Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 20 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niemcy zwiększają zainteresowanie Afryką. Polska i Węgry zablokowały unijny mechanizm praworządności. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Inwestycje w Afryce. Chińska ofensywa w Afryce mobilizuje niemiecki rząd do zaangażowania inwestycyjnego na tym kontynencie. Angela Merkel podczas wtorkowej (19 listopada) inauguracji dwudniowego szczytu z afrykańskimi przywódcami w Berlinie przedstawiła wyniki zapoczątkowanej w 2017 r. inicjatywy „Compact with Africa” (CwA). Pani kanclerz powiedziała, że zapotrzebowanie na finansowanie w ramach różnego rodzaju projektów sięgnęło prawie 1 mld euro.

Podczas rozmów nie zabrakło odniesień do przyszłości. „Afryka ze swoimi ponad 50 krajami odegra ważną rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów” – podkreśliła Merkel.

BUDAPESZT

Praworządność to broń polityczna. Nie ma jak obiektywne zmierzyć rządów prawa – twierdzi minister sprawiedliwości. Praworządność jest wykorzystywana w UE jako broń w walce politycznej – napisała Judith Varga w artykule opublikowanym przez portal Euronews. Tymczasem – według pani minister – nie ma obiektywnych, kryteriów definiujących praworządność, a troska o nią powinna uwzględniać „specyfikę państw członkowskich”. Varga dodała, że UE próbuje kontrolować obszary, co do których nie ma kompetencji, a propozycja wprowadzenia mechanizmu praworządności jest sprzeczna z traktatami.

Opinia pani minister nie pojawiła się w przypadkowym momencie. We wtorek (19 listopada) Polska i Węgry zablokowały konkluzje Rady UE ws. utworzenia mechanizmu praworządności. Tutaj przeczytają Państwo o kulisach sprawy. 

ZAGRZEB

Optymizm Donalda Tuska. „Jestem pewny, że UE będzie w dobrych rękach” – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu z premierem Chorwacji Andrejem Plenkowiczem. Do spotkania doszło przy okazji kongresu Europejskiej Partii Ludowej w Zagrzebiu, gdzie dojdzie do wyboru nowego przewodniczącego europejskich chadeków. Były polski premier jest głównym faworytem do zastąpienia obecnego lidera – Francuza Josepha Daula

Więcej o kongresie Europejskiej Partii Ludowej przeczytają Państwo tutaj

W stolicy Chorwacji w maju przyszłego roku odbędzie się szczyt UE. Wówczas po raz kolejny dojdzie do rozmów nt. rozszerzenia Unii na państwa Bałkanów Zachodnich. „Będę trzymał kciuki, by udało się Wam przywrócić jedność między państwami członkowskimi w tym względzie” – powiedział Tusk.

Polska opowiada się za polityką rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. O czym w rozmowie z EURACTIV.pl przekonywał minister ds. europejskich Konrad Szymański

WARSZAWA

Sikorski nie na prezydenta. Nie będę startował w wyborach prezydenckich” – ogłosił na Facebooku europoseł i były szef MSZ Radosław Sikorski. Podobną decyzję podjął inny europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz. Obecnie jedyną kandydatką z ramienia KO w prezydenckim wyścigu pozostaje Małgorzata Kidawa-Błońska.

Tymczasem decyzja o wycofaniu się z wyborów przez Donalda Tuska jest dobrze oceniania przez 73 proc. badanych, wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

LONDYN

Pierwsze starcie. Pierwsza debata między Borisem Johnsonem a przywódca Partii Pracy Jeremym Corbynem nie wyłoniła wyraźnego zwycięzcy. Z sondażu przeprowadzonego przez portal YouGov wynika, że we wtorkowy (19 listopada) wieczór minimalnie lepiej wypadł aktualny premier Wielkiej Brytanii (51 do 49 proc.).

RZYM

Kontrowersje wokół EMS. W debacie publicznej powróciła kwestia europejskiego mechanizmu stabilności (EMS), wstępnie uzgodnionego przez państwa członkowskie podczas czerwcowego szczytu UE. Na EMS wyraziła także zgodę ówczesna koalicja Ligi Ruchu 5 Gwiazd (M5S). Jednak Matteo Salvini twierdzi obecnie, że zatwierdzenie zmian oznacza zdradę stanu.

Jeśli reforma otrzyma podczas grudniowego szczytu zielone światło, nowy fundusz stabilizacyjny dla strefy euro będzie opierał się na zasadzie warunkowości. Kraje znajdującej się w trudnej sytuacji otrzymają pomoc, jeżeli zgodzą się na restrukturyzację zadłużenia. M5S także krytykuje zmiany, które upodobnią EMS do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Włoski rząd będzie najprawdopodobniej próbował przedłużyć rozmowy nad EMS do przyszłego roku.

BRATYSŁAWA

Spory o ELA? Parlament Europejski kwestionuje sposób wyboru siedziby Europejskiej Agencji ds. Zatrudnienia (ELA). PE twierdzi, że został niesłusznie pominięty przez państwa członkowskie. Słowacja ma nadzieję, że w rezultacie sporów nie zostanie cofnięta decyzja o wyborze siedziby organizacji.

PRAGA

„Nie” dla euro. Wspólna waluta jest projektem politycznym, a nie finansowym. Ponadto nie jest do końca zrównoważona – powiedział były czeski minister finansów Ivan Pilny na wtorkowej (19 listopada) międzynarodowej konferencji w parlamencie. Innego zdania jest Jan Svejnar, profesor na Uniwersytecie Columbia, który jest przekonany, że Czechom byłoby lepiej w strefie euro.

Praga nadal nie wyznaczyła daty przyjęcia wspólnej europejskiej waluty, a ponad połowa społeczeństwa jest jej przeciwna.

SOFIA

Zmiana miejsc. Rządząca koalicja wyznaczyła Prokuratora Generalnego Sotira Tsatsarowa na szefa agencji antykorupcyjnej. Wprawdzie do tej funkcji został także zgłoszony Simeon Naydenow, ale – jak informuje bułgarska redakcja EURACTIV – to dla zachowania pozorów.

Stanowisko szefa bułgarskiej agencji antykorupcyjnej pozostaje nieobsadzone od lipca br., gdy w wyniku skandalu nomen omen korupcyjnego zrezygnował Plamen Georgiew. Krótko po odejściu ze stanowiska Georgiew został wysłany przez rząd w randze konsula do Walencji.

BUKARESZT

Podwyżka płacy minimalnej. Rząd może jeszcze w tym tygodniu zdecydować o zwiększeniu pensji minimalnej o 7,2 proc. – powiedział premier Ludovic Orban. Minimalne wynagrodzenie w Rumunii wynosi obecnie 1263 lei (1135 zł).