Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 28 sierpnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Rozmowy na temat utworzenia rządów w Hiszpanii, Włoszech i Rumunii. „Nie możemy odbudować Europy bez odbudowania więzi z Rosją” – powiedział wczoraj prezydent Francji Emmanuel Macron. Niemcy znów z dużą nadwyżką budżetową, a Litwa z wysokim PKB w I półroczu 2019 r. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Przezwyciężyć nieporozumienia. Wicepremier Carmen Calvo (PSOE) złożyła wczoraj nową propozycję lewicowemu ugrupowaniu Unidas Podemos, aby przełamać polityczny impas dotyczący niemożności utworzenia rządu.

Socjaliści wygrali kwietniowe wybory parlamentarne, lecz bez wystarczającej większości do utworzenia samodzielnego gabinetu. Obecnie próbują uniknąć kolejnego głosowania – już czwartego od 2015 r. Poprzednie negocjacje przed miesiącem zakończyły się niepowodzeniem z powodu braku porozumienia odnośnie zakresu odpowiedzialności Podemos w nowym rządzie oraz podziału stanowisk ministerialnych.

Następne głosowanie w Kortezach zaplanowano na 23 września. PSOE ma więc trzy tygodnie, by przekonać partię, której przewodzi Pablo Iglesias, aby nie blokowała sformowania nowego rządu Pedro Sancheza, tak jak przed miesiącem.

RZYM

Negocjacje na ostatniej prostej. Rozmowy między antyestablishmentowym Ruchem Pięciu Gwiazd a centrolewicową Partią Demokratyczną zmierzają do utworzenia nowego rządu. Dziś prezydent Sergio Mattarella zakończy drugą rundę rozmów z partiami politycznymi. Po czym podejmie decyzje, któremu ugrupowaniu powierzyć utworzenie nowego gabinetu.

Istnieje jednak ryzyko, że M5S opóźni proces negocjacyjny, ze względu na zasady panujące w Ruchu, tj. podejmowania każdej istotnej decyzji za pomocą głosowania członków zarejestrowanych na platformie Internetowej Rousseau. Do ewentualnego głosowania miałoby dojść w przyszłym tygodniu.

Poparcie dla ponownego wyboru Giuseppe Conte na premiera wyraził za pomocą mediów społecznościowych Donald Trump. Prezydent USA nazwał Conte „bardzo utalentowanym człowiekiem”, który „z pełną mocną” reprezentował Włochy podczas niedawnego szczytu G7 w Biarritz”. Wpis Trumpa zaskoczył, ponieważ do tej pory wydawało się, że jest mu bliżej do lidera Ligi, wicepremiera Mattea Salviniego.

BUKARESZT

Życie po życiu. Z kolei w Rumunii Partia Socjaldemokratyczna (PSD) stoi przed wyzwaniem unormowania sytuacji politycznej po porzuceniu koalicji rządowej przez Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE). Trzej ministrowie z tego ugrupowania już zrezygnowali ze stanowisk. Czwarty – szefowa dyplomacji Ramona Manescu – postanowiła zgodnie z przewidywaniami pozostać na stanowisku.

Premier Viorica Dancila poinformowała, że pomimo zawirowań rząd będzie kontynuował prace. Jednak opozycja już przygotowuje się do głosowania nad wotum nieufności.

PARYŻ

Przemyśleć podejście do Rosji. Prezydent Francji Emmanuel Macron poświęcił dużo miejsca relacjom z Rosją, podczas corocznego przemówienia do ambasadorów. „Europa zniknie”, jeśli nie przemyśli swoje strategii, zwłaszcza w odniesieniu do Rosji, powiedział francuski przywódca.

Według Macrona przed Starym Kontynentem rysuje się perspektywa pozostania biernym widzem, w najlepszym razie zostania entuzjastą kogoś z trójki USA, Chiny, Rosja lub „włączenia się do gry”.

„Nie możemy odbudować Europy bez odbudowania więzi z Rosją, w przeciwnym razie Kreml zbliży się do innych potęg” – dodał Macron.

BERLIN

Duża nadwyżka. Federalny Urząd Statystyczny (FUS) opublikował wczoraj swoje półroczne sprawozdanie na temat budżetu, z którego wynika, że Niemcy osiągnęły do tej pory nadwyżkę 45,3 mld euro w 2019 r. Według raportu państwo nadal korzysta z pozytywnych trendów w zatrudnieniu a obecne spowolnienie gospodarcze nie dotarło na rynek pracy.

FUS podkreśla, że „statystyki półroczne pozwalają jedynie na ograniczone wnioski na temat wyniku rocznego”.

