Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 4 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Kto ucieszyłby się z wyrzucenia Orbana z EPL? Macron chce zawieszenia bronii z Włochami, a Hiszpania pomaga Wenezuelczykom. O tym między innymi piszemy w poniedziałkowej edycji The Capitals.

 

BERLIN

„Pożyteczni idioci UE”. W wywiadzie dla niemieckiej gazety Die Welt am Sonntag węgierski premier Viktor Orbán zaatakował członków Europejskiej Partii Ludowej (EPP), którzy domagają się wyrzucenia Fideszu z centroprawicowej rodziny. Orban określił ich mianem „pożytecznych idiotów” lewicowych sił politycznych. „Lewica nie atakuje Węgier przez wzgląd na mnie, lecz ma na celu osłabienie EPP. Jeśli nas nie będzie [Fideszu], zaatakują Włochów i Austriaków. Chcą osłabienia EPP na poziomie UE, aby socjaliści i lewica mogli przejąć kierownictwo w Europie” – powiedział Orbán. 

Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Dimitris Papadimoulis (GUE/NGL) w rozmowie z EURACTIV powiedział, że przywódcy EPP będą mieli okazję udowodnić swoje intencje 20 marca, decydując „czy nadal będą tolerować Orbána, czy pozbędą się go na zawsze”.

„Atakując liderów EPP, takich jak Juncker i Merkel, Orbán potwierdził, że jest skrajnie prawicowym i prowokacyjnym politykiem” – dodał Papadimoulis.

W przywołanym wywiadzie Orbán powiedział, że antyimigracyjna kampania plakatowa przeciwko przewodniczącemu Komisji europejskiej Jean-Claudowi Junckerowi zakończy się 15 marca. Jednak po tej dacie rozpocznie się kolejna, tym razem wymierzona przeciwko Fransowi Timmermansowi, socjalistycznemu Spitzenkandidatowi w wyborach na szefa nowej KE. Z kolei kampania przeciwko George Sorosowi – zdaniem Orbána jest on sojusznikiem Timmermansa – będzie kontynuowana. Węgierski premier twierdzi, że KE powinna przestać decydować o kwestiach związanych z migracją. Ponadto domaga się, by ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich UE uzyskali więcej uprawnień w tej kwestii.

Przypomnijmy, że dziesięciu członków EPP poprosiło o wydalenie Fideszu z EPP. Poproszony o komentarz w tej sprawie kandydat EPP na szefa KE Mafred Weber powiedział, że „wszystkie opcje są otwarte”, dodając, że „będąc kandydatem EPP, to on sam z zespołem jest odpowiedzialny za kampanię i strategię, a nie Orbán”.

LONDYN

Przyszłość żywności po brexicie. USA dążą do „kompleksowego dostępu do rynku” dla produktów rolniczych w Wielkiej Brytanii, niezależnie od formy jaką ostatecznie przybierze brexit – donoszą źródła bliskie rządowi.

Informacja ta jest pokłosiem wzrostu obaw w Wielkiej Brytanii o normy sanitarne żywności z USA, takie jak kwestia czystości mięsa z kurczaków czy podwyższona zawartość hormonów w wołowinie.

Dla ambasadora USA w Londynie wątpliwości dotyczące jakości żywności wytwarzanej w USA są stekiem kłamstw i służą jedynie do oczerniania amerykańskiego przemysłu spożywczego.

Jednak w ubiegłym tygodniu brytyjska Krajowa Unia Rolników zarekomendowała rządowi unikanie szybkiej finalizacji porozumienia żywnościowego z USA. „Oni [USA] wyraźnie uważają podejście UE do kwestii sanitarnych czy GMO za nieuzasadnione. Woleliby, aby UE miała inne podejście i z takim stanowiskiem przystąpią do rozmów z Wielka Brytanią” – powiedział jeden z urzędników komisji.

MADRYT

Hiszpanie zamierzają dać status rezydenta Brytyczykom. Madryt rozważa przyznanie brytyjskim obywatelom pozwolenia na pobyt w przypadku ziszczenia się tzw. twardego brexitu. El pais donosi, że planowane jest przyznanie nowych kart pobytu około 400 000 obywateli Wielkiej Brytanii.

Socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zapowiedział, że zaoferuje także pozwolenia na zakwaterowanie obywatelom Wielkiej Brytanii bez stałego miejsca zamieszkania. Wiadomość została ogłoszona podczas ostatniej sesji parlamentu obecnej kadencji. Następne wybory odbędą się 28 kwietnia.

Hiszpania pomaga Wenezuelczykom. Madryt wydał również dokumenty pobytowe dla około 400 obywateli Wenezueli ze względu na kryzys humanitarny, który dotknął ten kraj w z związku z napięta sytuacją polityczną.

Szacuje się, że liczba Wenezuelczyków, którzy otrzymają pozwolenie może wzrosnąć w nadchodzących tygodniach, po tym jak Komisja Azylu i Uchodźców zapowiedziała tym, którym odmówiono azylu począwszy od 2014 r., że wobec tego mogą ubiegać się o zezwolenie na pobyt.

PARYŻ

Wrzawa w Calais. Stu migrantów próbowało przedostać się nielegalnie do Wielkiej Brytanii przez port w Calais. Aresztowano blisko 60 osób.

Podatek od GAFA. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire, zapowiedział że nowy 3-procentowy podatek od GAFA – ogólnounijny podatek od wielkich firm technologicznych – będzie generował 500 mln euro wpływów rocznie. Podatek obowiązuje od 1 stycznia, lecz nadal czeka na formalne przyjęcie przez francuski parlament.

