Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 12 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niemieckie przedsiębiorstwa ostrzegają przed populizmem i wzywają swoich pracowników do głosowania w wyborach do PE, Hiszpania i Chorwacja opowiadają się za przyspieszeniem integracji europejskiej, a Francja deklaruje gotowość na no-deal brexit. O tym między innymi piszemy w środowej odsłonie „The Capitals”.

 

BERLIN

Przemysł ostrzega przed populizmem. Szefowie czołowych niemieckich firm, takich jak E.ON, Evonik, RWE i ThyssenKrupp zdecydowali się wystąpić przeciwko populizmowi i wezwali swoich pracowników do głosowania w majowych wyborach do PE.

„Od wielu lat mieliśmy ogólnoeuropejski, a nawet globalny konsensus, że ściślejsza współpraca prowadzi do większego dobrobytu”, twierdzi w rozmowie z Westdeutsche Allgemeine Zeitung szefa E.ON-u Johannes Teyssen. „Ten konsensus jest dziś zagrożony. Wyższa frekwencja mogłaby wzmocnić europejską spójność i tym samym osłabić szanse partii populistycznych”, dodaje.

PARYŻ

Macron nie chce sponsorów. Partia Emmanuela Macrona Naprzód Republiko (LREM) nie chce wchodzić w koalicje z partiami finansowanymi przez prywatne przedsiębiorstwa. LREM wydała oświadcznie po tym, jak skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen oskarżyło liberałów zrzeszonych w ALDE o przyjmowanie pieniędzy od Monsanto.

Spółka ta produkuje glifosat, którego użycie wzbudza kontrowersje w całej Europie, szczególnie we Francji, gdzie pojawiają się głosy, aby całkowicie go zakazać.

Tymczasem LREM chce stworzyć nową ogólnoeuropejską partię polityczną i własną frakcję w Parlamencie Europejskim. „Jesteśmy w kontakcie z mniej więcej 30 europejskimi partiami i cały czas poszerzamy grono naszych rozmówców. W koalicję możemy wejść z każdym, kto podziela naszą wizję Europy opartej na wspólnych wartościach”, czytamy w oświadczeniu.

Francja gotowa na no-deal brexit. „Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz, w tym na no-deal brexit. Jesteśmy to winni naszym obywatelom”, powiedziała minister ds. europejskich Nathalie Loiseau po tym, jak brytyjski parlament po raz drugi odrzucił umowę wynegocjowaną z Brukselą.

LONDYN

Wynegocjowana przez Theresę May umowa wyjścia Wielkiej Brytanii z UE została odrzucona w Izbie Gmin większością 149 głosów. Dziś Izba zagłosuje za tym, czy opuścić Wspólnotę bez umowy, czy w oparciu o inne porozumienie.

WARSZAWA

20 lat w NATO. Polska świętuje 20-lecie członkostwa w NATO. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podziękowała polskim władzom za to, że przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. „Bezpieczna Polska to bezpieczne Stany Zjednoczone”, powiedziała.

Z kolei prezydent Andrzej Duda, który pojechał na obchody rocznicy do Pragi, podkreślił, że jego starania o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce wynikają z chęci, aby „Polacy mogli czuć, że naprawdę są częścią Sojuszu”.

Zarówno Duda, jak i premier Mateusz Morawiecki podkreślali, że „NATO odegrało bardzo ważną rolę w stabilizacji naszego regionu po upadku Żelaznej Kurtyny”.

BRUKSELA

Premier Belgii w Berlinie. Belgijski premier Charles Michel spotkał sie wczoraj w Berlinie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Rozmowy dotyczyły brexitu, przygotowań do kolejnego szczytu UE, przyszłego budżetu Wspólnoty, a także przyszłości istotnych dla Belgii funduszy spójności.

MADRYT

Hiszpański premier chce europejskiego przyspieszenia po brexicie. W artykule dla hiszpańskiej gazety El Pais premier Pedro Sanchez zaapelował o przyspieszenie integracji europejskiej po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

„Cokolwiek się wydarzy, Unia powinna zacieśniać współpracę. Majowe wybory będą dla jej przyszłości momentem przełomowym”, stwierdził Sanchez.

RZYM

Lepiej chodzić do szkoły. Zapytany, czy włoski rząd powinien poprzeć światowy szkolny strajk na rzecz klimatu, włoski minister edukacji Marco Bussetti stwierdził, że uczniowie powinni zajmować się chodzeniem na lekcje, a nie strajkowaniem. Zainspirowani działaniami nastoletniej aktywistyki na rzecz klimatu Grety Thunberg, uczniowie na całym świecie mają  bowiem nie przyjść na lekcje 15 marca.

