Codzienny briefing z europejskich stolic – poniedziałek 1 kwietnia

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Berlusconi postuluje powołanie nowej europejskiej międzynarodówki. Zuzana Čaputová wygrywa wybory prezydenckie. Kolejne europejskie partie polityczne rozpoczynają kampanie wyborcze – między innymi o tym piszemy w poniedziałkowej edycji „The Capitals”.

 

RZYM

Berlusconi proponuje sojusz centroprawicy z populistami. Europejska Partia Ludowa (EPL) powinna odrzucić sojusz z socjalistami na rzecz nawiązania współpracy zarówno z konserwatystami, jak i populistami – powiedział Silvio Berlusconi.

„Musimy zagwarantować, że w Europie powstanie nowe ugrupowanie centroprawicowe obejmujące EPL oraz wszystkie partie nienależące do lewicy” – dodał 82-letni polityk podczas sobotniej konwencji partii Forza Italia. Według Berlusconiego EPL powinna „przekonywać populistów do przyłączenia się do sił, które chciałyby zmienić Europę na lepsze”.

Ostatnie sondaże wskazują spadek notowań Forza Italia. Wiąże się to ze wzrastającą popularnością Ligi włoskiego wicepremiera Matteo Saliviniego.

BRATYSŁAWA

Pierwsza kobieta prezydentem Słowacji. Zuzanna Čaputová wygrała w sobotę drugą turę wyborów prezydenckich na Słowacji. W drugiej turze pokonała kandydata rządzącej partii Smer-SD Maroša Šefčoviča. Frekwencja wyniosła 41,8 proc. i była najniższą w historii drugiej tury wyborów prezydenckich.

Šefčovič, który od poniedziałku wraca do obowiązków komisarza europejskiego wyraził  tymczasem zainteresowanie nominacją do nowej KE. Tymczasem ustępujący prezydent Andrej Kiska, będący najpopularniejszym politykiem na Słowacji, zapowiedział utworzenie centroprawicowej partii politycznej, która według sondaży mogłaby liczyć nawet na 40 proc. poparcia.

BERLIN

Niemcy i ONZ. Po raz pierwszy od siedmiu lat Niemcy będą przewodniczyć Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas przejmie prezydencję w Nowym Jorku od swojego francuskiego odpowiednika Jean-Yves Le Driana.

CSU na prounijnym kursie. Konserwatywny przywódca CSU Markus Söder i wywodzący się z tej bawarskiej partii kandydat EPL na przewodniczącego KE Manfred Weber zaprezentowali podczas sobotniego kongresu w Norymberdze program bawarskiej partii. Zatwierdzony jednogłośnie przez delegatów zakłada m. in. wyraźne zaangażowanie w sprawy europejskie oraz „rzucenie wyzwania nacjonalistom i populistom”.

PARYŻ

Spotkanie wyborcze LREM. 3000 osób uczestniczyło w sobotnim rozpoczęciu kampanii wyborczej do PE partii Emmanuela Macrona. Z list Naprzód Republiko wystartuje m. in. kilku znanych ekologów, takich jak Pascal Canfin (WWF) czy Pascal Durand (europarlamentarzysta obecnej kadencji z list Zielonych). Komentatorzy zwracają uwagę, że jest to próba zdobycia głosów wśród proekologicznych wyborców.

MADRYT

Hiszpańska gospodarka rośnie. Hiszpańskie PKB ma w nadchodzącym roku rosnąć w tempie 2,2 proc, 1,9 proc. w 2020 i 1,7 proc. w 2021 r., wynika z prognoz opublikowanych w zeszłym tygodniu przez Bank Hiszpanii. Bank przewiduje ponadto niewielkie obniżenie deficytu publicznego z 2,7 proc do 2,5 proc PKB w tym roku. W analizie zwrócono uwagę, aby każdy rząd po kwietniowych wyborach – niezależnie od barw politycznych – był przygotowany na możliwe wystąpienie recesji.

BRUKSELA

Kolejny marsz dla klimatu. Około 8 tys. osób przemaszerowało w niedzielę ulicami Brukseli w kolejnym proteście „Rise for Climate”. Była to reakcja na odrzucenie przez parlament rewizji art. 7b konstytucji, która pozwoliłaby na prowadzenie ambitniejszej polityki klimatycznej. W tym samym czasie miała również miejsce kontrmanifestacja „żółtych kamizelek” usiłująca przeszkodzić odbyciu się marszu.

LONDYN

Minister spraw zagranicznych w gabinecie cieni Emily Thornberry powiedziała w niedzielę, że „być może dojdzie do kolejnej próby odwołania premier Theresy May”. Sukces ewentualnego głosowania nad wotum nieufności mógłby oznaczać – zdaniem Thornberry – konieczność przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych.

Tymczasem brytyjski minister sprawiedliwości David Gauke stwierdził w niedzielę, że nie wierzy, aby nowe wybory przerwały obecny impas. Już dziś dojdzie w Izbie Gmin do kolejnej tury głosowań, mających na celu przybliżyć Wielką Brytanię do wypracowania stanowiska w sprawie brexitu.

Na 10 kwietnia zaplanowano nadzwyczajny szczyt przywódców UE ws. brexitu. Spekuluje się, że Londyn będzie ponownie starał się przedłużyć termin wyjścia z UE.

