Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 17 czerwca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Skrajnie prawicowy Vox języczkiem u wagi podczas tworzenia lokalnych koalicji w Hiszpanii. Boris Johnson opuścił pierwszą debatę telewizyjną kandydatów na przewodniczącego Partii Konserwatywnej. W Chorwacji rozpoczęła się dyskusja nad potencjalnymi kandydaturami w styczniowych wyborach prezydenckich. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

MADRYT

Skrajna prawica skleja koalicję. Trzy tygodnie po wyborach samorządowych w Hiszpanii zawiązują się kolejne koalicje w radach miejskich i na poziomie wspólnot autonomicznych. Do soboty doszło do utworzenia koalicji w ponad 8 tys. rad miejskich. W wielu przypadkach burmistrzowie zostali wybrani dzięki głosom skrajnie prawicowej partii Vox, która weszła w koalicję z konserwatywną Partią Ludową (PP) i liberalnymi obywatelami (Cs).

Tak było np. w Madrycie gdzie po czterech latach rządów progresywnej Manueli Carmeny do władzy wraca PP. Jose Luis Martinez-Almeida, przedstawiciel Partii Ludowej został w sobotę mianowany burmistrzem hiszpańskiej stolicy dzięki wsparciu Vox-u i Cs.

Tymczasem Sąd Najwyższy w Madrycie odmówił przywódcy Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) Oriolowi Junqueraoswi pozwolenia na opuszczenie więzienia, by wziąć udział w dzisiejszej ceremonii w siedzibie Centralnej Komisji Wyborczej (JEC) zaprzysiężenia hiszpańskich europarlamentarzystów.

LONDYN

Unik Johnsona. W pierwszej z kilku debat telewizyjnych kandydatów na szefa Partii Konserwatywnej wzięło udział pięciu z sześciu pretendentów. Jedynym nieobecnym był główny faworyt Boris Johnson. Wzbudziło to niezadowolenie pozostałych polityków, w tym brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Jeremy’ego Hunta, który odnosząc się do negocjacji brexitowych powiedział: „W jaki sposób Johnson będzie prowadził trudne negocjacje z UE, jeśli unika debaty w gronie przyjaźnie nastawionych kolegów”?

ZAGRZEB

Prezydenckie spekulacje. Rozpoczęła się debata na temat następcy prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Według sondażu, były premier Zoran Milanović będzie kandydatem Partii Socjaldemokratycznej (S&D). Głosowanie odbędzie się w styczniu przyszłego roku. Chorwacja przejmie wówczas prezydencję w Radzie UE.

Tymczasem obecna pani prezydent nie jest pewna ubiegania się o reelekcję. Według najnowszych sondaży to Milanović będzie najgroźniejszym rywalem Grabar-Kitarović. Jego kandydatura może zostać potwierdzona jeszcze dziś.

BRUKSELA

Nie” dla koalicji z nacjonalistami. Lider francuskojęzycznej Partii Socjalistycznej Elio Di Rupio (PS) wykluczył wszelką współpracę z flamandzkimi nacjonalistami. „Musimy zrobić wszystko, aby rządzić bez N-VA (Nowy Sojusz Flamandzki)”, powiedział polityk.

Di Rupio podkreślił, że zrobi wszystko, by powstała rządząca koalicja bez N-VA. Zaproponował także kontrowersyjny przejściowy projekt, polegający na rozszerzeniu ustępującego rządu mniejszościowego Charlesa Michela o Socjalistów i Zielonych. Miałoby to potrwać maksymalnie przez jeden rok, do czasu zbudowania stabilnej koalicji.

BERLIN

Prawicowy terroryzm? Członek prawicowej ekstremistycznej organizacji został aresztowany w związku z niedawnym morderstwem polityka CDU Waltera Lübcke, donosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Lübcke, 65-letni lokalny polityk w mieście Kassel, był zwolennikiem integracji uchodźców w Niemczech. Został znaleziony martwy 3 czerwca we własnym domu z raną postrzałową. 

Neutralność klimatyczna. Niemcy oficjalnie popierają cel UE dotyczący osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. To już 18 państwo członkowskie popierające działania na rzecz klimatu.

RZYM

Mafijne praktyki UE? Alberto Bagnai, przewodniczący komitetu finansowego włoskiego Senatu, powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że Bruksela przyjęła „mafijne praktyki” wobec Rzymu w kontekście włoskich finansów publicznych.

Bagnai jest znanym eurosceptykiem z prawicowej Ligi. Włoskie media spekulują, że polityk jest poważnym kandydatem do objęcia – obecnie nieobsadzonego – stanowiska ministra spraw europejskich, a nawet do zastąpienia ministra gospodarki Giovanniego Trię, w przypadku zmiany składu rządu.

ATENY/NIKOZJA

Wzrost napięcia na linii Cypr-Ankara. Grecja i Cypr postanowiły w czwartek zwrócić się do Rady Europejskiej o nałożenie sankcji na Turcję, jeśli będzie ona kontynuować działalność wiertniczą w cypryjskiej wyłącznej strefie ekonomicznej.

WARSZAWA

Kandydaci na prezydenta? Według portalu Onet.pl opozycja analizuje potencjalne nazwiska odnośnie wyborów prezydenckich w 2020 r. Na giełdzie pojawiły się nazwiska trojga polityków: prezydentów Warszawy i Łodzi Rafała Trzaskowskiego i Hanny Zdanowskiej oraz świeżo wybranego europarlamentarzystę Bartosza Arłukowicza. 

BRATYSŁAWA

Zaprzysiężenie pani prezydent. Pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta Słowacji, w sobotę oficjalnie objęła urząd. 

PRAGA

Co z koalicją rządową. Socjaldemokraci (CSSD) opuszczą koalicję rządową, jeśli premier Andrej Babisz zostanie skazany w sprawie defraudacji unijnych funduszy.

BUKARESZT

Europosłowie o unijnych stanowiskach. Rumuńscy europarlamentarzyści stowarzyszeni w Europejskiej Partii Ludowej uważają, że największe szanse na zostanie nowym szefem Komisji Europejskiej ma lider europejskich chadeków Manfred Weber. W ostatnich wyborach do PE 14 z 33 rumuńskich europarlamentarzystów zostało wybranych z list partii stowarzyszonych w EPL.

SOFIA

Lider opozycji wycofuje rezygnację. Kornelia Ninova, przywódczyni opozycyjnej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), wycofała swoją rezygnację podczas kongresu partii w niedzielę (16 czerwca). Dwa tygodnie temu Ninova ogłosiła, że zrezygnuje w związku z porażką BSP w majowych wyborach do PE.

BELGRAD

Status specjalny. Hasim Mekić, przewodniczący zarządu Bośniackiej Rady Narodowej, reprezentującej bośniacką mniejszość etniczną w Serbii, wysłał UE, OBWE i Radzie Europy prośbę o nadanie specjalnego statusu regionowi Sandżak.

Mekić powiedział, że Bośniacy potrzebują „skutecznych mechanizmów ochronnych, aby zapewnić przetrwanie biologiczne i egzystencjalne w Sandżaku”. Podobny wniosek został wcześniej wysłany rządom Serbii i Czarnogóry, tj. państw, na terytorium których Sandżak znajduje się.