Codzienny briefing z europejskich stolic – środa 10 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Francja wprowadza prawo mające przeciwdziałać mowie nienawiści w Internecie. Huawei zamierza zainwestować niemal miliard euro w Polsce. Prezydent Chorwacji przeciwko podwójnym standardom życia w Europie. Między innymi o tym piszemy w środowej edycji „The Capitals”.

 

 

PARYŻ

Mowa nienawiści w Internecie. We Francji wchodzi w życie nowe prawo mające przeciwdziałać mowie nienawiści. Ustawa, która powstała w kooperacji wielu partii politycznych, ma na celu wzmocnić pozycję platform internetowych (m.in. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram). „To, czego nie toleruje się na ulicach, nie powinno być tolerowane w Internecie” mówiła Laetitia Avia (En Marche!).

Nowe przepisy nakazują stronom internetowym blokować i usuwać w ciągu 24 godzin wszystkie wiadomości, komentarze posty czy filmy, które propagują nienawiść na tle religijnym, politycznym lub szykanują osoby ze względu na orientacje seksualne. W przypadku niedostosowania się, na serwisy zostanie nałożona kara maksymalnie 4% przychodu.

Eko podatek na samoloty. Minister transportu Elisabeth Borne zapowiedziała, że wszystkie przeloty samolotami za granicę poza Korsyką i terytoriami zamorskimi Francji będą dodatkowo opodatkowane.

Wysokość nowego podatku będzie wahała się między 1,50 a 18 euro. Wszystko będzie zależało od klasy w jakiej odbędzie się lot oraz od tego czy będzie to lot wewnątrz kontynentu europejskiego czy poza nim. Pomysł na nowy podatek został zaproponowany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona kilka tygodni temu podczas spotkania poświęconego ochronie środowiska.

WARSZAWA

Huawei zainwestuje w Polsce? Firma chce zainwestować 750 mln euro w rozbudowę sieci 5G w Polsce. Chce mieć jednak pewność, że nic nie stanie na przeszkodzie inwestycji. Polska wypuściła wczoraj jednego z dwójki podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Chin. Drugi z zatrzymanych w styczniu – Weijing W. –  nadal przebywa w areszcie.

ZAGRZEB

Jedwabny szlak wciąż istnieje? Chorwacka prezydent Kolinda Grabar-Kitarović powiedziała, że choć żelazna kurtyna zniknęła, to obecnie „jedwabna kurtyna” dzieli Zachodnią i Wschodnią Europę. Prezydent odniosła się w ten sposób do dwóch różnych standardów życia, dostępnych w obu częściach Starego Kontynentu. Pani prezydent zwróciła uwagę, że należy wyeliminować bariery dzielące Europę. Podkreśliła przy tym znaczenie Inicjatywy Trójmorza, której celem jest m. in. wyrównanie standardów życia wśród starych i nowych członków członków Wspólnoty. 

LONDYN

Kto wygra w wyścigu o przywództwo Partii Konserwatywnej. We wtorek Jeremy Hunt i Boris Johnson brali udział w debacie telewizyjnej, w której to Hunt oskarżał Johnsona o ciągłe wymigiwanie się od odpowiedzi na pytanie czy zrezygnuje z posady premiera, jeśli nie uda mu się osiągnąć porozumienia w sprawie brexitu do 31 października. Idąc za ciosem, Hunt przekonywał wszystkich, że UE nie będzie słuchać Johnsona ze względu na jego negatywne nastawienie wobec instytucji europejskich. Johnson jednak broni swojej obietnicy opuszczenia Unii i uważa, że „byłoby to nieodpowiedzialne z naszej strony przedłużać brexit po raz kolejny”.

MADRYT

Sąd przeciwko burmistrzowi. Sąd w Madrycie zawiesił decyzje nowego burmistrza José Luisa Martíneza-Almeidy, która umożliwiła pojazdom wjazd do centrum stolicy. Centrum miasta należy do „strefy o niskiej emisji”. Do tego obszaru nie mają dostępu pojazdy spalinowe. Jest to część projektu ograniczenia emisji spalin w Hiszpanii.

Martinez-Almeida wraz z wsparciem partii Obywatele (Ciudadanos) i prawicowej partii Vox czasowo wstrzymał kary nakładane na tych, którzy bez pozwolenia wjechali do centrum. Decyzja ta spotkała się z protestem mieszkańców Madrytu.

