Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 2 grudnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Nowe szefostwo w niemieckiej SPD oznacza rozpad wielkiej koalicji? Hiszpańscy socjaliści nie wystąpią o wotum zaufania bez gwarancji poparcia dla rządu. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Nowe wybory? Nowo wybrane kierownictwo socjaldemokratycznej SPD to para polityków, którzy nie kryją swojego sceptycyzmu co do kontynuacji współpracy z chadeckim blokiem CDU/CSU.

Członkowie SPD wybrali na parę nowych przewodniczących partii mało dotąd znany w krajowej polityce duet – szeregową dotąd posłankę z Badenii-Wirtembergii Saskię Esken oraz byłego ministra finansów rządu landowego Nadrenii Północnej-Westfalii Norberta Waltera-Borjansa.

W finałowym głosowaniu wśród ponad 426,5 tys. członków SPD pokonali oni dużo bardziej znaną parę polityków – ministra finansów w obecnym rządzie federalnym Olafa Scholza i byłą posłankę landtagu Brandenburgii Klarę Geywitz. Duet Esken – Walter-Borjans zebrał 53 proc. głosów delegatów, zaś duet Scholz-Geywitz – 45 proc. Pozostałe 2 proc. głosów było nieważnych.

Nowe kierownictwo reprezentuje bardziej lewicowe skrzydło SPD, które sceptycznie wypowiada się co do utrzymywania rządzącej obecnie Niemcami na poziomie federalnym koalicji z chadeckim blokiem CDU/CSU. Saskia Esken wprost przekonuje, aby socjaldemokraci współpracowali raczej z Zielonymi i wyrosłą na obszarze byłej NRD, ale zdobywającą coraz więcej poparcia także na zachodnie kraju Lewicą (Die Linke).

Przyszłość socjaldemokratów i zapewne także przyszłość koalicji z chadekami będą omawiane podczas partyjnego zjazdu w przyszłym tygodniu w Berlinie. Niemieckie media spodziewają się podczas tego wydarzenia ostrych wewnątrzpartyjnych sporów. SPD od kilku lat sukcesywnie traci poparcie. Przegrywa także kolejne wybory na poziomie landów. Spadku poparcia nie zatrzymało wejście w koalicję z CDU/CSU na poziomie federalnym. Stało się dokładnie odwrotnie – poparcie zaczęło spadać jeszcze szybciej.

Więcej o nowych liderach SPD oraz o konsekwencjach ich wyboru dla koalicji z chadekami przeczytają Państwo tutaj

MADRYT

W Hiszpanii bez zmian… Pedro Sánchez, lider zwycięskich socjalistów (PSOE) w listopadowych wyborach parlamentarnych, nie wystąpi o wotum zaufania w parlamencie, jeżeli nie będzie miał pewności, że uzyska wystarczające poparcie pozostałych ugrupowań politycznych – powiedziała Isabel Celaá, rzeczniczka prasowa hiszpańskiego rządu. 

Socjaliści nie tracą jednak nadziei, że otrzymają wsparcie np. Rewolucyjnej Lewicy Katalonii (ERC) – ugrupowania, z którym obecnie prowadzone są rozmowy nt. przyszłości zbuntowanego względem rządu centralnego regionu. Od ich wyniku może zależeć ewentualne wsparcia dla koalicyjnego rządu socjalistów z lewicową Unidas Podemos (UP).

Więcej o dylematach Pedro Sancheza oraz rozmowach między PSOE przeczytają Państwo tutaj

Dla powołania rządu kluczowa wydaje się postawa ERC. Wystarczy jednak, że separatyści wstrzymaliby się od głosu. Tym bardziej, że przedstawiciele prawicowej Partii Ludowej (PP) podtrzymują swoje „nie” dla powołania rządu. Źródła z PP informują, że wolą nowe wybory niż poparcie dla lewicowej koalicji.

Gdyby doszło do realizacji tego scenariusza, byłyby to już 5. wybory parlamentarne w Hiszpanii od grudnia 2015 r.

PARYŻ

Paraliż Francji? Przewodniczący Naprzód Republiko! (LREM) Stanislas Guerini potępił w niedzielę wolę protestujących, którzy zamierzają 5 grudnia „całkowicie sparaliżować Francję”. W niedzielę (1 grudnia) rząd rozmawiał nad rozwiązaniami dotyczącymi kontrowersyjnej reformy emerytalnej, która mobilizuje do protestów wiele grup społecznych.

Prezydent Emmanuel Macron jest zdeterminowany, by udowodnić, że jest w stanie zreformować Francję. Rząd jednak ogłosił, że jest gotowy na opóźnienie reform.

Kością niezgody między rządzącymi a rządzonymi są przywileje emerytalne, a dokładnie 42 odstępstwa, które pozwalają pracującym na uzyskanie wcześniejszych świadczeń – przed ukończeniem wymaganych prawem 62 lat. Koszty takiego systemu są szacowane na 8 mld euro rocznie więcej, informuje minister finansów Gérald Darmanin, chociaż tylko 3 proc. pracowników korzysta z tych programów. 

Z najnowszego sondażu wynika, że aż 76 proc. Francuzów jest gotowych poprzeć reformę systemu emerytalnego, lecz nie ufają oni zespołowi Macrona. Poparcie dla czwartkowego strajku generalnego wynosi z kolei 46 proc.

