Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 29 kwietnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Socjaliści wygrywają wybory w Hiszpanii, Liga Salviniego zamierza wprowadzić program „małżeństwo plus”, a na Słowacji sondaże pokazują wzrost popularności ugrupowania neofaszystowskiego – między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

MADRYT

Socjaliści wygrywają w Hiszpanii, ale bez wyraźnej większości. Partia Socjalistyczna hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza (PSOE) zdobyła najwięcej głosów w wyborach powszechnych w niedzielę, ale nie osiągnęła większości parlamentarnej i będzie musiała szukać partnerów koalicyjnych.

PSOE zdobyła 28,7 proc. głosów, co daje 123 mandatów na 350 w Kongresie Deputowanych, podczas gdy konserwatywna Partia Ludowa (PP) poniosła porażkę zdobywając 16,7 proc. i 66 miejsc w parlamencie.

„Partia Socjalistyczna wygrała wybory” – oświadczył Sanchez wkrótce po zapoznaniu się z oficjalnymi wynikami. „W ten sposób przyszłość wygrała, a przeszłość przegrała”.

Na trzecim miejscu uplasowała się liberalna partia Obywatele (Cs) z 15,9 proc. co daje jej 57 mandatów. Na czwartym miejscu z 35 mandatami znalazła się lewicowa partia Unidas Podemos.

W parlamencie znalazła się także, po raz pierwszy od upadu reżimu Franco, skrajnie prawicowa partia Vox. Uzyskała ona 10,3 proc. głosów co dało jej 24 mandaty.

BELGRAD

Przywódcy Bałkanów Zachodnich z Merkel i Macronem w Berlinie. Dziś w Berlinie dojdzie do spotkania przywódców regionu Bałkanów Zachodnich z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem. Na spotkaniu będą obecni także przedstawiciele Chorwacji, Słowenii i Komisji Europejskiej.

Jednym z głównych tematów rozmów będzie próba wznowienia dialogu między Belgradem a Prisztiną.

Serbski prezydent Aleksandar Vučić przyjedzie do Berlina prosto z Pekinu, wracając z drugiego międzynarodowego Forum Pasa i Szlaku, gdzie spotkał się z m. in. z prezydentami Chin i Rosji: Xi Jinpingiem i Władimirem Putinem. Zdaniem Vučića Putin obiecał poprzeć Belgrad w rozwiązaniu kwestii Kosowa.

Serbia odmawia wznowienia dialogu dopóki Prisztina nie zniesie podatków nałożonych na serbskie produkty. Z kolei prezydent Kosowa Hashim Thaçi powiedział agencji informacyjnej Beta, że na szczycie nie dojdzie do żadnych rozmów na temat podwójnej suwerenności, autonomii, rozwiązania w stylu bośniackiej Republiki Serbskiej ani żadnego innego modelu kompromisowego.  

BERLIN

Niemieccy konserwatyści przeciw populizmowi. Chrześcijańscy demokraci z CDU i z bawarskiej siostrzanej CSU rozpoczęli pierwszą wspólną europejską kampanię wyborczą z apelem, by oprzeć się tym, którzy dążą do osłabienia Unii Europejskiej. „Dziś Europa znajduje się pod presją; jest w defensywie”, powiedział Manfred Weber na konferencji obu partii w Münster w ubiegła sobotę. Europa musi „bronić się przed nacjonalistami i egoistami” – powiedział.

PARYŻ

Da Vinci remedium na napięte stosunki Paryża i Rzymu. Prezydenci Macron i Mattarella upamiętnią w czwartek rocznicę śmierci geniusza renesansu. Spotkanie będzie pretekstem do poprawy napiętych relacji między obydwoma państwami.

Jadot chce ustawy o uchodźcach klimatycznych. Yannick Jadot, szef Europejskich Zielonych (EELV), wezwał w niedzielę do utworzenia europejskiego statutu uchodźców klimatycznych.  „Większość tych, którzy obecnie migrują, zwłaszcza ci z krajów Południa, są zmuszeni do tego z przyczyn zmian klimatu” – wyjaśnił Jadot w wywiadzie dla France Inter. „Dlatego tez ponosimy odpowiedzialność, by pomóc tym ludziom żyć tam, gdzie się urodzili”.

BRUKSELA

Kłótni o pakt migracyjny ciąg dalszy. Jeśli nacjonalistyczna flamandzka partia Nowy Sojusz Flamandzki (N-VA) będzie częścią nowego rządu federalnego, „nie będzie respektować” paktu migracyjnego ONZ, ogłosił podczas debaty wyborczej w ubiegły weekend były minister ds. migracji Theo Francken.

Belgia poparła pakt przyjęty w Marakeszu w grudniu 2018 r. Premier Charles Michel natychmiast podał się do dymisji po tym, jak w proteście wobec przyjęcia paktu, poparcie dla rządu wycofała antyimigrancka N-VA.

LONDYN

Nowy kandydat w wyborach europejskich. Były przywódca skrajnie prawicowej anty Islamskiej Angielskiej Ligi Obrony Tomy Robinson zapowiedział start w nadchodzących wyborach do Europarlamentu.

