Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 18 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Zieloni odłożyli głosowanie w sprawie współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd w Parlamencie Europejskim. Kontrowersyjna decyzja Angeli Merkel w sprawie handlu bronią z Arabią Saudyjską. Słowacja nowelizuje prawo prasowe. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

STRASBURG/RZYM

Zieloni o współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd. Przedstawiciele Zielonych oraz Wolnego Sojuszu Europejskiego (EFA) przełożyli wczorajsze głosowanie nad współpracą w Parlamencie Europejskim z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd (M5S). Informatorzy redakcji EURACTIV donoszą, że zwłoka spowodowana jest potrzebą czasu na podjęcie decyzji.

Te same źródła potwierdzają, że M5S – niebędący obecnie członkiem żadnej z frakcji w PE – powinien wyjaśnić swoje powiązania ze skrajną prawicą oraz stosunek do migracji. Przedstawiciele Zielonych oraz EFA argumentują, że jeszcze przed kilkoma tygodniami M5S współpracowało z Ligą Mattea Salviniego.

Wśród narodowych partii brak porozumienia odnośnie ewentualnej współpracy z ugrupowaniem założonym przez komika Beppe Grillo. Brytyjscy Zieloni mają problem z zaakceptowaniem faktu, że M5S współpracowało niegdyś z Nigelem Faragem. Inną przeszkodą jest kwestia poparcia dla Ursuli von der Leyen, jako przyszłej szefowej Komisji Europejskiej. Włosi poparli Niemkę w lipcowym głosowaniu w przeciwieństwie do potencjalnych partnerów.

Jednak poza argumentami natury politycznej istotna jest parlamentarna arytmetyka. Po brexicie Zieloni stracą głosy europarlamentarzystów z Wielkiej Brytanii, podczas gdy ugrupowania prawicowe zachowają swój stan. Zielonym zależy na utrzymaniu miana czwartej siły w PE, do czego może przyczynić się współpraca z M5S.

BERLIN

Kontrowersyjny handel bronią. Kanclerz Angela Merkel odrzuciła żądania własnej partii dotycząca wprowadzenia zakazu eksportu broni do Arabii Saudyjskiej. Pani kanclerz stwierdziła we wtorek, że nie widzi przesłanek zmiany podejścia rządy federalnego w tej sprawie. Merkel dodała, że kryzys w regionie wymaga rozwiązania dyplomatycznego. Stanowisko Merkel jest postrzegane, jako próba uniknięcia napięć z koalicjantem, SPD.

BRATYSŁAWA

Nowelizacja prawa prasowego. Parlament wprowadził tzw. prawo do odpowiedzi dla polityków do kodeksu prasowego. Zgodnie z nowym prawem, które wejdzie w życie od 1 listopada, polityk ma prawo sprostować każdą swoją wypowiedź, a media muszą opublikować to w tym samym miejscu i w tym samym stylu, co oryginalna informacja. W przypadku niezastosowania się do tego wymogu, na nadawcę może zostać nałożona kara w wysokości do 4980 euro.

MADRYT

Jednak nowe wybory. Dwudniowe konsultacje „ostatniej szansy” króla Hiszpanii z liderami najważniejszych ugrupowań politycznych nie przyniosły oczekiwanego skutku. Filip VI poinformował, że obecnie „nie ma kandydata na premiera, który otrzymałby wymagane poparcie parlamentu”. Przed Hiszpanami czwarte od grudnia 2015 r. wybory parlamentarne.

HAGA

Wizyta służbowa. Holenderski minister spraw zagranicznych, Stef Blok, złożył w tym tygodniu wizytę w Strasburgu i spotkał się m.in. szefem Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, holenderskimi europarlamentarzystami czy wyznaczonym na jednego z trzech wiceprzewodniczących KE, Fransem Timmermansem.

Brukselska redakcja EURACTIV informuje, że prawdopodobnym celem wizyty ministra jest „zintensyfikowanie kontaktów z PE”.

WARSZAWA

Mniejsze kompetencje dla polskiego komisarza. Przyszła szefowa KE Ursula von der Leyen ograniczyła kompetencje komisarza ds. rolnictwa, którym ma zostać Janusz Wojciechowski. Odebrała mu mianowicie te związane z pomocą państwa w sektorze rolnym i przekazała przyszłej wiceszefowej KE Margarethe Vestager.

PRAGA

Prawo do obrony. Parlament przygotowuje poprawkę w konstytucji dotyczącą legalnego posiadania broni. Czesi zdecydowanie sprzeciwiają się zmianie dyrektywy z 2017 r. zakazującej posiadania broni automatycznej czy półautomatycznej. Praga złożyła pozew przeciw dyrektywie i obecnie czeka na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE.

SOFIA

Sofia melduje gotowość. Bułgaria jest gotowa do działania, jeśli Turcja nie wywiąże się z porozumienia migracyjnego z UE, powiedział wicepremier i minister obrony Krasimir Karakachanow. Minister odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Turcji, Recepa Erdogana, który zagroził, że jego kraj „pozwoli uchodźcom z Syrii na wyjazd do UE”.

ZAGRZEB

Pożyczki we franku. Chorwacki Sąd Najwyższy orzekł, że banki naruszyły zbiorowe interesy i prawa klientów, którzy zaciągnęli kredyty we frankach szwajcarskich. Chodzi o nieuczciwe przepisy w umowach. „Banki rozważą dalsze postępowanie prawne w Chorwacji i na poziomie europejskim”, podało Chorwackie Stowarzyszenie Bankowe (HUB).

LUBLANA

Współpraca między małymi państwami. Cypryjski marszałek parlamentu, Demetris Syllouris (Ruch Solidarności) oraz jego słoweński odpowiednik Dejan Židan, ogłosili rozpoczęcie dwustronnej inicjatywy na rzecz współpracy małych państw. Inicjatywa ma na celu m.in. wspieranie praworządności w UE. Nie wiadomo, jakie kryteria zostaną zastosowane do zdefiniowania „małego państwa”. Podobna inicjatywa zakończyła się kilka lat temu niepowodzeniem z powodu braku zaproszenia do niej Cypru. 

ATENY

Wizyta w USA. Rząd ogłosił, że premier Kyriakos Mitsotakis spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem  24 września w Nowym Jorku, a także prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem dzień później. Do rozmów polityków dojdzie przy okazji posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Rozmowy skoncentrują się na poczynaniach Ankary w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, projektach energetycznych oraz migracji. 

BUKARESZT

Podwójne standardy. Rumuński organ ochrony konsumentów (ANPC) stwierdził różnicę dochodzącą do 20 proc. pomiędzy produktami sprzedawanymi w Rumunii i krajach zachodnich. Urząd przeanalizował parametry wypisane na etykietach towarów, bez przeprowadzania dalszych testów. Stwierdzono znaczne różnice w składzie, wartości odżywczej oraz proporcji niektórych składników w 18 z 79 zweryfikowanych produktów. Różnice znaleziono m.in. w napojach gazowanych, sokach czy jogurtach wiodących marek.

BELGRAD

Wina USA? Prezydent Serbii Aleksandar Vučić powiedział, że to USA umożliwiły Prisztinie wykonanie decyzji, zgodnie z którą wyborcy w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Kosowie będą mogli użyć wyłącznie dokumentów wydanych w tym państwie dla potwierdzenia tożsamości.