Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 26 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Poważny kryzys u hiszpańskich liberałów. Dziś zostanie wybrany nowy Sekretarz generalny Rady Europy. Czy Francuzi zatrzymają ratyfikację umowy o wolnym handlu z Kanadą? Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”. Miłej lektury!

 

 

MADRYT

Kryzys u Obywateli. Liberalna partia Obywatele (Ciudadanos) przeżywa największy kryzys w swojej historii (partia założona w 2006 r., sukces parlamentarny w 2015). Powodem jest spór wokół współpracy ze skrajnie prawicową partią Vox oraz niezgoda wokół powołania nowego rządu socjalisty Pedro Sancheza (PSOE).

Jak dotąd Obywateli opuściło czterech członków, w tym europaralmentarzysta Javier Nart czy też członek ścisłego kierownictwa partii Toni Roldán. Obywatele zakończyli także współpracę z byłym premierem Francji i kandydatem na burmistrza Barcelony Manuelem Vallsem ze względu na jego poparcie dla dotychczasowej burmistrzyni Ady Colau

Współpraca z Voxem dotyczy zawiązywania koalicji rządzących po niedawnych wyborach lokalnych na poziomie miast i wspólnot autonomicznych. W całej Hiszpanii jest wiele przypadków współpracy między Obywatelami, Voxem oraz konserwatywną Partią Ludową (PP). Np. w Madrycie po czterech latach rządów Manueli Carmeny, dzięki głosom prawicowo-liberalnej koalicji, byłą lewicową aktywistkę zastąpił polityk PP José Luis Martínez-Almeida.

Współpraca z Vox ma także implikacje dla międzynarodowych sojuszy Obywateli. Ich macierzysta frakcja w PE „Odnówmy Europę” dyskutuje obecnie nad postawą hiszpańskich liberałów, jednak żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

BRUKSELA

Kto nowym sekretarzem? Dziś zostanie wybrany nowy Sekretarz Generalny Rady Europy, organizacji działającej na rzecz demokracji i praw człowieka na Starym Kontynencie. Wyboru dokonuje Zgromadzenie Parlamentarne RE. Do stanowiska pretendują ustępujący belgijski minister spraw zagranicznych Didier Reynders oraz jego chorwacka odpowiedniczka Marija Pejcinovic Buric. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości w I turze, kolejne głosowanie odbędzie się jutro. 

PARYŻ

Ratyfikacja CETA. Ratyfikacja umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą planowana jest na 17 lipca, jednak nadal możliwy jest sprzeciw Paryża. Socjaliści naciskają na rząd, by zorganizować krajowe referendum w tej sprawie. Emmanuel Macron obiecał niedawno premierowi Kanady Justinowi Trudeau ratyfikację CETA „najszybciej, jak to możliwe”.

Duży dług publiczny. Francuski Trybunał Obrachunkowy wyraził zaniepokojenie w związku z potencjalnym wzrostem francuskiego długu publicznego. Instytucja wskazała na możliwy wpływ reform zapowiedzianych przez rząd po odbyciu 2-miesięcznych konsultacji z obywatelami w ramach tzw. wielkiej debaty narodowej. Rząd zdecydował się w jej efekcie na obniżenie celów budżetowych, uwzględniając spowolnienie wzrostu oraz przeznaczył środki nadzwyczajne, aby ugasić społeczny bunt „żółtych kamizelek”.

PRAGA

Wotum nieufności dla rządu Babisza? Czeski parlament zagłosuje dziś nad wotum nieufności wobec rządu kontrowersyjnego premiera Andreja Babisza. Dzisiejsze głosowanie będzie drugim w obecnej kadencji. Prawdopodobnie opozycji nie uda się jednak odwołać rządu.

LONDYN

Co z datą brexitu? Data wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest „fałszywym terminem”, powiedział Jeremy Hunt w wywiadzie dla BBC.

Szef dyplomacji zwrócił uwagę, że trwanie Borisa Johnsona przy 31 października może skutkować rozpisaniem nowych wyborów, gdyby brytyjski Parlament odrzucił rozwód bez porozumienia ze Wspólnotą.

BERLIN

Publiczne wysłuchanie w sprawie obligacji EBC. Federalny Trybunał Konstytucyjny zajmie się pod koniec lipca programem skupu obligacji Europejskiego Banku Centralnego o wartości 2,6 bln euro – zatwierdzonego już przez UE. Do wysłuchania dojdzie 30 i 31 lipca.

RZYM

Sea-Watch nadal bez dostępu do Włoch. Czterdziestu dwóm migrantom uratowanym na Morzu Śródziemnym nadal nie wolno wysiąść ze statku Sea-Watch. „Statek nie dotrze do Włoch. Mogą na nim zostać nawet do świąt Bożego Narodzenia”, powiedział włoski wicepremier Matteo Salvini.

