Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 15 kwietnia

Premier Węgier Viktor Orbán oznajmił w czwartek (2 lipca), że nie zastosuje się do rekomendacji Rady UE dotyczących otwarcia granic dla grupy krajów spoza UE.

Premier Węgier Viktor Orbán oznajmił w czwartek (2 lipca), że nie zastosuje się do rekomendacji Rady UE dotyczących otwarcia granic dla grupy krajów spoza UE. / The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Węgry wciąż przeciwko Uniwersytetowi Środkowoeuropejskiemu. Matteo Salvini szuka następnych europejskich koalicjantów, a Wielka Brytania chce za wszelką cenę uniknąć wyborów do Parlamentu Europejskiego – między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

BUDAPESZT

Węgry nie ulegną międzynarodowej presji. Węgry nie złagodzą zasad obowiązujących międzynarodowe uniwersytety pomimo presji ze strony UE oraz ofercie mediacji ze strony Niemiec w sporze o Uniwersytet Środkowoeuropejski (CEU) finansowany przez amerykańskiego miliardera George’a Sorosa – powiedział rzecznik węgierskiego rządu w zeszłym tygodniu.

„Nie ma zmian w naszych zasadniczych poglądach” – powiedział Zoltan Kovacs. „Nie zmienimy przepisów i regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego na Węgrzech” – dodał.

Możliwość dalszego działania CEU w Budapeszcie jest jednym z warunków, jakie Spitzenkandidat Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Manfred Weber zaproponował premierowi Viktorovi Orbanowi, by jego partia zachowała członkostwo w EPP. Rządzący na Węgrzech Fidesz jest tymczasowo zawieszony w prawach członka frakcji europejskich chadeków.

Od września CEU przeniesie swoją siedzibę do Austrii z powodu przepisów zabraniających przyznawania amerykańskich stopni naukowych. Rząd Bawarii i Uniwersytet Techniczny w Monachium zaoferowały z inicjatywy Manfreda Webera pomoc, aby umożliwić CEU przyznawanie międzynarodowych stopni naukowych.

Przedstawiciel rządu węgierskiego powiedział, że Budapeszt uważa zaangażowanie Bawarii w węgierskim szkolnictwie wyższym za ”krok, który buduje zaufanie”.

Balazs Orban, sekretarz stanu w gabinecie premiera Orbana, zaznaczył, że rząd jest „gotowy do zbadania możliwości wydawania dyplomów uznawanych w USA i Niemczech, a także na Węgrzech”. Powtórzył jednak, że wszystkie uniwersytety musza przestrzegać prawa węgierskiego.

Rektor CEU Michael Ignatieff podkreślił w ubiegłym tygodniu, że aby nie dopuścić do opuszczenia Budapesztu, pragnie wyraźnego zaangażowania ze strony Viktora Orbana, w kwestii zmiany prawa blokującego swobodę w przyznawaniu stopni naukowych.

BRUKSELA

„Nigdy nie mów nigdy”. „Naszym celem jest doprowadzenie do brexitu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego” – powiedziała ambasador Wielkiej Brytanii w Belgii Alison Rose podczas debaty telewizyjnej zorganizowanej w sobotę przez belgijską telewizję publiczną. Ambasador zapytana o wybory do PE w Wielkiej Brytanii odpowiedziała: „Zrobimy wszystko, aby im zapobiec, ale póki co nic nie jest przesądzone”.

Zapytana o organizacje drugiego referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, Rose odparła: „Nigdy nie mów nigdy, ale nasz parlament zagłosował przeciwko tej opcji. Ponadto nie widzę żadnych zmian w sondażach wskazujących na odwrócenie opinii obywateli (…). Nie chcemy zniszczyć UE. Chcemy być bardzo blisko, ale poza nią”.

LONDYN

Assange do Szwecji. Zdaniem ponad 70 brytyjskich parlamentarzystów niedawno aresztowany Julian Assange powinien zostać wydany Szwecji. Współzałożyciel WikiLeaks był wcześniej poszukiwany w Szwecji pod zarzutami dotyczącymi gwałtu oraz napaści seksualnej. Po odwołaniu prawa do azylu w ambasadzie ekwadorskiej w Londynie, Assange znajduje się obecnie w londyńskim areszcie.

Stany Zjednoczone złożyły już wniosek o ekstradycje Assange’a za udział w skandalu WikiLeaks w 2010 r. W liście do brytyjskiego ministra spraw wewnętrznych brytyjscy parlamentarzyści wezwali rząd „do stawienia czoła ofiarom przemocy seksualnej” zezwalając na potencjalna ekstradycję Asange’a do Szwecji. Do tej pory Sztokholm nie złożył jeszcze wniosku o ekstradycję 47-letniego Australijczyka.

RZYM

Gniew 5 gwiazd. W sobotę Luigi di Maio przedstawił czołowych kandydatów Ruchu 5 Gwiazd w wyborach do PE. Wśród nich jest Daniela Rondinelli, urzędniczka w instytucji doradczej UE Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES).

Wśród kluczowych kandydatów znajduje się pięć kobiet wybranych bezpośrednio przez Di Maio bez przechodzenia przez trzyetapowy proces selekcji stosowany dotąd przez partię. Ponadto nie nalezą one do partii.

