Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 23 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Chorwacja gotowa do członkostwa w strefie Schengen. Co dziesiąty dorosły Bułgar deklaruje gotowość do oddania głosu za korzyści finansowe podczas niedzielnych wyborów samorządowych. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

ZAGRZEB

Na drodze do Schengen. Chorwacja spełniła wszystkie warunki konieczne do przystąpienia do strefy Schengen – stwierdziła wczoraj Komisja Europejska. Do członkostwa w strefie potrzebna jest jednak jeszcze jednomyślna zgoda państw UE.

Starania o wejście do “największego obszaru swobodnego podróżowania na świecie” Chorwacja podjęła w 2016 r., a we wtorek (22 października) Komisja potwierdziła zakończenie tego procesu.

W wydanym tego dnia komunikacie KE uznała, że Chorwacja podjęła niezbędne środki, aby zapewnić warunki do pełnego stosowania zasad i standardów Schengen. “Pragnę wyrazić uznanie dla Chorwacji za jej wytrwałe wysiłki w celu spełnienia wszystkich niezbędnych warunków do przystąpienia do strefy Schengen. Silniejszą strefę Schengen możemy zbudować wyłącznie dzięki zjednoczeniu i współpracy” – powiedział ustępujący szef KE Jean-Claude Juncker.

Więcej o Chorwackiej drodze do strefy Schengen przeczytają Państwo tutaj

LONDYN

Przegrana Johnsona. Izba Gmin odrzuciła we wtorek (22 października) wieczorem możliwość przyjęcia umowy brexitowej w ciągu trzech dni. Oznacza to, że termin brexitu wyznaczony na 31 października staje pod znakiem zapytania.

Brytyjscy parlamentarzyści poparli najpierw w drugim czytaniu umowę brexitową wynegocjowaną przez Borisa Johnsona. Jednak po kilku minutach w kolejnych głosowaniu parlametarzyści zagłosowali przeciwko propozycji premiera, by prace nad ustawą zakończyły się w ciągu trzech dni. Dotrzymanie tego terminu przyczyniłoby się do dotrzymania terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE 31 października.

Z Brukseli napływają informacje, że konsekwencją może być kolejne przedłużenie brexitu do stycznia 2020 r. W międzyczasie mogłyby się odbyć w Wielkiej Brytanii wybory parlamentarne. Nie wiadomo, jakie kroki podejmie brytyjski premier. Niewykluczone, że dojdzie do konsultacji z unijnymi liderami. Johnson podkreślił, że jego rząd intensyfikuje przygotowania do tzw. twardego brexitu.

SOFIA

Sprzedajne głosy. W sumie 11 proc. Bułgarów oświadczyło gotowość sprzedania swojego głosu w niedzielnych (27 października) wyborach samorządowych, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa. Oznacza to, że ponad 600 tys. osób z około 5,5 mln uprawnionych do głosowania jest gotowych kierowania się innymi motywacjami przy urnie niż przekonania polityczne.

81 proc. ankietowanych przyznało, że nigdy nie posunęłoby się do sprzedania głosu, a 8 proc. nie potrafiło się zdecydować. Najwyższy odsetek wśród deklarujących gotowość do sprzedaży głosu występuje wśród najuboższych grup ludności, w tym Romów. W tym środowisku aż 40 proc. osób deklaruje gotowość oddania głosu za korzyści finansowe. Z badania wynika, że głos w niedzielnych wyborach lokalnych może być wart od 150 do 200 lewów, tj. 75-100 euro. W lipcu br. płaca minimalna w kraju wynosiła 286 euro.

BERLIN

W obronie Syrii. Propozycja minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) zaskoczyła i „zirytowała”, zarówno koalicjantów z SPD, jak i za granicą. W poniedziałek (21 października) AKK zaproponowała ustanowienie międzynarodowej strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii w celu kontynuowania walki z tzw. Państwem Islamskim (IS) oraz stabilizacji regionu. Minister spraw zagranicznych Heiko Maas (SPD) powiedział w Berlinie, że ruch ten „wywołał pewne rozdrażnienie wśród naszych partnerów”. 

