Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 1 lipca

Matteo Salvini, gdy był ministrem spraw wewnętrznych, dał się poznać jako przeciwnik przyjmowania migrantów we Włoszech.

Matteo Salvini, gdy był ministrem spraw wewnętrznych, dał się poznać jako przeciwnik przyjmowania migrantów we Włoszech.

Sprawa statku „Sea-Watch” 3 dzieli europejskich liderów. Polska nisko w europejskim rankingu innowacji. Andrej Babisz bardziej związany z Wyszehradem niż z europejskimi liberałami. Między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN/PARYŻ/RZYM

Kłótnia w sprawie Sea-Watch 3. Politycy w Niemczech i Francji ostro skrytykowali włoski rząd za aresztowanie Caroli Rackete, kapitan statku Sea-Watch 3, który 26 czerwca wpłynął bez zezwolenia na włoskie wody terytorialne, by ostateczne przybyć na wyspę Lampedusa. Stało się tak mimo gróźb wysokich kar ze strony włoskiego wicepremiera Matteo Salviniego.

31-latka po przybyciu do portu została aresztowana i grozi jej do 10-ciu lat więzienia. „Spodziewałbym się, że taki kraj jak Włochy inaczej potraktuje tę sprawę”, powiedział w niedzielę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Wtórował mu niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, podkreślając, że „ktoś, kto ratuje życie, nie może być przestępcą”.

Przebywający od wczoraj w Brukseli włoski premier Giuseppe Conte, określił sytuację jako „szantaż polityczny” i obwinił za całą sytuację niemiecką kapitan. „W ciągu 15 dni mogła dotrzeć do innych portów”, zaznaczył polityk.

Tymczasem Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (ETUC) wezwała przywódców UE do zażądania uwolnienia Rackete i położenie kresu „nieludzkiej i niemoralnej polityce portowej” włoskiego rządu.

WARSZAWA

Gdzie są innowacje? W najnowszym „European Innovation Scoreboard 2019” Polska znalazła się na 25 miejscu, wyprzedzając jedynie Chorwację, Bułgarię i Rumunię. Powody tak odległej pozycji Polski to przede wszystkim niska efektywność badań oraz niewystarczający poziom innowacji innowacji w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).

PRAGA

V4 ważniejsza niż „Renew Europe”. Andrej Babiš, premier Czech i lider partii ANO, który należy do liberalnej grupy „Renew Europe” wyznał, że czuje się bardziej związany z Grupą Wyszehradzką niż ze swoją grupą polityczną w UE.

„V4 jest mi bliższe niż niektóre stanowiska grupy „Renew Europe” – stwierdził.

LONDYN

Były premier Kanady zajmie się brexitem? Stephen Harper, były premier Kanady, może być nowym członkiem brytyjskiego zespołu negocjującego rozwód Londynu z Unią Europejską,. Warunkiem jest zwycięstwo Jeremy’ego Hunta  w wyborach na przewodniczącego Partii Konserwatywnej. Obecny szef dyplomacji ujawnił pomysł w wywiadzie dla „Sunday Times”.

BRATYSŁAWA

Młodzi głosują na prawicę. Proeuropejscy Słowacy chętniej uczestniczą w wyborach niż eurosceptycy – twierdzi Institute for Public Questions (IVO). Zaledwie 11 proc. wyborców w wieku 18-24 lat brało udział w wyborach. Najczęściej głosowano na skrajnie prawicową Partię Ludową Nasza Słowacja Mariana Kotleby.

Łącznie 23 proc. Słowaków wzięło udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. Mimo że jest to najwyższy wynik od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej, Słowacja niejednokrotnie odnotowywała najniższą frekwencję wśród państw członkowskich.

NIKOZJA

Dochodzenie w sprawie pocisków rakietowych. Reuters donosi, że Cypr rozpoczyna śledztwo dotyczące potencjalnego wypadku rakietowego, do którego doszło w pobliżu Nikozji w poniedziałek rano. Nikt nie został ranny. Mustafa Akinci, lider Turków cypryjskich, podejrzewa, że wypadek ma związek z operacjami wojskowymi na Bliskim Wschodzie, ale wojsko w dalszym ciągu prowadzi śledztwo.

BUKARESZT

Premier Viorica Dancila przewodniczącą Partii Socjaldemokratycznej (PSD). Głosowanie odbyło się w sobotę podczas nadzwyczajnego kongresu partii rządzącej w miesiąc po aresztowaniu poprzedniego lidera Liviu Dragnea

Klaus Iohannis chce pozostać prezydentem Rumunii. „Nadal pragnę pełnić funkcję prezydenta Rumunii, a nie Rady Europejskiej” – przyznał Klaus Iohannis. Polityk był wymieniany wśród kandydatów na następca Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

BERLIN

Socjaldemokraci szukają nowego przywódcy. Niemieccy socjaldemokraci oficjalnie rozpoczęli procedurę wyłonienia nowego lidera. Obecnie ugrupowaniem tymczasowo kieruje trójka polityków, po tym jak po przegranych wyborach do Parlamentu Europejskiego do dymisji podała się Andrea Nahles. Do 1 września potencjalni kandydaci mają czas na zgłoszenie się do rywalizacji o przywództwo. Socjaldemokraci po raz pierwszy w historii rozważają powierzenie stanowiska dwóm osobom, w ramach parytety damsko-męskiego – modelu używanego już przez Partię Zielonych.

MADRYT

„Europa nie jest rajem dla praw człowieka” W UE wciąż dochodzi do poważnych naruszeń podstawowych praw człowieka. Sytuację pogarsza wzrost nacjonalizmów i rozchwianie zasad etycznych i moralnych, powiedział Michael O’Flaherty, dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE (FRA) w wywiadzie dla EURACTIV.

„UE nie jest rajem – za który uchodzi – pod względem przestrzegania praw człowieka. Jednym z głównych wyzwań jest obecnie nierówność. Należy podjąć działania przeciwko politykom szerzącym nienawiść i kłamstwa”, powiedział O’Flaherty.

ZAGRZEB

Chorwacka Partia Ludowa (HNS) domaga się dymisji Ministra Administracji Publicznej. Partner koalicji rządowej – HNS zażądała odwołania ministra Lovro Kuscevica w związku z niezgłoszeniem przez niego udziałów majątkowych. „Nie nalegamy, aby pociągnąć ministra do odpowiedzialności karnej, bo to leży w kompetencji właściwych instytucji, ale zgodnie z powszechnie dostępnymi informacjami prawdopodobnie wykorzystał swoje wpływy polityczne dla korzyści osobistych” – oświadczyła partia. Rząd odrzucił żądanie.

ATENY

Tsipras na ratunek socjalistów. Europejscy Socjaliści  (S&D) pragną ostatecznie zakończyć 15-letnią dominację Europejskiej Partii Ludowej w Komisji Europejskiej. Ma im w tym wydatnie pomóc wsparcie od lewicowego greckiego premiera Alexisa Tsiprasa, popierającego kandydaturę forsowaną przez S&D w kontrze do chadeka Manfreda Webera

BELGRAD

Wzrost PKB Serbii najniższy w regionie. W pierwszym kwartale 2019 r. aktywność gospodarcza w Serbii znacząco zwolniła w związku z czym odnotowano najniższy wzrost PKB spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wynoszący jedynie 2,5 proc. – stwierdził Milojko Arsic, profesor Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Belgradzie.