Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 9 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niepewna przyszłość wielkiej koalicji w Niemczech. Dziś spotkanie Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina w Paryżu. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

SPD powrót do korzeni. Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) nadal będzie częścią wielkiej koalicji z konserwatystami z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznaej (CDU) i Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).

Jednak weekendowy zjazd ugrupowania, podczas którego wybrano nowe kierownictwo SPD oraz potwierdzono pozostanie w koalicji z chadekami ilustruje jednocześnie wyraźny skręt w lewo ugrupowania, które poszukuje swojej tożsamości. 

Niemcy: Nowe kierownictwo SPD niechętne dalszej koalicji z CDU/CSU

Jeszcze w 1998 r. na SPD zagłosowało ponad 40 proc. wyborców. Jednak ostatnie sondaże wskazują na poparcie nie przekraczające 13 proc. W partii coraz bardziej narasta przekonanie o konieczności wyjścia z koalicji z chadekami. Współpraca ta – trwająca nieprzerwanie od 2005 r. – jest bowiem uznawana za wielce niekorzystną dla socjaldemokratów.

W SPD słychać nawoływania do odzyskania wiarygodności, do powrotu do lewicowej polityki. Dlatego wśród burzliwej debaty zarekomendowano przeprowadzenie kilku kluczowych reform, wszystkich w duchu lewicowej polityki. To przede wszystkim zwiększenie płacy minimalnej i budowa 1,5 miliona mieszkań dla osób o niższych dochodach w ciągu następnych dziesięciu lat. 

Przewodnicząca SPD podała się do dymisji

Nowe kierownictwo partii zaproponowało także dodatkowe inwestycje rządowe w kwocie 45 mln euro rocznie na środowisko, edukację i infrastrukturę. Ponad 600 delegatów SPD wezwało do renegocjacji umowy koalicyjnej z CDU/CSU, aby omówić nowe propozycje. 

Chcę wiedzieć, jakie są pomysły naszych koalicjantów. „Jeżeli jest okazja, aby nasz system był bardziej przyjazny obywatelom, to trzeba to wykorzystać” – powiedział minister  pracy Hubertus Heil

Liderka CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, szybko odrzuciła pomysł renegocjacji warunków koalicji na łamach gazety „Bild am Sonntag”. Niemiecka prasa różnie komentuje sobotni kongres. „Frankfurter Allgemeine Zeitung” krytykuje inny z lansowanych przez SPD pomysłów obłożenia najbogatszych podatkiem od majątku, a „Die Welt” zauważa, że podczas gdy na zjeździe przez wszystkie przypadki odmieniano jego hasło „W nowe czasy”, to w gruncie rzeczy partia zwraca się ku przeszłości. 

AfD chce walczyć o bardziej umiarkowanych wyborów

BRATYSŁAWA

Będzie remis? Zaledwie jeden dzień po oskarżeniu byłego premiera Roberta Fico (Smer-SD), policja oskarżyła także byłego prezydenta i głównego rywala politycznego Fico, Andreja Kiskę. Poprzedni prezydent kraju, który obecnie jest liderem nowej pozaparlamentarnej partii Dla ludzi (Za ľudí), jest podejrzany ws. oszustwa podatkowego, w tzw. sprawie firmy KTAG. 

Były premier trafi do więzienia?

PARYŻ

Putin i Zełenski w Paryżu. Prezydenci Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Rosji Władimir Putin spotkają się w poniedziałek (9 grudnia) w Paryżu podczas szczytu tzw. formatu normandzkiego. Na spotkaniu będą obecni także przywódcy Francji i Niemiec. To pierwsze spotkanie na tym szczeblu między liderami Ukrainy i Rosji od 2016 r. 

Trudne decyzje prezydenta Zełenskiego

5-letni konflikt na wschodzie Ukrainy między prorosyjskimi separatystami a Ukraińskimi siłami rządowymi pochłonął już ponad 13 tys. ofiar, a umowa o zawieszeniu broni podpisana w lutym 2015 r. w Mińsku była wielokrotnie łamana. Szczyt w Paryżu ma w pierwszej kolejności przywrócić porozumienie z Mińska.

Co stanie się na szczycie normandzkiej czwórki w Paryżu?

WARSZAWA

Czy wygra z Andrzejem Dudą? Swój start w wyścigu o prezydenturę ogłosił w niedzielę (8 grudnia) kolejny kandydat. Jest nim Szymon Hołownia. Bezpartyjny dziennikarz, publicysta i pisarz.

Kolejny kandydat na prezydenta Polski

W ten sposób na nieco więcej niż pół roku przed wyborami pewnych jest trzech kandydatów: obecny prezydent i kandydat PiS Andrzej Duda, lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz oraz zgłoszony w niedzielę Hołownia.

Platforma Obywatelska jest po sobotniej debacie dwóch swoich kandydatów na kandydatów Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Jacka Jaśkowiaka, a ostateczną decyzję zapowiada na najbliższą sobotę (14 grudnia). Lewica wciąż jest niezdecydowana, a w prawyborach w Konfederacji spośród dziewięciorga kandydatów na kandydatów najwięcej głosów ma na razie wiceprezes Ruchu Narodowego poseł Krzysztof Bosak.

CZECHY

Czechy i Francja zgadzają się co do strategicznej autonomii UE. UE powinna dążyć do strategicznej autonomii w zakresie zdolności obronnych współdziałając z NATO, powiedzieli w piątek (6 grudnia) czeski minister spraw zagranicznych Tomas Petricek oraz jego francuski odpowiednik Jean-Yves Le Drian

Komisja Geopolityczna: Globalne wyzwania przed drużyną Ursuli von der Leyen

„UE musi być bardziej asertywna broniąc swoich interesów – powiedział Petricek. Le Drian zauważył, że Europa nie może w pełni polegać na gotowości USA do obrony europejskiego bezpieczeństwa. 

