Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 3 kwietnia

Premier Theresa May prosi o kolejne odłożenie brexitu, Twitter blokuje kampanię francuskiego rządu nawołującą do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego, belgijski premier Charles Michel przeprosi za to, jak Belgia traktowała ludność w byłych koloniach – o tym w środę w „The Capitals”.

 

PARYŻ

Macron złym policjantem: Po spotkaniu z brytyjską premier Theresą May prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że odłożenie brexitu nie jest „ani oczywiste, ani automatyczne”, ale podkreślił przy tym, że jest otwarty na nowe propozycje ze strony Wielkiej Brytanii: nowe wybory, referendum lub unię celną. „Nie możemy spędzić kolejnych miesięcy, uzgadniając warunki umowy rozwodowej” – powiedział, podkreślając, że Unia nie może być zakładnikiem brytyjskiego kryzysu.

Twitter zablokował francuski rząd: Kampania francuskiego rządu #Ouijevote (#Takgłosuję) związana z wyborami do Parlamentu Europejskiego została zablokowana na Twitterze. Chodzi o przepisy, zgodnie z którymi platformy cyfrowe zobowiązane są do identyfikowania nadawcy sponsorowanych treści politycznych. Twitter tłumaczy, że nie potrafi tego zrobić, w związku z tym postanowił zablokować wszelkie kampanie „o naturze politycznej”.

LONDYN

May chce kolejnego przedłużenia: Po siedmiogodzinnym posiedzeniu rządu premier Theresa May ogłosiła, że będzie prosiła o dalsze przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, aby mieć czas na ponadpartyjne rozmowy z liderem opozycji Jeremym Corbynem. Data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE została już przesunięta na 12. kwietnia. May ogłosiła też, że chciałaby odroczenia brexitu o jak najkrótszy możliwy termin – tak, by Wielka Brytania nie brała udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego pod koniec maja.

BRUKSELA

Kolonialna przeszłość: Belgijski premier Charles Michel ma przeprosić za to, w jaki sposób belgijski rząd traktował setki metysów urodzonych w latach 40-tych i 50-tych w Kongu, Rwandzie oraz Burundi, potomków belgijskich kolonizatorów i tamtejszych kobiet. Tuż przed odzyskaniem niepodległości przez te kraje państwo odbierało dzieci urodzone w takich rodzinach i wysyłało je do Belgii – dzieci trafiały do domów dziecka albo szukano im nowych rodziców.

Zapowiedź przeprosin pojawia się rok po tym, gdy parlament przyjął rezolucję, zgodnie z którą takim osobom powinna być przywrócona belgijska narodowość i powinno zapewnić się im  pomoc w odszukaniu biologicznych rodziców.

BERLIN

Merkel krytykuje Polskę i Węgry: Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła we wtorek, że w świetle rosnącej potęgi Chin oraz brexitu coraz ważniejsza jest jedność państw członkowskich Unii. Podkreśliła, że Unia Europejska opiera się na wartościach demokratycznych. Wskazała jednak na pewne problemy w tym zakresie w Polsce i na Węgrzech.

MADRYT

Nominacje Partii Ludowej do eurowyborów: Szef hiszpańskiej Partii Ludowej Pablo Casado wyznaczył byłą minister zdrowia Dolors Montserrat na „jedynkę” na liście do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Katalonka zapowiedział, że skupi się na walce z fake newsami dotyczącymi ruchu wspierającego katalońską niepodległość.

RZYM

Zmiany w prawie: Niższa izba włoskiego parlamentu jednogłośnie przyjęła poprawkę do dekretu, który wprowadzi ostre kary za udostępnianie treści pornograficznych w ramach zemsty na partnerze (tzw. revenge porn). Osobie, która rozpowszechnia takie treści bez zgody osoby występującej w materiale, będzie grozić do 6 lat w więzieniu lub kara grzywny do 15 tys. euro.

WARSZAWA

Problem z nierównością: Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez grupę francuskich ekonomistów Polska ma jeden z najwyższych wskaźników nierówności w dochodach. 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków wytwarza 40 proc. PKB, więcej niż w Hiszpanii (30 proc.), Szwecji (27,7 proc.) czy w ogóle w Europie (34 proc.) Badanie wskazuje, że w XXI w. nierówności w Polsce wzrosły mimo przeciwnej tendencji w pozostałych krajach.