Decyzja została skrytykowana przez niektórych działaczy, wśród nich przez aktualnych europarlamentarzystów z Ruchu 5 Gwiazd, którzy musieli poddać się standardowej procedurze nominacji poprzez Internetowe głosowanie członków partii.

Żegnaj, Brukselo! „Rzym powinien być stolica UE” – powiedziała Giorgia Meloni, przywódczyni nacjonalistycznej partii Fratelli d’Italia, która niedawno dołączyła do konserwatywnej frakcji w PE (ECR). Meloni chciałaby, aby tą propozycja zajął się Parlament Europejski w nowej kadencji.

WARSZAWA

Euro? Nie, dziękuję. Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie powinna przyjmować euro, ponieważ „nie leży to w interesie kraju”. „Trzeba zapytać, kto by na tym skorzystał: Polska czy inne kraje, które dziś są największymi beneficjentami wspólnej waluty”. Według Morawieckiego przystąpienie do strefy euro uczyniłoby polska gospodarkę bardziej podatną na zagrożenia, a ceny wzrosłyby.

Maas w Warszawie. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas spotkał się w zeszły piątek ze swoim polskim odpowiednikiem Jackiem Czaputowiczem w ramach „procesu berlińskiego” przez szczytem dotyczącym Bałkanów Zachodnich, który w lipcu odbędzie się w Poznaniu.

BRATYSŁAWA

Jaki kierunek? Nowe badanie opinii publicznej dla TV Markiza wykazało, że prawie 62 proc. Słowaków opowiada się za proeuropejską i proatlantycką polityką zagraniczną, podczas gdy 18 proc. popiera kurs prorosyjski. Podobne badania z wykorzystaniem innej metody badawczej wykazały, że Rosja korzysta z mediów społecznościowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech do polepszania swojego wizerunku.

PRAGA

Salvini w Pradze. Tomio Okamura przewodniczący czeskiej antyunijnej partii Wolność i Demokracji Bezpośredniej (SPD), spotkał się w piątek z włoskim ministrem spraw wewnętrznych Matteo Salvinim  w Pradze, aby omówić strategię wyborów do PE.

Ceny czeskich domów szybciej rosną. Ceny domów i mieszkań w Czechach wzrosły o 9,9 proc. w ostatnim kwartale 2018 r., w porównaniu do 8,8 proc. na koniec września wedle danych Eurostatu. W całej UE ceny wzrosły średnio o 4,2 proc.

BUKARESZT

Kontrola importowanych owoców. Po tym, jak Liviu Dragnea, przywódca Partii Socjaldemokratycznej, zlecił kontrole importowanych owoców i warzyw, spowodowało to unieruchomienie setek ciężarówek na granicach Rumunii.

Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności i służby podatkowe sprawdziły ponad 400 ciężarówek i skonfiskowały ponad 80 ton produktów, z których większość pochodziła z Polski. Nałożono grzywny głównie za nieprawidłowe dokumenty i niewłaściwie warunki przechowywania.

ATENY

Ambicje bałkańskiego futbolu. Ministrowie sportu Grecji, Serbii, Bułgarii i Rumunii podpisali memorandum w Salonikach przewidujące chęć wspólnej organizacji piłkarskich Mistrzostw Europy w 2028 i Mistrzostw Świata w 2030 r.

Nowa Demokracja przedstawiła kandydatów do PE. Przywódca Nowej Demokracji (ND-EPP) Kyriakos Misptakis zaprezentował wczoraj 42 kandydatów partii w majowych wyborach do PE. Wśród nich jest m. in. były przewodniczący parlamentu i były szef partii Vangelis Meimarakis. Większość sondaży sugeruje, że ND uzyska 8 z 21 miejsc w PE.

SOFIA

Przeprowadzki do Bułgarii. Jedna dziesiąta z prawie 30 tys. osób, które przeprowadziły się do Bułgarii z zagranicy w 2018 r. przybyła z Rosji, wynika z danych Narodowego Instytutu statystycznego ds. migracji. Najwyższy odsetek imigrantów pochodzi z Turcji (29,9 proc.), Rosji (11 proc.) i Niemiec (7,2 proc.).

ZAGRZEB

Na rzecz granic UE. Koalicja Amsterdamska w Chorwacji – sojusz utworzony przez partie opozycyjne – podkreśla, że w Parlamencie Europejskim będzie pracowała na rzecz lepszej kontroli zewnętrznych granic UE.

LUBLANA

System dwupartyjny. Nowe sondaże wykazały, że centrolewicowa Lista Marjana Šarca (LMŠ) – jednego z koalicjantów rządu –  cieszy się 26 proc. poparciem, podczas gdy największa partia opozycyjna Słoweńska Partia Demokratyczna (SDS – EPP) plasuje się na drugim miejscu z 14 proc.

BELGRAD

Walka o uczciwe wybory. Opozycja zwróciła się o utworzenie wspólnej komisji ds. uczciwego przeprowadzenia wyborów, a także o powołanie nowego kierownictwa organu regulacyjnego ds. mediów elektronicznych i nowego zespołu redakcyjnego dla nadawców publicznych RTS (telewizja) i RTV (radio).