Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 26 sierpnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Nowy ambasador UE w Brazylii uważa, że umowa o wolnym handlu między UE a Mercosurem jest niezagrożona. Wciąż cztery kraje nie wyznaczyły swojego komisarza w nowej Komisji Europejskiej. Grecja nieefektywnie wydaje unijne pieniądze. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA/BRASILIA/PARYŻ/BIARRITZ

Pożary w Amazonii a umowa o wolnym handlu. Umowa o wolnym handlu między UE a Mercosurem (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) stanowi wyraźne zobowiązanie do przestrzegania porozumienia klimatycznego z Paryża – powiedział Ignácio Ybáñez, nowy ambasador Wspólnoty w Brazylii w wywiadzie dla hiszpańskiej redakcji EURACTIV.

Dyplomata wskazał jednak, że umowa jest niezagrożona. „Negocjujemy umowę od 20 lat. To zobowiązanie dla obu kontynentów na przyszłość. Nie jest więc prawdą, że ostatnie wydarzenia sprawią, że krajowe parlamenty zagłosują przeciwko porozumieniu w związku z ostatnimi wydarzeniami”.

„Umowa UE-Mercosur zawiera zobowiązania dotyczące tego, jak chcemy, by wyglądały nasze przyszłe relacje. Np. w kwestii ochrony środowiska istnieje wyraźne zobowiązanie do przestrzegania porozumienia klimatycznego z 2015 r.”. Jednak brak działań ze strony prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro w celu rozwiązania krytycznej sytuacji w Amazonii spowodował gwałtowną reakcję niektórych państw członkowskich UE.

Francja i Irlandia już w piątek zagroziły zablokowaniem ratyfikacji umowy UE-Mercosur. Na linii Francja-Brazylia doszło do napięcia w stosunkach dyplomatycznych. Emmanuel Macron określił w piątkowym wystąpieniu telewizyjnym Bolsonaro „kłamcą” w związku z nierealizowaniem zapowiedzi ochrony środowiska, które przywódca południowoamerykańskiego państwa miał przekazać podczas szczytu G20. Bolsonaro ostrzegł francuskiego lidera przed wtrącaniem się w wewnętrzne sprawy kraju.

Francuska redakcja EURACTIV informuje, że pożary w „zielonych płucach świata” stały się ważnym tematem dla opinii publicznej. Wiele osób, w tym politycy przestrzegają przed groźbą nowej katastrofy ekologicznej. Anne Hidalgo, burmistrzyni Paryża powiedziała, że „płonąca Amazonia jest zbrodnią przeciwko ludzkości i osoby odpowiedzialne za to powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności”.

Podczas trwającego szczytu G7 w Biarritz, Macron podkreślił, że członkowie grupy zgodzili się jak najszybciej pomóc krajom dotkniętym pożarami Amazonii. Z drugiej strony Hiszpania sprzeciwiła się blokowaniu umowy handlowej, mówiąc, że „stwarza ona duże możliwości dla obu organizacji”. W podobnym tonie zareagował rząd Holandii. Minister handlu z tego kraju Sigrid Kaag zwróciła uwagę, że jednym z celów – poza obniżeniem kosztów handlu między Europą a Ameryką Łacińską – jest poprawa standardów ochrony środowiska w krajach takich, jak Brazylia.

Z kolei minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass (SPD) ostrzegł Bolsonaro przed konsekwencjami gospodarczymi. „Polityka środowiskowa i klimatyczna mają kluczowe znaczenie dla umowy UE-Mercosur”, powiedział polityk gazecie „Bild am Sonntag”. Z drugiej strony minister rozwoju Gerd Müller (CSU) przestrzegał przed popadaniem w histerię. Polityk podkreślił, że „nie uratuje się lasu deszczowego, jeśli zburzy się mosty z rządem Brazylii”. 

Tymczasem w kontekście relacji między Europą a Brazylią, ambasador Ybáñez skrytykował decyzję Bolsonaro o krytyce rządów Norwegii i Niemiec za zawieszenie przez nie finansowania ochrony Amazonii. 

