Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 25 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Zjednoczona Prawica szuka partnerów w Hiszpanii przed wyborami europejskimi. Rumunia zapowiada przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, a Bułgarią wstrząsnął nowy skandal korupcyjny – między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

WARSZAWA

Nowy eurosceptyczny front? W ubiegłym tygodniu lider hiszpańskiej skrajnie prawicowej partii Vox Santiago Abascal spotkał się z w Warszawie z Jarosławem Kaczyńskim. Rozmawiali oni o potencjalnym sojuszu w Parlamencie Europejskim po majowych wyborach. Lider Vox komentował na gorąco, że rozmowy „zmierzają w dobrym kierunku”.

W spotkaniu uczestniczyli trzej ważni europarlamentarzyści PiS: Tomasz Poręba (przewodniczący kampanii PiS w wyborach do PE), Ryszard Legutko i Kosma Złotowski. Po spotkaniu Poręba powiedział, że jego obie partie zgadzają się, że „Europa powinna być unią suwerennych państw, a nie federacją”.

Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek „dyskusja była produktywna i może być uważana za zwiastun merytorycznej współpracy po wyborach”. Dodała, że obie strony „zgadzają się co do nadrzędnej roli, jaką państwa narodowe powinny odgrywać w Europie oraz do ograniczenia kompetencji Brukseli w zakresie migracji”.

„Vox to partia, która podkreśla chrześcijańskie korzenie UE i chce chronić tradycyjną rodzinę, co jest zgodne ze stanowiskiem PiS” – podkreśliła Mazurek.

Rzeczniczka PiS z zadowoleniem przyjęła również niedawny sukces Vox w regionalnych wyborach w Andaluzji oraz wzrastające popularność partii Abascala wśród Hiszpanów przed zbliżającymi się przedterminowymi wyborami parlamentarnymi.

Vox plasuje się obecnie na czwartym miejscu z 12-14 proc. poparcia. Te liczby mogłyby zapewnić około 8 mandatów w PE.

W ubiegłą sobotę odbył się też kongres partii Bułgarski Ruch Narodowy (WMRO) z udziałem Javiera Garcii Martina, reprezentującego Vox. WMRO jest partią nacjonalistyczną, częścią frakcji Zjednoczonych Patriotów – koalicjanta rządu premiera Bojko Borisowa.

LONDYN

Elastyczny Varadkar. Irlandzki premier Leo Varadkar powiedział, że jest otwarty na współpracę z Wielką Brytanią „ktokolwiek będzie jej premierem”. Wypowiedź ta jest reakcją na informacje dotyczące możliwej dymisji Theresy May, zagrożonej buntem ministrów własnego rządu.

W wywiadzie dla Irish National Broadcaster premier Irlandii dodał, że „jest istotne, abyśmy nie byli pochłonięci przez brexit, by nie definiował on naszych wzajemnych relacji”.

BERLIN

Udaremnienie ataku terrorystycznego. Prokuratorzy we Frankfurcie, finansowej stolicy Niemiec, aresztowali 10 podejrzanych o próbę przeprowadzenia ataku terrorystycznego. Zgodnie z oświadczeniem organów ściągania zatrzymani planowali wykorzystać do ataku samochód i broń palną.

Socjaliści bardziej na lewo. Około 200 delegatów SPD przyjęło w minioną sobotę manifest na zbliżające się wybory do PE. Wezwali w nim do reform polityki społecznej, podatkowej i migracyjnej. SPD walczy o odzyskanie zaufania wyborców. W ostatnich wyborach krajowych z 2017 r. socjaliści zdobyli 20,5 proc. głosów.

Ostatnia szansa Orbana. W wywiadzie dla tygodnika Der Spiegel liderka CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, uzasadniła postępowanie Europejskiej Partii Ludowej (EPL) względem Fideszu. „Wszyscy mamy wątpliwości, czy Fidesz reprezentuje wartości i zasady EPL” – powiedziała AKK.

Dodała, że Viktor Orban powinien dostać „zdecydowanie ostatnią” szansę.

MADRYT

Powrót Iglesiasa. Skrajnie lewicowy przywódca Podemos wrócił do polityki po trzymiesięcznej przerwie spowodowanej urlopem ojcowskim. Na wiecu zorganizowanym w miniona sobotę Pablo Iglesias zaatakował media oraz międzynarodowe organizacje finansowe, posiadające jego zdaniem więcej władzy od każdego z parlamentarzystów – pomimo że nie dysponują mandatem obywateli.

Dlatego lider Podemos zaapelował do wyborców, by dali mu „wystarczająca moc do zmiany rzeczywistości”. W ostatnich miesiącach Podemos zmaga się z największym w historii kryzysem wewnętrznym związanym z odejściem jednego ze współzałożycieli Íñigo Errejóna do innego projektu politycznego. Dodatkowo, według ostatnich sondaży, partia traci poparcie.

RZYM

Włoski premier Giuseppe Conte ogłosił, że nie planuje ustąpić ze stanowiska w 2023 r. po zakończeniu obecnej kadencji. Analitycy sugerują. że jest to przesłanie dla Luigiego di Maio i Matteo Salviniego, mające na celu obniżyć napięcie między dwiema partiami koalicji rządzącej: Ligą i Ruchem Pięciu Gwiazd.

