Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 12 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Zdaniem szkockiej premier „brexit przyspieszy niepodległość państwa od Wielkiej Brytanii”. Polska liderem atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej, natomiast Bank Grecji ostrzega przed ryzykiem przekroczenia tegorocznego budżetu. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

EDYNBURG

Brexit przyspieszy Szkocką niepodległość. Podczas gdy rządząca Partia Konserwatywna pogrąża się w wyścigu o przywództwo i wyłonienie nowego premiera Wielkiej Brytanii, szkocka szefowa rządu, Nicola Sturgeon w wywiadzie dla EURACTIV nazywa rywalizację 10 pretendentów horrorem i twierdzi, że tzw. twardy brexit zwiększy prawdopodobieństwo niepodległości Szkocji.

Tymczasem kandydaci do zastąpienia Theresy May prześcigają się w prezentowaniu propozycji odnośnie przyszłych stosunków Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską. Boris Johnson zapowiedział odmowę wpłacenia 39 mld funtów dopóki nie wynegocjuje lepszej umowy rozwodowej i zobowiązał się do wyjścia ze Wspólnoty w terminie do 31 października.

Tymczasem przewodnicząca Izby Gmin Andrea Leadsom – także ubiegająca się o fotel szefowej rządu – nie wyklucza organizacji drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. To jedyna, jak dotąd, tego typu deklaracja.

Sturgeon uważa, że jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE bez żadnego porozumienia z końcem października, główna odpowiedzialność za to spocznie na konserwatystach. Jednak  zdaniem szkockiej polityk współwinni będą politycy Partii Pracy, którym nie udało się zbudować koalicji dla zbudowania koalicji opowiadającej się za organizacją drugiego brexitowego referendum.

WARSZAWA

Biznes w Polsce. Według najnowszego raportu EY, Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, co daje jej szóste miejsce w Europie. W 2018 r. do Polski napłynęły 272 bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Najwięcej z ich dotyczyło przemysłu samochodowego, transportu, logistyki oraz sektora produkcji chemicznej.

ATENY

Opóźnienia w odzyskiwaniu pieniędzy od państwa. Greckie przedsiębiorstwa oczekują średnio 4 miesiące na ściągnięcie należności od państwa, co jest zdecydowanie najdłuższym okresem wśród państw członkowskich UE, wynika z Europejskiego Raportu Płatniczego szwedzkiej firmy Intrum.

Obawy budżetowe. Bank Grecji ostrzega, że Grecja może przekroczyć tegoroczny budżet z powodu majowych wydatków socjalnych zapowiedzianych przez premiera Alexisa Tsiprasa. Sprawa zostanie omówiona w czwartek podczas spotkania Eurogrupy.

WILNO

Pożegnanie z Dalią. Ustępująca prezydent Dalia Grybauskaite po raz ostatni przedstawiła raport o stanie państwa w litewskim parlamencie. Pani prezydent skoncentrowała się na pilnej potrzebie rozwoju kultury politycznej na Litwie, walce z korupcją i  – po raz pierwszy w historii – na zmianach klimatycznych.

Litewskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie popierające rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z dwoma państwami Bałkanów Zachodnich: Albanią i Macedonia Północną.

BUKARESZT

Rumunia wspiera przemiany w Mołdawii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii wysłało we wtorek oświadczenie, że „wola obywatelska” jest jedynym sposobem na zapewnienie legalnego procesu politycznego. Pismo jest poparciem Bukaresztu dla utworzonego w piątek nowego rządu koalicyjnego w Kiszyniowie oraz „naganą” dla inicjatywy ministra spraw zagranicznych Teodora Melescanu, który w poniedziałek poparł apel o wcześniejsze wybory wspierane przez poprzedni Mołdawski rząd.