BRATYSŁAWA

Komisja przeciwko opłacie dla sprzedawców detalicznych: Komisja Europejska zawiesiła specjalną opłatę nakładaną na Słowacji na sieci detaliczne. Wynosi ona 2,5 proc. obrotu, jeśli przynajmniej 25 proc. przychodów pochodzi ze sprzedaży jedzenia. Opłata doprowadziła do wzrostu cen żywności na Słowacji. Trwa dochodzenie, które sprawdzi czy zwolnienie z tej opłaty nie daje niektórym podmiotom nienależnej korzyści, która łamałyby unijne zasady o pomocy państwa. Słowackie ministerstwo rolnictwa uważa, że decyzja Komisji motywowała była presją lobbystów.

PRAGA

Zagrożenie islamem: Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych jedna czwarta Czechów uważa, że największym zagrożeniem dla Europy jest radykalny islam i migracja. Mniej martwią ich kwestie gospodarcze, zagrożenie ze strony Rosji czy zmiany klimatu. Ponad 80 proc. opowiada się za lepszą ochroną zewnętrznych granic UE.

BUKARESZT

Komisja o praworządności w Rumunii: Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że w środę odbędzie się dyskusja na temat praworządności w Rumunii. Z kolei szef tej instytucji Jean Claude-Juncker ocenił, że KE powinna raz lub dwa razy do roku sporządzać raport dotyczący praworządności we wszystkich krajach członkowskich. „Potrzebujemy obiektywnego osądu” – podkreślił.

ATENY

Wolniejszy rozwój: Bank Grecji obniżył prognozę wzrostu greckiego PKB do 1,9 proc. rocznie. Wcześniejsza prognoza zakładała wzrost w tempie 2,5 proc.

Wizyta w Macedonii Północnej: Greccy przedsiębiorcy oraz premier Aleksis Tsipras odwiedzili stolicę Macedonii Północnej – Skopje, gdzie doszło do podpisania szeregu umów gospodarczych z tamtejszym rządem. „Grecki biznes jest pierwszą siłą inwestycyjną w Północnej Macedonii, tworzy 25 tys. miejsc pracy” – powiedział szef greckiej izby handlowej, podkreślając, że szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie sektory jak energia i turystyka.

SOFIA

Skandal z szefem organu antykorupcyjnego: Odpowiadając na zarzuty dotyczące przekłamanej deklaracji ws. posiadanych przez siebie nieruchomości, szef bułgarskiego organu antykorupcyjnego Plamen Georgiev odparł, że cała sprawa jest atakiem ze strony oligarchów. Georgiev został powołany na swoją funkcję w lutym zeszłego roku. W poniedziałek jedna z organizacji pozarządowych opublikowała informacje, z których wynika, że apartament Georgieva jest znacznie większy i droższy, niż wynika to z jego oświadczenia majątkowego. Sprawę komplikuje fakt, że organ, któremu szefuje Georgiev zajmuje się skandalem korupcyjnym związanym na rynku nieruchomości, w który zamieszani są czołowi politycy rządzącej partii GERB.

LUBLANA

Oszustwo na liście: Lista Marjana Sareca, największa, centrolewicowa partia tworząca słoweński rząd koalicyjny, próbowała w tajemnicy zmienić jednego z kandydatów w wyborach do europarlamentu. Wicemarszałek parlamentu Tina Heferle zastąpiła Katję Damij, przedsiębiorcę, która miała problemy podatkowe. Po tym, jak media nagłośniły sprawę, partia przyznała się do zamiany, jednak nie podała uzasadnienia decyzji.

ZAGRZEB

Ćwiczenia strażackie: Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia strażackie w historii Unii Europejskiej – MODEX CRES 2019 – odbędą się na chorwackiej wyspie Cres 7-10 kwietnia. Przybędą na nie strażacy z Grecji, Hiszpanii, Francji, Austrii, Rumunii, Włoch oraz Bułgarii.

BELGRAD

GRECO: Serbia nie wywiązała się z zobowiązań: W najnowszym raporcie GRECO – Grupa Państwa Przeciwko Korupcji działająca przy Radzie Europy – stwierdziła, że Serbia nie wywiązała się w pełni z żadnej z trzynastu rekomendacji dotyczących zapobiegania korupcji wśród członków parlamentu, sędziów i prokuratorów. Grupa oceniła przy tym, że dziesięć rekomendacji wdrożono częściowo, a trzech nie wdrożono w ogóle.