Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 21 października

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Chaos w Katalonii postępuje. Partia Pracy usiłuje przeforsować drugie referendum w sprawie brexitu. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Chaos w Barcelonie. Zamieszki w Barcelonie nasilają się wprost proporcjonalnie do krytycznej postawy rządu centralnego w Madrycie. Gwałtowne protesty są odpowiedzią na skazanie 9-u przywódców niepodległościowych przez Sąd Najwyższy w Madrycie za rolę, jaką odegrali w zorganizowanym przed dwoma latami referendum niepodległościowym w Katalonii. Tylko podczas minionego weekendu 182 osoby zostały poszkodowane. Największy protest, jak dotąd, odbył się w piątek po południu.

Na ulice Barcelony wyszło wówczas ponad 525 tys. manifestantów, jak podała barcelońska straż miejska. Demonstracja rozpoczęła się jako pokojowy marsz przy Via Laietana. Ale bliżej wieczora setki bardzo bojowo nastawionych demonstrantów starły się z policją. Najpoważniejsza sytuacja była w pobliżu stacji metra Urquinaona. Policja musiała tam używać pałek, gazu łzawiącego i armatek wodnych. Demonstranci niszczyli przystanki autobusowe, witryny sklepów i kosze na śmieci. W stronę policjantów poleciały butelki i kamienie, a nawet koktajle Mołotowa. Na niektórych ulicach budowano prowizoryczne barykady z opon i miejskich ławek, a potem je podpalano.

Burmistrz miasta Ada Colau powiedziała, że „tak dalej być nie może”. Z kolei premier lokalnego rządu (Generalitat) Quim Torra wciąż nie potępił wyraźnie przemocy, która wybuchła w wyniku ogłoszenia przez Sąd Najwyższy wyroków. Torra wciąż naciska na rząd w Madrycie w sprawie „otwarcia drzwi do dialogu”.

Protesty w Katalonii trwają od poniedziałku. Wybuchły one po tym jak na wysokie wyroki więzienia skazano 9 działaczy niepodległościowych.

Więcej o sytuacji w Katalonii i ubiegłotygodniowym wyroku przeczytają Państwo tutaj i tutaj

LONDYN

Drugie referendum? Partia Pracy przedstawi w najbliższych dniach poprawkę do ustawy o brexicie. Laburzyści chcą organizacji drugiego referendum, w którym obywatele mogliby wybrać między poparciem umowy brexitowej Borisa Johnsona a pozostaniem w UE – poinformował Keir Starmer  minister ds. brexitu w Gabinecie Cieni.

Ponadto polityk zasugerował, że laburzyści mogliby poprzeć umowę brexitową premiera Wielkiej Brytanii, gdyby poddano ją pod głosowanie w nowym referendum.

Brytyjscy posłowie mieli w sobotę (19 października) zagłosować nad wynegocjowaną dwa dni wcześniej umową rozwodową między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Ale zamiast tego przyjęli uchwałę o odłożeniu głosowania, co w praktyce zmusza premiera do poproszenia o opóźnienie brexitu. Boris Johnson zapowiedział, że tego nie zrobi.

Więcej o ostatnich wydarzeniach w kontekście brexitu przeczytają Państwo tutaj

RZYM

Macron wzorem do naśladowania? Italia Viva, nowa partia centrowa założona przez byłego premiera Matteo Ranziego zamierza zostać włoską La République En Marche (LREM).”Chcemy zrobić to, co zrobił Macron” – powiedział Renzi na dorocznym spotkaniu swoich najbliższych współpracowników. 

ATENY/SOFIA

Migranci ekonomiczni nie są mile widziani. W świetle zwiększonego napływu nielegalnych przybyszów z Turcji w ostatnich miesiącach rzecznik greckiego rządu powiedział, że żaden migrant nie jest mile widziany w jego kraju.

„Ci, którzy zainwestują pieniądze, by przybyć do Grecji za pośrednictwem handlarzy ludźmi, stracą je, ponieważ zostaną odesłani. Do końca 2020 r. 10 tys. migrantów nieuprawnionych do azylu powróci do Turcji” – dodał rzecznik rządu.

