Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 30 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Władimir Putin z wizytą na Węgrzech, a u Chrześcijańskich Demokratów w Niemczech rozpoczyna się czas rozliczeń po wyborczej porażce. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BUDAPESZT

Rozmowy o energetyce. Prezydent Rosji spotka się dziś w stolicy Węgier z premierem Viktorem Orbanem. To siódme spotkanie obu przywódców na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

We wtorek (29 października) do Budapesztu przyleciał rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Rozmowy mają dotyczyć m.in. rozbudowy elektrowni atomowej w Paks, prześladowania wspólnot chrześcijańskich na całym świecie i ewentualnej budowie nowego odcinka gazociągu TurkStream na Węgrzech. Jego budowa pozwoliłaby Rosji ominąć Ukrainę eksportując gaz do Europy Południowo-Wschodniej.

Podczas wizyty spodziewane jest także podpisanie porozumienia dotyczącego zanieczyszczonej ropy – informuje Reuters. Agencja zacytowała anonimowe źródło potwierdzające, że istotnym celem wizyty jest omówienie kwestii TurkStream. „Putin musi uzgodnić wszystkie szczegóły z zainteresowanymi państwami, aby w przyszłości nie pojawiły się żadne niespodziewane problemy” – twierdzi cytowana osoba.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó powiedział Retersowi, że TurkStream powinien zostać wybudowany jak najszybciej w Bułgarii, co stworzyłoby dodatkową możliwość dostarczania gazu na Węgry. Minister podkreślił, że współpraca na linii Budapeszt-Moskwa jest „zgodna z interesami węgierskiej gospodarki”. 

Szijjártó twierdzi, że państwa Europy Zachodniej z jednej strony podkreślają spory z Rosją, by jednocześnie zacieśniać współpracę gospodarczą. Jako przykład podał Holandię, (począwszy od 2017 r. wzrost wymiany handlowej z Rosją o 23 proc.), Francję (wzrost w handlu o 40 proc. w tym samym okresie), i Niemcy (wzrost wymiany o 56 proc.). 

SOFIA

Energetyka bez perspektyw. Bułgaria ma niewielkie szanse, by stać się regionalnym hubem gazowym twierdzi dwójka ekspertów: Płamen Dimitrow z Bułgarskiego Towarzystwa Geopolitycznego i Dimitar Bechew, dyrektor Instytutu Polityki Europejskiej. Przyczyną jest niski potencjał lokalnego rynku gazowego, niskie zużycie (mierzone w mld m sześć.) oraz nierozwinięta infrastruktura (brak połączeń z państwami Europy Zachodniej).

Opinie zostały wygłoszone podczas konferencji zorganizowanej we wtorek (29 października) w Sofii poświęconej dywersyfikacji gazu. Bułgaria jest niemal całkowicie uzależniona od dostaw z Rosji. Analitycy zwracają uwagę, że rosyjska polityka obliczona na zawieranie długoterminowych kontraktów z krajami bałkańskimi jest jedną z kilku przeszkód dla budowy regionalnego centrum dystrybucji.

BERLIN

Walka o przywództwo. Poszukiwanie kozła ofiarnego w szeregach chrześcijańskich demokratów (CDU) po przegranych wyborach lokalnych w Turyngii (26 października) jest okazją dla Friedricha Merza na odbudowanie pozycji w partii. Merz w przeszłości był w opozycji do kanclerz Angeli Merkel. Polityk w ostatnich miesiącach prowadzi aktywniejsze działania przygotowując się na koniec ery pani kanclerz.

W wywiadzie dla ZDF Merz nie szczędził krytyki pod adresem rządu federalnego, którego działanie określił, jako „groteskowo złe”. Według Merza rząd nie przetrwa następnych dwóch lat, do końca kadencji i zapowiadanego pożegnania się z polityką Angeli Merkel.

LUBLANA

Więcej mężczyzn niż kobiet. Po raz pierwszy od ponad 160 lat w Słowenii jest więcej mężczyzn niż kobiet. Z danych Urzędu Statystycznego Republiki Słowenii wynika, że populacja w dnu 1 lipca 2019 r. wynosiła 1 045 835 mężczyzn i 1 043 475 kobiet.

MADRYT

Śledzenie użytkowników telefonów. Narodowy Instytut Statystyki (INE) planuje monitorowanie zachowań użytkowników telefonów komórkowych w Hiszpanii, jak informują „El Pais”. INE zamierza przeanalizować dane hiszpańskich firm telekomunikacyjnych. Przedstawiciele Instytutu zapewniają, że zadbają o pełną anonimowość klientów.

Zamiary wielkiej analizy socjologicznej budzą jednak obawy wśród Hiszpanów. Głównie z powodu ochrony prywatności objętych na terenie UE dyrektywą o RODO.