ATENY

Dzień Niepodległości. Dziś 198. rocznica greckiej rewolucji przeciwko Imperium Osmańskiemu. Parady są zaplanowane w całym kraju, ale debata publiczna skupia się przede wszystkim nad tym, czy powinno się śpiewać pieśń wojskową o wyzwoleniu Macedonii od Osmanów. Dyskusja jest spowodowana ostatnimi wydarzeniami związanymi ze zmianą nazwy Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii na Macedonię Północną – co ze względów historycznych wzbudza kontrowersje wśród Greków .

PRAGA

Co dalej z biopaliwami? Partie opozycyjne proponują zakończenie obowiązkowego mieszania biopaliw z paliwami kopalnymi. Twierdzą, że biopaliwa pierwszej generacji mają negatywny wpływ na środowisko i nie zmniejszają emisji CO2. Ministerstwo Transportu zgadza się z opozycją, ale premier Czech Andrej Babiš jest zdecydowanie przeciwny tej propozycji. Tak się składa, że największym producentem biopaliw w Republice Czeskiej jest Agrofert, którego właścicielem był Babiš. W 2017 r. przekazał wszystkie aktywa swoich firm dwóm funduszom powierniczym, aby uniknąć podejrzeń o konflikt interesów.

BUKARESZT

Skandal z ambasadą. Rumunia przeniesie swoją izraelską ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy, powiedziała w niedzielę premier Viorica Danicila na konferencji American Israel Public Affairs Committee (AIPAC) w Waszyngtonie. Prezydent Klaus Ioannis zareagował ze złością, mówiąc, że zapowiedź ta jest świadectwem „całkowitej ignorancji w sprawach polityki zewnętrznej” Dancili. Ioannis dodał, że premier pospieszyła się z ogłoszeniem decyzji, która jeszcze nie została podjęta. Zaznaczył ponadto, że do tej pory nie otrzymał żadnej analizy rządu w tej sprawie. Przypomniał, że ostateczna decyzja w kwestii polityki zewnętrznej należy do prezydenta.

BRATYSŁAWA

Przedterminowe wybory? Słowacka koalicja rządowa spiera się o porozumienie z Waszyngtonem w sprawie pomocy finansowej USA dotyczącego odbudowy dwóch lotnisk wojskowych na Słowacji. „To, co premier Peter Pellegrini (Smer-SD) mówi w programach telewizyjnych nie jest dla nas ważne […]. Został przez przypadek premierem, a jego osobista opinia nie ma dla nas znaczenia politycznego. Ważne jest to, co ma do powiedzenia przewodniczący Smer Robert Fico – wydała oświadczenie słowacka Partia Narodowa. Premier Pellegrini nie wyklucza przedterminowych wyborów.

SOFIA

Bułgarska minister sprawiedliwości podała się do dymisji. Bułgarska minister sprawiedliwości Cecka Caczewa zaprzeczyła w sobotę doniesieniom medialnym, że wraz z trzema innymi centroprawicowymi politykami partii GERB kupili luksusowe apartamenty po cenach niższych od rynkowych.

Caczewa odrzuciła wszelkie zarzuty i poprosiła Komisję Antykorupcyjną o zbadanie warunków, na jakich w ubiegłym roku nabyła mieszkanie w ekskluzywnej dzielnicy Sofii. Tsvetan Tsvetanov, lider grupy parlamentarnej GERB także zaprzeczył jakimkolwiek oskarżeniom, ale wiceminister sportu Wania Kolewa zrezygnowała w sobotę ze stanowiska z powodu doniesień.

Nowy nadzór bankowy. Bułgarski parlament wyznaczył nowego nadzorcę bankowego, ponieważ kraj przygotowuje się do przystąpienia do europejskiej unii bankowej oraz przyjęcia wspólnotowej waluty. Radoslav Milenkov przejmie jedno z czterech najwyższych stanowisk w bułgarskim banku centralnym i będzie odpowiedzialny za nadzorowanie banków przez sześć lat po nieoczekiwanej rezygnacji swojego poprzednika w tym miesiącu. Sofia chce dołączyć do unii bankowej i mechanizmu ERM-2 (mechanizm wzajemnej stabilizacji walut krajów członkowskich) jeszcze w tym roku.

LUBLANA

Strategiczne ramy dla rolnictwa. Minister rolnictwa Aleksandra Pivec przedstawiła strategiczne ramy dla rolnictwa po 2021 r, które obejmują możliwość niższych dotacji w następstwie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego Wspólnej Polityki rolnej po 2020 r.

ZAGRZEB

Lepszy rating Chorwacji. Standard&Poor’s podniósł rating kredytowy Chorwacji do „BBB-/A-3” z „BB+/B”. To najlepsza ocena kredytowa Chorwacji od 6 lat.  Politycy kłócą się o fundusze na kampanię. Chorwacki premier Andrej Plenković zatwierdził nowe prawo zwiększające fundusze, które można wydać na kampanię polityczne. Opozycja twierdzi, że rząd chce, aby partia Plenkovicia – Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ), zalegitymizowała swoje „czarne fundusze”. Premier powiedział, że nawet przy podwyżce, Chorwacja pozostanie krajem o najmniejszych środkach przeznaczanych na kampanię wyborczą w UE.  

SARAJEWO

46 mln euro na czyste powietrze. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przeznaczył 46 mln euro na budowę nowej elektrociepłowni, która zapewni Zenice – czwartemu co do wielkości miastu w BiH – czystą energię. Obecnie miasto posiada elektrociepłownie zasilaną węglem, która powoduje poważne zanieczyszczenia powietrza.