Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 15 lipca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Już jutro w Parlamencie Europejskim głosowanie w sprawie nominacji Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej. EURACTIV przygotował przegląd stanowisk partii politycznych w sprawie poparcia niemieckiej minister obrony narodowej. Ponadto Emmanuel Macron rozpoczyna dziś dwudniową wizytę w Belgradzie. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BRUKSELA

We wtorek kluczowe głosowanie odnośnie przyszłości Ursuli von der Leyen na stanowisku przewodniczącej Komisji Europejskiej. Obecna szefowa ministerstwa obrony Niemiec potrzebuje poparcia co najmniej 374 europarlamentarzystów.

Jednak wybór Niemki nie jest oczywisty. Najwięcej sprzeciwu jej kandydatura wzbudza u socjalistów (S&D) i Zielonych. Obie frakcje nie są przekonane, co do programu Niemki w sprawie polityki klimatycznej, migracji i kwestii społecznych. 

Niemieccy socjaliści (SPD) w Parlamencie Europejskim zapowiedzieli, że zagłosują przeciwko von der Leyen (VDL). Jednak w weekendowym wywiadzie dla „Bild am Sonntag” były szef SPD Sigmar Gabriel stwierdził, że Niemka mogłaby być dobrą przewodniczącą KE. Polityk wyraził jednak dezaprobatę dla sposobu, w jaki została nominowana.

W podobnym tonie utrzymana była wypowiedź wywodzącego się z SPD byłego ministra spraw wewnętrznych. Otto Schily skrytykował 16 europarlamentarzystów tej partii za ich opór przeciwko kandydaturze VDL. Do odpowiedzialnego głosowania wzywają także chadecy z CDU/CSU.

RZYM

Włoski rząd koalicyjny jest podzielony w sprawie wybory VDL. Początkowo wydawało się, że Liga jest skłonna poprzeć Niemkę, jednak odrzuciła ona wsparcie ze strony Matteo Salviniego. VDL zrobiła to m.in. ze względów wizerunkowych, nie chcąc zrażać do siebie socjaldemokratów, liberałów i Zielonych. Dlatego pretendująca do zastąpienia Jeana-Claude-a Junckera polityk odwołała zaplanowane wcześniej spotkanie z Marco Zanno, przewodniczącym skrajnie prawicowej frakcji „Tożsamość i Demokracja”.

Z kolei Ruch 5 Gwiazd zagłosuje „za”. To efekt „pozytywnego spotkania” z VDL, które miało miejsce w ubiegłą środę. Liderka ugrupowania w PE, Tiziana Beghin powiedziała, że o poparciu zdecydowały „podobne priorytety, jak europejska płaca minimalna”.

PARYŻ

Kandydatura VDL była forsowana przez Emmanuela Macrona, jednak poza europarlamentarzystami należącymi do Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz tymi z „Odnówmy Europę”, Francuzi będą głosowali przeciwko Niemce.

Lewica i Zieloni już zapowiedzieli, że nie poprą VDL. Socjaliści twierdzą. że kolejna kadencja KE powinna położyć większy nacisk na sprawy środowiska i kwestie socjalne. Z kolei druga połówka Tożsamości i Demokracji, czyli europarlamentarzyści od Marine Le Pen nie odkryli jeszcze kart.

WARSZAWA

Polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział agencji Reuters, że VDL jest „kandydatką kompromisową, niekonfrontacyjną, akceptującą wiele punktów widzenia”.

„Ma tę wrażliwość, coś, co w Polsce jest lubiane”. dodał minister. Należące do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) Prawo i Sprawiedliwość dziś ma podjąć decyzję w sprawie głosowania.

ATENY

Rząd Nowej Demokracji (ND), która tydzień temu zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych nie jest do końca przekonany do kandydatury VDL. Premier Kyriakos Mitsotakis był jednym z największych zwolenników Manfreda Webera, jednak nic nie wskazuje, by europarlamentarzyści tego ugrupowana wystąpili przeciwko linii EPL. Lewicowa Syriza zagłosuje przeciwko, jeśli nie pojawią się naciski ze strony kierownictwa S&D.

SOFIA

Europarlamentarzyści z Bułgarii wspierają VDL, choć nie bez wątpliwości. Radan Kanev powiedział w wywiadzie dla portalu EUelectionsBulgaria.com, że głosowanie na niemiecką minister obrony nie powinno być uważane za oczywiste, skoro nawet w EPL istniały spory, co do nominacji.

BRATYSŁAWA

Wywodzący się z Progresywnej Słowacji („Odnówmy Europę”) Martin Hojsík powiedział, że poglądy VDL na klimat i bioróżnorodność są „optymistyczne”. Polityk z zadowoleniem przyjął przedstawiony plan reformy rolnej bloku na rzecz większej ochrony klimatu oraz różnorodności biologicznej. „Słowacja musi znajdować się w awangardzie wysiłków na rzecz zapobiegania zagrożeniom klimatycznym, a nie pozostawać w tyle za linią dyktowaną przez Orbana i Kaczyńskiego„. 

PRAGA

Czeski premier Andrej Babisz wspiera VDL. W piątek oboje rozmawiali telefonicznie na temat możliwego składu Komisji. Partia ANO ma sześciu europarlamentarzystów w centrowej frakcji „Odnówmy Europę”. Z kolei czescy Piraci, należący do Zielonych/Wolnego Sojuszu Europejskiego prawdopodobnie zagłosują przeciwko Niemce. Reszta Czechów zasiadających w PE jeszcze nie podjęła decyzji.