WARSZAWA

Wybory w Gdańsku. Według oficjalnych wyników Aleksandra Dulkiewicz odniosła zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Gdańsku. Głosowanie odbyło się po tym, jak były prezydent Paweł Adamowicz został 14 stycznia śmiertelnie ugodzony nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aby uhonorować Adamowicza, główne partie polityczne nie wystawiły własnych kandydatów na stanowisko.

RZYM

Macron proponuje zgodę. W wywiadzie dla państwowego nadawcy RAI, Emmanuel Macron wezwał włoski rząd do zapomnienia o niedawnym kryzysie dyplomatycznym pomiędzy sąsiadami. „Nasza historia i przyjaźń są silniejsze niż nasze nieporozumienia” – powiedział francuski prezydent, dodając, że dialog z Rzymem jest „niezbędny” zarówno dla Francji, jak i dla Berlina.

Nowy szef centrolewicy. Były gubernator regionu Lazio Nicola Zingaretti triumfował w niedzielnych wyborach na przewodniczącego Partii Demokratycznej.

Marsz przeciwko rasizmowi. Prawie 200 tys. osób wyszło  sobotę na ulice Mediolanu przeciwko polityce antyemigracyjnej rządu, kreowanej głównie przez Ligę Matteo Salviniego. „Dobrze jest mieć pokojowe demonstracje, ale nie zmienię zdania na temat migracji” – skomentował włoski wicepremier.

ATENY

Moody’s podwyższa rating Grecji. Amerykańska agencja ratingowa Moody’s podwyższyła ocenę greckiego zadłużenia zagranicznego o dwa stopnie z B3 na B1 przewidując stabilną perspektywę. „Trwające reformy powoli zaczynają przynosić efekty w gospodarce” – podała agencja w oświadczeniu.

BRATYSŁAWA

Spór o finansowanie z UE. „Nie chcemy pieniędzy z UE na seminaria i warsztaty. Chcemy konkretów” – powiedział czeski premier Andrej Babiš po szczycie V4+Niemcy, który nadał priorytet projektom z zakresu twardej infrastruktury finansowanym przez UE w następnym okresie budżetowym.

„Nie powiedziałabym, że „miękkie projekty” są dla nas mniej ważne niż infrastruktura” – powiedziała z kolei Denisa Žiláková, dyrektor słowackiego biura odpowiedzialna za wdrażanie unijnej polityki spójności w wywiadzie dla EURACTIV.sk.

PRAGA

Prezydent Czech popiera socjalistów. Miloš Zeman będzie głosował na socjaldemokratów, którym przewodził w latach 90, w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Partia Socjalistyczna jest jedną z dwóch najważniejszych partii w czeskiej historii, choć ostatnio straciła nieco na popularności.

Piraci krytykują dyrektywy w sprawie praw autorskich. Według czeskiej Partii Piratów niedawno przyjęta unijna dyrektywa w sprawie praw autorskich stanowi zagrożenie da wolności Internetu. Skrytykowali oni czeski rząd za poparcie ustawodawstwa w Radzie UE, żądając przy tym wyjaśnień od Ministerstwa Kultury.

SOFIA

Premier Rosji z wizytą w Bułgarii. Podczas rozpoczynającej się dziś wizyty rosyjskiego premiera Dimitrija Miedwiediewa w Sofii zostaną przedyskutowane projekty energetyczne, w tym bułgarskie plany rozbudowy rurociągu Turk Stream, który umożliwiłby transport rosyjskiego gazu do Europy Środkowej oraz wznowienie projektu budowy elektrowni atomowej w Belene.

Deutsche Welle poinformował, że projekt wymaga zatwierdzenia przez KE. Eksperci w Brukseli wyrazili obawy dotyczące rosnącego wpływu Kremla na UE.

Wizyta Miedwiediewa zbiegła się w czasie z podejrzeniami dotyczącymi zatrucia bułgarskiego handlarza bronią Emiliana Gebreva – rzekomo związanego z otruciem Siergieja Skripala i jego córki w ubiegłym roku w Salisbury.

BUKARESZT

Byli sportowcy do PE? Były tenisista IIie Nastase i najbardziej znany trener piłki nożnej w Rumunii Anghel Iordanescu wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Obaj są emerytowanymi generałami, byli senatorami w rumuńskim parlamencie i będą startować z list lewicowego Związku Narodowego na rzecz rozwoju Rumunii (UNPR).

LUBLANA

Nowa rezygnacja. Peter Vilfan, sekretarz stanu w gabinecie premiera ds. sportu i były koszykarz, zrezygnował po tym, jak nie zgłosił władzom podatkowym 30 tys. euro. Vilfan jest członkiem Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii.

ZAGRZEB

Partyjne finanse. Centroprawicowa HDZ (EPP), wiodąca patia rządzącej koalicji, odnotowała w zeszłym roku nadwyżkę w wysokości 150 tys. euro. Socjalistyczna opozycyjna SDP również odnotowała nadwyżkę w wysokości 55 tys. euro, ale nadal posiada dług w wysokości 100 tys. euro.

BELGRAD

Kampania na rzecz ratowania pszczół. „Miesiąc ochrony pszczół” został oficjalne rozpoczęty w Serbii w celu znalezienia rozwiązań, które przyczynią się do ich lepszej ochrony po niewłaściwym użyciu pestycydów.

W Serbii działa około 20 tys. pszczelarzy posiadających 1,3 mln pszczół. Rocznie produkują oni 7 tys. ton miodu, w porównaniu do 12 tys. ton w 2015 r.