Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 27 marca

Obawy państw Europy Środkowej i Wschodniej związane z regulacjami dotyczącymi przewoźników drogowych, seria głosowań nad brexitem w Izbie Gmin oraz spotkanie prezydenta Francji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i przywódcą Chin Xi Jinpingiem – o tym między innymi w środowym wydaniu w „The Capitals”.

 

Bułgarscy i rumuńscy kierowcy ciężarówek będą protestować w najbliższą środę przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Starsburgu przeciwko tzw. pakietowi mobilości.

W Bułgarii ten zestaw rozwiązań został nazwany „pakietem Macrona”, a sam prezydent został oskarżony o „dzielenie Europy”.

Wśród kontrowersyjnych reform znajduje się przymusowy powrót kierowców do kraju, z którego przybyli, na miesięczny odpoczynek. W Bułgarii rozwiązania zawarte w pakiecie postrzegane są jako dyskryminujące. Sofia chce, żeby procesem legislacyjnym zajął się dopiero następny Parlament. Dziś wiadomo już, że głosowanie nad regulacjami zostało odwołane.

Wszyscy bułgarscy europosłowie, z wyjątkiem jednego, są zmobilizowani do walki przeciwko „pakietowi Macrona”. Jedynie Nikolay Barekov (EKR) twierdzi, że pakiet przyniósłby bułgarskim kierowcom lepsze płace. Nie zgadza się też ze stwierdzeniem, że na nowych regulacjach najbardziej skorzystają „oligarchowie” zajmujący się tym biznesem.

Czesi również martwią się regulacjami i zabiegają w Radzie UE o wyłączenie kierowców spod przepisów o delegowaniu pracowników.

„Kraje, takie jak Francja, Belgia i Niemcy, próbowały obronić się przed tańszymi konkurentami z centralnej i wschodniej Europy i nie były zainteresowane żadnym dialogiem” – mówią władze. Podkreślają też, że kraje te decydowały się na „szereg ustępstw”, a jednak ich propozycje były konsekwentnie odrzucane.

Z kolei w Chorwacji rząd poprosił wszystkich europosłów, by głosowali przeciwko jakimkolwiek propozycjom. Zagrzeb uważa, że lepiej, by sprawę rozstrzygnął nowy parlament. Chcą też poczekać na pełen raport w tej kwestii sporządzony przez komisję ds. transportu i turystyki.

BRUKSELA

Flamandzki opór: Rewizja art. 7 belgijskiej konstytucji ma ustanowić ambitne cele w zakresie polityki klimatycznej i doprowadzić do powstanie nowych instytucji, które zapewnią lepszą koordynację między centralnym rządem a regionami. Jednak jako że do takiej zmiany potrzeba większości 2/3 głosów, propozycja prawdopodobnie przepadnie w tej kadencji ze względu na opór Flandrii: sceptycznie nastawieni do niej są Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie oraz Flamandzcy Liberałowie i Demokraci, a konserwatywny Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) wprost sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

Prawo głosu dla wszystkich: Brukselski parlament złożył projekt rezolucji, zgodnie z którym każda osoba zamieszkująca Brukselę – niezależnie od narodowości – będzie mogła głosować w lokalnych wyborach.

LONDYN

Głosowania ws. brexitu: Posłowie Izby Gmin wezmą w środę udział w serii głosowań mających wskazać, czy któryś z pomysłów na przeprowadzenie Brexitu zdobędzie poparcie większości. Wśród propozycji może pojawić się kwestia drugiego referendum i propozycja pozostania Wielkiej Brytanii w Europejskim Stowarzyszeniu Wolnego Handlu. Głosowanie prawdopodobnie przeciągnie się na przyszły tydzień.

PARYŻ

Lista Macrona: Ugrupowanie prezydenta Emmanuela Macrona La Republique en Marche ogłosiło pierwszą listę kandydatów do europarlamentu. Znajdują się na niej były włoski minister Sandro Gozi, a także były europoseł Pascal Canfin, który zapowiada walkę o powołanie Europejskiego Banku Klimatycznego.

Spotkanie w Paryżu: We wtorek w Paryżu spotkały się Chiny, Francja, Niemcy oraz Unia. „Nie możemy pozwolić na to, aby wzajemne podejrzenia wzięły górę” – mówił przywódca Chin Xi Jinping na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz szefem KE Jean-Claudem Junckerem. Jednocześnie Komisja Europejska przystąpiła do realizacji planu związanego z siecią 5G, mającego na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa jej rozwoju. Główną obawą jest szpiegostwo, którego ma dopuszczać się chiński gigant Huawei.

