Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 23 września

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Możliwa koalicja między chadekami a Zielonymi w Niemczech? Coraz ściślejsza współpraca Partii Demokratycznej i Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech. 50 tys. osób protestowało w Bratysławie przeciwko aborcji. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

SOFIA

Startuje bułgarska redakcja EURACTIV. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przygotował z tej okazji specjalne nagranie. Kolejna krajowa redakcja EURACTIV została oficjalnie uruchomiona w piątek w biurze przedstawicielstwa UE w Sofii w obecności dyplomatów, dziennikarzy oraz europarlamentarzystów. Zapraszamy do odwiedzenia strony!

RZYM

Wszędzie razem. Rządząca Partia Demokratyczna (PD) oraz antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd po niedawnym sojuszu rządowym zapowiedziały współpracę także na szczeblu regionalnym. Oba ugrupowania mają zamiar przedstawić wspólnego kandydata: biznesmena Vincenzo Bianconiego na prezydenta Umbrii.

Wizyta Orbána. Premier Węgier był gościem specjalnym dorocznego wiecu prawicowej partii Fratelli d’Italia, członka frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). Polityk powiedział, że „nowy rząd Włoch jest oderwany od rzeczywistości”. 

BERLIN

Weber puszcza oko do Zielonych. Manfred Weber, wiceprezes bawarskiej CSU, opisał potencjalną koalicję chadeków z CDU/CSU i Zielonych jako model na przyszłość. Oba ugrupowania mogłyby wspólnie „rozwiązać aktualne problemy społeczne”, z którymi zmagają się Niemcy – powiedział były Spitzenkandidat Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”.

Weber miał na myśli m.in. kwestie środowiska i gospodarki oraz zrównoważony rozwój. Europarlamentarzysta zwraca uwagę, że w ostatnich latach Zieloni przeszli transformację, która umożliwiłaby współpracę. Mimo planów na przyszłość, Weber zwraca uwagę, że nie powinno się krytykować obecnej koalicji rządzącej z SPD.

BRATYSŁAWA

Marsz za życiem. 50 tys. osób wyszło na ulice stolicy, by wziąć udział w „marszu dla życia” – poinformowali organizatorzy. Inicjatorem zgromadzenia był Kościół Katolicki, promujący idee zakazania aborcji. W parlamencie rozważane są obecnie cztery propozycje. Różnią się one poziomem restrykcyjności. Na Słowacji przerywanie ciąży jest legalne w ciągu pierwszych 12 tygodni.

LONDYN

Corbyn pod presją. Przywódca Partii Pracy Jeremy Corbyn skrytykował członków własnego ugrupowania. Powodem są wezwania do wyjaśnienia stanowiska w sprawie brexitu. Wiceprzewodniczący partii Tom Watson zaapelował, by wykorzystać zbliżającą się konwencję laburzystów do określenia podejścia w kwestii rozwodu z UE.

Tymczasem Corbyn zasugerował w niedzielnym wywiadzie dla BBC, że Wielkiej Brytanii mogłoby być lepiej poza Wspólnotą.

ATENY

Nowa inwestycja. Premier Kyriakos Mitsotakis spotkał się w niedzielę z zarządem firmy farmaceutycznej Pfizer. Korporacja zapowiedziała niedawno utworzenie jednego ze swoich sześciu zaawansowanych centrów w Salonikach. „Stworzenie odpowiedniego środowiska do przyciągania inwestycji jest najwyższym priorytetem dla rządu”, powiedział Mitsotakis.

WARSZAWA

Nowy minister finansów. Jerzy Kwieciński, obecnie minister inwestycji i rozwoju, zostanie ministrem finansów. Nominacja Kwiecińskiego ma uspokoić obawy potencjalnych inwestorów, ponieważ uważa się go za apolitycznego technokratę.

MADRYT

Nie ma zerwania z Podemos? Hiszpańscy socjaliści (PSOE) informują, że relacje z lewicową Unidas Podemos (UP) nie zostały zerwane pomimo fiaska rozmów koalicyjnych oraz wzajemnych oskarżeń o doprowadzenie do już drugich w tym roku przedterminowych wyborów parlamentarnych. Przewodniczący UP, Pablo Iglesias, zarzucił w ostatnich dniach kłamstwo premierowi Pedro Sanchezowi w związku z ofertą wspólnego rządzenia. Rzeczywistym celem lidera PSOE „miało być dążenie do nowych wyborów”.

PRAGA

Czeski punkt widzenia. Lasló Trócsányi, węgierski kandydat do Komisji Europejskiej, może spotkać się z trudną przeprawą podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim. Podobny los może stać się udziałem Holendra Fransa Timmermansa. Marcel Kolaja (Zieloni) z czeskiej Partii Piratów uważa ponadto, że Vera Jourova nie jest w stanie zajmować się rządami prawa w Europie będąc powiązana z premierem Andrejem Babiszem, podejrzewanym o konflikt interesów w związku z niejasnościami odnośnie wypłaty unijnego dofinansowania dla jednej z jego firm. 

LUBLANA

Brak ratunku dla krajowego przewoźnika. Pod koniec ubiegłego tygodnia skonfiskowano dwa samoloty słoweńskiego przewoźnika Adria Airways. Powodem były długi wobec firmy leasingowej. Obecnie zadłużenie słoweńskiego narodowego przewoźnika wynosi 60 mln euro. Trwają poszukiwania partnera strategicznego. Spekulowano o możliwej współpracy z Croatia Airlines, lecz najprawdopodobniej nic z tego nie wyjdzie.

Rząd ogłosił, że nie uratuje Adria Airways przed możliwym bankructwem.

ZAGRZEB

Remis ze wskazaniem. Rządząca Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) oraz Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (SDP) znalazły się na czele sondażu poparcia partii politycznych przeprowadzonego przez Chorwacką Telewizję (HRT).

HDZ cieszy się poparciem 27,6 proc., podczas gdy SDP 24,8 proc. Poparcie dla ugrupowania premiera Andreja Plenkowica pozostaje na stabilnym poziomie, tymczasem ocena SDP wzrosła o 6,75 proc. w porównaniu do maja. Pięcioprocentowy próg wyborczy przekraczają jeszcze tylko dwie partie: Niezależna lista Mislava Kolakušicia (6 proc.) oraz Most z 5,1 proc. Wybory parlamentarne odbędą się jesienią przyszłego roku. 

BELGRAD

Brak poparcia dla elektrowni wodnych. Kolejny protest przeciwko budowie małych elektrowni wodnych miał miejsce w Belgradzie. Zdaniem ekspertów ich budowa byłaby niepotrzebna, gdyby udało się zmniejszyć straty energetyczne Serbii z 17 do 15 proc.