BRUKSELA

Potajemne spotkanie. W weekend Paul Mangette (PS) zwołał spotkanie między przywódcami kilku ugrupowań, których głosy wystarczyłyby do powstania nowego rządu. Socjaliści (PS), socjaldemokraci flandryjscy (SP.A), liberałowie francuskojęzyczni (MR) oraz flamandzcy (Open VLD), a także zieloni z dwóch z trzech regionów Belgii (Green i Ecolo) dysponowaliby 76 mandatami w 150 osobowym parlamencie.

Na rozmowy nie zaproszono ani Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów (CD&V), ani Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA).

Podczas spotkania rozmawiano o programie kandydata na premiera Paula Mangette’a, ze szczególnym naciskiem na kwestie polityki klimatycznej i społecznej. Lider N-VA, Bart De Wever, powiedział że „propozycje zmian mają charakter społeczno-ekonomiczny, podczas gdy wciąż brakuje rozwiązań dotyczących np. migracji”. Poza tym „taki rząd miałby tylko jedną trzecią głosów we Flandrii, regionie, który płaci więcej podatków” – dodał polityk.

LONDYN

Usunięcie spotu. Facebook usunął spot wyborczy Partii Konserwatywnej w związku z żądaniami BBC. Brytyjski nadawca publiczny wezwał władze Torysów do usunięcia spotu opublikowanego na portalu społecznościowym. Reklama zawierała zmontowane wypowiedzi dziennikarzy stacji.

„Za każdym razem, gdy otrzymamy uzasadnione roszczenia dotyczące własności intelektualnej wobec treści na platformie, w reklamach lub w innych miejscach, postępujemy zgodnie z naszymi zasadami i podejmujemy odpowiednie działania” – napisał Facebook w komunikacie prasowym. 

BBC określiła wykorzystanie przez Partię Konserwatywną treści stworzonych przez pracowników stacji za „całkowicie niedopuszczalne”.

RZYM

Włoskie weto? Premier Giuseppe Conte zwołał posiedzenie rządu, aby złagodzić napięcia między partiami tworzącymi koalicję w związku z przeglądem Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM). Jednak po czterech godzinach rozmów przedstawiciele Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S) i Partii Demokratycznej (PD) nie znaleźli płaszczyzny porozumienia.

Brak porozumienia może oznaczać, że Włochy nie udzielą wsparcia reformie funduszu ratunkowego strefy euro. Rozmowy w tej sprawie zapowiedziano na 4 grudnia.

ATENY

Jakie zmiany w polityce migracyjnej? Komisja Europejska „zaproponuje nowe porozumienie ws. migracji i azylu. Wszystkie państwa członkowskie UE będą sprawiedliwie dzielić ciężar, który obecnie spadł na Grecję i Włochy. Albo Europa okaże solidarność, albo nie będzie już Europą (…) – powiedział w niedzielę wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas podczas 13. kongresu Nowej Demokracji w Atenach.

WARSZAWA

Demonstracje solidarności z sędziami w wielu miastach Polski. Pod hasłem „Robimy to dla wszystkich” w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się wczoraj demonstracje solidarności z sędziami. Ich uczestnicy, m.in. sędziowie, protestowali przeciwko naciskom na przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Więcej o przyczynach i przebiegu protestów przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Kolejne trupy w szafie. Ujawniono kolejne nagrania z kolekcji Mariána Kočnera – wpływowego słowackiego biznesmena oskarżonego o zamordowanie dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. Na filmie widać byłego ministra finansów Jana Počiatka rozmawiającego z prokuratorem generalnym Dobrosławem Trnką. Wideo pochodzi z 2009 r.

Mężczyźni omawiają dwie głośny sprawy z tamtego okresu. Z rozmowy wynika, że ówczesny premier Robert Fico musiał być przynajmniej świadomy realizacji niezgodnego z prawem działania.

BUDAPESZT

Współpraca rosyjsko-węgierska. Węgry są gotowe do dołączenia do Euroazjatyckiego Banku Rozwoju (EDB) – poinformował minister finansów Mihály Varga podczas zorganizowanej w Moskwie konferencji gospodarczej. Podobna deklarację złożyła także Mołdawia. EDB jest wspólna inicjatywą Rosji i Kazachstanu. Członkami banku są także Armenia, Białoruś, Kirgistan i Tadżykistan. 

ZAGRZEB

„Jako Hiszpan zawsze czułem, że wielkim błędem był brak prób zapobieżenia wojnie w Jugosławii” – powiedział Josep Borrell, nowy wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej w wywiadzie dla chorwackiego dziennika Večernji. 

„W obecnej sytuacji kraje byłej Jugosławii powinny mieć otwartą perspektywę europejską. Nie wiem, ile to zajmie. Hiszpania także długo musiała starać się o członkostwo we Wspólnocie Europejskiej po śmierci Franco… Zmiana metody nie oznacza zmiany celu końcowego, ale rozumiem rozczarowanie w krajach bałkańskich” – dodał były hiszpański minister spraw zagranicznych odnosząc się do francuskiego weta dla rozpoczęcia rozmów z Albanią i Macedonią Północną. 

Droga do Schengen. Chorwacja mogłaby dołączyć do strefy Schengen podczas niemieckiej prezydencji w UE, która nastąpi w II poł. 2020 r., powiedział minister spraw zagranicznych i europejskich Gordan Grlić Radman. „Niemcy bardzo nas wspierają” – powiedział polityk.