Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 8 marca

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Šefčovič zaostrza retorykę na potrzeby kampanii wyborczej. Włochy zamierzają robić interesy z Chinami. Nowy kandydat na szefa Komisji Europejskiej przebywa obecnie w hiszpańskim więzieniu – między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

BRATYSŁAWA

Niespodziewana wolta Šefčoviča. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i kandydat na prezydenta Słowacji Maroš Šefčovič dokonał w mijającym tygodniu konserwatywnego zwrotu – donosi słowacki EURACTIV.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich na Słowacji, w których faworytką jest liberalna kandydatka Zuzana Čaputova, odbędzie się 16 marca. Stąd tłumaczy się ostrzejszą retorykę wiceprzewodniczącego KE. „Dla Słowacji bardzo ważne jest zachowanie suwerenności w kwestiach kulturowych i polityce rodzinnej (…). Dla mnie oznacza to wsparcie dla tradycyjnej rodziny” – powiedział po spotkaniu z przedstawicielami kościołów słowackich chrześcijańskich. Šefčovič sprzeciwił się także adopcji dzieci przez prawy tej samej płci.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy unijny komisarz przyjmuje inna retorykę w swoim kraju ojczystym niż w Brukseli. Podobnie uczynił m. in. komisarz Dimitris Avramopoulos zgadzający się ze stanowiskiem UE w sprawie konieczności zmiany nazwy Macedonii, podczas gdy w greckich mediach sprzeciwiał się takiemu rozwiązaniu.

RZYM

Włosko-chińskie interesy. EURACTIV dotarł do poufnego memorandum zawierającego szczegółowe plany współpracy Chin w zakresie rozwoju „dróg, kolei, mostów, lotnictwa cywilnego, portów, sektora energetycznego oraz telekomunikacyjnego” we Włoszech.

LONDYN

Labourzyści objęci dochodzeniem. Partię Pracy może czekać formalne dochodzenie w sprawie zarzutów antysemityzmu po tym, jak brytyjska Komisja ds. Równości i Praw Człowieka (EHRC) stwierdziła, że Partia Pracy mogła dopuścić się dyskryminowania Żydów.

„Po otrzymaniu wielu skarg dotyczących antysemityzmu, uważamy, że Partia Pracy mogła bezprawnie dyskryminować ludzi ze względu na ich pochodzenie etniczne i przekonania religijne” – powiedział rzecznik EHRC.

Labourzyści odrzucają wszelkie oskarżenia, zapowiadając jednocześnie, że będą w pełni współpracować z EHRC w ich dochodzeniu.

MADRYT 

Nowy kandydat na szefa KE w więzieniu. Wolny Sojusz Europejski (EFA) zrzeszający europejskie partie regionalne wybrał Oriola Junquerasa jako Spitzenkandidata na majowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

Junqueras jest byłym wiceprezydentem Katalonii i europarlamentarzystą z lat 2009-2011. Obecnie przebywa w więzieniu z powodu zaangażowania w organizację nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego w Katalonii z 1 października 2017 r. Junqueras stanie również na czele swojej partii politycznej – Republikańskiej Lewicy Katalonii – w kwietniowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii.

Puigdemont zignorował ostrzeżenia policji dotyczące przemocy. Pomimo ostrzeżeń policji regionalnej o potencjalnej eskalacji przemocy, przebywający w Belgii były kataloński premier Carles Puigdemont postanowił przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości Katalonii – zeznał Manel Castellvi komisarz ds. informacji autonomicznej policji Katalonii podczas trwającego w Madrycie procesu przywódców niepodległościowych.  

Castellvi powiedział, że regionalna policja próbowała „odwieść” Puigdemonta od decyzji, jednak premier naciskał na przeprowadzenie plebiscytu ze względu na „wolę obywateli”.

BERLIN

Czarno-zielona koalicja. Coraz dalej do zawiązania koalicji między Zielonymi a centroprawicową CDU. W rozmowie z Rheinishe Post, współprzewodniczący Zielonych Robert Habeck, skrytykował zmianę polityki uchodźczej i klimatycznej nowej szefowej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer.  

PARYŻ 

Naprzód Republiko rozpoczyna europejską kampanię wyborczą. Dwa dni po opublikowaniu listu francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona do obywateli UE jego ruch polityczny La République En Marche (LREM) rozpoczął kampanię wyborczą. LREM uruchomił 27 stron w 24 językach. Partia zamierza prowadzić kampanię dla wszystkich Europejczyków.