Jednak kanclerz Angela Merkel poparła inicjatywę. „Uważam, że pomysł stworzenia strefy ochronnej w północnej Syrii jest bardzo obiecujący” – powiedziała Merkel, dodając że to pomysł „zdecydowanie wart wypróbowania”. Pani kanclerz zaznaczyła jednocześnie, że inicjatywa musi zostać zatwierdzona przez ONZ.

MADRYT

Wezwanie do dialogu. Premier Katalonii Quim Torra potępił we wtorek (22 października) „wszelkiego rodzaju akty przemocy”, do których doszło w ostatnich dniach podczas zamieszek w Katalonii. Torra wezwał ponadto premiera Hiszpanii Pedro Sáncheza do wznowienia dialogu „bez żadnych warunków wstępnych” w celu znalezienia „politycznego i demokratycznego rozwiązania konfliktu w regionie”. 

ATENY

Grecja prymusem? Grecja osiągnęła najwyższą pozycję w stosunku do PKB pod względem korzyści płynących z tzw. Planu Junckera. Zgodnie z danymi przedstawionymi we wtorek (22 października) Grecja skorzystała z 2,7 mld euro finansowania z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, co przyczyniło się do wygenerowania dodatkowych inwestycji o łącznej wartości 12,1 mld euro.

Metro w 4 lata? Dobra wiadomość dla mieszkańców Salonik. Premier Kyriakos Mitsotakis odwiedził drugie co do wielkości greckie miasto i poinformował, że długo oczekiwany system metra będzie w pełni gotowy w przeciągu 4 lat. Szacuje się, że nowa linia metra będzie obsługiwała ponad 0,5 mln pasażerów rocznie.

WARSZAWA

Skutki brexitu dla Polski. Polska będzie jednym z państw UE najbardziej dotkniętych ewentualnym wyjściem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty – uprzedza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Wciąż jednak nie wiadomo, czym zakończy się trwający od trzech lat proces wychodzenia Zjednoczonego Królestwa z UE, bo wczoraj wieczorem brytyjska Izba Gmin uniemożliwiła Borisowi Johnsonowi wyprowadzenie kraju z UE 31 października.

Więcej o skutkach brexitu dla Polski przeczytają Państwo tutaj

PRAGA

Nie chcą wracać do ojczyzny? Czesi mieszkający w Wielkiej Brytanii nie są zainteresowani powrotem do ojczyzny w związku z nadchodzącym brexitem, powiedział minister spraw zagranicznych Tomas Petříček. Rząd rekomendował Czechom mieszkającym na Wyspach, aby jak najszybciej rozpoczęli procedurę ubiegania się o status rezydenta, aby zachować pełnię praw po rozwodzie Londynu z Brukselą. Według szacunków w Wielkiej Brytanii mieszka około 100 tys. obywateli Czech, z czego 22 tys. osób złożyło dokumenty o status rezydenta. 

BRATYSŁAWA

Bez poparcia dla projektu. Słowacki projekt rurociągu mający na celu dywersyfikację dostaw gazu w Europie Środkowej i Wschodniej został usunięty przez Komisję Europejską z listy priorytetów. Gazociąg Eastring, którego koszt szacuje się na 2,6 mld euro, ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne regionu, łącząc Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię. Decyzja musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Radę UE i Parlament Europejski.

BUKARESZT

Trudne negocjacje. Nowy rząd rodzi się w bólach. Centroprawicowa Partia Narodowo-liberalna (PNL) nadal negocjuje z innymi ugrupowaniami, aby uzyskać niezbędne wsparcie do sformowania nowego rządu. Ludovic Orban – szef PNL i jednocześnie wyznaczony przez prezydenta na nowego premiera – powiedział we wtorek (22 października), że poczyniono znaczne starania na drodze do porozumienia, ale nie należy spodziewać się zakończenia rozmów w tym tygodniu.