Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 11 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Timmermans niezadowolony z niespodziewanej promocji Dombrovskisa? Które państwa są usatysfakcjonowane z podziału tek w Komisji Europejskiej a gdzie krytykuje się wybory nowej przewodniczącej? Dziś w „The Capitals” prezentujemy echa przydziału tek przez Ursulę von der Leyen w nowej unijnej egzekutywie.

 

Prawa ręka Jean-Claude’a Junckera, Frans Timmermans, odebrał wiele słów wsparcia i gratulacji odkąd wczoraj Ursula von der Leyen ogłosiła, że Holender będzie należał do grona jej głównych współpracowników w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Timmermans będzie odpowiadał za nadzorowanie „Nowego Zielonego Ładu”, tj. za transformację ekologiczną.

Jednak w przeciwieństwie do innych nowych komisarzy, Holender wstrzymał się ze złożeniem podziękowań za nominację. Opóźnienie było podobno spowodowane tym, że nr „2” nowej unijnej egzekutywy był zirytowany niespodziewanym awansem Łotysza Valdisa Dombrovskisa, który również został jednym z trójki wiceprzewodniczących wykonawczych. Tymczasem Socjaliści i Demokraci (S&D) oraz liberałowie z „Odnówmy Europę” liczyli, że Timmermans von der Leyen oraz Dunka Margrethe Vestager utworzą triumwirat.

Nominacja konserwatysty Dombrovskisa (Europejska Partia Ludowa) oznacza, że teraz chadecy mają silniejsza pozycję w ścisłym gronie nowej KE. Razem z Grekiem Margaritisem Schinasem oraz Chorwatką Dubravką Šuicą, EPL dysponuje czterema przedstawicielami na szczycie władz Komisji. 

Dalekie od zadowolenia informację dochodzą także z Rzymu, chociaż Włochy otrzymały prestiżowy portfel gospodarczy. Wprawdzie teka ds. gospodarczych jest jedną z ważniejszych, jednak kompetencje Paola Gentilioniego są równoważone z obowiązkami Dombrovskisa. Nowy rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej zamierza zejść z kursu kolizyjnego z Brukselą, by po 14 miesiącach przepychanek z Komisją Europejską wrócić do zajmowania ważnej roli w europejskiej polityce.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …

Mieszane uczucia odnośnie składu nowej KE także w Paryżu. Sylvie Goulard otrzymała portfolio, na którym zależało Emmanuelowi Macronowi: obronę i przemysł, a odpowiedzialny za sprawy europejskie w Naprzód Republiko! (LREM), Pieyre-Alexandre Anglade, określił tekę Goulard, jako „klucz do budowania suwerenności Starego Kontynentu”. Nie brak jednak głosów, że Goulard będzie de facto pilnowała interesów niemieckich. Ponadto, we Francji nie milkną echa sprawy sprzed lat dotyczącej fikcyjnego zatrudniania w Parlamencie Europejskim, o które podejrzewa się świeżo nominowaną francuską komisarz. 

W Madrycie atmosfera także daleka od pełni radości. Wprawdzie okazuje się zadowolenie z pozycji nowego szefa unijnej dyplomacji, Josepa Borrella, lecz z obozu Zjednoczonej Lewicy (Izquierda Unida – Podemos) dochodzą głosy krytyki z powodu „antyspołecznej natury nowej Komisji”. Tak przynajmniej twierdzi europarlamentarzystka Sira Rego. Podemos oraz IU krytykują Ursulę von der Leyen i nawiązując do teki Greka Schinasa pytają: „Czy zgodnie z europejskim sposobem życia pozwolimy tysiącom ludzi umrzeć w basenie Morza Śródziemnego”? 

Z Warszawy docierają za to słowa zadowolenia. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i inni politycy obozu władzy powtarzają, że rolnictwo jest kluczowe dla Polski. Zbigniew Kuźmiuk, zasiadający w Parlamencie Europejskim z ramienia PiS, powiedział: „to wielka sprawa dla Polski”. Kuźmiuk pochwalił także mającego zajmować się rolnictwem Janusza Wojciechowskiego, wypowiadając się w samych superlatywach o jego doświadczeniu zawodowym. Polska jest jednym z największych beneficjentów funduszy rolniczych, jednak w następnej pięciolatce zostaną one zmniejszone i przeznaczone na inne wydatki, jak klimat czy nowoczesne technologie. W Brukseli nie brak komentarzy, że teka rolnictwa dla Polski to oznaka słabszej pozycji Warszawy.

Włochy: Nowy rząd uzyskał wotum zaufania

Nowy gabinet pod wodzą premiera Giuseppe Conte otrzymał w Izbie Deputowanych wotum zaufania. Nową koalicję tworzą antyestablishmentowy Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) oraz centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD). Prawicowa Liga przechodzi do opozycji. Conte w swoim expose zapowiadał „powrót Włoch do centrum …

Tymczasem w Berlinie były spitzenkandidat EPL Manfred Weber wzywa rząd Rumunii do powstrzymania się od mianowania tymczasowego komisarza na ostatnie tygodnie urzędowania drużyny Junckera (do 31 października). Wszystko po to, aby uniknąć „marnotrawienia pieniędzy podatników”. W związku z tym w ciągu najbliższych sześciu tygodni Mircea Pascu miałby niewiele pracy, za którą pobierałby sowitą pensję. Przewodniczący Juncker odmówił powołania tymczasowych komisarzy (w związku z odejściem do PE reprezentanta Rumunii i Estonii). Tallin postanowił nie wystawiać nowego kandydata w przeciwieństwie do Bukaresztu.

