Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 19 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Flamandzcy nacjonaliści zdecydowali o pozostaniu w jednej frakcji z PiS w Parlamencie Europejskim. Kilka państw wzywa do większej przejrzystości w procesie stanowienia prawa w  UE. Komisja Europejka przeanalizuje „odpowiednie środki” wobec Turcji w związku z jej działalnością u wybrzeży Cypru. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Nowy Sojusz Flamandzki razem z PiS w PE. Flamandzka nacjonalistyczna partia Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) nadal będzie częścią frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w Parlamencie Europejskim. Tak zadecydowało we wtorek wieczorem kierownictwo ugrupowania.

Stan posiadania N-VA w PE został uszczuplony z 7 europarlamentarzystów w kadencji 2014-2019 do trzech w nadchodzącej pięciolatce. Obecnie EKR jest piątą siłą w PE, po chadekach, socjalistach, liberałach i formacji tworzonej przez Matteo Salviniego i Marine Le Pen. Niedawno do EKR dołączył skrajnie prawicowy hiszpański Vox. Do frakcji należy także holenderskie Forum na rzecz Demokracji (FvD) Thierry’ego Baudeta, który opowiada się za wyjściem Hagi ze Wspólnoty. Największą reprezentację narodową w EKR w nadchodzących pięciu latach będzie miało rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość.

HAGA

Za większą przejrzystością. Holandia wraz z Estonią, Irlandią, Luksemburgiem, Słowenią i Szwecją wezwały do większej przejrzystości legislacyjnej w UE. Wymienione państwa apelują o publikowanie z wyprzedzeniem terminów spotkań, m. in. z lobbystami. Państwa te zwróciły się do Rady, by włączyła dążenie do większej przejrzystości do agendy strategicznej. Dyskusja na ten temat odbędzie się na rozpoczynającym się jutro szczycie unijnych przywódców w Brukseli – za zamkniętymi drzwiami.

ATENY/NIKOZJA

UE przeanalizuje odpowiednie środki wobec Turcji. UE wyraziła „poważne zaniepokojenie” działalnością wiertniczą Turcji w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Bruksela ubolewa nad brakiem odpowiedzi Ankary na apele o zaprzestanie „takich działań”. Komisja Europejska została wezwana przez Radę UE do „przeanalizowania odpowiednich środków wobec Ankary”.

Pomimo presji ze strony UE i USA, Turcja zintensyfikuje działania wiertnicze. Z początkiem lipca Ankara zapowiedziała rozpoczęcie poszukiwania gazu ziemnego w pobliżu Cypru, ogłosił we wtorek turecki minister energii Fatih Donmez. 

BERLIN

Napięcia francusko-niemieckie. Umowa między Francją a Niemcami [w sprawie nominacji następnego przewodniczącego Komisji Europejskiej] jest kluczowa, aby wyjść z obecnego impasu”, powiedział anonimowo jeden z niemieckich dyplomatów dla EURACTIV. Ten sam dyplomata przyznał, że stosunki na linii Berlin-Paryż ostatnio pogorszyły się.

Wsparcie dla Ukrainy. Kanclerz Angela Merkel popiera utrzymanie sankcji wobec Rosji do czasu przywrócenia suwerenności Ukrainy. 

PARYŻ

Kryptowaluta Facebooka. Zaprezentowany wczoraj pomysł Facebooka na wprowadzenie własnej kryptowaluty o nazwie Libra, spotkał się z opozycją w Europie – zwłaszcza we Francji, gdzie korporacja została oskarżona o niewystarczającą walkę z fake newsami oraz unikanie płacenia podatków.

Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire powiedział, że „bez wątpienia Libra stanie się suwerenną walutą (…) na co nie można pozwolić”. Le Maire wezwał władze bankowe do bliższego przyjrzenia się tej kwestii.