RZYM

13-letni bohater: 13-letni egipski chłopiec, który zawiadomił policję podczas próby porwania 50 dzieci przez kierowcę ich autobusu, otrzymał włoskie obywatelstwo. „Chłopak pokazał, ze rozumie wartości naszego kraju” – powiedział szef MSW Włoch Matteo Salvini.

ATENY

Próba restrukturyzacji zadłużenia: Grecki rząd złożył projekt nowych zasad, które chroniłyby miejsca pobytu osób, które są w posiadaniu kredytów w sytuacji nieregularnej. Władze nie mogą dojść z wierzycielami do porozumienia w tej kwestii. Dyskusja na ten temat ma się odbyć podczas spotkania państw Eurogrupy 5 kwietnia w Bukareszcie.

WARSZAWA

Polska i Niemcy: “Bliska współpraca między Polską a Niemcami jest fundamentalna dla rozwoju europejskiej społeczności. Dlatego chcemy, żeby Polska była rdzeniem Unii Europejskiej. Chcielibyśmy także, aby Warszawa dołączyła do Eurostrefy, ale jest to oczywiście wybór polskich władz” – powiedział w wywiadzie ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Wykluczył jednak przy tym możliwość płacenia przez Niemiec reparacji za II wojnę światową.

Kto jest bardziej europejski?: Europosłowie z Koalicji Europejskiej chcą udowodnić, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest siłą proeuropejską. W związku z tym przeprowadzą audyt działalności europosłów PiS-u, żeby – jak mówił europoseł Dariusz Rosati (EPL) – „Polacy sami zobaczyli, że głos oddany na PIS jest głosem straconym”.

PRAGA

Finał śledztwa w sprawie Babisza: Policja zakończyła śledztwo związane z rzekomym oszustem związanym z funduszami unijnymi, w które miał być zamieszane czeski premier. Andrej Babisz został oskarżony o bezprawne przyjęcie 1,9 mln za projekt Stork Nest Farm. Zgodnie z informacjami strnoy Neovlivni.cz premier powinien pojawić się w sądzie, ale decyzja należy do prokuratora.

BUKARESZT

Odwołana wizyta: Przewodniczący rumuńskiego senatu Calin Popescu Tariceanu został zmuszony do odwołania swojej wizyty w Maroku na prośbę tamtejszych władz. Premier Rumunii Viorica Dancila ściągnęła na siebie gniew arabskiego świata po zapowiedzi, że Rumunia przeniesie swoją ambasadę w Izraelu z Tel-Awiwu do Jerozolimy. Wcześniej swoją wizytę w Rumunii odwołał jordański król Abdullah II.

SOFIA

Ropa i gaz: Koncern petrochemiczny Shell zapowiedział, że w przyszłym miesiącu zostaną  w Bułgarii wykonane pierwsze wwierty w poszukiwaniu złóż ropy i gazu ziemnego. Sofia chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Oprócz Shella w prace zaangażowany będzie hiszpański Repsol oraz australijskie Woodsie Energy, które w 2016 r. zawarły z tym krajem kontrakt na wykonanie odwiertów głębinowych przy wybrzeżu tego kraju.

LUBLANA

500 euro dla partii: Słoweński polityk opuścił listę wyborczą skrajnie prawicowego ugrupowania ze względu na lidera, Zmago Jelinčiča, który poprosił go o wpłatę 500 euro na rzecz partii, a 1000 euro – dla niego. „Oczywiście, że prosiłem o pieniądze. Wszyscy europosłowie wpłacają pieniądze na rzecz partii” – powiedział Jelinčič.

BELGRAD

Protesty przeciwko rządowi: W antyrządowych protestach w ponad 100 serbskich miastach uczestniczą głównie osoby należące od klasy średniej – wynika z badania przeprowadzonego przez grupę SeConS oraz fundację Friedricha Eberta. Wykazało ono również, że motywacją do protestów jest brak wolności mediów, korupcja w rządzie oraz brak propozycji rozwiązań takich problemów jak bezrobocie.

SARAJEWO

Honorowe obywatelstwo: Bośniacka stolica postanowiła przyznać słoweńskiej europosłance Tanji Fajon honorowe obywatelstwo Sarajewa. Jednym z powodów jest „ogromny wkład w szerzenie prawdy na temat wydarzeń w Bośni i Hercegowinie”.