Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 11 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Annegret Kramp-Karrenbauer przedstawiła plan dla Europy. Drukowanie pieniędzy ratunkiem dla klimatu? Manfred Weber zapowiada zakończenie rozmów z Turcją w sprawie przystąpienia do UE – między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

BERLIN

Annegret Kramp-Karrenbauer przedstawiła swoją wizję Europy. W artykule opublikowanym w gazecie Die Welt am Sonntag, centroprawicowa liderka CDU przedstawiła nieco inną wizję Europy od tej zaproponowanej przez Emmanuela Macrona. AKK sprzeciwiła się idei europejskiej płacy minimalnej, europeizacji systemów społecznych, a także uwspólnotowieniu długów poszczególnych państw.

Punkty wspólne wizji niemieckiej polityk z wizją francuskiego prezydenta to przede wszystkim przekonanie o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych UE. „Musimy dokończyć budowę Schengen” – powiedziała, proponując dodatkowo m. in. zakończenie organizowania sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz sprzeciwiła się zwolnieniu urzędników UE z krajowego podatku dochodowego.

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, AKK opowiedziała się za przyznaniem UE stałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także ustanowienia Europejskiej Rady Bezpieczeństwa z udziałem Wielkiej Brytanii.

Spór z Ankarą. Turcja wydaliła w niedzielę (10 marca) korespondentów ZDF i Der Tagesspiegel. Ankara odmówiła im akredytacji oraz pozwolenia na pobyt bez żadnego uzasadnienia.

W międzyczasie faworyt do zostanie nowym przewodniczącym Komisji Europejskiej Manfred Weber zapowiedział, że Turcja nie może zostać członkiem UE i ostrzegł, że zakończy rozmowy akcesyjne, jeśli zostanie szefem KE.

PARYŻ

Macron izoluje Francję? W artykule opublikowanym w Le Monde, Laurent Wauquiez przewodniczący centroprawicowych Republikanów (LR) skrytykował apel Macrona o „odnowienie Europy”. Zarzucił mu utrzymanie statuso quo, zwiększenie biurokracji, oraz zamiary utworzenia kolejnych unijnych agencji. Ponadto Wauquiez sprzeciwił się dalszemu rozszerzaniu UE oraz poparł ściślejsze kontrole graniczne, aby powstrzymać masową migrację.

BRUKSELA

Pieniądze na rzecz ratowania klimatu. „Dlaczego nie możemy dodrukować dodatkowych pieniędzy? Zrobiliśmy to, by ratować banki. Musimy również to uczynić, aby ocalić klimat”. – napisał w gazecie Flandre De Zondag Bart Staes, belgijski europarlamentarzysta. „Trybunał Obrachunkowy mówi, że potrzebujemy 1 115 mld euro rocznie. Dlaczego nie stworzymy europejskiego banku klimatu? Mógłby pokryć zapotrzebowanie na niezbędne inwestycje” – zasugerował Staes.

Jego partia twierdzi, że istnieje wielu zwolenników „zielonej polityki fiskalnej”, w ramach której banki centralne mogłyby kupować obligacje emitowane przez firmy lub rządy zamierzające finansować inwestycje przyjazne dla środowiska. Propozycja ta nie wzbudziła zachwytu wśród belgijskich partii konserwatywnych. Były belgijski minister finansów Johan Van Overtveldt powiedział, że taka propozycja „doprowadziłaby do inflacji i niestabilności finansowej”.

LONDYN

Sprzyjający wiatr dla zwolenników pozostania w UE. Brexit może nie dojść do skutku, jeśli w nadchodzącym tygodniu konserwatywni posłowie nie poprą planów Theresy May. Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt powiedział w niedzielę, że „istnieje obecnie duża szansa wyjścia z UE 29 marca lub tuż po tym terminie. Bardzo ważne jest, abyśmy wykorzystali tę szansę, ponieważ w przeciwnym razie zwolennicy pozostania w Unii nabiorą wiatru w żagle”. Brytyjscy posłowie mają ponownie głosować na temat porozumienia wynegocjowanego przez Theresę May we wtorek 12 marca.

Szkocka niepodległość. Szkocka Partia Narodowa (SNP) zażąda organizacji referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Wielkiej Brytanii po brexicie, zapowiedział w niedzielę rzecznik partii Ian Blackford. SNP w nadchodzącym tygodniu przygotuje projekty ustaw dotyczące organizacji nowego referendum.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać brexit. Nie chcemy, by Szkoci musieli opuszczać UE wbrew ich woli. Jesteśmy za prawem do zdecydowania o naszej przyszłości” – dodał Blacford podczas niedzielnego programu w BBC.

MADRYT

Były premier Katalonii kandyduje w wyborach do PE. Carles Puigdemont będzie kandydował z list Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya) w wyborach europejskich, aby „umiędzynarodowić prawo Katalonii do samostanowienia” – oświadczył polityk podczas niedzielnej konwencji partii. Jednak jego decyzja jest wyłącznie symboliczna, ponieważ zgodnie z prawem wyborczym, Puigdemont musiałby przebywać na terytorium Hiszpanii, aby móc kandydować.

Były kataloński premier tymczasem mieszka obecnie w Belgii, dokąd zbiegł po oskarżeniu go o bunt i rebelię w związku z zaangażowane w jednostronne wezwanie do niepodległości Katalonii w październiku 2017 r. Jeśli zostanie wybrany, będzie musiał zrezygnować z mandatu.