W artykule opublikowanym na stronie internetowej Robinosn napisał: „Śmieją się z nas. Wszyscy oni – Theresa May, Jeremy Corbyn, biurokraci z UE. 17,4 mln z nas głosowało za Brexitem, ale nie zależy im na ludziach, takich jak my”.

RZYM

Młody, Włoch i katolik? Liga Salviniego zapłaci za Twój ślub. 51 parlamentarzystów przedstawiło projekt ustawy przewidujący ulgi w wysokości 4000 euro dla chcących zawrzeć związek małżeński. Propozycja ma zastosowanie wyłącznie do ceremonii religijnych obrządku katolickiego. Warunkami są posiadanie obywatelstwa włoskiego, niskie dochody oraz wiek poniżej 35 lat.

W ciągu ostatnich 10 lat liczba ślubów religijnych we Włoszech spadła o 34 proc. Połowa par wybiera ślub cywilny.

WARSZAWA

Rekordowa frekwencja w wyborach europejskich? Według sondażu zleconego przez fundacje Bertelsmanna, przeprowadzonego w styczniu i lutym przez Instytut YouGov w 12 krajach UE, 68 proc. Polaków zamierza wziąć udział w wyborach europejskich. Największe zainteresowanie głosowaniem deklarują Duńczycy (76 proc.) i Niemcy (73 proc.). Najniższy poziom zainteresowania stwierdzono u wyborców brytyjskich (56,7) i francuskich (61 proc.)

Frekwencja wyborcza w Polsce w wyborach do europarlamentu należała, jak dotąd, do najniższych w Europie. W 2004 r. zagłosowało 20,9 proc., w 2009 r. 24,5 proc., a w 2014 r. 23,8 proc. To samo badanie pokazuje, że tylko 15 proc. Polaków popiera większą rolę UE w polityce migracyjnej w porównaniu ze średnia UE wynoszącą 26 proc.

6 list ogólnokrajowych w wyborach europejskich. PKW zarejestrowała sześć ogólnokrajowych list wyborczych, które będą rywalizować o 52 mandaty (lub 51, jeśli brexit nie dojdzie do skutku przed majowym głosowaniem). Wśród nich są: Konfederacja KORWiN Braun Liroy Nacjonaliści; Wiosna Biedronia; Koalicja europejska – PO,PSL, SLD, .N i zieloni; Prawo i sprawiedliwość, Zjednoczona Lewica, Kukiz’ 15.

BRATYSŁAWA

Normalizowanie skrajności. 27 proc. Słowaków twierdzi, że nie mieliby nic przeciwko rządowi wspieranemu przez neo-faszystowską Partie Ludową Nasza Słowacja (Kotleba-LSNS). W poniedziałek Sąd Najwyższy ma wypowiedzieć się w sprawie rozwiązania LSNS.

PRAGA

Nadrabianie zaległości na zachodzie. Standard życia w Republice Czeskiej rośnie od momentu wejścia do UE w 2004. Pomimo tego, że to cenom w czeskich sklepach znacznie bliżej do unijnej średniej, niż płacom – Republika Czeska jest nadal jednym z krajów UE o najniższym poziomie ubóstwa i jednym z najbliższych „dogonienia” Zachodu.

ATENY

Tsipras zadowolony z wyników hiszpańskich wyborów. Grecki premier Alexis Tsipras powiedział, że zwycięstwo postępowych sił w Hiszpanii oraz upadek Partii Ludowej to przesłanie nadziei dla Europy.

ZAGRZEB

Słodko gorzki rating Chorwacji. Agencja Moody’s zmieniła perspektywę Chorwacji na pozytywną ze stabilnej, ale w kategorii inwestycji rating wciąż jest na poziomie BA2. Moody’s spodziewa się, że wzrost gospodarczy będzie wspierany przez reformę emerytalną. Ponadto zapowiada korzyści dla gospodarki wynikające z przystąpienia do strefy euro.

Związki przeciwne reformie emerytalnej. Związki zawodowe zaczęły zbierać podpisy pod referendum przeciwko reformie emerytalnej w ramach kampanii „67 to za dużo”. Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP) popiera referendum w tej sprawie.

LUBLANA

14 list w wyborach europejskich. Komisja Wyborcza zarejestrowała 14 list w wyborach do Europarlamentu. Wystartuje 9 partii parlamentarnych, 4 poza parlamentarne oraz 1 lista kandydatów niezależnych. Słoweńcy wybiorą 9 europarlamentarzystów lub 8 jeśli wielka Brytania pozostanie w UE.

SARAJEWO

CIA o kryzysie migracyjnym. Podczas wizyty Vaughana Bishopa, zastępcy dyrektora CIA, Stany Zjednoczone zaoferowały pomoc Bośni i Hercegowinie w zakresie bezpieczeństwa. Dyskutowano także o wyzwanych związanych z walka z terroryzmem, kryzysem migracyjnym i powracającymi z Syrii i Iraku bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.