Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 13 maja

The Capitals 13.05.2019

The Capitals 13.05.2019

Orban unika debaty z Timmermansem. Dla Matteo Salviniego wybory europejskie są głosowaniem za lub przeciwko wolnej Europie. USA zaangażują się bardziej w sprawy Bałkanów Zachodnich. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

PARYŻ

Renesans Macrona. W sobotę w Strasburgu odbyło się pierwsze spotkanie europejskich centrystów, którzy po wyborach mają nadzieję zawiązać koalicję w Parlamencie Europejskim. Zjazd jest firmowany przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona i opiera się na ideach „europejskigo renesansu”, które Macron wyłożył w liście do wszystkich Europejczyków.

Poparcie dla inicjatywy wyrazili m.in. Guy Verhofstadt (ALDE) i były premier Włoch Matteo Renzi, którego Partia Demokratyczna zamierza wejść w koalicję z partią Macrona.

Prezydent Francji może również liczyć na wsparcie premiera Portugalii Antonio Costy, który od dawna uważa, że progresywne siły w Europie powinny ze sobą współdziałać.

LONDYN

Farage krytykuje BBC. W wywiadzie udzielonym BBC, lider Partii Brexit Nigel Farage skrytykował prowadzącego wywiad dziennikarza za zadawanie „niewłaściwych pytań”. Polityk odmówił odpowiedzi na pytania prowadzącego dotyczące szeregu kontrowersyjnych kwestii, w tym m. in. przepisów dotyczących legalizacji broni, ocieplenia klimatu czy pomysłów na prywatyzację National Health Service – publicznego systemu służby zdrowia.

BERLIN

AKK nie ma zamiaru naciskać na Merkel. Annegret Kramp-Karrenbauer, szefowa Chrześcijańskich Demokratów (CDU) powiedziała, że nie ma zamiaru zastępować kanclerz Angeli Merkel wcześniej jak w 2021 r. „Rząd i kanclerz zostali wybrani na pełną kadencję. Obywatele mają prawo oczekiwać wypełnienia mandatu w całości”, powiedziała w wywiadzie dla „Die Welt” AKK.

MADRYT

Katalończycy przeciwko niezależności? Z badania przeprowadzonego na zlecenie Centre d’Estudis d’Opinió (Centrum Badań Opinii – CEO) wynika, że 48,6 proc. Katalończyków jest przeciwnych ruchowi separatystycznemu. To wzrost w stosunku do marca o 4,5 proc.

RZYM

Wybory europejskie jak referendum. Wicepremier Matteo Salvini nazwał nadchodzące wybory do PE referendum w sprawie polityki jego partii. „26 maja odbędzie się referendum między życiem a śmiercią, przeszłością a przyszłością, wolną Europą a Państwem Islamskim (…)”, powiedział polityk.

Skrajnie prawicowy ruch ekologiczny. Giuseppe Civati, przywódca lewicowej partii Possibile, która weźmie udział w wyborach do PE razem z włoskimi Zielonymi, postanowił przerwać kampanię. Decyzja ta jest spowodowana informacjami dziennika „Il Foglio”, z których wynika, że dwójka kandydatów Zielonych była wspierana przez skrajnie prawicowy ruch ekologiczny Green Front. „Dla mnie najważniejsze są wartości konstytucyjne”, powiedział Civati.

WARSZAWA

„Człowiek roku”. Z okazji 30-lecia powstania „Gazety Wyborczej przewodniczący Rady UE Donald Tusk otrzymał nagrodę „człowieka Roku”. „Chciałbym, żeby ci wszyscy, którzy odnajdują wspólny język np. z prezydentem Stanów Zjednoczonych – do takich ludzi należy na przykład polski rząd – potrafili przekonywać nawet najtrudniejszych i najbardziej wymagających partnerów. Aby nie traktowali Unii Europejskiej jako problemu, jako czegoś negatywnego, choćby dlatego, że być może nie ma drugiego takiego jak Polska kraju w Europie, dla którego tak oczywistym interesem jest zjednoczona Europa. W interesie Polski i całej Europy jest także utrzymanie za wszelką cenę więzi transatlantyckiej”, mówił Tusk.

Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie TVN, w pierwszej turze wyborów prezydenckich 41 proc. respondentów zagłosowałoby na Andrzeja Dudę a 28 proc. na Donalda Tuska. W przypadku drugiej tury Duda zostałby ponownie wybrany na prezydenta.