BERLIN

Vestager? Nie, dziękuję. Nowo wybrana europarlamentarzystka niemieckich socjaldemokratów (SPD) Katarina Barley uważa że unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager nie zostanie następczynią Jean-Claude Junckera na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Barley chwali co prawda działania Dunki. Jednak zaznacza, że nowy szef KE powinien zostać wybrany w ramach procedury Spitzenkandidaten, którą europejscy liberałowie zlekceważyli.

PARYŻ

Projekty Macrona. Premier Edouard Philippe przedstawi dziś projekty legislacyjne administracji Emmanuela Macrona na nadchodzące tygodnie. Francuska prasa zapowiada inicjatywę, jako „Akt 2” prezydenckiego mandatu Macrona, w którym polityk skupi się na odzyskaniu społecznego zaufania nadszarpniętego protestami „żółtych kamizelek”.

MADRYT

Obywatele domagają się „bardziej politycznej” Europy. Minister spraw zagranicznych Josep Borrell uważa, że nowa Komisja Europejska powinna odpowiedzieć na zapotrzebowanie obywateli na „bardziej polityczną Europę”.

Zdaniem polityka, współczesne wyzwania, przed jakimi staje Europa tj. zmiany klimatu, migracje wymagają „politycznej odpowiedzi”, nie zaś technokratycznej.

RZYM

Czas na kompromis. Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że jego rząd jest „zdeterminowany”, aby uniknąć wszczęcia procedury nadmiernego deficytu za naruszenie unijnych zasad dotyczących finansów publicznych. Jednocześnie Conte podkreślił, że Włochy nie podejmą żadnych środków oszczędnościowych, aby zadowolić Brukselę.

Tymczasem przedstawiciele rządów UE w Radzie ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN), grupie doradczej Rady UE, zgodzili się z Komisją, że procedura przeciwko Rzymowi jest uzasadniona. Opinia ECOFIN nie przesądza o podjęciu przez ministrów finansów państw UE o wszczęciu procedury.

BRATYSŁAWA

Złe nastroje ekonomiczne. Były minister finansów Peter Kažimír, obecnie prezes słowackiego banku centralnego (NBS), przewiduje spowolnienie gospodarcze związane ze słabszym popytem zagranicznym. Kažimír powiedział jednak, że nie ma powodu, aby mówić o recesji lub deflacji. 

PRAGA

Jaka Komisja? Premier Andrej Babisz chciałby, by reprezentant Republiki Czeskiej objął stanowisko komisarza ds. handlu lub rynku wewnętrznego w nowo tworzonej Komisji Europejskiej. Minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček zgodził się z sugestią premiera, ale dodał, że sprawy gospodarki cyfrowej lub innowacji również byłyby mile widziane przez Pragę. 

NIKOZJA

Cypr reguluje AirBnB. Cypr zapowiedział uregulowanie działania platform do wynajmu mieszkań, jak AirBnB, po tym jak parlamentarna Komisja Handlu przygotuje rekomendacje. Zmiany mają przewidywać m. in. konieczność rejestracji lokalu w specjalnym rejestrze, ustanowienie podatków oraz wprowadzenie standardów (w tym m. in. wyposażenia) dla apartamentów i pokoi.

SOFIA

Bułgaria uzyskała najniższy rating w tegorocznym Indeksie gospodarki cyfrowej, który podsumowuje wydajność cyfrową europejskich państw. Tylko 29 proc. Bułgarów posiada podstawowe umiejętności cyfrowe, w porównaniu do 57 proc. średniej w UE. Tylko 11 proc. osób ma umiejętności powyżej podstawowych, co stanowi mniej niż jedną trzecią średniej unijnej.

LONDYN

Gdzie jest Boris? Faworyt do zastąpienia Theresy May został oskarżony we wtorek za „ukrywanie się przed opinią publiczną”. Były minister spraw zagranicznych zdecydował się na prowadzenie spokojnej kampanii wyborczej. Taka postawa nie podoba się np. Andrei Leadsom, która uważa, że wyborcy (tj. członkowie Partii Konserwatywnej) muszą mieć szansę dogłębnego poznania kandydatów”.