Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 20 maja

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Polityczne trzęsienie ziemi w Austrii i komentarze europejskich polityków. Obietnice Manfreda Webera na Bałkanach. Wicepremier Salvini znalazł się w ostrzu krytyki włoskiego Kościoła. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

WIEDEŃ

Przedterminowe wybory. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych we wrześniu tego roku, w związku z rezygnacją wicekanclerza Heinego-Christiana Strache. Skrajnie prawicowa Partia Wolności Strache (FPÖ) jest w koalicji rządzącej z Partią Ludową od 2017 roku.

Polityk złożył dymisję w sobotę po opublikowaniu filmu pokazującego, jak dyskutuje o negocjowaniu państwowych kontraktów w zamian za finansowe i polityczne korzyści z kobietą udającą siostrzenicę rosyjskiego oligarchy. 

BERLIN

„Die Welt” poinformował, że niemieckie tajne służby wyraziły wątpliwości co do współpracy z Austrią, obawiając się ryzyka wycieku informacji do Rosji.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w sobotę, że Europa musi przeciwstawić się „sprzedajnym” skrajnie prawicowym politykom. Z drugiej strony, Alternatywa dla Niemiec poparła FPÖ i odmówiła potępienia skandalu, twierdząc, że nie można oceniać „jednostkowego incydentu”.

Podobnie uważa Boris Kollar, lider Jesteśmy Rodziną, słowackiej skrajnie prawicowej partii należącej do platformy MENF – Ruch na rzecz Europy Narodów i Wolności, do której także należy ugrupowanie Strache. Kollar dodał, że były austriacki wicekanclerz zachował się „przyzwoicie” i dodał, że „to jego indywidualna porażka”.

ZAGRZEB/SOFIA

Merkel i Weber. Niemiecka kanclerz i kandydat Europejskiej Partii Ludowej na szefa KE odwiedzili Zagrzeb, by przeprowadzić rozmowy z siostrzana Chorwacką Wspólnotą Demokratyczną (HDZ). Oboje stwierdzili, że nacjonalizm jest wrogiem UE.

„Chcemy być partią narodów i chcemy stworzyć Komisje Europejską narodów”, powiedział Weber. Merkel podkreśliła, że przystąpienie Chorwacji do strefy Schengen i przyjęcie euro są niemal pewne w następnych pięciu latach. „Wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia, ale Chorwacja jest na dobrej drodze, a Niemcy chcą być partnerem w tych wysiłkach.

Obietnice dla Sofii. „Pierwszą rzeczą, nad którą będę pracował jako przewodniczący KE, będą wysiłki, by Bułgaria stała się pełnoprawnym członkiem strefy Schengen”, powiedział Weber na spotkaniu partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) w Sofii.

PARYŻ

Bezrobocie. Stopa bezrobocia we Francji spadła do 8,7 proc. To najniższy poziom od 2009 r.

Obywatelska konwencja klimatyczna. Francuski rząd ogłosił utworzenie zgromadzenia składającego się ze 150 obywateli w celu rozwiązania kwestii „żółtych kamizelek” i kryzysu ekologicznego.

Zgromadzenie zajmie się sformułowaniem propozycji walki z globalnym ociepleniem. Francuski minister środowiska François de Rugy podkreślił, że jednym z celów zgromadzenia będzie zaproponowanie nowej formuły podatku węglowego. 

LONDYN

„Zdrajcy” wśród torysów. Były wicepremier Lord Hestletine ogłosił, że ze względu na proeuropejskie stanowisko poprze Liberalnych Demokratów w nadchodzących wyborach europejskich.

„Nie mogę z czystym sumieniem głosować na moja partię z powodu jej krótkowzrocznej polityki, przyczynienia się do największego okaleczenia gospodarki w historii demokratycznych rządów”.

MADRYT

Podemos atakuje Macrona. Kandydat Unidas Podemos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, María Eugenia Rodríguez Palop zaatakowała francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, mówiąc że w dużym stopniu przyczynił się do wzrostu skrajnej prawicy w Europie. 

