatego czeski rząd postanowił zrewidować programy dotyczące migracji ekonomicznej, aby ułatwić zagranicznym pracownikom wypełnienie luki na rynku pracy. Cudzoziemcy stanowią obecnie prawie 11 proc. pracowników, a większość z nich pochodzi z państw sąsiednich: Słowacji, Ukrainy lub Rumunii.

NIKOZJA

Czas zapłaty. Minister finansów Harris Georgiadis ogłosił, że Cypr całkowicie spłacił ostatnią część pożyczki od Rosji (całość opiewała na 1,5 mld euro). Pożyczka została zaakceptowana przez poprzedni lewicowy rząd  Postępowej Partii Ludzi Pracy (AKEL) w 2011 r., zanim Nikozja zwróciła się do UE o ustanowienie programu ratunkowego w związku z kryzysem finansowym spowodowanym złą sytuacją greckich obligacji. 

ZAGRZEB

Chorwacja i Słowenia dążą do rozszerzenia UE. Nowy chorwacki minister spraw zagranicznych Gordan Grlić Radman powiedział, że „Chorwacja i Słowenia popierają rozszerzenie UE na Bałkany Zachodnie”. Podczas rotacyjnej prezydencji w Radzie UE, którą Zagrzeb będzie sprawował w I połowie przyszłego roku, Chorwacja planuje zorganizować szczyt poświęcony perspektywie UE dla krajów regionu. „Chcemy pokoju i dobrobytu w tej części Europy, a kraje te mają prawo do europejskiej przyszłości” – podkreślił chorwacki minister. 

LONDYN

Nocne głosowanie. Premier Wielkiej Brytanii podejmie próbę przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych po fiasku swojej strategii w sprawie brexitu. Wczoraj późno w nocy w Izbie Gmin odbyła się seria głosowań. W najważniejszym, przeciwnicy rządowej strategii negocjacyjnej ws. wyjścia Wielkiej Brytanii wygrali głosowanie w Izbie Gmin nad wykluczeniem scenariusza brexitu bez umowy stosunkiem głosów 328 do 301. Wcześniej konserwatyści stracili większość parlamentarną. Już dziś w Izbie Gmin odbędzie najprawdopodobniej głosowanie nad ustawą wymuszającą odłożenie brexitu co najmniej do 31 stycznia 2020 roku.

HAGA

Spotkanie premierów. Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis spotkał się wczoraj w Hadze z premierem Markiem Rutte. To kolejne spotkanie w ostatnich tygodniach greckiego przywódcy z europejskimi liderami. Wcześniej doszło do rozmów m.in. z Emmanuelem Macronem i Angelą Merkel. Wczorajsze spotkanie dotyczyło m. in. kwestii migracji. Rutte podkreślił konieczność wypracowania „wspólnego systemu azylowego w całej UE”. Z kolei Mitsotakis zaapelował o uzgodnienie na poziomie Wspólnoty od dawna oczekiwanej reformy polityki azylowej w strefie Schengen.

BERLIN

Coraz więcej licencji na broń. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła liczba rejestracji broni w Niemczech osiągając poziom 640 tys. sztuk, podał dziennik „Rheinische Post”. Dla porównania w 2014 r. zarejestrowanych było 260 tys. sztuk broni. Obecnie w Niemczech jest około 5,4 mln broni w prywatnych rękach, czyli około 66 sztuk na 1 tys. mieszkańców. 

RZYM

Koniec kryzysu. Członkowie Ruchu Pięciu Gwiazd opowiedzieli się we wczorajszym głosowaniu za koalicją z centrolewicową Partią Demokratyczną, torując tym samym drogę nowemu rządowi Giuseppe Conte.

BUKARESZT

Odrzuceni komisarze? Redakcja EURACTIV dowiedziała się, że obaj rumuńscy kandydaci na nową kadencję Komisji Europejskiej zostali odrzuceni. Zamiast tego rumuńskie „lobby” w Brukseli naciska na nominację byłego europarlamentarzysty i obecną minister spraw zagranicznych w rządzie Partii Socjaldemokratycznej (PSD), Ramonę Manescu. Z informacji redakcji EURACTIV wynika, że Bukareszt jest bliski pozyskania teki komisarza ds. transportu.

MADRYT

Nowa oferta Sancheza. Premier Pedro Sanchez zaprezentował wczoraj szczegóły nowego zestawu „postępowych” i prospołecznych środków, które mają przekonać lewicową Unidas Podemos do poparcia rządu w głosowaniu zaplanowanym na 23 września w hiszpańskim parlamencie.

Wśród 300 propozycji zawartych w „pakiecie socjalnym” znalazły się m.in. prospołeczne reformy, zakaz cięcia podstawowych dostaw wody, energii elektrycznej i gazu w przypadku poważnego ubóstwa.

BRATYSŁAWA

Skazany za rasizm. Milan Mazurek, poseł skrajnie prawicowej Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS) został uznany przed Sąd Najwyższy winnym „zniesławienia narodu, rasy i przekonań”. Oznacza to, że straci mandat parlamentarny. To pierwszy tego typu przypadek w historii kraju. Rasistowskie wypowiedzi Mazurka zostały wyemitowane w lokalnej stacji radiowej w 2016 r. Były skierowane przeciwko społeczności romskiej. Mazurek będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. euro. Jego ugrupowanie uważa, że Mazurek jest kozłem ofiarnym a w rzeczywistości powiedział „to, co myśli cała Słowacja”. 

LUBLANA

Premier w Moskwie. W dniach 10-11 września premier Marjan Šarec odwiedzi stolicę Rosji, gdzie spotka się z prezydentem Władimirem Putinem i premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Jednym z tematów będzie przyszłość największej słoweńskiej sieci handlowej Mercator. Spółka znajduje się obecnie w rękach chorwackiej firmy Fortenova (której właścicielami są rosyjskie banki VTB i Sberbank). Słoweński rząd planuje odkupić Mercator. 

SOFIA

Napięcia z Rosją. „Bagnety armii radzieckiej przyniosły mieszkańcom Europy Środkowej i Wschodniej pół wieku represji, tłumienia świadomości obywatelskiej, braku rozwoju gospodarczego i oderwania od dynamiki procesów w rozwiniętych krajach europejskich”, podkreśliło w komunikacie bułgarskie MSZ z okazji wystawy zorganizowanej przez ambasadę Rosji zatytułowanej „75 lat od wyzwolenia Europy Wschodniej od nazizmu”.

WARSZAWA

Nie będzie podatku od cyfrowych korporacji. Polska nie wprowadzi podatku cyfrowego, który mógłby dotknąć takie firmy, jak Facebook, Google czy Apple. Decyzja została podjęta natychmiast po wizycie wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

BELGRAD

Jest szansa na porozumienie Belgradu i Prisztiny? Specjalny wysłannik USA ds. Bałkanów Zachodnich, Matthew Palmer, powiedział we wtorek, że istnieje niewielka szansa na osiągnięcie porozumienia między Belgradem a Prisztiną w okresie między utworzeniem nowego rządu w Kosowie a wyborami w Serbii. Palmer zwrócił uwagę, że nie ma czasu do stracenia i należy skorzystać z okazji, by wypracować potrzebne porozumienie.