Tymczasem w Sofii konserwatywny rząd nie obawia się zwiększonych przepływów migracyjnych z Turcji z powodu kryzysu w Syrii – przyznał minister obrony Krassimir Karakachanow. Minister dodał, że sytuacja na bułgarskich granicach jest obecnie stabilna. Przyznał jednocześnie, że nie sądzi by prezydent Recep Tayyip Erdoğan pozwolił na wpuszczenie migrantów do Europy, ponieważ „to całkowicie, by go odizolowało w Europie”. 

BERLIN

Duże zmiany. Od czasu, gdy przed trzema laty weszły w życie surowe przepisy dotyczące przestępstw o charakterze seksualnym, z tzw. zasadą „nie znaczny nie”, liczba dochodzeń na tle przestępstw seksualnych wzrosła o ponad jedną trzecią w całym kraju – poinformował „Der Tagesspiegel”. 

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2018 r. przeprowadzono około 72 tys. spraw. W latach poprzedzających reformę liczba ta wynosiła około 53 tys. Biuro Policji Kryminalnej w Berlinie mówi o „zmianie kulturowej”, która dotknęła wszystkie grupy, niezależnie od wieku i przynależności społecznej.

WARSZAWA

Jaka następna praca? Ustępujący przewodniczący Rady UE Donald Tusk został nominowany przez Platformę Obywatelską na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej.„Donald Tusk jest wiodącym politykiem europejskich chrześcijańskich demokratów. Wszyscy w Europie zachęcali go do kandydowania na stanowisko szefa EPL, w tym obecny lider Joseph Daul”- powiedział lider PO Grzegorz Schetyna w TVN24 w piątek (18 października).

Kongres EPL odbędzie się 21-22 grudnia w Zagrzebiu. Zapytany o swoje najbliższe plany podczas szczytu UE w ubiegłym tygodniu, Tusk powiedział dziennikarzom, że „kierownictwo EPL nie powstrzyma go przed zaangażowaniem się w polskie sprawy”. To czy były premier stanie w szranki w wyścigu o prezydenturę wciąż pozostaje w sferze plotek.

O pierwszych sondażowych przymiarkach do wyborów prezydenckich przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Powrót protestów. Tysiące Słowaków wyszło w piątek na ulice Bratysławy i innych miast Słowacji, aby zamanifestować niezadowolenie z rządów. Akcję koordynował ruch obywatelski „Za porządną Słowację”, który powstał tuż po zamordowaniu dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. 

Tym razem ludzie wyszli na ulice po informacjach dotyczących podejrzeń o korupcję w słowackim systemie sprawiedliwości. W ubiegły piątek premier Peter Pellegrini spotkał się w Brukseli z unijną komisarz Vera Jourową, aby omówić sytuację na Słowacji, a zwłaszcza stan sądownictwa.

BUKARESZT

Liviu Dragnea były szef Partii Socjaldemokratycznej (PSD) kwestionuje wybór nowego kierownictwa ugrupowania. Dragnea, który obecnie odbywa kare 3,5 roku więzienia za korupcję chciałby unieważnienia Kongresu, który wybrał nowe kierownictwo partii. W dokumentach przedłożonych rumuńskiemu wymiarowi sprawiedliwości Dragnea prosi o przeprowadzenie dochodzenie w sprawie obecnej przywódczyni PSD Vioriki Dăncili, która miała nie wypłacać pensji swoim asystentom, gdy była jeszcze posłanką w Parlamencie Europejskim. 

ZAGRZEB

Najwięcej oszustw podatkowych. Szacuje się, że w krajach byłej Jugosławii to Chorwacja ma najwyższy poziom oszustw podatkowych w skali roku. Wynoszą one ponad 1,8 mld euro. W całym regionie uchylanie się od podatków szacuje się na 7,5 mld euro. Dane zostały opublikowane przez Instytut Ekonomiczny w Zagrzebiu.

BELGRAD

Przyjaźń kwitnie. Rosja popiera Serbię i jest gotowa udzielić wszelkiej pomocy w ochronie jej suwerenności i integralności terytorialnej – powiedział rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podczas piątkowej wizyty w Belgradzie. Polityk poinformował, że Moskwa opowiada się za rozwiązaniem kwestii Kosowa, które jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Miedwiediew powiedział także, że Rosja bardzo docenia, że Serbia nie zdecydowała się na nałożenie sankcji.