Codzienny briefing z europejskich stolic – piątek 8 listopada

The Capitals to codzienny biuletyn EURACTIV z całej Europy.

Angela Merkel nie zgadza się z opinią Emmanuela Macrona w sprawie „śmierci mózgowej” NATO. Erdoğan podczas wizyty na Węgrzech ponownie nie wyklucza „otwarcia bram” do Europy. Między innymi o tym piszemy w piątkowej edycji „The Capitals”.

 

 

BERLIN/PARYŻ

„Śmierć mózgowa NATO”. Kolejny wywiad prezydenta Francji wzbudza duże kontrowersje. Po rozmowie przeprowadzonej z „Valeurs actuelles” nt. migracji, w której Emmanuel Macron powiedział, że „woli mieć we Francji legalnych migrantów z Gwinei lub Wybrzeża Kości Słoniowej niż bułgarskich lub ukraińskich przemytników”, wczorajszy „The Economist” opublikował rozmowę z francuskim przywódcą, w której m.in. padły słowa o „śmierci mózgowej NATO”.

Z opinią Macrona zdecydowanie nie zgadza się kanclerz Angela Merkel. „Ten punkt widzenia nie odpowiada mojemu. Prezydent Macron użył drastycznych słów. Takie sformułowania nie są konieczne, nawet jeśli mamy problemy (…)” – powiedziała w czwartek (7 listopada) pani kanclerz po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Emmanuel Macron użył drastycznych słów. Partnerstwo transatlantyckie jest dla nas niezbędne” – dodała Angela Merkel. Jej zdaniem istnieje wiele obszarów, w których Sojusz właściwie spełnia swoje zadania. Podobnie uważa szef NATO. „Sojusz nadal jest silny” – podkreślił Jens Stoltenberg.

„Stany Zjednoczone pozostają naszym wielkim sojusznikiem, potrzebujemy ich, jesteśmy blisko i podzielamy te same wartości. Bardzo zależy mi na tej relacji i zainwestowałem w nią sporo w rozmowach z prezydentem Trumpem. Po raz pierwszy jednak mamy do czynienia z amerykańskim prezydentem, który nie podziela naszej wizji projektu europejskiego, i amerykańska polityka coraz bardziej się od niego odsuwa. Musimy z tego wyciągnąć wnioski” – powiedział Macron w rozmowie z brytyjską gazetą.

„Jesteśmy świadkami śmierci mózgowej NATO” – dodał francuski przywódca.

Więcej o wywiadzie Emmanuela Macrona przeczytają Państwo tutaj

BUDAPESZT

Protesty przeciwko wizycie Erdoğana. Stolica Węgier została sparaliżowana w związku z wizytą prezydenta Turcji. Przeciwko Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi protestowało tysiące mieszkańców miasta. 

Viktor Orbán i Erdoğan powiedzieli podczas wspólnej konferencji prasowej, że turecka operacja wojskowa w Syrii ma na celu jedynie umożliwienie powrotu uchodźców do domu. Nawiązując do wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina z ubiegłego tygodnia, premier Węgier powiedział, że z historycznego punktu widzenia polityka Węgier opiera się na osi Stambuł-Moskwa-Berlin. 

Orbán podkreślił, że budowany gazociąg o nazwie Południowy Potok (TurkStream) z Turcji do Europy Środkowej powinien zostać uruchomiony do końca 2021 r. 

Tymczasem Erdoğan odpowiadając na pytanie o wsparcie finansowe UE dla Turcji dotyczące uchodźców z Syrii powiedział: „niezależnie od tego, czy otrzymamy wsparcie, nadal będziemy dbac o naszych gości. Nie możemy jednak zająć się wszystkim. Jeśli nie znajdziemy innego rozwiązania, otworzymy granicę i myślę, że jest oczywiste w którą stronę mogą udać się migranci”. 

MADRYT

Czas na dialog. Pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sánchez otwiera drzwi do dialogu z katalońskimi separatystami. Warunkiem jest poszanowanie dla hiszpańskiej konstytucji. 

„Powinniśmy rozmawiać, jest wiele spraw do omówienia, jeśli zwolennicy niepodległości porzucą dotychczasowe działania” – powiedział Sánchez. „Jednak warunkiem jest poszanowanie dla hiszpańskiej ustawy zasadniczej”. 

Na kryzysie związanym z Katalonią zamierza zbić kapitał polityczny prawicowa partia Vox. Według niektórych sondaży ugrupowanie, któremu lideruje Santiago Abascal ma szansę stać się trzecią siłą w parlamencie po socjalistach (PSOE) i konserwatywnej Partii Ludowej (PP).

W kwietniowych wyborach parlamentarnych Vox uzyskał 24 mandaty, a liczba ta może zostać podwojona.