WARSZAWA

Nauczyciele ostrzegają przed protestem. Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotowuje ogólnopolski strajk po spotkaniu z rządem, który odrzucił żądanie podwyżki płac o 1000 zł dla nauczycieli i pozostałych pracowników oświaty.

ATENY

Rynek gazu. 7 marca została przegłosowane nowe prawo energetyczne, zmieniając tym samym grecki rynek gazu. Państwowy regulator (DEPA) zostanie sprywatyzowany z wyjątkiem podmiotów odpowiadających z zarządzanie infrastrukturą.

Wzrost greckiego PKB. Grecja odnotowała wzrost PKB o 1,9 proc. w 2018 r. Wynosi on 190,8 mld euro w porównaniu do 187, 2 mld w 2017 r.

Najlepsza minister turystyki. Elena Kountoura została uznana za najlepszego ministra turystyki na świecie podczas Międzynarodowych Targów Turystyki w Berlinie.

PRAGA

Europe Together. Czeski europarlamentarzysta Jaromír Štětina (EPL) utworzył nowy ruch polityczny pod nazwą „Europe Together”. Zdaniem Štětiny siły antyeuropejskie działają destrukcyjnie za UE. Jego ruch ma na celu ochronę jedności UE, a jednym z jego najważniejszych priorytetów jest także powstrzymanie konfliktu na Ukrainie.

Babiš w Białym Domu. Prezydent USA Donald Trump poskarżył się czeskiemu premierowi Andriejowi Babišowi na trudność prowadzenia negocjacji z państwami UE w sprawach handlowych. W ubiegłym roku USA zagroziły UE nałożeniu ceł na importowane samochody, jeśli Wspólnota nie znieście niektórych sankcji na amerykańskie produkty. W tej sprawie nie osiągnięto jeszcze żadnej umowy, a czeski premier doradził Trumpowi, by poczekał na sformowanie nowej Komisje Europejską.

SOFIA

Znana „rodzina biznesowa: w areszcie. Właściciele hotelu Marinela w Sofii, Vetko i Marinela Arabadjievi, gdzie zakwaterowano wielu gości bułgarskiej prezydencji w UE, zostali aresztowani w Hiszpanii na wniosek władz bułgarskich. Są oni oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, uchylania się od płacenia podatków oraz prania brudnych pieniędzy.

LUBLANA

Dłuższa niedyspozycyjność ministra zdrowia. Słoweński premier Marjan Šarec potwierdził, że minister zdrowia Samo Fakin boryka się z problemami zdrowotnymi od 18 lutego. Ministerstwo poinformowało, że Fakin powróci w przyszłym tygodniu do pracy, jednak do mediów przedostały się informacje o poszukiwaniu nowego kandydata na to stanowisko. Ewentualna rezygnacja Fakina będzie oznaczała czwartą zmianę w rządzie od września ubiegłego roku.

ZAGRZEB

Niespodziewany zwrot ku LNG. Węgierski minister Péter Szijjártó potwierdził, że Budapeszt jest zainteresowany budową terminalu LNG na chorwackiej wyspie Krk oraz dwustronnym przepływem gazu między państwami. Jak dotąd Węgry nie wykazywały zainteresowania LNG. Zmiana mogłaby być wynikiem wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo i decyzji rządzącej partii HDZ (EPL), by nie głosować za wydaleniem węgierskiej partii Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej.  

BELGRAD

Plakaty a niezależne media. Nieznani sprawcy wywiesili plakaty szkalujące prywatną agencję prasową Beta w pobliżu jej siedziby w Belgradzie. Plakaty zawierały logo Bety z podpisem #FakeNews. Podobne incydenty miały ostatnio miejsce w odniesieniu do innych serbskich mediów, takich jak gazeta Danas.  Beta i Danas nigdy nie były oskarżane o rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, w przeciwieństwie do mediów sprzyjających rządowi.

BUKARESZT 

Co stało się z sojuszem europejskim? Komisja wyborcza w Rumunii odrzuciło rejestrację Sojuszu 2020 – proeuropejskiej grupy utworzonej przez organizację Save Romania Union (USR) oraz Plus – partię byłego unijnego komisarza Daciana Cioloosa.  Przywódcy obu partii natychmiast oskarżyli rządząca koalicję o działania mające na celu zablokowanie możliwości startu kandydatom opozycji.

SARAJEWO

Elektrownia węglowa z chińskimi pieniędzmi. Mimo ostrzeżeń UE, Izba Reprezentantów Federacji BiH wyraziła zgodę na budowę nowej elektrowni węglowej w Tuzli o wartości 767 milionów euro.