HAGA

Sukces Rutte. Podczas gdy w ubiegłym tygodniu na pierwszy plan weszła sprawa pożarów w Amazonii, holenderski premier Mark Rutte spotkał się z Angelą Merkel, by omówić kwestie zmian klimatu. Niemiecka kanclerz zgodziła się na złagodzenie stanowiska wobec zwiększenia unijnego celu redukcji emisji z obecnych 40 proc. do 55 proc. Kwestia ta ma zdominować nadchodzącą agendę środowiskową.

PARYŻ

Kto nowym komisarzem? Dziś mija termin nominacji nowego komisarza, lecz Francja, Włochy, Rumunia oraz Portugalia wciąż jeszcze nie wyznaczyły swoich kandydatów. Biorąc pod uwagę zapowiedzi nowej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen dotyczące chęci zachowania parytetu w nowej unijnej egzekutywie, spadają szansę na nominację dla Michaela Barniera.

ATENY

Kłótnia o unijne fundusze. Politycy sprzeczają się o unijne dofinansowanie. Ze statystyk wynika, że Grecja wydała zaledwie 4,9 mld euro z przeznaczonych 19,7 mld na lata 2014-2020. Wiceminister rozwoju i inwestycji Ioannis Tsakiris, powiedział greckiej redakcji EURACTIV, że „celem na najbliższe lata jest wydawanie 5 mld euro do 2023 r.”. Polityk oskarżył także poprzedni rząd lewicowej Syrizy o niezdolność do wykorzystania środków pochodzących z UE. 

NIKOZJA

Wdzięczność dla Macrona. Lokalni politycy są zadowoleni z zaangażowania prezydenta Francji i jego solidarności w trakcie obecnego sporu z Ankara dotyczącego nielegalnych wierceń w wyłącznej strefie ekonomicznej u wybrzeży Cypru. W trakcie wizyty greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa w Paryżu, Macron powiedział, że UE i Francja nie okażą słabości wobec działań Turcji we wschodnim regionie Morza Śródziemnego. Cypr i Francja zawarły w ostatnich latach wiele kontraktów, zarówno na niwie wojskowej, jak i gospodarczej.

BUKARESZT

Premier prezydentem? W sobotę rumuńscy socjaliści (PSD) nominowali premier Vioricę Dancilę na kandydatkę ugrupowania w listopadowych wyborach prezydenckich. Oznacza to pojedynek wagi ciężkiej w rumuńskiej polityce między dwoma najważniejszymi politykami w państwie.

LUBLANA

Atom niezgody. Tak jak Litwa ma obawy wobec białoruskiego atomu, tak Austria wyraża niezadowolenie z planów budowy reaktora jądrowego przez Słowenię. Deklarację o takiej treści złożył premier Marjan Šarec w obecności pracowników elektrowni jądrowej Krško. Austria zrezygnowała z energii atomowej. Od lat 90-tych nalega na zamknięcie elektrowni w Kršku. 

ZAGRZEB

Płot nie jest najlepszym rozwiązaniem. Chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Božinović powiedział, że wspólne rozwiązanie UE byłoby najlepsza odpowiedzią na problem nielegalnej migracji. Wypowiedź ta jest odpowiedzią na inicjatywę Słowenii, która postanowiła zbudować drut kolczasty na granicy z Chorwacją. Obecnie na granicy między dwoma państwami znajduje się 179 km „tymczasowych barier technicznych”, z czego 116 km to ogrodzenie z drutu kolczastego. 

Prezydent Kolinda na czele sondaży. Według najnowszych badań, Kolinda Grabar-Kitarović, obecna prezydent Chorwacji, cieszy się poparciem 34,6 proc. wyborców. Ponadto 37 proc. ankietowanych pozytywnie ocenia jej prezydenturę, co stanowi najniższy odsetek wśród wszystkich chorwackich prezydentów od 1990 r. 

BRATYSŁAWA

Kočner działał sam w sprawie Kuciaka? Śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka nie ujawniło dowodów na to, że Marián Kočner, osoba oskarżona o zlecenie morderstwa, miał bezpośredni kontakt ze słowackimi politykami, prokuratorami czy sędziami. 

BELGRAD

Ponad połowa obywateli Serbii nadal opowiada się za UE. Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Integracji Europejskiej 53 proc. obywateli zagłosowałoby w referendum za przystąpieniem do Wspólnoty. Jednocześnie 59 proc. uważa, że problemy między Belgradem a Prisztiną nie powinny mieć wpływu na proces integracji i należy rozwiązać je niezależnie.