W Niemczech nie brak słów krytyki pod adresem rodaczki von der Leyen, za decyzję o przydziale obowiązków dla Gentilioniego. „Włoch jest przedstawicielem zadłużonego państwa, a ma być odpowiedzialny za monitorowanie budżetów innych członków UE” – powiedział Markus Ferber z CSU.

Portfolio Margaritisa Schinasa („Ochrona Europejskiego stylu życia” – de facto migracja) zadowala Ateny. Tym bardziej, że Grecja w związku z nieprzewidywalnym stanowiskiem Turcji na nowo staje w obliczu kryzysu migracyjnego. Premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że nominacja Schinasa jest dowodem na wzmocnienie pozycji kraju na arenie europejskiej. Polityk dodał, że ochrona granic oraz bezpieczeństwo zbiorowe są kluczowymi wyzwaniami. Rządząca do niedawna w Grecji Syriza nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie nowej KE, jednak jej parlamentarzysta, Kostas Arvanitis, powiedział, że „ochrona naszego europejskiego stylu życia jest niczym innym, jak sposobem na akceptację praktyk Viktora Orbana w sprawie migracji”. 

Znajdujący się w przededniu rozstania z UE Brytyjczycy krytykują nazwę portfolio greckiego komisarza. „Nazywanie spraw migracji „ochroną naszego europejskiego stylu życia” jest obraźliwe” – zwrócił uwagę europarlamentarzysta Partii Pracy, Claude Moraes.

Nie wszyscy w Sofii są zadowoleni nową pracą komisarz Maryji Gabriel. Bułgarka będzie odpowiadała za „innowację i młodzież” (edukacja, nowe technologie, innowacje). W końcu – jak sama nowa komisarz podkreśliła w mediach społecznościowych – będzie miała do rozdysponowania ponad 100 mld euro. To trzeci budżet pod względem wielkości w nowej KE. Nie da się jednak zadowolić wszystkich, co potwierdzają słowa Denitsy Zlatevej z Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), która przypomniała, że premier Bojko Borysow odrzucił tekę wysokiego komisarza UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (w istocie Kristalina Georgieva była przymierzana do tej roli), argumentując, że „w dyplomacji nie dysponuje się wysokim budżetem do wydania”.

Christine Lagarde promuje ideę „zielonych inwestycji”

Europejski Bank Centralny powinien stopniowo wycofywać się z „aktywów węglowych”, a zacząć promować „zielone obligacje” – podkreśliła w swojej zeszłotygodniowej przemowie w Parlamencie Europejskim Christine Lagarde, która ma już wkrótce objąć stanowisko prezesa EBC.
 

Christine Lagarde, dotychczasowa dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu …

W Bukareszcie wciąż brak porozumienia odnośnie rumuńskiego komisarza. Wprawdzie Ursula von der Leyen zaproponowała współpracę Rovanie Plumb, jednak liberałowie z „Odnówmy Europę” zapowiedzieli głosowanie przeciw jej kandydaturze. Były premier Victor Ponta powiedział, że Bukareszt powinien przygotować awaryjną kandydaturę na wypadek odrzucenia Plumb przez Parlament Europejski. Z kolei Siegfried Mureșan, z EPL zwrócił uwagę, że jego kraj – w przeciwieństwie do innych państw regionu – nie uzyskał stanowiska wiceprzewodniczącego Komisji. 

Mieszane reakcje również w Bratysławie. Premier Peter Pellegrini pogratulował Marošowi Šefčovičowi zachowania teki wiceprzewodniczącego Komisji (już po raz trzeci). Jednak nie brak komentarzy, że poprzednia teka (Unia energetyczna) była bardziej prestiżowa niż obecna (Stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie). Opozycja komentuje, że to skutek słabszej pozycji obecnego rządu i zarazem jego porażka. Prezydent Zuzana Čaputová jest zdania, że jej niedawny rywal w wyborach prezydenckich ma wszelkie atuty do właściwego wykonywania nowych obowiązków. 

W sąsiedniej Pradze niektórzy także twierdzą, że szklanka jest do połowy pusta mimo że Věra Jourová przez najbliższe pięć lat będzie wiceprzewodniczącą KE ds. praworządności (poprzednio zajmował się tym Frans Timmermans). Podczas gdy Andrej Babisz przekonuje o znaczeniu obowiązków czeskiej komisarz, lider głównej opozycyjnej partii Petr Fiala (Obywatelscy Demokraci) twierdzi, że premier okłamuje społeczeństwo. 

Zagrzebiu zadowolenie z nominacji Dubravki Šuicy. Portfolio „Demokracja i demografia” cieszy premiera Andrja Plenkovica, podczas gdy lider Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP), Davor Bernardić, ironizuje że w trakcie rządów Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), do której należy chorwacka komisarz, kraj opuściło ponad 150 tys osób.