Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 22 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Finlandia, szczęśliwy kraj, nieszczęśliwych kobiet. Unia Europejska nie powinna dyskryminować energii atomowej, uważa węgierski minister spraw zagranicznych. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Problem z przemocą. Co druga kobieta w Finlandii doświadczyła fizycznej lub seksualnej przemocy po osiągnięciu piętnastego roku życia, wynika z raportu dotyczącego przemocy, przygotowanego przez Sallę Kivelä

Statystyki oszacowano m.in. na bazie danych zebranych w szpitalach i anonimowych kwestionariuszach. Według ekspertów, chociaż wnioski mogą być szokujące, to nie powinny dziwić, gdyż Finlandia nie jest jedynym państwem z Północy Europy, które zmaga się z podobnym problemem. Również Dania znajduje się na szczycie listy państw, gdzie notuje się wysoki odsetek przypadków przemocy w rodzinie. 

Sprawcy przemocy niejednokrotnie znajdują się pod wpływem alkoholu. Przemoc domowa od dawna stanowi problem w fińskim społeczeństwie. Kolejne rządy próbują jej przeciwdziałać, lecz bez znaczących rezultatów. Sytuacja wydaje się paradoksalna, biorąc pod uwagę, że w wielu rankingach oba kraje: Finlandia i Dania przeważnie uznawane są za jedne z „najszczęśliwszych” na świecie.

(Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

BUDAPESZT

Bez atomu nie będzie neutralności energetycznej. „Bez energii nuklearnej Europa nie osiągnie neutralności klimatycznej do 2050 r.”, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto

„UE powinna zapewnić jednakowe warunki, a nawet wesprzeć szerszą produkcję energii nuklearnej, gdyż w elektrowniach atomowych można produkować energię elektryczną bezpiecznie, ekologicznie, tanio i w sposób na dłuższą metę przewidywalny” – oznajmił Szijjarto. Jak dodał polityk, cytowany przez agencje, Unia powinna zaprzestać dyskryminacji energii atomowej.

Szijjarto ocenił, że Węgry znajdują się w czołówce państw walczących ze zmianami klimatycznymi i dzięki inwestycjom w energetykę atomową do 2030 r. 90 proc. energii produkowanej w tym kraju będzie neutralne klimatycznie.

„To unikalne w skali całej Europy, a i na świecie jest bardzo niewiele, bo tylko 21 takich państw, które są w stanie uzyskiwać stały wzrost, jednocześnie redukując emisję szkodliwych substancji”, podkreślił Szijjarto.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BERLIN

Drogo i niekorzystnie. Ośmiu z 28 członków Komisji ds. Wzrostu, Zmian Strukturalnych i Zatrudnienia, popularnie zwanej „Komisją Węglową” odrzuciło zaprezentowany w ubiegłym tygodniu rządowy plan odejścia od węgla brunatnego. Eksperci wystosowali pismo, w którym skrytykowali rząd za zaprezentowanie „jednostronnego kompromisu”, który jest drogi i szkodliwy dla środowiska. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Niemcy mają plan odejścia od węgla brunatnego

WIEDEŃ

Austria blokuje propozycję Niemiec. Propozycja zaprezentowana przez niemieckiego ministra finansów Olafa Scholza (SPD) jest niedopuszczalna w obecnej formie, powiedział austriacki minister finansów Gernot Blümel z (ÖVP) podczas spotkania Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Krytyka dotyczy forsowanego m.in. przez Niemcy „podatku Robin Hooda”, tj. podatku od transakcji finansowych.

Austriacki minister zagroził wycofaniem poparcia dla inicjatywy ze względu na wątpliwe korzyści z tytułu „karania spekulantów”. „Takie rozwiązanie na pewno zaszkodzi mniejszym inwestorom”, podkreślił Blümel. 

Negocjacje odbywają się w ramach tzw. „wzmocnionej współpracy”, pozwalającej grupie dziesięciu państw na pogłębienie współpracy w ramach niewyłącznych kompetencji UE. W rozmowach bierze udział dziesięć państw. „Weto” Wiednia grozi osiągnięciu ostatecznego kompromisu.

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PARYŻ

Podatkowy rozejm.  Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem o planowanym przez Paryż podatku od wielkich firm internetowych. Dodał, że oba kraje powinny współpracować, aby uniknąć wzrostu taryf.

Przywódcy postanowili wstrzymać potencjalną wojnę taryfową do końca roku i w tym czasie kontynuować negocjacje na forum Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w sprawie podatku cyfrowego.

(EURACTIV.fr)

Dodatkowy czas na rozwiązanie sporu Francji i USA ws. podatku cyfrowego

DUBLIN

Trwa kampania przed wyborami parlamentarnymi. Największe ugrupowania koncentrują się na tematyce rolnictwa i mieszkalnictwie.

Premier i jednocześnie lider Fine Gael Leo Varadkar podkreślił znaczenie silnego sektora rolnego dla wiejskich społeczności w Irlandii. „Rolnictwo jest sercem gospodarki wiejskiej”. Szef rządu zaznaczył, że zależy mu, aby po brexicie irlandzcy rolnicy nadal mieli dostęp do brytyjskiego rynku zbytu. 

