Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 2 września

Londyn | The Capitals

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Unia Europejska nie zmienia zdania w sprawie irlandzkiej granicy. Josep Borrell oburzony listem francuskich deputowanych w sprawie „ataku na podstawowe swobody” w Katalonii. Trudne rozmowy koalicyjne we Włoszech. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

 

LONDYN

Barnier mówi nie. UE nie zmieni zdania w sprawie już uzgodnionej umowy brexitowej. Bruksela nie zamierza zatem odpuścić w kwestii zniesienia tzw. irlandzkiego bezpiecznika (backstopu), pozostawiającego otwartą granice między Irlandią a Irlandią Płn – powiedział w miniony weekend Michel Barnier, odpowiedzialny za negocjacje z Wielką Brytanią z ramienia UE.

Francuz napisał we wczorajszym „The Sunday Tepegraph”, że „UE odbyła intensywne rozmowy z państwami członkowskimi na temat potrzeby zagwarantowania integralności jednolitego rynku Wspólnoty przy jednoczesnym zachowaniu pełnej granicy”.

Tymczasem w tym tygodniu parlamentarzyści brytyjskiej opozycji zapowiadają złożenie projektu ustawy, która „zapobiegnie wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE bez porozumienia” – powiedział Kei Starmer, sekretarz stanu w gabinecie cieni.

Rozmawiając z BBC w niedzielę, minister Michael Gove odmówił odpowiedzi na pytanie, czy rząd przystałby na pomysł odłożenia brexitu. gdyby inicjatywa opozycji spotkała się z poparciem parlamentarzystów w Izbie Gmin.

MADRYT

Problem Katalonii. Minister spraw zagranicznych Hiszpanii i przyszły wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej, Josep Borrell, w niedzielę ubolewał nad „niewiedzą o Hiszpanii” w kontekście artykułu podpisanego przez 52 francuskich deputowanych, opublikowanego w „Le Journal Du Dimanche”. Tekst dotyczył sytuacji w Katalonii – „ataku na podstawowe swobody w regionie”.

„Ci posłowie ignorują rzeczywistość sąsiedniego kraju i przyjaciela Francji, jakim jest Hiszpania, która jest częścią UE, szanującym tak samo jak Francja zasady praworządności” – powiedział Borrell.

Były premier Francji i obecny radny Barcelony, Manuel Valls, również w niedzielę skrytykował „ignorancję i nieodpowiedzialność” francuskich parlamentarzystów, „którzy nie wiedzą, że Hiszpania jest demokracja”.

RZYM

Trudne rozmowy koalicyjne. Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) i centrolewicowa Partia Demokratyczna (PD) nadal pracują nad znalezieniem programu nowej koalicji rządzącej. Lider M5S, Luigi Di Maio, mówił w piątek o możliwości przeprowadzenia nowych wyborów, wywołując tym samym konsternację polityków obu ugrupowań.

PD proponuje poczekać z mianowaniem wicepremiera, aby uniknąć konfliktu między partiami. Giuseppe Conte jest tymczasem przekonany, że już w najbliższą środę zaprezentuje swój zespół. Z kolei Matteo Salvini, były już koalicjant M5S, nazwał Di Maio „ofiarą Conte”.

BRATYSŁAWA

Dzień Konstytucji. Słowacja obchodziła wczoraj Dzień Konstytucji. Lider współrządzącej Smer-SD (Kierunek Socjalna Demokracja), Robert Fico, powtórzył propozycję przyjęcia poprawki konstytucyjnej zapobiegającej adopcji dzieci przez pary tej samej płci. Realizacja pomysłu uniemożliwiłaby w przyszłości ewentualnemu liberalnemu rządowi zmiany legislacyjne zezwalające na adopcję dzieci przez pary homoseksualne. „Na Słowacji wciąż mamy inne problemy” – powiedział obecny premier Peter Pellegrini (Smer-SD), reagując na propozycję Fico.

W słowackiej stolicy plotkuje się o nowym projekcie politycznym, dla którego Pellegrini miałby porzucić rządzącą partię.

