Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 22 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Przewodniczący rumuńskich socjaldemokratów nie widzi zagrożeń w skrajnie prawicowej europejskiej międzynarodówce. Holandia emituje „zielone obligacje”, natomiast Polska opowiada się za wzmocnieniem kompetencji parlamentów krajowych w systemie legislacji UE. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

BUKARESZT

Sojusz z Salvinim? Liviu Dragnea, przywódca rządzącej w Rumunii Partii Socjalistycznej, nie widzi zagrożeń w utworzeniu sojuszu przez skrajnie prawicowe ugrupowania europejskie. Dragnea podkreślił, że „są to partie, które wspierają zwiększenie kompetencji państw narodowych w porównaniu z instytucjami unijnymi”.

Polityk dodał, że „niektórzy przywódcy UE muszą zrozumieć przyczynę fenomenu takich ugrupowań”. Podkreślił także, że „obywatele UE powinni przemyśleć, dla kogo pracują brukselscy biurokraci: dla nich, czy dla unijnych instytucji”.

Dragnea unikał jednak określenia, czy jego partia, w przypadku pogorszenia relacji z frakcją europejskich socjalistów, mogłaby dołączyć do sojuszu zawiązanego przez włoskiego wicepremiera. Na czerwcowym kongresie europejskich socjalistów zostanie podjęte decyzja odnośnie przyszłości rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej. Przyczyną niepewności są problemy z praworządnością Bukaresztu.

HAGA

Ekologiczne obligacje. Holandia jest jednym z pierwszych państw na świecie, które wydały zielone obligacje. Rząd utrzymuje, że priorytetowo traktuje fundusze, które mogą przyczynić się do ratowania środowiska. Haga spodziewa się do 6 miliardów euro, ale ekonomiści twierdzą, że skala wpływów może wzrosnąć nawet do 20 miliardów. Podobne obligacje wyemitowały wcześniej m. in. Belga, Francja, Irlandia i Polska.

Pułapka turystyczna. Władze ograniczają promocję najbardziej popularnych atrakcji w kraju, takich jak pola tulipanów, wiatraki i centra dużych miast. Wszędzie tam jest – zdaniem władz – zbyt wielu odwiedzających. Haga pracuje nad nową strategią promowania mniej popularnych miejsc.

WARSZAWA

Więcej dla parlamentów narodowych. Podczas dyskusji Rady ds. Ogólnych UE na temat nowych kadencji PE i Komisji Europejskiej, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że Warszawa chce, by kompetencje parlamentów narodowych zostały znacząco wzmocnione”.

„Chcielibyśmy, aby miały one władzę odrzucenia inicjatyw legislacyjnych KE”, powiedział Szymański, proponując „mechanizm czerwonej kartki” – wspierany kiedyś przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. 

WIEDEŃ

Wotum nieufności dla rządu? Rząd premiera Sebastiana Kurza zmierzy się w poniedziałek z wnioskiem o wotum nieufności. Jeden z wnioskodawców, należący do Partii Zielonych Peter Pilz,powiedział, że jest „pewien powodzenia”. Polityk wyraził przy tym nadzieję, że „już we wtorek Sebastian Kurz nie będzie sprawował funkcji kanclerza”. Skrajnie prawicowa Partia Wolności Austrii (FPÖ) zapowiedziała, że poprze wniosek.

PARYŻ

Niska frekwencja problemem. Nicolas Dupont-Aignan, (Powstań Francjo – Debout La France) wezwał we wtorek francuskich wyborców do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polityk zaznaczył, że „sprzeczne jest demonstrowanie w deszczu przez cały rok, a następnie niewzięcie udziału w głosowaniu”. Emmanuel Macron także zaapelował o uczestnictwo w wyborach. 

Sondaże. Na czele ugrupowanie Marine Le Pen z 23,5 proc., tuż przed Naprzód Republiko prezydenta Macrona (23 proc.). Na trzecim miejscu Republikanie z 12,5 proc. Ugrupowanie Dupont-Aignana ma 4,5 proc. Radykalna lewica i zieloni 8 proc., a socjaliści 4 proc.

MADRYT

Ceremonia zaprzysiężenia. Podczas ceremonii zaprzysiężenia XIII kadencji parlamentu kilku katalońskich deputowanych zmieniło formułę przysięgi, deklarując lojalność wobec wyniku referendum z 1 października 2017 r. nieuznawanego przez Madryt.

„Obiecuję, ponieważ prawo wymaga ode mnie bycia lojalnym wobec demokratycznego mandatu z października [2017 r.] i społeczeństwa Katalonii”, oświadczyło kilku członków Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC), w tym były wicepremier regionalnego rządu Oriol Junqueras.