Tymczasem lider Fianny Fáil (Partia Republikańska) Micheál Martin przemawiał w środkowej części kraju, podkreślając znaczenie rozwoju budownictwa mieszkaniowego. 

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

RZYM

Koniec Di Maio? We wtorek wieczorem pojawiły się doniesienia, że lider Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), Luigi Di Maio może zrezygnować z przewodzenia ugrupowaniu. Di Maio wezwał na spotkanie pełniących ministerialne obowiązki polityków M5S, podczas którego polityk miał ogłosić rezygnację. Są to wciąż niepotwierdzone doniesienia, ale ich pojawienie się w przededniu wyborów lokalnych w regionie Emilia-Romania (najbliższa niedziela) może wywołać zamieszanie w szeregach Ruchu. 

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRYT

Alarm klimatyczny. Rząd ogłosił we wtorek (21 stycznia) alarm klimatyczny, zobowiązując się jednocześnie do podjęcia „pilnych działań” w ciągu najbliższych stu dni. Mają one na celu ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatu w Hiszpanii. Rząd planuje m.in. przedstawienie projektów ustaw dotyczących dekarbonizacji gospodarki. Wszystko po to, aby osiągnąć cel neutralności klimatycznej do 2050 r.

(EuroEFE.EURACTIV.es)

TOP 5 zagrożeń dla świata dotyczy klimatu

LIZBONA

„Luanda Leaks”. Trzydzieści redakcji z całego świata zaangażowało się w śledztwo, z którego wynika, że córka dawnego prezydenta Angoli Isabel dos Santos, przez lata systematycznie okradała państwo. Dokumenty, do których dotarli m.in. dziennikarze BBC, „Guardiana” oraz Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ) świadczą o fortunie zgromadzonej przez kobietę kosztem kraju, którego 30 procent obywateli żyje za mniej niż dwa dolary dziennie.

Jak wynika z analizy ponad 700 tys. dokumentów, do których dotarli dziennikarze, kobieta wraz z mężem przez dekady stała się właścicielką nieruchomości i firm działających w sektorach: nieruchomości, naftowym, wydobywczym i telekomunikacyjnym.

Więcej o sprawie znajdą Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Zeznania świadków. „Kočner był mózgiem w sprawie zabójstwa Kuciaka”, powiedział jeden z przyjaciół zamordowanego dziennikarza śledczego. „Jan Kuciak stanowił poważne zagrożenie dla bezkarnego działania elit politycznych”, dodał świadek przesłuchiwany przed sądem w Pezinoku koło Bratysławy. „Jestem w 100 proc. pewien, że Marian Kočner zlecił zabójstwo”, dodał kolega.

Jednak świadkowie przesłuchiwani w poniedziałek nie byli tak pewni winy Mariana Kocnera. Współwłaściciel słowackiej grupy finansowej Penta Jaroslav Haszczak zaprzeczył przed sądem, że oskarżony napisał do niego SMS o przygotowaniach do likwidacji nieokreślonej osoby. Jego zdaniem w wulgarnie sformułowanej wiadomości Kocznerowi chodziło o odwołanie z funkcji szefa grupy śledczej badającej aferę korupcyjną sprzed ponad 10 lat, w której zamieszana miała być Penta.

(Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

WARSZAWA

Spotkanie na szczycie. “Podkreśliliśmy siłę i trwałość sojuszu naszych narodów opartego o wartości i fundamentalne zasady demokratyczne” – przekazał marszałek Senatu Tomasz Grodzki po wczorajszym spotkaniu w Krakowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, Nancy Pelosi.

Co przyniosło spotkanie Grodzki-Pelosi?

BUKARESZT

Nominacje prokuratorskie. Minister sprawiedliwości, Catalin Predoiu, ogłosił kandydatów do objęcia stanowiska szefa Biura ds. Zwalczania Korupcji (DNA), Biura ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu (DIICOT) oraz Prokuratury Generalnej. Wszystkie instytucje od kilku miesięcy były kierowane przez tymczasowych przewodniczących. Kandydatury muszą zostać zatwierdzone przez Najwyższą Radę Sądownictwa, a następnie zatwierdzone przez prezydenta Klausa Iohannisa.

W przeszłości DNA kierowała Laura Codruța Kövesi, która przed kilkoma miesiącami została zatwierdzona przez państwa członkowskie Unii Europejskiej na stanowisko szefowej Prokuratury Europejskiej.

(EURACTIV.ro)

Laura Codruța Kövesi wskazana na szefową Prokuratury Europejskiej

BELGRAD

Rosyjskie Pancyry do obrony. Podczas trwającego w szwajcarskim Davos Światowego Forum Ekonomicznego prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że zakupiona przez jego kraj rosyjska broń ma przyczynić się do powiększenia potencjału obronnego Serbii. 

Rosyjskie media informują, że zakupiony przez Belgrad system obrony przeciwlotniczej Pancyr-S1, może być dostarczony do Serbii w ciągu najbliższych miesięcy.

Rosyjskie MSZ: Armia Kosowa jest zagrożeniem