Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 18 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych chce zatrzymania nielegalnej migracji do UE. Jeremy Corbyn nie wyklucza poparcia dla utrzymania swobodnego przepływu osób między Wielką Brytanią a UE po brexicie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN

Stop migracji. Wywodzący się z bawarskiej CSU minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer chciałby podjęcia bardziej zdecydowanych działań przeciwko nielegalnej migracji do UE. „Należy jej skutecznie przeciwdziałać” – powiedział Seehofer wczoraj (17 listopada) w Berlinie, dodając że w pierwszej kolejności trzeba poprawić ochronę granic zewnętrznych Unii poprzez wzmocnienie uprawnień Frontexu.

Seehofer optuje również za usprawnieniem procedury azylowej. „Bezpodstawne wnioski powinny zostać natychmiast odrzucone” – dodał niemiecki minister.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu audytorzy Trybunału Obrachunkowego UE (ETO) napisali w raporcie, że system relokacji nie zadziałał we właściwy sposób [a to ci nowina]. Komisja Europejska powinna wykorzystać dotychczasowe doświadczenia, aby w przyszłości nie popełnić tych samych błędów – czytamy w raporcie ETO.

O opinii rzecznika generalnego TSUE ws. odmowy przez Polskę udziału w programie relokacji uchodźców przeczytają Państwo tutaj

Tymczasem w SARAJEWIE przedstawiciel UE w Bośni i Hercegowinie Johann Sattler powiedział, że środki mające na celu wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic UE, w tym granic między Chorwacją z BiH, muszą respektować podstawowe prawa człowieka, takie jak prawo do azylu.

Sattler przypomniał, że od początku 2018 r. przeznaczono 36 mln euro na usprawnienie ochrony granic w BiH, z czego 94 proc. skierowano na finansowanie miejsc pobytu dla migrantów, a pozostałe 6 proc. na usprawnienie kontroli granicznych. Unijny dyplomata zaznaczył, że Bruksela nadal będzie angażować się w poszukiwanie „trwałych” rozwiązań dla wszystkich stron poprzez dialog z władzami Bośni.

LONDYN

Za swobodnym przepływem osób. Lider Parti Pracy Jeremy Corbyn zasygnalizował w weekend, że jego ugrupowanie być może poprze plany utrzymania swobodnego przepływu osób między Wielką Brytanią a UE po brexicie. „Rozumiem i uznaję korzyści, jakie wszyscy czerpiemy z możliwości życia i wykonywania pracy w różnych miejscach świata czy z ogromnej rzeszy studentów, którzy każdego roku przybywają do Wielkiej Brytanii” – powiedział wczoraj (17 listopada) Corbyn w BBC.

„Nie chcę, byśmy stali się odizolowanym społeczeństwem. Jestem dumny z różnorodności naszego kraju” – dodał polityk. Corbyn naciskany przez dziennikarza BBC poinformował, że więcej szczegółów na temat stanowiska Partii Pracy zostanie zaprezentowanych w najbliższy czwartek (21 listopada).

PRAGA

Obchody 30. rocznicy aksamitnej rewolucji. W uroczystościach zorganizowanych wczoraj w Pradze w 30. rocznicę tzw. aksamitnej rewolucji uczestniczyli szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej: Andrej Babisz, Mateusz Morawiecki, Peter Pellegrini i Viktor Orbán oraz przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble.

W swoim wystąpieniu w praskim Muzeum Narodowym  premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że to w Polsce rozpoczął się proces zmian w Europie Środkowej. Przypomniał, że to właśnie w naszym kraju na początku lat 80. XX wieku, powstała Solidarność, a w 1989 r. przeprowadzone zostały częściowo wolne wybory. Dzięki temu – oświadczył szef polskiego rządu w Pradze –  Polska stała się pierwszym wyłomem w murze, który przyniósł następne: na Węgrzech, w NRD i w Czechosłowacji. “W 1989 r. spełniły się nasze marzenia o wolności i demokracji” – podkreślił.

Więcej o obchodach przeczytają Państwo tutaj

Tymczasem ćwierć miliona osób zjawiło się w sobotę w parku Letna w Pradze na wielkiej demonstracji przeciw premierowi Andrejowi Babiszowi i prezydentowi Miloszowi Zemanowi. Choć obaj ci politycy reprezentują różne opcje polityczne, budzą u tysięcy Czechów niechęć.

Manifestanci, których skrzyknęło obywatelskie stowarzyszenie „Milion chwil dla demokracji”, przyszli wyrazić swój sprzeciw wobec postępowania premiera Babisza. Zanim został on politykiem, był biznesmenem i wciąż jest jednym z najbogatszych Czechów. Od wielu miesięcy kontrowersje budzą powiązania między działalnością polityczną i biznesową premiera.

Więcej o argumentach manifestujących oraz działalności premiera Babisza przeczytają Państwo tutaj

PARYŻ

Powrót „żółtych kamizelek”. Niemal 30 tys. osób wyszło w sobotę (16 listopada) na ulice Paryża w rocznicę pierwszej demonstracji przeciwko podatkowi od emisji dwutlenku węgla. To ponad 10-krotnie mniej niż przed rokiem. W niektórych miejscach francuskiej stolicy doszło do aktów przemocy i wandalizmu. Aresztowano ponad 200 osób.

