Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 13 stycznia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Angela Merkel broniła budowy Nord Stream 2 podczas sobotniej rozmowy z Władimirem Putinem. Kanclerz Austrii ma zadbać o porozumienie między Wschodem a Zachodem Europy, a w Hiszpanii ogłoszono skład rządu, w którym znajdzie się równa liczba kobiet i mężczyzn. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

HELSINKI

Sąsiedzkie wizyty. W ubiegłym tygodniu nowa premier Finlandii Sanna Marin odwiedziła najbliższych sąsiadów: Szwecję oraz Estonię. Rozmowy w Sztokholmie przebiegły bez większego echa. Uwaga mediów skupiła się przede wszystkim na wizycie w Tallinie po tym, jak w grudniu estoński minister spraw wewnętrznych (i jednocześnie przewodniczący współtworzącej rząd w Tallinie mocno prawicowej Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej) Mart Helme skrytykował młody wiek i pochodzenie społeczne premier Marin.

Estonia przeprasza premier Finlandii

„Widzimy teraz, jak kasjereczka została premierem, a różni uliczni aktywiści i niewykształceni ludzie zostali członkami jej gabinetu” – stwierdził 70-letni estoński polityk. Jego słowa wywołały prawdziwą burzę.

W tych okolicznościach, kiedy premierzy Estonii i Finlandii zapewniali o dobrych relacjach pomiędzy ich krajami, poza błyskiem fleszy spotkali się ministrowie spraw wewnętrznych obu państw: wspomniany Martin Helme i Jurij Ratas.

Służby prasowe obu ministrów zapewniały o „ponadczasowej przyjaźni” obu państw. Chwalono współpracę w dziedzinie nowych technologii. Sielankowy nastrój zakłócili jedynie sympatycy EKRE. W gazecie „Uued Uudised” – organie prasowym tej trzeciej co do wielkości partii w Estonii – opublikowano przez wizytą Marin artykuł skierowany do prezydenta Finlandii Sauli Niinistö. 

Sanna Marin będzie najmłodszą premier w historii kraju

Autor wezwał fińskiego polityka „do przebudzenia się” oraz zwrócenia uwagi na polityczne plany „czerwono-zielonej” rządzącej Finlandią koalicji, szczególnie w kontekście migracji.

BERLIN

Przyjazne spotkanie. Dłuższa niż zwykle – trwająca cztery zamiast dwóch godzin – rozmowa kanclerz Angeli Merkel w Moskwie z Władimirem Putinem dotyczyła sytuacji w Iranie, Syrii, Libii i na Ukrainie. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze, a prezydent Rosji zadeklarował gotowość do kompromisów.

UE wzywa do wstrzymania przemocy na Bliskim Wschodzie

Angela Merkel oraz prezydent Rosji Władimir Putin pomimo amerykańskich sankcji optymistycznie odnieśli się do dalszych prac nad sfinalizowaniem budowy gazociągu Nord Stream 2. Merkel broniła ukończenia prac mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych oraz niektórych krajów Europy Wschodniej.

W sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie Berlin i Moskwa opowiedziały się za tym, by w konflikcie nuklearnym z USA nadal wdrażane było tzw. porozumienie wiedeńskie z 2015 r. Angela Merkel zaznaczyła, że Niemcy chcą „utrzymać przy życiu porozumienie z Iranem”.

Zacieśnienie współpracy Rosji i Turcji

Niemcy zamierzają podjąć własną inicjatywę ws. rozwiązania sytuacji w Syrii, organizując międzynarodowy kongres. Prezydent Rosji zapowiedział wsparcie dla tej inicjatywy. „Niektóre kwestie wymagają jeszcze dopracowania”, ale to „byłby właściwy krok w dobrym kierunku „, stwierdził Putin.

WIEDEŃ

Europa priorytetem. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen gościła w niedzielę w Wiedniu. Spotkała się tam z nowym premierem Austrii Sebastianem Kurzem, który stanął na czele koalicji Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) i Zielonych (Die Grünen).

Cyberatak na MSZ

Kurz zapewnił szefową unijnej egzekutywy, że jego gabinetowi zależy na dobrej współpracy z Unią Europejską, podczas gdy Von der Leyen pochwaliła Wiedeń za zapowiedzi ambitnej polityki klimatycznej. Ponadto Niemka wyraziła nadzieję, że rząd Kurza stanie się pośrednikiem między „starą” a „nową” Unią.

Von der Leyen zwróciła uwagę, że napięcia między Wschodem a Zachodem Europy ogniskują się często wokół dwóch kwestii: migracji i polityki klimatycznej. „W obu tych obszarach Austria jest wiarygodnym partnerem dla każdej ze stron”, powiedziała szefowa KE.

