Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 15 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Holandia zamierza opodatkować podróże lotnicze. Kolejna dymisja w bułgarskim rządzie, a Angela Merkel zapowiedziała osiągnięcie przez Niemcy neutralności klimatycznej do 2050 r. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

HAGA

Lotnicze podatki. Holenderski rząd ogłosił plany opodatkowania podróży lotniczych, jeśli Bruksela sama nie zaproponuje rozwiązania paneuropejskiego. Gdyby zasady zaczęły obowiązywać, pasażerowie odlatujący z Holandii musieliby zapłacić równowartość 7 euro.

SOFIA

Rezygnacja ministra rolnictwa. Roumen Porozhanow, minister rolnictwa, leśnictwa i żywności, podał się do dymisji z powodu trwającego skandalu związanego z zakupem luksusowych nieruchomości oraz budową pensjonatów za pieniądze z UE. Porozhanow był odpowiedzialny za przydział środków w ramach Państwowego Funduszu rolnego.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia o rozbieżności między jego deklaracją majątkową opublikowaną na stronie internetowej Komisji Antykorupcyjnej, a jego faktyczną deklaracją. Polityk powiedział, że nie chciałby, aby ataki na niego wpłynęły na prace rządu.

BERLIN

Neutralność klimatyczna do 2050 r. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała powołanie zespołu zajmującego się opracowaniem działań, mających na celu osiągnięcie przez Niemcy neutralności klimatycznej do 2050 r.

Pismo z Monachium. Andreas Dobrindt, przywódca CSU w Bundestagu powiedział, że ma „małe zrozumienie” dla stanowiska Spitzenkandidata Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfreda Webera wobec węgierskiego premiera Viktora Orbana

Dobrindt obawia się. że twardy kurs Webera w sprawie Orbana i rządzącej na Węgrzech partii Fidesz może skutkować odepchnięciem wielu konserwatywnych partii europejskich od EPL i przyczynić się do wzrostu sił skrajnej prawicy w nowym Parlamencie Europejskim. 

W marcu EPL postanowiła tymczasowo zawiesić Fidesz w prawach członka we frakcji europejskich chadeków w związku z domniemanymi naruszeniami zasad praworządności UE.

PARYŻ

Ważni i ważniejsi. Telewizja publiczna podjęła decyzję o podziale zaplanowanej na 22 maja debaty wyborczej na dwie części. W tej transmitowanej w najlepszym czasie antenowym wystąpią kandydaci najważniejszych partii, jak Naprzód Republiko (LREM) czy Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, podczas gdy późno w nocy telewizja wyemituje debatę „mniejszych” partii.

Homofobia. Trzeci rok z rzędu wzrosła liczba fizycznych napaści na osoby LGBT. W 2018 r. miało miejsce 231 ataków, wynika z raportu SOS Homophobie. To wzrost o 66 proc. w porównaniu z 2017 r.

BRUKSELA

Karuzela stanowisk. Ustępujący belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens, zadeklarował zainteresowanie stanowiskiem unijnego komisarza ds. Migracji.

MADRYT

Hiszpania ściąga fregatę z amerykańskiej grupy bojowej. Minister obrony Margarita Robles ogłosiła, że Hiszpania tymczasowo swoją fregatę „Méndez Nuñez”, towarzyszącą amerykańskiemu lotniskowcowi „Abraham Lincoln”. Powodem jest rosnące napięcie między Waszyngtonem a Teheranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. 

RZYM

Salvini sprzeciwia się unijnym zasadom budżetowym. „Jeśli będziemy musieli przekroczyć limity, zrobimy to”, powiedział wicepremier Matteo Salvini, odnosząc się do deficytu budżetowego i ogromnego zadłużenia Włoch w stosunku do PKB, które znacznie przekracza limity UE.

Drugi z wicepremierów, wywodzący się z Ruchu Pięciu Gwizd Luigi Di Maio, skrytykował tę deklarację jako „nieodpowiedzialną”. Po wypowiedzi Salviniego wzrosły stopy procentowe obligacji włoskich.

ATENY

Prezydent Grecji w Chinach. Prezydent Prokopis Pawlopoulos powiedział po spotkaniu z Xi Jinpingiem, że Pekin wykazuje „zrozumienie” dla greckiego stanowiska w sprawie Cypru.

WARSZAWA

Skandal seksualny i kościół. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że wzrosną kary za pedofilię. Prezes PiS Jarosław Kaczyński dodał, że żaden z przestępców seksualnych nie uniknie kary.

PRAGA

Czesi priorytetowo traktują ochronę środowiska. Czterech na pięciu czeskich wyborców uważa, że ochrona środowiska, przyrody, dobrostan zwierząt, zrównoważone rolnictwo oraz walka z zanieczyszczeniem powietrza to kluczowe priorytety w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, wynika z ankiety IPSOS MORI.

Autorzy raportu dodają, że 69 proc. Czechów uważa walkę ze zmianami klimatu za priorytet.

BUKARESZT

Spadek inwestycji zagranicznych. Rumuński bank centralny poinformował, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne netto osiągnęły wartość 1,24 mld euro w pierwszym kwartale tego roku. Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych spadł o 20 proc. z 1,55 mld euro w porównaniu z tym samym okresie 2018 r.

ZAGRZEB

Ziemia jednak nie dla obcokrajowców. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że publikacja chorwackiego dziennika Večernji o przeoczeniu przez Zagrzeb terminu przedłużenia moratorium na sprzedaż gruntów rolnych cudzoziemcom jest nieprawdziwa. Termin upływa dopiero w lipcu 2020 r., a rząd z pewnością poprosi o jego prolongowanie. 

W czerwcu 2020 r. wygasa siedmioletnie moratorium na sprzedaż państwowych i prywatnych gruntów rolnych cudzoziemcom i zagranicznym podmiotom prawnym, wynegocjowanym na mocy umowy członkowskiej z UE.

Koreańskie pieniądze dla chorwackich samochodów. Hyundai Motos Company i Kia Motors zainwestowały łącznie 80 mln euro w Rimac Automobili – chorwacką firmę produkującą pojazdy elektryczne.

LUBLANA

Wspólne kontrole graniczne. Słoweński minister spraw zagranicznych Miro Cerar zasugerował swojemu włoskiemu odpowiednikowi Enzo Moavero Milanesi, że Włochy i Słowenia powinny utworzyć wspólne patrole w celu kontroli nielegalnej migracji. Cerar powiedział, że włoski minister zareagował pozytywnie.

BELGRAD

Haga zamiast Serbii. Proces członków Serbskiej Partii Radykalnej (SPR), Vjericy Radeta i Petara Jojica, odbędzie się w Hadze, a nie w Serbii. Obaj politycy są oskarżeni o obrazę haskiego sądu oraz ingerencję w zeznania świadków podczas procesu przywódcy SPR Vojislava Seselja, skazanego za zbrodnie wojenne w kwietniu 2018 r.

Sędzia wydał nakaz aresztowania i nakazał Serbii niezwłoczną ekstradycję. Chodzi o zapewnienie spokojnego przebiegu procesu. Świadkowie z obawy o bezpieczeństwo odmówili składania zeznań w Serbii.