Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 11 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Budżet UE: Czy św. Mikołaj pozostał w Finlandii? Dziś premier Francji ogłosi szczegóły reformy emerytalnej. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

Brak zgody na fińskie cięcia. Żadne państwo członkowskie UE nie zgodziło się z propozycją fińskiego budżetu UE na wtorkowym (10 grudnia) posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych w Brukseli.

Fińska prezydencja tnie nowy budżet UE

Litewski minister w obrazowy sposób przedstawił dotychczasowe rozmowy mówiąc, że „Święty Mikołaj utknął w Finlandii”. Komentarz ten może mieć dwojakie znaczenie. Albo kraje członkowskie przystały na propozycję Helsinek, albo do kompromisu jeszcze daleka droga. 

„Żaden kraj UE nie powiedział niczego pozytywnego na temat tej propozycji”, twierdzi rozmówca EURACTIV. Najbardziej drażliwymi kwestiami są cięcia we Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) oraz zmiany w polityce spójności. Z pewnością wpływ na ostateczny kształt budżetu będzie miał Nowy Zielony Ład, którego szczegóły Ursula von der Leyen przedstawi w środę (11 grudnia). 

Budżet UE na 2020 r. uzgodniony

Wątpliwości poszczególnych państw członkowskich budzi także lista priorytetów UE na najbliższe lata. Niemcy chciałyby więcej środków na kwestie obronne i migracje, a Polska i Węgry wywierają presję, aby uniknąć powiązania wypłacania środków z budżetu UE z praworządnością. W kuluarach toczą się także rozmowy nad zgodą Warszawy i Budapesztu ws. ogłoszenia przez UE osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. 

Polska i Węgry zablokowały unijny mechanizm praworządności

Chorwacki minister spraw zagranicznych Gordan Grlić Radman powiedział w rozmowie z EURACTIV, że jego kraj przedstawi w następnym półroczu propozycje, które pozwolą zachować finansowanie na dotychczasowym poziomie zarówno w WPR, jak i w spójności. Od stycznia 2020 r. Chorwacja przejmie rotacyjne przewodnictwo z Radzie UE. 

RZYM

Marsz przeciwko nienawiści. Tysiące ludzi i ponad 600 burmistrzów maszerowało przeciwko nienawiści w Mediolanie, okazując solidarność z Lilianą Segre, nominowaną niedawno przez prezydenta Sergio Matarellę do grona pięciu dożywotnich senatorów – wybitnych obywateli, którzy pomimo braku zdobycia mandatu w głosowaniu powszechnym dysponują takimi samymi prawami, jak pozostali senatorowie. 

Segre ocalała z Holokaustu. Po tym jak zaproponowała utworzenie w parlamencie komisji ds. nienawiści, rasizmu i antysemityzmowi otrzymała setki gróźb śmierci. Od tego czasu 89-letnia pani senator żyje pod ochroną policji. 

WARSZAWA

Co z tym sądownictwem? W ocenie nowego komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się, a wiceszefowa KE ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová zadeklarowała chęć jak najszybszego przyjazdu do Warszawy, żeby porozmawiać z polskimi władzami.

Rzecznik rządu Piotr Müller uspokaja jednak w odpowiedzi, że „Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej”, a premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że władze będą kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem I prezes SN Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, by przestrzegali prawa i powstrzymali się od orzekania.

Sytuacja w polskim wymiarze sprawiedliwości wciąż się komplikuje

BERLIN

Kryzys klimatyczny. We wtorek (10 grudnia) rano senat Berlina ogłosił kryzys klimatyczny w mieście. Dzieje się tak po tym, jak socjaldemokraci (SPD) zgodzili się podpisać pod projektem Senator Regine Günther z Partii Zielonych.

Berlin jest pierwszym krajem związkowym, który zdecydował się na wprowadzenie podobnej ustawy. Wcześniej uczyniło to 50 gmin w całych Niemczech. OD tej pory wszystkie przepisy uchwalane w niemieckiej stolicy będą podlegały tzw. zastrzeżeniu klimatycznemu. 

Nowa fabryka w Brandenburgii. To już druga inwestycja, która ma szansę trafić do tego kraju związkowego. Po Tesli, grupa BASF planuje zainwestować około pół mld euro w budowę fabryki do produkcji katod do akumulatorów samochodowych.

Tesla postawi fabrykę w Niemczech.

Poniedziałkowe zatwierdzenie Zatwierdzenie przez Komisję Europejską pomocy publicznej w wysokości 3,2 mld euro na produkcję baterii elektrycznych w Europie przechyliło szalę na korzyść realizacji projektu.

Miliardy na rozwój baterii elektrycznych w UE

MADRYT

Hiszpania chce ambitniejszej polityki klimatycznej. Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. przemian ekologicznych, poprosiła we wtorek kraje uczestniczące w światowym szczycie klimatycznym ONZ w Madrycie (COP25) o „ambitniejsze” cele w zakresie klimatu w przyszłym roku, kiedy porozumienie paryskie formalnie wejdzie w życie. 