RZYM

Nowy minister ds. europejskich. Lorenzo Fontana były poseł w Parlamencie Europejskim należący do prawicowej Ligi zostanie nowym ministrem ds. europejskich. Od marca tego roku nikt nie sprawował tego urzędu. Obowiązki ministerstwa tymczasowo przejął premier Włoch Giuseppe Conte. Fontatna wcześniej pracował w Ministerstwie ds. rodziny. Dał się poznać jako zwolennik „tradycyjnych wartości”.

BRUKSELA

U Belgów bez zmian. Po nominacji Charlesa Michela na przewodniczącego Rady UE, wyścig o stanowisko kolejnego belgijskiego komisarza od nowa nabrał rumieńców. Dwaj poprzedni komisarze z nadania Brukseli wywodzili się z Flandrii, dlatego było niemal pewne, że nominacja przypadłaby politykowi z francuskojęzycznej części kraju, np. Michelowi. Jednak zgodnie z belgijską tradycją, po majowych wyborach parlamentarnych, partiom politycznym wciąż nie udało się sformować nowego rządu, dlatego wciąż nie wiadomo kto podejmie ostateczną decyzję.

BERLIN

Raport o praniu brudnych pieniędzy. W 2018 r. o 1/3 wzrosła liczba zarejestrowanych przypadków prania brudnych pieniędzy w porównaniu z 2017 r. W federalnych statystykach zanotowano 77 252 przypadki. Oznacza to 11-krotny wzrost w porównaniu z podobnym raportem sprzed dziesięciu lat.

ATENY

Mitsotakis pod obstrzałem. Rządząca przez ostatnie cztery lata lewicowa koalicja Syriza krytykuje decyzje nowego premiera Kyriakosa Mitsotakisa, zamierzającego przejąć osobistą zwierzchność nad tajnymi służbami. Syriza uważa ponadto za niewystarczającą obecność raptem dwóch kobiet na stanowiskach ministerialnych oraz zaledwie pięciu w 51 osobowym gabinecie.

Tymczasem nowy szef rządu stawia na przejrzystość i planuje zakazać ministrom rekrutowania krewnych pierwszego i drugiego stopnia. Dodatkowo członkowie rządu nie będą mogli prowadzić żadnej równoległej działalności zawodowej i biznesowej.

PRAGA

Ciąg dalszy sprawy Babisza. Czeska prokuratura zakończyła analizę prawną opinii Komisji Europejskiej w sprawie rzekomego konfliktu interesów premiera Andreja Babisza. Niestety ustalenia śledczych są tajne i póki co nie zostaną przedstawione opinii publicznej.

BUKARESZT

Brak postępów w walce z korupcją. Rumunia poczyniła bardzo niewielkie postępy w walce z korupcją wśród parlamentarzystów, sędziów i prokuratorów, wynika z raportu GRECO (powołana w 1999 r. z inicjatywy Rady Europy Grupa Państw Przeciwko Korupcji). Wciąż negatywne recenzje zbierają również ustawodawcze próby Bukaresztu na polu praworządności.

SOFIA

Co z głosowaniem maszynowym? Budząca wielkie kontrowersje w kraju możliwość głosowania maszynowego prawdopodobnie zostanie zniesiona. Przynajmniej w wyborach parlamentarnych, jeśli poprawka zaproponowana przez rządzący GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) uzyska zgodę parlamentu. Głosowanie maszynowe budzi kontrowersje z powodu obaw o możliwe manipulacje.

WILNO

Rozważania nad CO2. Litewski parlament przesunął na wtorek głosowanie nad poprawkami do projektu ustawy, zakazującej magazynowania spalin CO2 w podziemnych formacjach skalnych. Komisja ochrony środowiska litewskiego parlamentu zaproponowała zakaz składowania CO2 w naturalnych zagłębieniach. Przewodniczący komitetu ds. energii i zrównoważonego rozwoju Virgiljus Poderis proponuje alternatywne rozwiązanie umożliwiające składowanie CO2 w zagłębieniach głębszych niż 1 metr.

BELGRAD

Starsi ludzie głosują na postępowców. Według sondażu przeprowadzonego przez Biuro Badań Społecznych (BIRODI), osoby starsze i biedne z niższym i średnim poziomem wykształcenia stanowią największą część wyborców Serbskiej Partii Postępu. Spośród wspierających postępowców i ich przywódcę Aleksandra Vucica, 58,7 proc. to osoby w wieku 65 lat i więcej, a 32,6 proc. stanowią młodzi w przedziale od 18 do 29 lat.