BUDAPESZT

Wiedeńska inauguracja. Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) opuścił swój kampus w węgierskiej stolicy i rozpoczął działalność naukową w Wiedniu. To pierwszy od dziesięcioleci przypadek, by jakakolwiek szkoła wyższa musiała opuścić państwo członkowskie UE.

Więcej o przenosinach CEU do Wiednia przeczytają Państwo tutaj

Przenosiny są efektem sporu między premierem Viktorem Orbanem – od dawna prowadzącym kampanię wymierzoną w amerykańskiego biznesmena węgierskiego pochodzenia Georga Sorosa, którego oskarża o wspieranie masowej migracji. Soros jest jednym z założycieli CEU, a także fundatorem stypendiów pokrywających część lub całość kosztów studiowania w Budapeszcie.

Michael Ignatieff, rektor CEU: „Węgry w końcu wyrwą się z objęć partii Orbana” – rozmowę z rektorem CEU przeczytają Państwo tutaj

BRUKSELA

#thisisourculture. Ponad 200 flamandzkich artystów opublikowało w mediach społecznościowych zdjęcia i dzieła sztuki zasłonięte w 60 proc. przez żółty prostokąt – nawiązujący do barw regionu. To akcja protestacyjna zapoczątkowana w internecie przeciwko zamiarom flamandzkiego rządu regionalnego ws. ograniczenia finansowania sektora kultury o 60 proc. począwszy od 2020 r. Kampania jest sygnowana hashtagiem #thisisourculture. 

RZYM

Walka o hutę. Rząd spełnił zapowiedzi z ubiegłego tygodnia ws. wejścia na drogę sądową przeciwko francusko-indyjskiemu koncernowi ArcelorMittal. Ten największy na świecie producent stali poinformował dwa tygodnie temu o wycofaniu się z kupna huty Ilva w miejscowości Taranto. Deklarowanym powodem jest utrata zaufania koncernu do włoskich władz ws. ewentualnych roszczeń o skażenie środowiska. Gabinet premiera Giuseppe Conte jest z kolei przekonany, że wytłumaczenie to jest tylko pretekstem dla rezygnacji. Huta zatrudnia bezpośrednio ponad 8 tys. osób oraz kolejne kilka tysięcy w ramach pośrednictwa i zleceń.

ArcelorMittal zobowiązał się do uiszczenia 1,8 mld euro za kupno huty oraz dodatkowych setek milionów euro na odszkodowania za skażone środowisko i inwestycje w zwiększenie mocy produkcyjnych.

ATENY

Zadowolenie Komisji. Nowy grecki rząd centroprawicowej Nowej Demokracji podjął decyzję o wprowadzenia zakazu palenia w zamkniętych miejscach publicznych. „Cieszymy się, że greckie władze poważnie traktują kwestię zdrowia swoich obywateli. Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych było od dawna oczekiwanym posunięciem. Ochrona zdrowia obywateli powinna stać się priorytetem” – powiedział unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis. 

WARSZAWA

Obawy o spowolnienie gospodarcze. Z badania SW Research dla rp.pl wynika, że 60 proc. Polaków obawia się skutków spowolnienia gospodarczego. Redakcja zapytała czy Polacy obawiają się skutków spowolnienia gospodarczego, przed którym ostrzegają ekonomiści. Negatywnej odpowiedzi udzieliło 18,4 proc. pytanych a 21,6 proc. odpowiedziało, że nie ma w tej sprawie zdania.

SOFIA

Finansowe kontrowersje. Państwowy Fundusz Rolnictwa informuje, że setki bułgarskich firm niewłaściwie wydatkuje fundusze europejskie, głównie te związane z rozwojem turystyki. W czerwcu br. zapoczątkowano audyt projektów z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stało się tak na skutek doniesień medialnych o nadużyciach.

Jednego rywala mniej. Burmistrz Zagrzebia nie będzie kandydował na prezydenta. Milan Bandić będący od 20 lat burmistrzem chorwackiej stolicy postanowił nie brać udziału w rywalizacji o fotel prezydenta. Polityk poparł obecną prezydent Kolindę Grabar-Kitarović, startującą z rekomendacji rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). 

Wybory prezydenckie w Chorwacji odbędą się 22 grudnia. O reelekcję zamierza ubiegać się obecna głowa państwa Grabar-Kitarović, udział w grudniowych wyborach zadeklarował m.in. również były premier Zoran Milanović.

Kto ma największe szansę na wyborcze zwycięstwo. O wynikach najnowszych sondaży przeczytają Państwo tutaj

BUKARESZT

Niebezpieczny Macron. „Kwestionuje NATO, flirtuje z Władimirem Putinem, a do tego złamał obietnicę, jaką UE dała Bałkanom Zachodnim. Prezydent Emmanuel Macron podważa porządek, który przyniósł 70 lat pokoju w Europie”. Wiadomość o takiej treści zamieścił w mediach społecznościowych rumuński deputowany do Parlamentu Europejskiego Siegfried Muresan z Europejskiej Partii Ludowej.