Tymczasem sekretarz wykonawczy ONZ ds. zmian klimatu, Meksykanka Patricia Espinosa, wezwała we wtorek kraje uczestniczące w COP25 do wzmożenia wysiłków i pilnego osiągnięcia porozumienia w sprawie regulacji rynku obligacji węglowych. Oczekuje się, że delegacje COP25 w Madrycie będą w tym tygodniu po raz ostatni dążyć do wdrożenia porozumienia ONZ z Paryża z 2015 r., począwszy od 2020 r.

Polska domaga się rekompensaty za transformację energetyczną 

PARYŻ

Czekając na środę. Dziś premier Edouard Philppe przedstawi szczegóły reformy emerytalnej. Wystąpienia szefa rządu spodziewane jest w południe. W ostatnich dniach na ulicach francuskich miast setki tysięcy osób protestowało przeciwko zapowiedzi zmian w systemie emerytalnym dopuszczającym 42 oddzielne systemy dla poszczególnych grup zawodowych. 

Francuzi protestują broniąc swoich przywilejów oraz obawiając się spadku świadczeń w przyszłości.

We wtorek (10 grudnia) w całej Francji doszło do kolejnego dnia mobilizacji. Wprawdzie na ulice wyszło mniej ludzi niż w czwartek (5 grudnia), jednak to wystarczyło do sparaliżowania transportu publicznego. Kolejne protesty zaplanowane są na czwartek (12 grudnia).

Według sondażu przeprowadzonego przez IFOP dla „Journal du Dimanche”, 59 proc. Francuzów uważa, że ​​rząd jest bardziej odpowiedzialny za zakłócenia niż sami strajkujący z powodu braku ogłoszenia proponowanych zmian. 

Francja strajkuje

Wszystko jest możliwe. Wczorajsze rozmowy króla Belgów Filipa I z przywódcami partii politycznych zaowocowały mianowaniem Joachima Coensa (CD&V) i George’a-Louisa Boucheza (MR) nowymi mediatorami odpowiedzialnymi za znalezienie stabilnej większości umożliwiającej utworzenie nowego rządu. 

Nie będzie wielkiej koalicji

Obaj politycy są liderami swoich ugrupowań od niedawna. Otrzymali oni czas do 20 grudnia. Nowe rozdanie wskazuje na to, że wszystkie jest jeszcze możliwe w kontekście utworzenia nowej koalicji. Zarówno rozwiązanie ugrupowań postępowych: liberałów, zielonych i socjalistów, jak i tego uwzględniającego skład rządu z nacjonalistami z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

LONDYN

„Stracona dekada”. Boris Johnson powiedział, że Wielka Brytania straci kolejną dekadę, jeśli Partia Konserwatywna nie zwycięży w czwartkowych wyborach parlamentarnych. Lider Torysów ostrzegł również, że w przypadku przegranej, krajem będzie rządził Jeremy Corbyn – „popierający Irlandzką Armię Republikańską (IRA)”.

BRATYSŁAWA

Kočner na czarnej liście. Marián Kočner, któremu postawiono zarzuty w sprawie zabójstwa dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej, został umieszczony na amerykańskiej liście sankcji Magnitskiego. Kočner jest dopiero drugim obywatelem UE w tym zestawieniu po łotewskim oligarsze Aivarsie Lembergsie.

Ustawa Magnitskiego zakazuje wjazdu do USA oraz korzystania z amerykańskiego systemu bankowego osobom podejrzewanym o łamanie praw człowieka.

Były premier trafi do więzienia?

PRAGA

Firma czeskiego potentata zapłaciła za kampanię prochińską. Firma pożyczkowa Home Credit należąca do czeskiego potentata Petra Kellnera zapłaciła za prochińską kampanią w Czechach. Według portalu „Aktuálně.cz”, agencja PR zatrudniona przez Home Credit stworzyła sieć polityków, ekspertów i dziennikarzy, którzy mieli wpływać na społeczeństwo przedstawiając w pozytywnym świetle Chiny. Nie wszystkie zaangażowane osoby były świadome roli, jaką miały odegrać. 

Strzelanina w szpitalu niedaleko granicy z Polską

SOFIA

Najniższe zainteresowanie zwalczaniem zmian klimatu. Według Eurobarometru Bułgaria jest krajem o najniższym poziomie zainteresowania w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska, oceanów i różnorodności biologicznej. Tylko 14 proc. Bułgarów (ostatnie miejsce w UE) uważa, że ​​kwestia ta powinna być priorytetem Parlamentu Europejskiego.

KE zapowiada 100 mld euro na inwestycje w solidarną transformację energetyczną

BUKARESZT

Eurosceptycyzm słabnie. Według sondaży Eurobarometru większość Rumunów pozytywnie ocenia ​​członkostwo tego kraju w UE. Jednocześnie maleje liczba przeciwników. Około 55 proc. Rumunów ma pozytywne zdanie na temat UE (+1 pproc. w porównaniu z czerwcowym badaniem), a 15 proc. obywateli uważa, że ​​członkostwo w UE jest niekorzystne dla Rumunii (spadek o 4 proc. w poprzednim badaniu). Jednak poparcie dla UE jest niższe niż średnia dla wszystkich państw członkowskich (59 proc.), a eurosceptycyzm jest wyższy niż średnia  unijna wynosząca 11 proc.