Nowy rząd przeciwko umowie handlowej z Mercosurem

Pierwsza okazja do budowania mostów już w najbliższy czwartek (16 stycznia) w Pradze. Kurz wybiera się na spotkanie z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

DUBLIN

„Wiem, ale nie powiem”. Premier Irlandii Leo Varadkar podjął decyzję w sprawie daty wyborów parlamentarnych. Polityk odmówił jednak poinformowania opinii publicznej zasłaniając się „procedurami”.

Premier będzie przewodniczył posiedzeniu rządu w najbliższy wtorek (14 stycznia). Ponadto kontynuowane będą rozmowy z liderem opozycyjnej Partii Republikańskiej Micheálem Martinem

RZYM

„Nie to miałem na myśli”. Propozycja lidera Partii Demokratycznej Nicoli Zingarettiego dotycząca otwarcia się ugrupowania na tzw. ruch sardynek spotkała się z krytyką przedstawicieli ruchu protestu. Dlatego Zingaretti już następnego dnia po wywiadzie udzielonym dziennikowi „”La Reppublica” wycofał się z propozycji, argumentując że „został źle zrozumiany”.

„Moją intencją było zwrócenie uwagi na potrzebę zmian w PD, na otwarcie się na nowe środowiska. Nie chciałem sugerować przejęcia żadnego ugrupowania”, tłumaczył polityk.

Sardynki przeciwko Salviniemu

MADRYT

„Parytetowy” rząd. 11 kobiet i tyleż samo mężczyzn zasiądzie w nowym rządzie Pedro Sancheza. W pierwszym koalicyjnym gabinecie od czasu II Republiki przewidziano cztery stanowiska dla wicepremierów, z czego trzy przypadną kobietom.

Sanchez obiecuje, że jego gabinet będzie realizował politykę prospołeczną. Zapowiada także podjęcie rozmów ws. rozwiązania konfliktu w Katalonii.

LIZBONA

Wyrok ws. piłkarskiego hakera. Rui Pinto, czyli człowiek odpowiedzialny za ujawnienie tajemnic piłkarskiego świata, jeden z twórców „Football Leaks”, zostanie dziś osądzony.

„Football Leaks” to w skrócie piłkarski odpowiednik „WikiLeaks”, czyli portalu publikującego ściśle tajne dokumenty. Portugalczyka ujęła przed rokiem policja w Budapeszcie, gdzie studiował historię. Portugalska prokuratura oskarża go o popełnienie 147 przestępstw, w tym m.in. nielegalnego posiadania i udostępniania poufnych danych, kradzieży danych oraz prób wymuszenia.

Sprawa budzi kontrowersję, ponieważ 31-letni Portugalczyk ujawnił wiele nielegalnych praktyk w piłkarskim świecie. Chodzi m.in. o unikanie płacenia podatków przez największe kluby i zawodników.

Sprawa hakera wywołała międzynarodową debatę nt. roli i praw tzw. sygnalistów (whistleblowers) – osób, które informują opinię publiczną o nieprawidłowościach w instytucjach, w których pracują lub nt. których zdobyły wiedzę.

W kwietniu ub. roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma poprawić ochronę osób zgłaszających nieprawidłowości w firmach czy instytucjach. Sygnaliści uzyskają możliwość łatwiejszego alarmowania o naruszeniach prawa lub niewłaściwych działaniach, a także mają być lepiej chronieni przed próbą ich uciszenia.

Sygnaliści będą w UE lepiej chronieni

PRAGA

Czesi chcą UE. Czesi chcą pozostania w UE. Gdyby w grudniu 2019 r. odbyło się referendum ws. wyjścia ze Wspólnoty 45 proc. Czechów zdecydowałoby się na pozostanie w UE, podczas gdy 21 proc. zagłosowałoby za opuszczeniem Unii, wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut CVVM.

WARSZAWA

Kilkadziesiąt tysięcy osób – przedstawicieli zawodów prawniczych i  mieszkańców Warszawy – przeszło w ciszy w sobotnim proteście przeciwko tzw. ustawie kagańcowej sprzed Sądu Najwyższego pod Pałac Prezydencki, a stamtąd pod Sejm.

Marsz Tysiąca Tóg w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda określił sobotni Marsz Tysiąca Tóg przeciwko tzw. ustawie kagańcowej „morderczą hipokryzję”.

Prezydent Duda: Marsz Tysiąca Tóg to hipokryzja

BRATYSŁAWA

Skrajna prawica drugą siłą. Z większości z przeprowadzonych w ostatnim czasie badań opinii społecznej wynika, że drugą najpopularniejszą partią na Słowacji – zaraz po rządzącym ugrupowaniu Kierunek Socjalna-Demokracja (Smer SD) – jest nacjonalistyczna Partia Ludowa Nasza Słowacja Mariana Kotleby.

Wybory parlamentarne na Słowacji odbędą się 29 lutego.

50 dni bez sondaży przed wyborami?