Przemilczana sprawa. Ponad 6 milionów osób obejrzało od soboty film dokumentalny Tomasza Sekielskiego na temat pedofilii w polskim kościele. Prymas Polski wydał oświadczenie,w którym przeprosił ofiary.

BRATYSŁAWA

Marine Le Pen na Słowacji. Przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego (RN) Marine Le Pen spotkała się ze słowackimi koalicjantami z frakcji ENF  w PE (Europa Narodów i Wolności) słowacką populistyczną partią Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina) Borisa Kollára. 

PRAGA

Lepsza współpraca policji. Na podstawie europejskiego nakazu aresztowania zatrzymano w Czechach w zeszłym roku 330 osób. Z kolei czeska policja skorzystała z tej samej procedury w ponad 450 przypadkach w odniesieniu do poszukiwanych poza granicami kraju. Współpraca policyjna i sądownicza rośnie od momentu wejścia Czechów do UE w 2004 r.

BUDAPESZT

Orban unika debaty z Timmermansem. Premier Węgier miał odrzucić zaproszenie telewizji Euronews do debaty ze spitzenkandidatem frakcji socjaldemokratów, ujawnił węgierski europarlamentarzysta Istvan Ujhelyi. „Nie byłoby właściwe ingerować w kampanię wyborczą Manfreda Webera Fransa Timmermansa, powiedział Orban.

W zeszłym tygodniu premier Węgier wycofał poparcie dla kandydata Europejskiej Partii Ludowej na szefa Komisji Europejskiej, mimo przynależności do jednej frakcji w PE. Orbanowi bliżej do Matteo Salviniego, którego nazwał „najlepszym politykiem w UE”.

Ujhelyi zwrócił uwagę, że Orban konsekwentnie odmawia udziału w jakiejkolwiek debacie od 2006 r.

ATENY

Mitsotakis uderza w Tsiprasa. Lider opozycyjnej Nowej Demokracji (ND) Kyriakos Mitsotakis skrytykował premierów Grecji i Węgier za brak poparcia dla Manfreda Webera jako nowego szefa KE, przy jednoczesnym unikaniu kandydata, którego wspierają.

Według ostatniego sondażu rządząca Syriza zmniejszyła stratę do ND do 2,5 proc.

SOFIA

Obrona programu dla zagranicznych inwestorów. Bułgarskie Stowarzyszenie Pracodawców nalega na zachowanie programu przyznającego obywatelstwo zagranicznym inwestorom. Pomysł rewizji pojawił się po ujawnieniu skandalu z udziałem szefa agencji dla Bułgarów mieszkających poza granicami kraju oskarżonego o utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej oraz za przyjmowanie łapówek za nielegalne nabycie bułgarskich paszportów. Szacuje się, że z nielegalnego procederu mogło skorzystać do kilku tysięcy osób.

ZAGRZEB

Szanse dla chorwackich firm. Chorwacka Izba Handlowa (HGK) podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Niemieckich Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK) i Niemieckimi Izbami Handlowymi za granicą (AHK), zgodnie z którym chorwackie firmy działające za granicą będą mogły korzystać ze wsparcia niemieckich Izb Handlowych na identycznych warunkach jak firmy niemieckie.

SARAJEWO

Wysoki przedstawiciel dla BiH reprezentujący społeczność międzynarodową Valentin Inzko powiedział, że USA zaangażują się mocniej w regionie Bałkanów Zachodnich. Dodał jednak, że problemy związane z BiH zostaną rozwiązane w drugiej kolejności po naprawieniu relacji między Serbią a Kosowem.

BELGRAD

Belgrad chce dobrych stosunków ze Skopje. Podczas inauguracji nowo wybranego prezydenta Macedonii Północnej, prezydent Aleksandar Vučić powiedział, że Serbia będzie dążyć do usunięcia nieporozumień między krajami oraz wzmocnienia więzi gospodarczych. 

LUBLANA

Transgraniczne porozumienie socjaldemokratów. Słoweńscy Socjaldemokraci (SD), Włoska Partia Demokratyczna z regionu Friuli-Wenecja Julijska (PD) i Austriacka Partia Socjaldemokratyczna (SPÖ) z regionu Karyntii podpisały manifest polityczny, w którym zobowiązują się do nie pozostawienia mieszkańców tych obszarów na pożarcie „destrukcyjnej polityce”.