Z kolei prezydent Sergio Mattarella stwierdził, że „jesteśmy na granicy globalnego kryzysu klimatycznego, co wymaga globalnych rozwiązań”.

Nie będzie progresywnej koalicji. Liberalna centrowa partia +Europa odmówiła współpracy z nową partią Siamo Europei oraz centrolewicową Partią Demokratyczną. Tym samym nie powstanie proeuropejska koalicja, na której sformowanie liczył założyciel Siamo Europei Carlo Calenda.

ATENY

Reforma kodeksu karnego. Po 3,5 roku prac projekt nowego kodeksu karnego został przedstawiony do konsultacji przez ministra sprawiedliwości. Zawiera on rozwiązania, które mają ograniczyć liczbę osadzonych, zmniejszenie kar, zniesienie niektórych kategorii przestępstw i wprowadzenie nowych sposobów odbywania kar.

Konserwatywna partia opozycyjna Nowa Demokracja oraz młodzieżówka rządzącej Syrizy mocno sprzeciwiają się niektórym zapisom, przede wszystkim tym, które mówią o zmniejszeniu kar za działalność terrorystyczną. Obawiają się bowiem, że zmiany mogłyby pomóc neonazistowskiej partii Złoty Świt, przeciwko której toczy się postępowanie sądowe.

BRATYSŁAWA

Premier grillowany w PE. Wystąpienie słowackiego premiera Petera Pellegriniego (S&D) w PE zostało pochwalone przez większość eurodeputowanych. Doceniono przede wszystkim proeuropejskie przesłanie oraz wsparcie dla wizji przyszłości Europy Emmanuela Macrona. Pellegrini spotkał się również ze słowami krytyki. Posłanka ALDE Sophie in’t Veld, która  kilka razy odwiedziła Słowację po zabójstwie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka, zaapelowała do Pellegriniego, aby „zakończył współpracę” z byłym premierem Robertem Fico, który, jej zdaniem, reprezentuje „starą Słowację”.

Pellegrini zastąpił Fico na stanowisku premiera po tym, jak ten zrezygnował w obliczu ubiegłorocznych masowych protestów po zabójstwie Kuciaka.

SOFIA

Mniej Bułgarów chce wyjeżdżać. Młodzi Bułgarzy z roku na rok coraz rzadziej chcą opuszczać swój kraj. Emigracja nadal pozostaje jednak poważnym problemem, wynika z badań przeprowadzonych przez Gallup International.

Badanie wykazało również, że „młodzi ludzie wolą dłużej mieszkać z rodzicami, jednak nie z powodów finansowych, ale dlatego, że poprostu chcą”, mówi socjolog Boris Popivanov.

ZAGRZEB

Żona rosyjskiego bankiera z chorwackim obywatelstwem. Zgodnie z artykułem 12 ustawy o chorwackim obywatelstwie, cudzoziemcy mogą je uzyskać, jeżeli nie koliduje to z ważnymi interesami Republiki Chorwackiej. Zapis ten w latach 2000-2017 umożliwił uzyskanie obywatelstwa 784 osobom. Sprawa dotyczy między innymi Eleny Poletaevy, która jest żoną byłego wiceszefa rosyjskiego Sberbanku Maksima Polataeva. Polataev jest z kolei jednym z największych kredytorów chorwackiego konglomeratu Agrokor, który jeszcze niedawno znajdował się na skraju bankructwa.

Chorwacja za większą współpracą w strefie euro. Chorwacja chce dalszego zacieśniania współpracy między państwami strefy euro i nie ma nic przeciwko jej ewentualnym zmianom zanim sama do niej przystąpi, stwierdził minister finansów Zdravko Marić.

SARAJEWO

Republika Serbska przeciwko chorwackiemu gazociągowi. Rząd Republiki Serbskiej, która jest częścią Bośni i Hercegowiny, nie zgadza się na podłączenie BiH do gazociągu biegnącego przez Chorwację. Projekt ma na celu zmniejszenie zależności od jedynego gazociągu w regionie, który prowadzi przez Serbię i dostarcza gaz z Rosji. Chorwacki interkonektor miał połączyć BiH z terminalem LNG budowanym na chorwackiej wyspie Krk. Jego budowę popiera Wspólnota Energetyczna Południowo-Wschodniej Europy.