DUBLIN

Odejście May nic nie zmienia. Nie będzie renegocjacji obecnej umowy brexitowej w przypadku zmiany na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii, powiedział wicepremier Irlandii Simon Coveney.

„UE wyraźnie zaznaczyła, że wypracowana w ciągu dwóch i pół roku umowa z brytyjskim rządem nie podlega renegocjacji”.

EDYNBURG

Szkocka Partia Narodowa najbardziej prounijna. Nicola Sturgeon powiedziała w niedzielę, że „SNP jest zdecydowanie przeciwko brexitowi”.

„Szkocja nie popiera brexitu. Szkocja należy do Europy. Ludzie w Szkocji mają możliwość zagłosowania na SNP w czwartek, by wysłać tę wiadomość całemu kontynentowi”, powiedziała liderka SNP dla BBC.

RZYM

Katolicy vs Salvini. Wspólnota katolicka wystąpiła przeciwko użyciu przez wicepremiera Salviniego symboliki katolickiej podczas sobotniego spotkania partii prawicowych w Mediolanie. „Polityka dzieli, ale Bóg należy do wszystkich. Przywoływanie Boga dla swoich partykularnych celów jest niebezpieczne”, zaznaczył kardynał Parolin, pełniący funkcję sekretarza Stanu w Watykanie.

Wpływowy katolicki tygodnik „Famiglia Cristiana”, skrytykował Salviniego, mówiąc, że z jednej strony całuje na wiecu politycznym Pismo Święto, a z drugiej uniemożliwia imigrantom lądowanie na Lampedusie”.

Obawy ONZ. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka napisał 11-stronicowy list do włoskiego rządu, prosząc o wycofanie kontrowersyjnego dekretu antymigracyjnego zaproponowanego przez Salviniego, który ma zostać dziś zatwierdzony.

HAGA

Brexitowy chaos i nędza. Holenderski premier Mark Rutte powtórzył, że decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE „spowoduje ogromny chaos i nędzę”.

Przed wyborami do PE w najbliższy czwartek, Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) obecnie cieszy się poparciem 15 proc. Tyle samo co eurosceptyczne Forum na rzecz Demokracji. Skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Gerta Wildersa cieszy się poparciem 4 proc., najniższym od czasu utworzenia partii.

Eurowizja. Holandia cieszy się pierwszą od 1975 r. wygraną w konkursie Eurowizji. Już cztery holenderskie miasta zaoferowały organizację kolejnej edycji w 2020 r.

ATENY

Każdy lepszy niż Weber. Alexis Tsipras powiedział, że rządząca Syriza popiera Nico Cue Violetę Tomic na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Premier zaznaczył jednak, że poprze każdego „postępowego” polityka, który przeciwstawi się Manfredowi Weberowi. 

NIKOZJA

Uczestnictwo jest kluczem. Ostatni sondaż opublikowany przez dziennik „Kathimerini” pokazuje, że największym poparciem cieszy się konserwatywno-liberalne Zgromadzenie Demokratyczne (DISY) z 28,8 proc. Tym razem w głosowaniu weźmie udział także ponad 80 tys. Turków cypryjskich. W 2014 r. w wyborach wzięło udział raptem 1,2 tys. 

WARSZAWA

Marsz w Warszawie. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wziął udział w marszu zorganizowanym w Warszawie przez Koalicję Europejską. Polityk wezwał do głosowania na partie prounijne.

BRATYSŁAWA

„Grono przegranych”. Premier Peter Pellegrini skrytykował Lubosa Blahę – polityka zasiadającego na co dzień w parlamentarnej komisji ds. UE – za antyunijny wpis na jednym z portali społecznościowych. Blaha jest znany ze swojego prorosyjskiego i antyamerykańskiego stanowiska. „Jeśli ktoś nazywa UE bandą przegranych, to powinien rozważyć czy nadal chce zasiadać w komisji ds. europejskich”.

PRAGA

Piraci pozywają KE. Czeska Partia Piratów postanowiła pozwać Komisję Europejską za bezczynność w sprawie konfliktu interesów premiera Andreja Babisa w związku z dotacjami UE dla holdingu Agrofert. Sprawą zajmie się Trybunał Sprawiedliwości UE.