WILNO

Uniknąć recesji. W pierwszej połowie tego roku PKB Litwy wzrosło o 4,2 proc. Z analiz Swedbanku wynika, że dobra sytuacja panuje w przemyśle i w sektorze inwestycji. Prognozy na 2019 r. przewidują wzrost PKB na poziomie 3,2 proc. Z kolei w 2020 r. wzrost  ma wynieść 2 proc. 

SOFIA

Zbyt dużo Bułgarów na Wyspach. Premierzy Boris Johnson Bojko Borysow rozmawiali wczoraj telefonicznie. Przywódcy skoncentrowali się na wspólnych operacjach przeciwko przestępczości zorganizowanej oraz handlowi narkotyków.

Borysow miał w trakcie rozmowy podkreślić dużą liczbę rodaków przebywających na Wyspach oraz Brytyjczyków w Bułgarii. Premier zaprosił ponadto Borisa Johnsona na szczyt Bałkanów Zachodnich, z kolei przywódca torysów odwzajemnił się zaprosinami Borysowa do odbycia wizyty w Wielkiej Brytanii.

ATENY

Problemy z ceną energii. Rząd Nowej Demokracji (ND) stoi przed poważnym wyzwaniem. Państwowe Przedsiębiorstwo Energetyczne – w którym rząd posiada 51 proc. akcji – kontrolujące ponad 80 proc. rynku energii boryka się z niedoborem środków, sięgającym 800 mln euro. Tak wynika ze sprawozdania nowego kierownictwa.

Przedsiębiorstwo próbowało bez skutku sprzedać na początku roku niektóre z dużych elektrowni węglowych. Ministerstwo energii bada obecnie możliwości uniknięcia podwyżek cen energii dla konsumentów.

Lewicowa Syriza uważa, że rząd zamierza sprzedać krajowego dostarczyciela prądu „tanio i jak najszybciej”.

NIKOZJA

Cypr bardziej ekologiczny. Cypr będzie mógł wytwarzać energię elektryczną za pomocą gazu ziemnego do końca 2021 r. Prezes krajowej spółki gazowej, Symeon Kassianides, potwierdził wczoraj, że cypryjski Urząd ds. Energii Elektrycznej oraz trzy inne licencjonowane firmy osiągnęły w tej sprawie porozumienie. Koszt wyniesie około 300 mln euro, z czego jedna trzecia zostanie sfinansowana ze środków UE. Cypr musi do 2020 r. zmienić technologię wytwarzania energii w związku z terminem wyznaczonym przez Unię Europejską. 

WARSZAWA

Bez deficytu? Polski rząd przedstawił projekt budżetu na 2020 r. Wynika z niego, że Polska uniknie deficytu budżetowego. Jeśli założenia potwierdzą się, będzie to pierwszy zrównoważony budżet od 1989 r.

BRATYSŁAWA

Węgierskie partie poza parlamentem? Dwa ugrupowania polityczne, tradycyjnie reprezentujące mniejszość węgierską na Słowacji (ok. 10 proc.), Partia Społeczności Węgierskiej (SMK) oraz Most-Hid (obie centroprawicowe), nie połączą sił przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku, mimo że zwiększyłoby to ich szanse zdobycia mandatów w parlamencie.

Według sondaży oba ugrupowania w pojedynkę mają niewielkie szanse na przekroczenie progu wyborczego wynoszącego 5 proc.

PRAGA

Oszczędna prezydencja. Premier Andrej Babisz zamierza obniżyć do absolutnego minimum koszty czeskiej prezydencji w Radzie UE w 2022 r. „Hospodářské noviny” informują, że premier odrzucił wszystkie żądania ministerstw dotyczące dodatkowego finansowania, a także planuje zatrudnić mniejszą liczbę ekspertów niż najmniejsze kraje UE, jak np. Malta. Opozycja krytykuje tak radykalne oszczędności, argumentując że odbije się to na jakości czeskiej prezydencji. 

LUBLANA

Serbia zasługuje na członkostwo w UE. Słoweński premier Marjan Šarec, który był we wtorek w Belgradzie, powiedział, że Serbia zasługuje, aby stać się częścią rodziny UE. Premier Ana Brnabić podziękowała Lublanie za wsparcie i podkreśliła, że w przeciwieństwie do jej kraju, Słowenia nigdy nie miała żadnych specjalnych warunków dotyczących otwarcia rozdziałów negocjacyjnych z Brukselą”. 

BELGRAD

Wycofanie uznania dla Kosowa. Serbia twierdzi, że 15 państw na całym świecie odwołało uznanie Kosowa. Piętnastym krajem stało się Togo, tak powiedział serbski szef dyplomacji. Belgrad zbliżył się do celu polegającego na tym, by połowa z państw członkowskich ONZ nie uznawała niepodległości byłej serbskiej prowincji.