WARSZAWA

Rząd uderza w opozycję. PiS przedstawił najnowszy spot wyborczy, w którym oskarża Platformę Obywatelską o działanie przeciw interesowi narodowemu w sprawie unijnej dyrektywy o prawach autorskich. Film pokazuje europarlamentarzystów PO, którzy głosowali za przyjęciem dyrektywy w ubiegłym tygodniu w PE. Zacytowano w nim też nagłówki z polskich mediów sugerujące, że Niemcy umówili się z Francuzami, że zgodzą się na poparcie tzw. w spocie ACTA2 za zgodę na wybudowanie Nord Stream 2. „Czyj interes reprezentuje Platforma Obywatelska?” – tym pytaniem retorycznym kończy się spot.

Jednocześnie prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił w sobotę w Gdańsku, że “nową piątkę PiS” zastępuje “piątka z plusem” – tym plusem ma być wolność. Również nawiązywał tym do wolności internetu, jaką zdaniem partii rządzącej ogranicza nowa dyrektywa przyjęta przez PE.

PRAGA

„Życzliwe rady prezydenta”. „Komisja Europejska nie powinna udawać rządu UE, tylko trzymać się swoich zadań polegających na świadczeniu usług biurowych” – powiedział prezydent Czech Miloš Zeman w wywiadzie dla czeskiej telewizji.

Ochrona rynku. Przyszli czescy europarlamentarzyści powinni walczyć z tendencjami protekcjonistycznymi niektórych państw członkowskich UE i wspierać otwarty rynek, twierdzą czeskie organizacje biznesowe. Według nich odpowiednie narzędzia ochrony handlu muszą być wykorzystywane do obrony rynku UE przed nieuczciwymi praktykami handlowymi oraz do utrzymania konkurencyjnego środowiska.

BUKARESZT

Dragnea przeciwko KE. Lider rządzącej partii socjalistycznej PSD Liviu Dragnea, zaatakował KE, twierdząc. że dochodzenie Europejskiego Urzędu ds. Przeciwdziałania Nadużyciom (OLAF) naruszyło jego prawo do obrony. Z dochodzenia OLAF-u wynika, że projekt budowy dróg w Rumunii doprowadził do defraudacji 21 mln euro. OLAF przekazał te informacje Rumuńskiej Dyrekcji ds. Zwalczania Korupcji (DNA), która następnie oskarżyła Liviu Dragneę m. in. o oszustwa z funduszy UE, utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej i nadużywanie stanowiska dla osobistych korzyści.

ATENY

Opozycja prowadzi w sondażach. Główna opozycyjna partia Nowa Demokracja (ND-EPP) prowadzi w sondażach przed rządzącą lewicową partią Syriza. W sondażu przeprowadzonym dla Open TV, Nowa Demokracja uzyskała 26,6 proc., podczas gdy Syriza 19,7 proc. W innym sondażu przeprowadzonym dla Skai TV, ND otrzymała 32,5 proc. głosów, a Syriza 22,5 proc. W obu badaniach na trzecim miejscu plasuje się skrajnie prawicowy Złoty Świt.

Timmermans o współpracy z Tsiprasem. Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) odmawia współpracy z rządzącą Syrizą (Europejska lewica) pomimo wielokrotnych apeli socjalistów z UE o zbudowanie „postępowej” koalicji w tym kraju. Kandydat socjalistów na nowego szefa KE Frans Timmermans przemawiając podczas wczorajszej konwencji PASOK zachęcał siostrzana partię do rozważenia sojuszu z partią premiera Alexisa Tsiprasa. Timmermans podkreślił, że „wszelkie różnice nie są istotne w przypadku zwycięstwa (wyborczego) prawicy”.

W nadchodzących wyborach do PE PASOK wystartuje w ramach centrolewicowej koalicji „Ruch na rzecz zmian” (KINAL), która według najnowszych sondaży cieszy się poparciem 8 proc. społeczeństwa.

SOFIA

Kobieta przewodzi bułgarskiej liści EPL. Bułgarska komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Maryia Gabriel będzie główną kandydatką w wyborach europejskich rządzącej partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) i Unii Sił Demokratycznych (SDS) – partii powiązanych z Europejską Partią Ludową.

LUBLANA

Obcokrajowiec przewodzi liście w wyborach do PE. Po raz pierwszy w historii słoweńskiej polityki na czele listy liberalnej partii SAB znajdzie się obcokrajowiec. Będzie nim Austriaczka Angelika Rosa Milnar.   

ZAGRZEB

Więcej pieniędzy dla rolników po brexicie. Chorwacki minister rolnictwa Tomislav Tolušić uważa, że zmniejszenie budżetu UE po brexicie nie wpłynie na wielkość subsydiów chorwackich rolników. „Nasi rolnicy mogą liczyć na więcej pieniędzy na produkcję podstawową, zwiększenie konkurencyjności i dalszy rozwój” – dodał.

BELGRAD

Dialog z Kosowem a integracja Serbii z UE. Komisarz UE Johannes Hahn powiedział, że niefortunne jest, iż dialog między Belgradem a Prisztiną osiągnął impas. Nie powinno to być jednak powodem zatrzymania procesu integracji Serbii z UE.