WARSZAWA

Komisja Europejska tnie prognozy gospodarcze dla Polski. Komisja Europejska obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski. Mimo tego Polska wciąż będzie należała do państw z najwyższym wzrostem PKB w UE.
Więcej o prognozach gospodarczych KE oraz innych organizacji międzynarodowych przeczytają Państwo tutaj

BRATYSŁAWA

Kolejna rezygnacja. Wiceprzewodniczący parlamentu Martin Glváč (Smer SD) ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych rezygnację z zajmowanego stanowiska. Glváč, w przeszłości minister obrony, utrzymywał bliskie kontakty z Marianem Kočnerem oskarżonym o zlecenie zabójstwa dziennikarza Jána Kuciaka oraz o popełnienie innych przestępstw gospodarczych. W ostatnim czasie ujawniono korespondencję między Glváczem a Kočnerem. 

PRAGA

Bez pomocy dla Grecji. Czechy negatywnie odpowiedziały na prośbę Grecji w sprawie pomocy dla nieletnich uchodźców. Odpowiedź przekazał minister spraw wewnętrznych Jan Hamáček. Spotkało się to z falą krytyki ze strony partii centrowych i proeuropejskich. 

„Nie widzę sensu w relokacji 17-latków, którzy nie są uprawnieni do azylu, podczas gdy Ateny otrzymują od UE miliardy euro na ochronę granic i procedurę azylową” – powiedział Hamáček. Minister spraw wewnętrznych może liczyć na poparcie premiera Andreja Babisza. „Miejmy nadzieję, że Europa wreszcie zacznie szukać rozwiązania sytuacji w Syrii” – dodał minister.

Grecki minister ds. migracji Michalis Chrisochoidis wysłał list do swoich odpowiedników w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Prosi w nim o pomoc w udzieleniu wsparcia małoletnim uchodźcom przebywającym bez opieki na wyspach greckich. Otrzymał tylko jedną odpowiedź.

W środę (6 listopada) podczas obrad Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE) Michalis Chrisochoidis powiedział, że na greckich wyspach jest obecnie 4 tys. nieletnich migrantów, którzy żyją w warunkach „uwłaczających Unii Europejskiej”.

Jak podkreślił – na list, który wysłał niedawno do 27 państw członkowskich UE odpowiedziało tylko jedno. „To nie jest kwestia zasad ani solidarności, to kwestia cywilizacji” – powiedział. Chrisochoidis wezwał państwa członkowskie do wzięcia odpowiedzialności za kryzys uchodźczy, a także do pomocy w realizacji umowy zawartej między UE a Turcją w marcu 2016 r. „Grecja, z godnością i bez żadnej pomocy dzień za dniem próbuje radzić sobie z kryzysem humanitarnym” – dodał.

Więcej o apelu greckiego ministra przeczytają Państwo tutaj

BUKARESZT

Groźba utraty funduszy. Nowy rząd ostrzega, że Rumunia ryzykuje utratą niewydanych funduszy UE z regionalnego programu operacyjnego. Nowy minister ds. europejskich Marcel Bolos poinformował, że w grę wchodzi kwota 300 mln euro, chyba że władze uzupełnią niezbędną dokumentację dla Komisji Europejskiej do końca roku. W przypadku potwierdzenia informacji będzie to kolejny raz, gdy Rumunia straci finansowanie z UE.

LUBLANA

Bez szybkich wyborów? Trudno o polityczny kompromis, ale do przedterminowych wyborów jeszcze daleko – pisze dziennik „Delo” po tym, jak ugrupowanie Levica zdecydowała się na wycofanie poparcie dla rządu. „Levica nadal będzie odgrywać podobną rolę jak dotychczas, a rząd nadal będzie szukał wsparcia ze strony opozycji” – twierdzą analitycy.

ZAGRZEB

O programie prezydencji. Blaženka Divjak, przebywa w Brukseli, aby przedstawić program prezydencji w Radzie UE. Zagrzeb przejmie rotacyjną prezydencję w I półroczu 2020 r. Chorwacja planuje priorytetowo potraktować następujące tematy: „nauczyciele przyszłości”, „mobilność talentów” oraz opracowanie strategicznych ram w dziedzinie współpracy w edukacji i szkoleń do 2030 r. 

BELGRAD

Minister ds. handlu Rasim Ljajić podkreśla znaczenie dostępu do chińskiego rynku. „W porównaniu z poprzednim rokiem Serbia znacznie zintensyfikowała handel z Chinami, który w mijających miesiącach podwoił się. Od stycznia do września br. wyeksportowaliśmy towary o wartości 214 mln dolarów, podczas gdy w 2018 r. było to 92 mln dolarów” – powiedział Ljajić w trakcie drugiej edycji Międzynarodowych Targów Import-Eksport w Szanghaju.