MADRYT

100 tys. wniosków o azyl. 100 tys. wniosków o azyl oczekuje na rozpatrzenie przez Hiszpanię, poinformowała krajowa Komisja ds. Pomocy Uchodźcom (CEAR). Podczas prezentacji raportu rocznego CEAR zwróciła się do hiszpańskiego rządu socjalisty Pedro Sancheza o podjęcie działań w tej materii.

RZYM

Mini-BOTy powodem sporów w rządzie. Matteo Salvini zaatakował ministra gospodarki Giovanniego Trię, mówiąc, że musi on realizować program rządowy, w tym obniżkę podatków czy plan tzw. mini-BOTów.

Mini-BOTy są to obligacje skarbowe, które posłużyłyby rządowi do opłacenia bieżących zaległości wobec wierzycieli. Realizacja projektu owych obligacji jest postrzegana jako pierwszy krok do wyjścia ze strefy euro, ze względu na ich nieokreślony status wobec wspólnej europejskiej waluty. Tra, przemawiając na konferencji w Londynie, powiedział, że mini-BOTy byłyby „nielegalne i niepotrzebne”.

BRATYSŁAWA

Przedsiębiorcy narzekają na prawodawców. Organizacje przedsiębiorców wezwały parlamentarzystów – zwłaszcza tych z partii rządzącej – do zaprzestania fundamentalnych zmian legislacyjnych.

W przeciwieństwie do rządowych propozycji legislacyjnych, projekty ustaw proponowane przez posłów nie muszą przechodzić przez rygorystyczny proces konsultacji z innymi ministerstwami oraz zainteresowanymi stronami. Zdarzało się już w przeszłości, że poważne zmiany w zakresie prawa pracy czy środowiska biznesowego zostały przyjęte bez wystarczającej debaty.

PRAGA

Spotkanie Junckera z Babiszem. Według informacji uzyskanych przez portal iROZHLAS.cz, czeski premier Andrej Babisz spotka się jutro z Jean-Claude Junckerem, aby omówić raporty KE dotyczące rzekomego konfliktu interesów czeskiego premiera.

Plan klimatyczny. KE surowo oceniła czeski plan energetyczno-klimatyczny. Praga powinna zwiększyć udział energii odnawialnej do 23 proc. do 2030 r. Pierwotnie Czesi zaproponowali 20,8 proc.

SOFIA

Problemy z innowacyjnością. Bułgaria wciąż jest za mało innowacyjna oraz przeznacza za mało środków na wsparcie finansowe dla badaczy, wynika z tabeli innowacyjności KE. Siłą Bułgarii jest za to kapitał ludzki.

ZAGRZEB

Powrót byłego premiera. Były premier i przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zoran Milanović ogłosił, że wystartuje w styczniowych wyborach prezydenckich. Według sondaży obecna Pani prezydent Kolinda Grabar-Kitarović otrzymałaby w I rundzie 34,7 proc. głosów, a Milanović 18,5 proc. w II turze Grabar-Kitarović wygrałaby z 53,9 proc. poparcia.

LUBLANA

S&P podnosi rating kraju. Agencja ratingowa Standard & Poor’s poniosła rating kredytowy Słowenii na poziom A+ z pozytywną perspektywą.

BELGRAD

Wyciek egzaminów. Do mediów społecznościowych wyciekły rozwiązania egzaminów wstępnych do szkoły średniej. Z tego powodu przełożono część matematyczną końcowego testu dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Opozycja wezwała ministra edukacji Mladena Šarčevića do rezygnacji. 

SARAJEWO

USA przeciwko utworzeniu jednostek policji. Wysoki rangą dyplomata Departamentu Stanu USA Matthew Palmer sprzeciwił się utworzeniu rezerwowych oddziałów policji dla Republiki Serbskiej i Federacji Bośni i Hercegowiny. Palmer powiedział, że planowane utworzenie rezerwowych sił nie rozwiąże kwestii nielegalnej migracji, ponieważ jest to problem międzynarodowy, którego nie rozwiąże się jednostronnymi wysiłkami.