Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 20 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

„Klauzula sumienia” w hiszpańskich szkołach? Hiszpanie spierają się o wpływ rodziców na edukację dzieci. Demonstracje w Niemczech i Francji: w Berlinie przeciwko polityce rolnej rządu, w Paryżu w obronie wartości rodzinnych. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Spór o wychowanie. Hiszpania żyje od kilku dni sporem światopoglądowym dotyczącym wychowania młodego pokolenia. Lewicowy rząd oraz prawicowa opozycja różnią się ws. stopnia kontroli rodziców nad edukacją dzieci. Spór dotyczy zagadnienia określanego jako pin parental, tj. weta rodziców nad przekazywanymi w szkole treściami, które uznaliby oni za nieodpowiednie. Za tym prawem opowiada się skrajnie prawicowa partia Vox.

Od września 2019 r. pin parental obowiązuje w Murcji w południowo-wschodniej części kraju. Zgodnie z prawem rodzice proszeni są o wyrażenie zgody na przekazywanie uczniom wszystkich treści „ideologicznych lub moralnych”, które mogłyby być sprzeczne z ich wartościami. Władzę w regionie sprawuje koalicja konserwatywnej Partii Ludowej (PP) i centrowych Obywateli (Cs) przy wsparciu partii Vox.

Kontrowersje wybuchły w ub. tygodniu po tym, jak Vox zażądał wzmocnienia prawa w zamian za wyrażenie zgody na uchwalenie regionalnego budżetu. Nowa minister edukacji Isabel Celá ostrzegła, że ​​rząd centralny nie wyklucza zaskarżenia pin parental  do sądu jako sprzecznego z prawem dzieci do „integralnej edukacji”, w tym w zakresie „poszanowania podstawowych wartości”, zgodnych z hiszpańską konstytucją. Celá podkreśla, że szkoły powinny być wolne od wszelkich „klauzul sumienia”, ponieważ mogłyby one wpływać na dowolny aspekt nauczania. 

Pablo Casado z PP oskarża rząd o próbę indoktrynacji dzieci i stosowanie praktyk typowych dla reżimów „komunistycznych”.

(Beatriz Rios | EURACTIV.com)

BERLIN

Potrzeba zmian. W sobotę (18 stycznia) 27 tys. ludzi wyszło na ulice Berlina, aby zaprotestować przeciwko polityce rolnej rządu oraz przemysłowi rolnemu. Pod hasłem „Wir haben es satt” („Mamy tego dość”) demonstranci przemaszerowali od Bramy Brandenburskiej do centrum miasta. Żądali reform mających na celu większą dbałość o ochronę środowiska i dobrostan zwierząt.

Jakie innowacje mogą wesprzeć proklimatyczną zmianę unijnego rolnictwa?

Podczas protestu pojawiły się także hasła interesujące z punktu widzenia polskich rolników. Demonstranci domagali się bowiem zakończenia realizowania płatności bezpośrednich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE. Ich zdaniem środki te powinny być przeznaczone na promowanie rolnictwa ekologicznego. Minister rolnictwa Julia Klöckner deklaruje wsparcie dla utrzymania dotychczasowego systemu wspierania rolników z państw Wspólnoty. Przyznała jednak, że rolnictwo musi się zmienić, mając na uwadze dążenie do spełnienia standardów ekologicznych i różnorodności biologicznej. 

(Sarah Lawton | EURACTIV.de)

Czy rolnictwo ekologiczne może liczyć na unijne wsparcie?

PARYŻ

W obronie wartości rodzinnych. Około 26 tys. osób uczestniczyło w niedzielnej manifestacji w obronie wartości rodzinnych i małżeńskich, która przeszła ulicami Paryża. Protesty odbyły się przeciwko państwowemu finansowaniu technik wspomaganego rozrodu (PMA) dla par homoseksualnych.

Na paryskie ulice wyszło jednak trzy razy mniej osób, niż 6 października 2019 r., gdy w manifestacji przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym, niższej izbie parlamentu, protestowały w stolicy 74 tys. osób.

WIEDEŃ

Kontrowersyjne odejście. Do niedzieli Susanne Wiesinger pracowała jako rzeczniczka ds. „Kwestii wartości i konfliktów kulturowych” w austriackim ministerstwie edukacji. Jednak w poniedziałek (13 stycznia) wydała ona książkę pt.: „Walka o władzę w ministerstwie: jak polityka niszczy nasze szkoły”, w której przedstawiła negatywny wizerunek kulis wykonywanego zawodu w kontekście kształcenia młodego pokolenia. 

Według autorki to ideologia ma pierwszeństwo przed dobrem dzieci w wieku szkolnym. Umowa pani rzecznik wygasała z końcem lutego br. Ministerstwo uznało, że w związku z „nadużyciem zaufania” Wiesinger wcześniej zakończy swoją misję w ministerstwie. 

(Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUKSELA

Turecki łącznik. Socjaliści (PS) wykluczyli z ugrupowania burmistrza St-Josse Emira Kira po tym, jak polityk wziął w grudniu ub. roku udział w spotkaniu z delegacją burmistrzów z Turcji, wśród których było kilku przedstawicieli ugrupowań skrajnie prawicowych.

W tureckiej delegacji, która wzięła wówczas udział w spotkaniu Komitetu Regionów UE znalazło się dwóch członków nacjonalistycznej Partii Narodowego Działania (MHP), która ma powiązania z organizacją terrorystyczną „Szarych Wilków”.

(Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

DUBLIN

Nagroda specjalna. Szef koncernu Apple otrzymał nagrodę od premiera Leo Varadkara w zamian za uznanie za 40 lat inwestowania przez amerykańskiego giganta cyfrowego w Irlandii.

Firma kierowana przez Tima Cooka jest jednym z największych pracodawców w kraju. Zatrudnia ponad 6 tys. osób. Ze względu na nieuczciwe praktyki podatkowe Apple zostało ukarane przez KE rekordową grzywną w wysokości 13 mld euro. Amerykański gigant wkroczył na sądową ścieżkę przeciwko tej decyzji podjętej w 2016 r.

(Samuel Stolton | EURACTIV.com)

Apple nie odpuszcza KE w sprawie rekordowej grzywny

RZYM

Zakaz palenia. Burmistrz Rzymu Beppe Sala zamierza zakazać palenia tytoniu na terenie całego miasta do 2030 r. Zakaz ma być włączony do miejskiego ustawodawstwa dotyczącego jakości powietrza i klimatu. Rada Miejska będzie debatowała nad sprawą podczas zaplanowanej na marzec br. sesji.

Sardynki atakują. Około 40 tys. osób uczestniczyło według organizatorów w wiecu włoskiego ruchu tzw. sardynek w niedzielę w Bolonii. To tam narodziła się w listopadzie spontaniczna inicjatywa protestu przeciwko prawicowej Lidze Matteo Salviniego, który chce przejąć władzę w regionach.

Sardynki przeciwko Salviniemu

W najbliższą niedzielę w regionie Emilia-Romania odbędą się wybory samorządowe uważane za test popularności dla rządzącej od sierpnia 2019 r. koalicji Partii Demokratycznej oraz Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S).

(Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

WARSZAWA

Sędziowie pod pręgierzem. Zarówno prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, jak i prezes PiS Jarosław Kaczyński nawoływali w ostatnich dniach do walki o patriotyzm, a zwłaszcza – atakując przy tym sędziów – o sprawiedliwość.

Prezydent, premier i prezes PiS atakują sędziów

PRAGA

Lokalny potentat. Premier Czech Andrej Babiš jest drugą najważniejszą osobą w węgierskim agrobiznesie, poinformował węgierski tygodnik „HVG”. Według gazety Babiš dba jednak o to, by jego interesy nie kolidowały z biznesami ludzi blisko związanych z premierem Węgier Viktorem Orbanem

W zamian za to lider rządzącego na Węgrzech Fideszu ma pomagać uzyskać dla firm Babisza fundusze z węgierskiego budżetu.

(Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

SOFIA

Kierunek na euro bez zakłóceń. Premier Bojko Borysow spotkał się z Dyrektorem Zarządzającym i Prezesem Zarządu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) Kristaliną Georgiewą. Podczas spotkania omówiono sytuację finansową Bułgarii. Borysow zwrócił uwagę na racjonalną politykę fiskalną swojego gabinetu, chwaloną przez międzynarodowe instytucje. 

Ostatnia przeszkoda usunięta przed Kristaliną Georgijewą?

Ponadto szef rządu podkreślił, że gospodarka kraju rozwija się stabilnie, bez narastania nierówności makroekonomicznych. „Bułgaria czyni stałe postępy w kierunku przystąpienia do ERM II”, dodał Borysow. Sofia oczekuje zaproszenia do „poczekalni” do strefy euro w kwietniu tego roku. 

(Krassen Nikolov | EURACTIV.bg) 

BUDAPESZT

Nieprzychylne media. Burmistrz Budapesztu nie był ani razu zaproszony do żadnego z państwowych mediów publicznych od wygranych w październiku wyborów samorządowych, powiedział polityk w wywiadzie opublikowanym przez portal „Mozgóvilága”.

(Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Opozycja „odbije” Budapeszt? Już dziś wybory samorządowe

BUKARESZT

Rumuński atom bez Chin? Rząd może anulować umowę z chińską firmą China General Nuclear Power (CGN) dotyczącą budowy dwóch 700-megawatowych reaktorów w jedynej w kraju elektrowni jądrowej w Cernavodzie. Powodem decyzji są oskarżenia skierowane przeciwko firmie o szpiegostwo. 

„Jest dla mnie oczywiste, że umowa z Chińczykami nie wejdzie w życie (…)”, powiedział premier Ludovic Orban w wywiadzie dla „HotNews”.

(Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

KE przedstawiła Nowy Zielony Ład

BELGRAD

Wspólnota Energetyczna rozpoczyna procedurę przeciwko Serbii. Dziewięć z 16 dużych obiektów energetycznych w Serbii nie spełnia wymogów unijnej dyrektywy ws. ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza, np. z elektrowni (LCPD).

Dlatego sekretariat Wspólnoty Energetycznej (WE; w przeszłości Wspólnota Energetyczna Południowo-Wschodniej Europy) wszczął wstępną procedurę przeciwko Serbii dotyczącą niepełnego wdrożenia dyrektywy, dając rządowi dwa miesiące na odpowiedź. 

LUBLANA

Dymisja w rządzie. Kilka godzin po tym, jak były minister obrony Karl Erjavec i długoletni lider Demokratycznej Partii Emerytów Słowenii (DeSUS) stracił w sobotę (18 stycznia) przewodnictwo w partii na rzecz minister rolnictwa Aleksandry Pivec, ogłosił rezygnację z zajmowanych stanowisk i zapowiedział wycofanie się z życia politycznego.

(Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)