WILNO

Litewscy europarlamentarzyści będą głosować zgodnie z linią europejskich grup politycznych. W trakcie sprawowania stanowiska minister obrony narodowej Niemiec, VDL dała się poznać, jako zwolenniczka wsparcia zwiększenia zdolności obronnych krajów bałtyckich. Nowy litewski prezydent, Gitanas Nauseda rozmawiał w niedzielę z Niemką przez telefon. Następnie napisał w mediach społecznościowych słowa wsparcia dla jej aspiracji.

ZAGRZEB

Większość chorwackich europarlamentarzystów jest sceptycznie nastawiona do VDL. Jak na razie, poparcie zadeklarowała jedynie czwórka z nich, należąca do EPL. Z kolei Ci, będący członkami S&D, Odnówmy Europę oraz ECR, potrzebują „przekonujących argumentów”. „Nie mam nic przeciwko niej osobiście, w przeciwieństwie do naszych niemieckich kolegów [z SPD], ale nie podoba mi się sposób, w jaki zostały nominowane kluczowa dla UE stanowiska”, powiedziała Biljana Borzan (S&D). Ruža Tomašić (ECR), dodała że VDL będzie służyć, jako „głos Merkel w Komisji”. 

A oto pozostałe wiadomość z europejskich stolic:

BELGRAD

Macron w Belgradzie. Dzisiaj (15 lipca) prezydent Emmanuel Macron rozpocznie dwudniową wizytę w Serbii. Ostatnia oficjalna podróż prezydenta Francji do Belgradu odbyła się osiemnaście lat temu. W trakcie spotkania z prezydentem Aleksandarem Vučićem Macron ma omówić szczegóły współpracy gospodarczej, zastój w dialogu między Belgradem a Prisztiną oraz stanowisko UE w sprawie Serbii i Bałkanów Zachodnich. Ogłoszono, że politycy mają podpisać około dwudziestu porozumień.

Serbska firma buduje płot na granicy słoweńsko-chorwackiej. Za rozmieszczenie „tymczasowych barier technicznych” na czterdziestokilimetrowym odcinku granicy z Chorwacją jest odpowiedzialny serbski zakład – oznajmił minister spraw wewnętrznych Słowenii, Boštjan Poklukar. Media chorwackie podają, że firma LEGI-SGS, której główna siedziba mieści się w Niemczech została wybrana w drodze konkursu 12 lipca. Korporacja jest gotowa zbudować płot o wartości około 4,8 miliona euro, który ma zatrzymać przepływ migrantów.

BUKARESZT

USR wybiera kandydata na prezydenta. Związek Zbawienia Rumunii (USR) wyłonił Dana Barna, lidera partii, na swojego reprezentanta w listopadowych wyborach prezydenckich. USR jest częścią koalicji „Alliance 2020 USR PLUS” razem z partią PLUS, do której należy były komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Dacian Ciolos. Jego kandydatura w wyborach ma zostać jeszcze potwierdzona. Następnie koalicja zadecyduje, który z polityków będzie ubiegał się o urząd prezydenta, a drugi z nich otrzyma nominację na premiera kraju. 

MADRYT

Ratyfikacja umowy UEMercosur będzie złożonym procesem. „Z porozumienia nie jest zadowolony sektor rolny oraz Francja, Argentyna i Brazylia”- powiedział Carlos Malamud, ekspert ds. stosunków Ameryki Łacińskiej z UE z Instytutu Elcano. Ostrzegł, że zatwierdzanie komercyjnej części umowy może zająć dwa lub trzy lata a w przypadku dialogu politycznego nawet pięć.

BRUKSELA

Nowe cele. W 2020 r. w dawnej siedzibie NATO w Brukseli odbędzie się proces osób oskarżonych o zamachy terrorystyczne z 22 marca 2016 r. – oznajmił minister sprawiedliwości Belgii, Koen Geens. Trzyletnie dochodzenie w tej sprawie zakończyło się w czerwcu tego roku, ale dokładna data rozpoczęcia procesu jest jeszcze nieznana.

ZAGRZEB

Nowy minister administracji publicznej. W związku ze skandalem z nieruchomościami i rezygnacją Lovro Kuščevića, premier Chorwacji Andrej Plenković nominował Ivana Malenica na stanowisko ministra administracji publicznej. Jeżeli jego kandydatura zostanie przyjęta to 33-letni polityk będzie najmłodszym ministrem w historii Chorwacji.

Zmiany w rządzie dotyczą także innych stanowisk. EURACTIV Chorwacja informuje, że premier wybierze młodych, prounijnych kandydatów.

WARSZAWA

Nowy program opozycji. Platforma Obywatelska zaprezentowała swój program na wybory parlamentarne, które odbędą się w październiku tego roku. „Szóstka Schetyny” jest odpowiedzią na „Piątkę Kaczyńskiego”, która zawiera szereg obietnic wydatków na świadczenia socjalne.

Główne cele programu to odbudowa demokracji, wyższe płace, poprawa służby ochrony zdrowia, podtrzymanie podwyżek dla emerytów, reforma systemu edukacji oraz dążenie do czystego powietrza i wody.

BERLIN

Nowy plan w sprawie migrantów. W wywiadzie z RedaktionsNetzwerk Deutschland, Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec, nawoływał do nowego porozumienia dotyczącego redystrybucji migrantów uratowanych na morzach. Kraje, które chcą przyjąć migrantów „powinny zbudować mechanizm” – stwierdził Maas. „Niemcy są gotowe wnieść znaczący wkład i zagwarantować swój stały udział w ratowaniu osób” – dodał minister. CDU, koalicyjny partner SPD, oraz AfD, prawicowa partia opozycyjna, natychmiast skrytykowały jego wypowiedź.