BRUKSELA

Skandal uderza w partię Flamandów. Nagranie rozmowy, jaka miała miejsce w 2016 r. między prezesem konserwatywnego Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA), burmistrzem Antwerpii Bartem De Weverem i ówczesnym sekretarzem stanu ds. migracji Theo Franckenem, wywołała burzę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W nagraniu można usłyszeć, że obaj politycy planują ataki na migrantów. Od grudnia w Belgii istnieje rząd tymczasowy po tym, jak N-VA opuściła koalicję w związku ze sprzeciwem wobec Globalnego Paktu Migracyjnego ONZ. N-VA jest faworytem niedzielnych wyborów, zarówno parlamentarnych, jak i do PE.

BRATYSŁAWA

Droga kampania partii rządzącej. Według Transparency International Slovakia (TIS) rządząca socjalistyczna partia SMER-SD prowadzi największą, najdroższą i najmniej przejrzystą kampanię wyborczą do PE. Wydatki wynoszą 654 tys. euro. To tyle, ile wydały łącznie opozycyjne partie: Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OĽaNO) oraz koalicja Progresywnej Słowacji i ugrupowania Razem (SPOLU). 

PRAGA

Protesty przeciwko minister sprawiedliwości. Tysiące ludzi wyszło wczoraj na ulice Pragi, by zaprotestować przeciwko powołaniu prawniczki Marie Benešovej na nową minister sprawiedliwości. Benešová uważana jest za bliską współpracowniczkę prezydenta Miloša Zemana.

Tłumy protestowały także przeciwko premierowi Andrejowi Babišowi. W najbliższym czasie spodziewany jest przeciwko niemu wyrok w sprawie rzekomych oszustw związanych z dotacjami unijnymi. 

ATENY

Grecja pilnuje Bałkanów Zachodnich. We wtorek Grecja przeprowadziła swój pierwszy testowy lot nad sąsiednią Macedonią Północną. Nadzór nad przestrzenią powietrzną sąsiada został zwarty w ramach umowy z czerwca 2018 r. dotyczącej porozumienia w sprawie zmiany nazwy Macedonii. Grecja prowadzi już nadzór nad przestrzenią powietrzną Czarnogóry i Albanii.

NIKOZJA

Nowe wiercenia. W ciągu najbliższych dwóch lat Cypr przeprowadzi osiem nowych wierceń ropy naftowej i gazu w swojej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE), powiedział minister gospodarki Yorgos Lakkotropis. Ostatnio nasiliły się napięcia między Ankara a Nikozją, ponieważ Turcja kwestionuje prawa Cypru do suwerenności.

Drogi prąd. Z danych Eurostatu wynika, że największy wzrost cen energii elektrycznej (19,6 proc.) dla gospodarstw domowych między drugą połową 2017 r. a drugim półroczem 2018 r. nastąpił na Cyprze.

SOFIA

Otwarci dla migrantów. Bułgaria należy do państw UE z największym wskaźnikiem (41 proc.) wzrostu liczby ważnych dokumentów pobytowych wydawanym obywatelom spoza UE.

ZAGRZEB

Diaspora liczniej zagłosuje. Minister administracji Lovro Kuščević powiedział, że w wyborach do PE głos będzie mogło oddać prawie 3,8 mln obywateli, w tym 154 358 mieszkających na co dzień za granicą, co stanowi trzykrotny wzrost w stosunku do 2014 r. Z kolei tylko 13 obywateli z innych państw UE zamierza oddać swój głos w Chorwacji. 

Przetwarzanie tworzyw sztucznych priorytetem. Minister środowiska i energii Tomislav Ćorić zapowiedział, że recykling tworzyw sztucznych i innych materiałów jest i będzie priorytetem rządu. Ćorić przypomniał, że 20 proc. PKB kraju jest generowane przez turystykę, a Chorwacja będzie mogła nadal się rozwijać na tym polu, tylko w przypadku posiadania czystego i zdrowego środowiska. 

LUBLANA

Wolniejszy wzrost w 2019 r. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oszacowała, że słoweńska gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,4 proc, co oznacza nieznaczny spadek w stosunku do poprzedniej prognozy (3,6 proc.).

BELGRAD

Serbia kupuje złoto. Szef Narodowego Banku Serbii wyraził chęć zakupu większej ilości złota. Obecnie w skarbcu znajduje się 20,8 ton tego kruszcu. Od 2012 r. Bank Centralny zakupił blisko 7 ton złota. Prezes banku ogłosił także, że rezerwy walutowe osiągnęły rekordowy poziom 11,5 mld euro.