Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 24 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Manfred Weber nie rezygnuje z ubiegania się o stanowisko nowego szefa Komisji Europejskiej. Chorwacki gwiazdor pop zapowiedział start w wyborach prezydenckich. Bułgarska opozycja przeciwko zmianie ograniczenia finansowania partii politycznych. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN/PARYŻ

Weber nie poddaje się. Pomimo niepowodzeń na drodze do zastąpienia Jean-Claude’a Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. W wywiadzie dla niemieckiej gazety „Die Welt am Sontag”, z 23 czerwca Manfred Weber powiedział, że będzie ubiegał się o poparcie Parlamentu Europejskiego.

Przewodniczący frakcji chadeków w PE zwrócił się do europarlamentarzystów mówiąc, że popierając procedurę Spitzenkandidat przyczyniają się do „pilnie potrzebnej demokratyzacji UE”. 

Weber ma nadzieję, ze niemieccy socjaldemokraci i liberałowie zobowiążą się do wzmocnienia prerogatyw PE. „Byłoby tragicznie, gdyby nad interesem wyborców przeważyły układy niektórych stolic”.

Ubiegłotygodniowy szczyt przywódców państw członkowskich UE poświęcony w znacznej mierze podziałowi najważniejszych stanowisk w nowej kadencji KE potwierdził, że Weber nie ma poparcia europejskich socjaldemokratów i liberałów w rywalizacji o stanowisko szefa KE.

Kandydaturę Webera krytykują najmocniej europarlamentarzyści z „Odnówmy Europę”, którzy wytykają Europejskiej Partii Ludowej (EPL) „zniszczenie ponadnarodowych list w wyborach do PE” ze względu na „obawę przed postępowcami”.

W rozmowie z EURACTIV grecki premier Alexis Tsipras powiedział, że EPL faktycznie „zabiła” proces Spitzenkandidaten, wybierając Webera – kandydata ściśle partyjnego – który dzieli, a nie łączy Europę. 

ZAGRZEB

Piosenkarz chce zostać prezydentem. Miroslav Škoro, popularny piosenkarz popowy, ogłosił chęć wystartowania w rywalizacji na prezydenta kraju, mówiąc że jego pierwszym posunięciem byłaby zmiana konstytucji i nadanie większych prerogatyw głowie państwa. Škoro chciałby osiągnąć ten cel poprzez przegłosowanie potrzebnej ustawy w parlamencie lub dzięki ogólnokrajowemu referendum. Škoro zdobył już pierwsze doświadczenia w polityce. W latach 2007-2008 był deputowanym w krajowym parlamencie z list Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Nowy kandydat na prezydenta sprzeciwia się federalizacji UE. Według najnowszych sondaży może liczyć na 15 proc. poparcia. 

SOFIA

Opozycja krytykuje plan Borysowa. Forsowana przez rząd propozycja obniżenia dotacji budżetowych dla partii politycznych, jest pod ostrzałem zarówno ze strony centroprawicowej, jak i centrolewicowej opozycji.

Bojko Borysow naciska na obniżenie dotacji z 11 lew (25 zł) za każdy ważny głos uzyskany w wyborach parlamentarnych do 1 lewy (2,1 zł). Borysow uważa, że biznes może finansować działanie partii politycznych, podobnie jak w USA. Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) zdecydowanie potępia ten ruch, a przywódca partii „Demokratyczna Bułgaria” Radan Kanev powiedział, że realizacja propozycji oznacza to „powrót do najciemniejszych czasów”, co oznaczałoby legalizację „kontroli biznesu nad polityką”.

HAGA

Rutte nie popiera pomysłów Hiszpanii. Premier Holandii Mark Rutte powiedział po zeszłotygodniowym szczycie UE, że „nigdy nie poprze” nowych instrumentów budżetowych mających na celu ustabilizowanie strefy euro przed nagłymi wstrząsami gospodarczymi. W wywiadzie dla EURACTIV polityk powiedział, że obecnie istnieje już wystarczająco dużo zabezpieczeń i nie może zrozumieć dlaczego Hiszpania – forsująca nowe zmiany – chciałaby wprowadzenia więcej.

RZYM

Co z mini-BOTami? Według Giancarlo Giorgettiego, prawej ręki wicepremiera Mattego Salviniego, wydawanie bonów skarbowych (tzw. mini-BOTów) na spłatę długu Włoch jest „mało prawdopodobnym rozwiązaniem”. Giorgetti ma silną pozycję we współrządzącej we Włoszech Lidze. Jest podobno poważnym kandydatem do zostania nowym włoskim komisarzem.

Propozycja forsowana przez Ligę jest postrzegana jako pierwszy krok na drodze do opuszczenia strefy euro, ponieważ mini bony skarbowe mogłyby funkcjonować jako równoległa waluta.

ATENY/NIKOZJA

Współpraca gazowa. Grecja podpisze w tym tygodniu umowę z gigantem energetycznym ExxonMobil na badania i eksploatację gazu i ropy na południowym i zachodnim wybrzeżu Krety, powiedział premier Alexis Tsipras. Posunięcie to wynika ze zwiększonego napięcia w związku z odwiertami gazu prowadzonymi przez Turcję w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru.

Smutne czasy. Dimitris Christofiasbyły prezydent Cypru i historyczny przywódca lewicy .zmarł w sobotę. Na wyspie ogłoszono trzydniowa żałobę narodową. 

PRAGA

Wielka demonstracja. Od 250 do 300 tys. osób protestowało w Pradze. Największa demonstracja antyrządowa od czasu Aksamitnej rewolucji w 1989 r. odbyła się w Pradze w niedzielę. Czesi wezwali do dymisji premiera Andreja Babisza i minister sprawiedliwości Marie Beneszowej. Demonstranci postrzegają populistycznego miliardera jako zagrożenie dla demokracji, w tym niezależności systemu sądownictwa w Republice Czeskiej.

BUKARESZT

Udana prezydencja. Rumunia zdołała zorganizować ponad 90 wydarzeń podczas swojej pierwszej prezydencji w Radzie UE, powiedział prezydent kraju Klaus Iohannis.„Niewielu miało wielkie oczekiwania, kiedy Rumunia przejęła prezydencję. Wielu oczekiwało, że nasze wyniki będą w najlepszym razie przeciętne” – dodał Iohannis.

BELGRAD

Pierwsza stacja bazowa 5G w Serbii. 21 czerwca firma Telenor uruchomiła pierwszą stację 5G w Serbii w Parku Naukowo-Technologicznym w Belgradzie. Stacja będzie dostępna dla firm krajowych i zagranicznych start-upów i studentów uczelni technicznych. Partnerem projektu jest Huawei.

SARAJEWO

„Czas na koniec dyskusji” Osiem miesięcy po wyborach, słowacki minister spraw zagranicznych Miroslav Lajčak, który przewodniczy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwał partie polityczne w Bośni i Hercegowinie do ustanowienia rządu i przyspieszenia reform, aby wyciągnąć kraj z kryzysu.