PARYŻ

„Nie” dla identyfikacji w szkołach. Komisja ds. Technologii Informacyjnych i Wolności (CNIL), sprzeciwia się stworzeniu systemu rozpoznawania twarzy, który miałby objąć wszystkich uczniów. Dwa ośrodki szkolne w Prowansji-Alpach-Lazurowym Wybrzeżu zgłaszały gotowość do przeprowadzenia programu pilotażowego, lecz CNIL uznał potencjalne korzyści (głównie w polepszeniu bezpieczeństwa) za zbyt małe wobec poniesionych kosztów.

„Istnieją mniej inwazyjne sposoby, jak korzystanie z kart dostępu, które mogą zapewnić bezpieczeństwo. Dlatego wdrożenie systemu rozpoznawania twarzy wydaje się niewłaściwe” – napisano w komunikacie.

LONDYN

Wybory w grudniu. Brytyjscy deputowani zdecydowali, że przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się 12 grudnia. Za projektem ustawy w tej sprawie głosowało 438 posłów, przeciwnych było tylko 20. Jej przyjęcie wymagało zwykłej większości, czyli 320 głosów.

Więcej o wczorajszym głosowaniu w Izbie Gmin przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Nowa fuzja na horyzoncie? Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i właściciel Peugeot (PSA Group) po raz kolejny dyskutują o fuzji – informuje „Wall Street Journal” powołując się na osobę biorącą udział w rozmowach. Połączenie włosko-amerykańskiego giganta oraz francuskiego producenta samochodów mogłoby stworzyć spółkę o wartości 45 mld euro.

FCA od dawna szuka partnera do fuzji. W maju prawie udało się osiągnąć porozumienie z Renault.

Więcej o niezrealizowanej fuzji FCA oraz Renault przeczytają Państwo tutaj i tutaj

Jednorazowy wyskok. Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) nie będzie już współpracował z Partią Demokratyczną podczas kolejnych wyborów regionalnych w Emilii-Romanii i Kalabrii – powiedział przywódca ugrupowania Luigi Di Maio. Zapowiedź jest efektem porażki w niedzielnych (26 października) głosowaniu w Umbrii, gdzie współpraca obu partii nie przełożyła się na sukces wyborczy. W Umbrii zwyciężyła Liga Mattea Salviniego.

BRATYSŁAWA

Martin Glváč (Smer-SD) nie ustąpi ze stanowiska wiceprzewodniczącego parlamentu. Opozycja próbowała we wtorek (29 października) usunięcia marszałka, lecz posłowie koalicji skorzystali z fortelu i nie zatwierdzili porządku obrad. 

Według doniesień medialnych Glváč wymieniał setki wiadomości z Marianem Kočnerem, biznesmenem oskarżonym o zabójstwo dziennikarza Jana Kuciaka oraz inne przestępstwa gospodarcze. Treść wiadomości sugeruje, że marszałek utrzymywał bliskie relacje z Kočnerem. Glváč miał mieć także kontakt z kobietami, które pośredniczyły w zabójstwie dziennikarza oraz jego narzeczonej Martiny Kusznirovej

Więcej o akcie oskarżenia ws. zabójstwa Jana Kuciaka przeczytają Państwo tutaj.

PRAGA

Przejęcie telewizji. Grupa PPF najbogatszego Czecha Petra Kellnera przejmie Central European Media Enterprises (CME), prowadzącą najpopularniejszą czeską stację telewizyjną Nova oraz inne kanały w Europie Wschodniej, jak Markiza na Słowacji, bTV w Bułgarii czy Pro w Rumunii.  

Ruch ten jest motywowany politycznie i stanowi poważne zagrożenie dla wolności czeskiej prasy – powiedział Josef Šlerka, dyrektor Fundacji na rzecz niezależnego dziennikarstwa w rozmowie z publicznym radiem.

BUKARESZT

Nowa propozycja Ustępujący rząd Vioricy Dăncili zaproponował Komisji Europejskiej nowego komisarza. To były poseł do Parlamentu Europejskiego i minister spraw europejskich Victor Negrescu. To już trzecia kandydatura wysunięta przez Partię Socjaldemokratyczną (PSD). Podobnie jak poprzednie spotkała się ona z krytyką prezydenta Klausa Iohannisa, argumentującego że rząd, który utracił wsparcie parlamentu (porażka 10 października w głosowaniu nad wotum nieufności) powinien wstrzymać się z decyzją o nominacji do czasu powołania nowego gabinetu. 

W poniedziałek (4 listopada) odbędzie się głosowanie nad powołaniem nowego rządu. Za jego sformułowanie odpowiedzialny jest lider Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) Ludovic Orban.

Więcej o misji stworzenia rządu przez Ludovica Orbana przeczytają Państwo tutaj