PARYŻ

Atak nożownika. Do ataku doszło na przedmieściach Lyonu. Dokonał go afgański uchodźca cierpiący na zaburzenia osobowości. Śmierć poniosła jedna osoba a kilka zostało rannych. W ostatnich latach uchodźca złożył wniosek o azyl w kilku krajach europejskich, w tym w Szwecji, Włoszech i Niemczech. Gilles Le Gendre, przewodniczący Naprzód Republiko! (LREM), zaprzeczył powiązaniu między statusem uchodźcy a prawdopodobieństwem popełnienia przestępstwa, ale przyznał, że we Francji istnieje problem imigracyjny. 

ATENY

Cenne zabytki. Premier Kyriakos Mitsotakis zaapelował do brytyjskiego szefa rządu o zwrócenie Grecji zabytków z Partenonu do 2021 r., gdy Grecja będzie świętowała 200 lat rozpoczęcia walk o niepodległość. Mitsotakis zaproponował, że w zamian Grecy mogliby wypożyczyć do British Museum cenne zabytki i artefakty, które „nigdy nie opuściły Grecji”

Ateny od ponad 30 lat zabiegają o zwrot zabytków utraconych na rzecz Wielkiej Brytanii.

PRAGA

Pozew o elektrownię? Austriacki dziennik „Kurier” informuje, że niektórzy z parlamentarzystów z tego kraju nie wykluczają wytoczenia Czechom procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie rozbudowy elektrowni jądrowej. Czeskie ministerstwo środowiska twierdzi, że planowana rozbudowa o dwa nowe bloki nie wpłynie negatywnie na środowisko i zdrowie ludzkie. Czesi nadal oczekują na pozwolenie na budowę.

SOFIA

Lokalne starcia wyborcze. Dziś rozpoczęła się rejestracja kandydatów w wyborach lokalnych, które odbędą się 27 października. Dziennik „Dnevnik” pisze, że rzeczniczka praw obywatelskich, Maya Manolova, jest na dobrej drodze do podjęcia decyzji o rezygnacji ze stanowiska i kandydowania w wyborach na burmistrza Sofii. Kandydatura stanowiłaby zagrożenie dla Jordanki Fandakowej, która planuje po raz drugi ubiegać się o reelekcję z ramienia rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii). 

Według najnowszych sondaży Manolova miałaby dużą szansę na pokonanie Fandakowej. Manolowa wywodzi się z Partii Socjalistycznej, ale jest także wspierana przez centrystyczne i centroprawicowe siły przeciwne GERB. 

LUBLANA

Forum strategiczne BLED. W ostatnich latach Forum Strategiczne BLED stało się jedną z wiodących międzynarodowych konferencji w regionie. Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem „Źródła (nie)stabilności”. W nadchodzących dniach nie zabraknie odniesień do multilateralizmu, przyszłości NATO, protekcjonizmu jako źródła globalnej niestabilności, praw człowieka i wyzwań przed którymi stoi nowa Komisja Europejska.

ZAGRZEB

Współpraca obronna. Ścisła współpraca w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa jest konieczna między państwami członkowskimi UE, biorąc pod uwagę stojące przed nimi wyzwania a ta współpraca jest szansą dla sektora przemysłowego i rozwoju gospodarczego powiedział dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Obrony.

BELGRAD

Nominacja nowego przedstawiciela. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mianował Matthew Palmera na swojego specjalnego przedstawiciela ds. Bałkanów Zachodnich. Palmer będzie kierował wysiłkami na rzecz wzmocnienia zaangażowania dyplomatycznego USA we wspieranie pokoju, stabilności i dobrobytu w regionie oraz skoncentruje się na integracji krajów Bałkanów Zachodnich z instytucjami zachodnimi. Palmer będzie uczestniczył w Lublanie w forum strategicznym BLED.

SARAJEWO

Wieczny lider. Bakir Izetbegović będzie jedynym kandydatem w wyborach na przewodniczącego bośniackiej Partii Akcja Demokratyczna (SDA). Do głosowania dojdzie 14 września.