EFE współpracuje z Google przeciwko fake newsom. Amerykański gigant będzie współpracował z hiszpańską agencją informacyjną EFE, aby pomóc jej w wdrażaniu innowacji i rozwoju nowatorskich platform cyfrowych. „Sojusz z Google jest kluczowy, aby zapewnić użytkownikom informacji dostęp do rzetelnych wiadomości” – zapowiedział prezydent EFE Fernando Garea.  

WARSZAWA

„W obronie polskiej rodziny”. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło 9 marca Deklarację europejską zawierającą 12 punktów, wśród których najważniejsze to: powrót do pierwotnych wartości UE, obrona prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnym sumieniem, walka o interesy polskich rolników oraz położenie kresu nielegalnej imigracji. Jarosław Kaczyński zaznaczył, że rodzina zajmuje centralne miejsce w polityce partii rządzącej. Ostrzegł jednocześnie przed tym, co określił „atakiem na dzieci” – rzekomo zainicjowanym przez opozycję. Chodzi o Deklaracja LGBT+, podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, wzywającą m. in. do edukacji seksualnej dzieci.

RZYM

Obowiązkowe szczepienia. Od dziś wchodzi w życie ustawa o obowiązkowych szczepieniach. Oznacza to, że dzieci nieszczepione w wieku do 6 lat nie będą dopuszczane do nauki w szkole. Ruchy antyszczepionkowe sprzeciwiły się temu prawu, twierdząc, że ustawa narusza prawdo do edukacji. W ubiegłym tygodniu przywódca Ligii Matteo Salvini wezwał wywodzącą się z Ruchu 5 Gwiazd minister edukacji do odroczenia stosowania obowiązkowego programu, „aby uniknąć traumy u dzieci”.

ATENY

Rosja planuje inwestycje energetyczne. Moskwa jest gotowa do realizacji dużych projektów w sektorze energetycznym w Grecji, w tym możliwości połączenia Europy Południowej z gazociągiem Turkish Stream, powiedział portalowi EURACTIV ambasador Rosji przy UE Władimir Chizhov.  

„Taki projekt jest bardzo prawdopodobny i realistyczny, ale potrzebujemy silnych gwarancji prawnych z Brukseli. Oczywiście podmioty gospodarcze muszą również być przekonane, że inwestycja jest dobrze zabezpieczona i przede wszystkim opłacalna” – dodał Chizhov.

BRATYSŁAWA

Słoweńskie refleksje na temat integracji europejskiej. Mikuláš Dzurinda, centroprawicowy były premier Słowacji, który wprowadził kraj do UE w 2004 r., opisał trzy etapy członkostwa jego kraju we wspólnocie: „na początku panowała ślepa radość, następnie przebudzenie i kryzys gospodarczy, a obecnie trwa wieczny kryzys polityczny zagrażający unijnemu projektowi”. UE zdaniem byłego premiera „zmierza w kierunku autentycznej europejskiej federacji opartej na zasadzie podrzędności” – dodał.

PRAGA

Wiceprezydent w tarapatach. Jaroslav Faltýnek wywodzący się z ruchu politycznego premiera Andreja Babiša jest podejrzany o wpływanie na czeski urząd antymonopolowy w sprawie dotyczącej przetargu na opłaty drogowe w Czechach. Policja skonfiskowała laptop i telefon Faltýnka.

BUKARESZT

Zielone światło dla prounijnego sojuszu. Sąd najwyższy Rumunii uchylił decyzję Komisji Wyborczej Rumunii i zezwolił na rejestrację Sojuszu 2020 USR PLUS, koalicji dwóch partii proeuropejskich. „Będziemy walczyć z jeszcze większym rozmachem” – powiedział były komisarz UE Dacian Ciolos, a obecnie przewodniczący partii PLUS i kandydat w wyborach europejskich. Wcześniej rejestracja została odrzucona z powodów administracyjnych, co zostało uznane przez opozycję za próbę represji politycznych.

SOFIA

Poprawa jakości powietrza. W Bułgarii opracowywany jest projekt dotyczący krajowego programu poprawy jakości powietrza. Jego koszt wyniesie od 242 do 450 mln euro. Projekt obejmuje okres od 2018 do 2024 r. i zakłada realizację działań w sektorze ogrzewania i transportu. Głównym celem jest stopniowe wycofywanie pieców na paliwa stałe i kotłów w gminach o złej jakości powietrza.

LUBLANA

Kolejna dymisja ministerialna. Słoweński minister zdrowia Samo Fakin zrezygnował ze stanowiska ze względu na stan zdrowia. Jest to czwarta rezygnacja w rządzie od czasu jego sformowania we wrześniu 2018 r.

ZAGRZEB

Minister odmawia rezygnacji. Minister rozwoju regionalnego i funduszy UE Gabreijela Žalac spowodowała wypadek drogowy, nie posiadając przy tym ważnego prawa jazdy. Rząd przekonuje, że nie ma powodu, aby minister ustąpiła ze stanowiska.

SARAJEWO

UE potępia rasistowskie zgromadzenie. Około 200 nacjonalistycznych zebrało się w bośniackim mieście Visegrad, które wyznacza granicę między Serbią i Bośnią, aby uczcić rocznicę aresztowania Drazy Mihajlovica, zbrodniarza wojennego pamiętanego głównie z okrucieństw w trakcie wojny w 1990 r. w Bośni i Hercegowinie. Zgromadzenie zostało potępione przez OBWE i UE.