Turcja jednak blokuje plany NATO ws. obrony wschodniej flanki?

MADRYT

Król wkracza do gry. Hiszpański król Filip VI rozpocznie we wtorek i środę nową rundę konsultacji z przedstawicielami wszystkich partii politycznych. Monarcha chce bezpośrednio od liderów dowiedzieć się czy pełniący obowiązki premiera Pedro Sanchez ma szansę na zdobycie wotum zaufania dla swojego rządu w parlamencie. 

W ubiegłym tygodniu lider socjalistów (PSOE) zapowiedział, że dojdzie do porozumienia politycznego między jego ugrupowaniem a katalońskimi niepodległościowcami z Republikańskiej Lewicy  Katalonii (ERC), które będzie respektowało obowiązującą konstytucję. 

Wsparcie ERC – lub wstrzymanie się od głosu – jest niezbędne, aby umożliwić powołanie koalicyjnego rządu Sáncheza z lewicową Unidas Podemos.

Ważą się losy nowego rządu

LONDYN

Dane zdrowotne należące do milionów Brytyjczyków korzystających z publicznej opieki zdrowotnej (NHS) zostały sprzedane firmom amerykańskim oraz globalnym korporacjom farmaceutycznym. Ujawnienie informacji może wpłynąć na zaplanowane na 12 grudnia wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. 

Torysom rośnie poparcie, Johnson pewny swego

Ponadto organizacja Privacy International ujawniła, że rząd Torysów udostępnił amerykańskiemu gigantowi cyfrowemu – firmie Amazon – dostęp do danych NHS. Umowa pochodzi z 2018 r. Na jej podstawie stwierdza się, że korporacja otrzymuje dostęp do takich informacji, jak historia chorób pacjentów oraz inne dane chronione prawem. 

Kosztowne obietnice Partii Pracy przed wyborami

RZYM

Patriotyzm gospodarczy. Podczas wiecu w Rawennie lider Ligi  Matteo Salvini ujawnił, że przestał jeść Nutellę, produkowaną przez koncern Ferrero dlatego, że wykorzystywane w produkcji orzechy laskowe pochodzą z Turcji a nie Włoch. To nie pierwszy raz, gdy Salvini opowiada się za „patriotyzmem gospodarczym”.

ATENY

Umowa między Turcją a Libią to szantaż. Zawarta 27 listopada umowa między Ankarą a Trypolisem jest próbą szantażowania krajów sąsiednich, powiedział szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias w wywiadzie dla ANT1 TV. 

Turcja niedawno podpisała memorandum z Libią w celu wytyczenia stref morskich w regionie. Umowa ta jednak ignorujące fakt, że w pobliżu uzgodnionej granicy znajduje się należąca do Grecji Kreta. W ubiegłym tygodniu Grecja zwróciła się do Libii z prośbą o przekazanie szczegółów porozumienia. Grecja poinformowała ambasadora Libii Mohameda Younisa AB Menfiego o 72 godzinach, jakie otrzymał na opuszczenie kraju. 

Turcja i uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii podpisały porozumienie określające przebieg ich granicy morskiej, a także układ o rozszerzeniu współpracy w kwestii bezpieczeństwa i wojskowej. Turcja przekonywała, że porozumienie to ma za zadanie chronić jej prawa.

SOFIA

Posłuszna Bułgaria. Premier Bojko Borysow zapowiedział, że Bułgaria będzie kontynuować reformę sądownictwa i wdroży najnowsze zalecenia Komisji Weneckiej. Władze w Sofii ogłosiły zamiar ograniczenia władzy Prokuratora Generalnego posiadającego specjalne uprawnienia. 

Borysow powiedział, że natychmiast poinformuje Ursulę von der Leyen o kontynuacji reformy sądownictwa. Zakończenie mechanizmu współpracy i weryfikacji jest głównym celem Bułgarii. Największym problemem jest to, że nie reforma nie spełnia wszystkich wymagań Komisji Weneckiej. Prawnicy i eksperci wyrażają obawy, że reforma jest sprzeczna z konstytucją.

BELGRAD

Nowe wybory? Kandydat na premiera Kosowa i lider lewicowego Samostanowienia (VV) Albin Kurti powiedział, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie koalicji z Demokratyczną Ligą Kosowa (LDK), to jego partia opowie się za przeprowadzeniem nowych wyborów.

Opozycja wygrywa przedterminowe wybory

Dwa opozycyjne dotąd ugrupowania – (VV) oraz centroprawicowa LDK – zdobyły najwięcej głosów w październikowych przedterminowych wyborach parlamentarnych. Żadne z tych ugrupowań nie zdobyło jednak samodzielnej większości.

Dokąd zmierza Kosowo po wyborach?

SARAJEWO

Nowy premier. Koniec kryzysu politycznego w Bośni i Hercegowinie. Po przeszło roku od wyborów parlamentowi tego kraju udało się wreszcie wyłonić nowego szefa rządu. Jego gabinet zacznie pracę jeszcze w tym roku.

Nowym premierem Bośni i Hercegowiny został 58-letni ekonomista Zoran Tegeltija, który wywodzi się z grupy etnicznej bośniackich Serbów. Obok katolickich Chorwatów oraz muzułmańskich Bośniaków prawosławni Serbowie stanowią jedną z trzech głównych grup etniczno-religijnych w kraju, który jest dodatkowo podzielony na dwie autonomiczne części – Federację Chorwacko-Bośniacką oraz Republikę Serbską.

Po roku od wyborów Bośnia i Hercegowina wreszcie ma premiera