ATENY

Tsipras zabiega o debatę. Grecki premier Alexis Tsipras nie odpuszcza tematu organizacji debaty przedwyborczej z liderem Nowej Demokracji (ND). Szef rządu zaapelował wczoraj o dotrzymanie wcześniej złożonej obietnicy i stawienie się w telewizyjnym studiu, nawet „jeśli jego zespół komunikacji doradza mu inne rozwiązanie”. ND przewodzi we wszystkich sondażach. Wybory już 7 lipca.

WARSZAWA

Kto nie zostanie komisarzem? Była premier Beata Szydło i była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga nie zostaną „polskim” komisarzem w Brukseli. Z informacji dziennika „Rzeczpospolita” Prawo i Sprawiedliwość ma świadomość, że kandydatura silnie kojarzona z ugrupowaniem może nie zdobyć poparcia w UE. Stąd pomysł o wysunięcie umiarkowanego technokraty. Wśród potencjalnych nazwisk wymienia się m.in. Krzysztofa Szczerskiego, o którym spekuluje się także w kontekście objęcia stanowiska wiceszefa NATO.

BRATYSŁAWA

Čaputová w Brukseli. Po pierwszej oficjalnej wizycie w Pradze odbytej w ubiegłym tygodniu, nadszedł czas na Brukselę. Zuzana Čaputová spotkała się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’m Junckerem. Stoltenberg powiedział po spotkaniu, że pani prezydent zapewniła go o chęci rozwijania współpracy transatlantyckiej i budowania bezpieczeństwa Europy. 

SOFIA

Przewodnicząca Parlamentu odwiedza Rosję. Bułgarska przewodnicząca Parlamentu Cwetana Karayanczewa, wybiera się z wizytą do Rosji, gdzie spotka się m.in. z ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem.

Przewodnicząca Parlamentu wywodzi się z rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB). Karayanczewa wyraziła niedawno pragnienie, by rosyjski gaz popłynął gazociągiem „Turecki Potok” w kierunku Serbii i Bałkanów Zachodnich.

Obniżka dotacji dla partii politycznych. Dotacje zostaną obniżone, ale dokładna kwota nie jest jeszcze pewna. Premier Bojko Borysow naciska na obniżenie sumy za każdy ważny głos z 11 lew (ponad 22 zł) na 1 lewę ( 2,1 zł).

BUKARESZT

Nowe prawo administracji publicznej. Rumuński rząd przyjął nowy kodeks administracyjny za pomocą nadzwyczajnego dekretu, zaledwie dzień po tym, jak Komisja Wenecka zwróciła uwagę, by Bukareszt nie nadużywał tej formy w procesie legislacyjnym ze względu na możliwe negatywne implikacje dla systemu prawnego.

Ustawa była krytykowana przez podmioty gospodarcze i pracowników administracji publicznej a także prezydenta Kalusa Iohannisa. Nowe prawo daje dodatkowe uprawnienia burmistrzom, usuwając jednocześnie ich odpowiedzialność za podpisywane przez nich akty prawne.

LUBLANA

Miliony na linię kolejową. Komisarz UE ds. transportu Violeta Bulc przekazała symboliczny czek w wysokości 109 mln euro na rozbudowę linii kolejowej między miastami Divača a Koper. Fundusze zostaną wykorzystane do budowy siedmiu tuneli. Dotychczas UE współfinansowała 35 projektów w dziedzinie infrastruktury transportowej w Słowenii o łącznej wartości 1 mld euro.

WILNO

MFW na Litwie. Borja Gracia, szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Litwie powiedział, że gospodarka kraju jest stabilna i znacznie lepiej przygotowana na ewentualne wyzwania w porównaniu z początkiem kryzysu finansowego sprzed ponad dekady. Ostatnio  wzrosły też na Litwie płace. Średnia pensja osiągnęła poziom 1,2 tys. euro  miesięcznie.

BELGRAD

Amerykańskie pieniądze na uzbrojenie. USA przeznaczą 96,8 mln euro na armie państw Bałkanów Zachodnich. Odbędzie się to w ramach europejskiego programu, którego celem jest pomoc państwom ze Starego Kontynentu w wymianie sprzętu wojskowego wyprodukowanego w ZSRR na rzecz nowocześniejszego z Zachodu.

Według portalu Balcan Security Network, Pentagon będzie współfinansował zakup pojazdów bojowych dla armii chorwackiej i Macedonii Północnej oraz helikopterów dla sił zbrojnych Bośni i Hercegowiny oraz Albanii.